Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: BleachBit: žádost o spolupráci  (Přečteno 3191 krát)

NoWin

  • Host
BleachBit: žádost o spolupráci
« kdy: 26 Září 2009, 21:04:20 »
Rukulíbám,

Před časem mne zaujal jeden projekt jistýho "amíka", co si nechá říkat Andrew H. Ziem.
Onen prográmek se jmenuje BleachBit a jeho úkolem je co možná nejvíc vyčistit disk od všemožnýho bordelu.
A protože už v tý době (tuším v letošním červnu, verze 0.5.1) byl snad nejefektivnějším ubuntím, možná i celolinuxovým čistítkem, rozhodl jsem se zapojit do vývoje (překlady CZ + SK, bug reporting, nový funkce, kibicování, apod.). Jenže na takovýhle prácičky je nás málo (z ČR a SR jsme tam tuším dva a priateľ zo Slovenska je delší dobu neaktivní) a nápady docházejí.

Proto vás, hodný dušičky, chci požádat o menší spolupráci:
  • Nahlašování/oprava možných chyb na LP (Python)
  • Opravy překladů (některý Andrewovy výrazy nebejvaj moc přesný; překlady skoro denně obstarávám já, v tom není problém)
  • Návrhy a tvorba nových čističů (v XML; je třeba napsat/navrhnout i systémový čističe pro různý desktopový prostředí- Xfce, LXDE, E17,...) a návrh nových funkcí, testování nových čističů a funkcí od jiných přispěvatelů
  • Návrhy na co možná nejlepší ergonomii ovládání
  • Reporty z jiných Linuxových distribucí i jiných operačních systémů (Macek, BSD,...)
  • GUI pro různý desktopový prostředí

Kdo má zájem jakkoli přidat ruku k dílu, tomu moc děkuju :)
« Poslední změna: 07 Října 2009, 16:40:36 od Roman Horník »

NoWin

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #1 kdy: 26 Září 2009, 21:14:13 »
Jak získat a rozchodit BB ze SVN?
Kód: [Vybrat]
svn co https://bleachbit.svn.sourceforge.net/svnroot/bleachbit/trunk
cd trunk
make -C po local
python bleachbit.py

Jak získat experimentální čističe?
Kód: [Vybrat]
svn co https://bleachbit.svn.sourceforge.net/svnroot/bleachbit/bonus/cleanersSložka s čističema bude pak v ~/cleaners, její obsah pak stačí zkopírovat do ~/trunk/cleaners

Pozn.: zatím nedoporučuju používat čistič syslogs.xml, protože odstraňuje i logy který se neobnovujou a pak příslušný programy můžou páchat neplechu. Na zlepšováku, kterej místo toho, aby soubory mazal, soubory bude pouze vyprazdňovat ("naechuje" se do nich ""), se už pracuje, pak bude BB schopen vyprazdňovat bezpečně všechny možný logy, přičemž bude nezměněn jejich název, oprávnění budou taky zachována.
Takovej čistič pak bude schopen z disku uvolnit i přes 100MiB logů (u mně; ovšem záleží na mnoha okolnostech).

Pokud máte logy někde jinde (u jiných dister) nebo máte logy jiných aplikací (různý servery atd.), stačí sem napsat jejich název, cestu k nim a o jakou aplikaci se jedná a já to tam milerád přidám, aktualizovanej čistič bude pak pro všechny dostupnej v nejbližší době přes SVN.
« Poslední změna: 29 Září 2009, 00:43:44 od Metalhead »

qUAKER

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #2 kdy: 26 Září 2009, 21:16:20 »
podporuje frontendy? pokud jo, napsal bych frontend nad EFL.. a pokud ne, tak bych mohl pomoct oddělit GUI a backend

NoWin

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #3 kdy: 26 Září 2009, 21:18:48 »
podporuje frontendy? pokud jo, napsal bych frontend nad EFL.. a pokud ne, tak bych mohl pomoct oddělit GUI a backend
Vzhledem k tomu, že je teď plně funkční přes příkazovou řádku, jiný GUI by nemělo bejt problémem ;)

qUAKER

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #4 kdy: 26 Září 2009, 21:19:19 »
podporuje frontendy? pokud jo, napsal bych frontend nad EFL.. a pokud ne, tak bych mohl pomoct oddělit GUI a backend
Vzhledem k tomu, že je teď plně funkční přes příkazovou řádku, jiný GUI by nemělo bejt problémem ;)

skvělý. Něco takovýho by se v e17 určitě hodilo.

NoWin

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #5 kdy: 26 Září 2009, 21:25:06 »
podporuje frontendy? pokud jo, napsal bych frontend nad EFL.. a pokud ne, tak bych mohl pomoct oddělit GUI a backend
Vzhledem k tomu, že je teď plně funkční přes příkazovou řádku, jiný GUI by nemělo bejt problémem ;)

skvělý. Něco takovýho by se v e17 určitě hodilo.
Výborně, Enlightenment potřebuje aplikace jako sůl! Díky!

qUAKER

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #6 kdy: 28 Září 2009, 13:11:00 »
podporuje frontendy? pokud jo, napsal bych frontend nad EFL.. a pokud ne, tak bych mohl pomoct oddělit GUI a backend
Vzhledem k tomu, že je teď plně funkční přes příkazovou řádku, jiný GUI by nemělo bejt problémem ;)

skvělý. Něco takovýho by se v e17 určitě hodilo.
Výborně, Enlightenment potřebuje aplikace jako sůl! Díky!

btw, máš jabber? pro komunikaci by to bylo lepší

NoWin

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #7 kdy: 28 Září 2009, 14:08:08 »
podporuje frontendy? pokud jo, napsal bych frontend nad EFL.. a pokud ne, tak bych mohl pomoct oddělit GUI a backend
Vzhledem k tomu, že je teď plně funkční přes příkazovou řádku, jiný GUI by nemělo bejt problémem ;)

skvělý. Něco takovýho by se v e17 určitě hodilo.
Výborně, Enlightenment potřebuje aplikace jako sůl! Díky!

btw, máš jabber? pro komunikaci by to bylo lepší
Ten bohužel nemám, nemám žádný kecátko, ale jestli chceš, můžu si jej založit.

NoWin

  • Host
Re: Žádost o spolupráci
« Odpověď #8 kdy: 28 Září 2009, 14:18:45 »
Pro Tvý krásný oči... roman.hornik@jabber.cz ;)

NoWin

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #9 kdy: 13 Října 2009, 17:53:50 »
19.10.2009 vychází verze 0.7.0

NoWin

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #10 kdy: 15 Října 2009, 01:36:32 »
Pokud někdo z vás, Slováků chce, může zkontrolovat/opravit mý překlady do slovenštiny. Nejsem si totiž 100%ně jistej, jestli to je správně, jestli tam nemám chyby, protože se Slovenskem mám společnýho akorát to, že jsem byl kdysi vyroben v Československu jako prototyp vůdce Vesmíru ;D, slovenštinu jsem se víceméně okrajově učil tak do 4. třídy (1994) a akorát před 3 lety jsem tam omylem zabloudil při cestě do Vizovic ;D

Předem díky!

MartenP

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #11 kdy: 15 Října 2009, 10:20:28 »
Já tuhle aplikaci používám velmi často a už od nějaké páté verze mám v Debianu a v Ubuntu stejný problém. Když zaškrtnu položku Uvolnit místo na disku, tak program zatuhne a stoprocentně vytěžuje CPU. Nepomůže nic jiného než killnutí. Bug, moje blbost?

NoWin

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #12 kdy: 15 Října 2009, 17:52:47 »
Já tuhle aplikaci používám velmi často a už od nějaké páté verze mám v Debianu a v Ubuntu stejný problém. Když zaškrtnu položku Uvolnit místo na disku, tak program zatuhne a stoprocentně vytěžuje CPU. Nepomůže nic jiného než killnutí. Bug, moje blbost?
Mně se to z počátku stávalo taky, pak to ale přestalo. Asi to je tím, že to dennodenně aktualizuju přes SVN (teď mám revizi 1324). Pokud to tedy máš nainstalovaný z repa (tam je tuším 0.6.4 nebo 0.6.5), zkus SVN (0.7.0 beta).
Tuhle volbu ani používat nemusíš, na disku s ní nic neuvolníš, akorát se prej smažou nepotřebný i-nody... prej, protože ty jeho popisy jednotlivých funkcí (v angličtině) mívaj hned několik naprosto odlišných významů a pak babo raď, kolikrát jsem musel zkoumat kód a z něj zjistit, co a jak opravdu funguje, ale občas jsem na přesnou funkci toho kterýho čističe nepřišel.
S Andrewem do kontaktu moc nepřijdu, protože je z JůEsEj (časovej rozdíl tuším 7h), když on se dostane k PC, tady už je noc a já musím hodně brzo vstávat. A přes maily to bylo na hodně dlouho. Koukal jsem, že i ostatní překladatelé mívaj občas problémy, proto k některým řetězcům přidal Andrew i stručnej popis (občas sice taky k ničemu, ale aspoň něco).
Jestli někdo chce, tak může zrevidovat i českej překlad, víc hlav víc ví.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #13 kdy: 15 Října 2009, 20:11:10 »
Ahoj,

díval jsem se na ten překlad a je moc dobrý, je vidět, že sis s tím dal práci. Sám jsem tam přidal pár návrhů, ale jsou to jen drobnosti.

Ještě pár postřehů:
  • nekonzistentnost překladu výrazu session (někdy relace, někdy sezení), cache (cache, vyrovnávací paměť).
  • ladící by mělo být podle mě ladicí (jako hasící přístroj x hasicí)
  • nechápu překlad u č. 113 (Overwrite files to hide contents - Smazat nepotřebné i-uzly na disku?)
  • shred files - překládáno jako šrotovat soubory - to nevím, jestli někdo pochopí

Snad jsem tě neodradil  :)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

NoWin

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #14 kdy: 15 Října 2009, 22:06:17 »
Arrange:

"Snad jsem tě neodradil"
Ale právě naopak, takovej feedback jsem potřeboval jako sůl, žádnej se mi ještě pod ruce nedostal!

"nekonzistentnost překladu výrazu session (někdy relace, někdy sezení), cache (cache, vyrovnávací paměť)."
No právě v tom je ten průser.
Session je relace i sezení, ale každá aplikace používá jinej překlad. U některých webových prohlížečů to je relace, třeba u GDM zase sezení.
Kdybych použil všude sezení, kdo ví, jestli by nepříliš vzdělanej jůzr pochopil, že sezení = relace např. u Firefoxu a naopak, kdybych použil relaci i třeba u GDM, jestli by pochopil, že se jedná o sezení. A já chci, aby to pochopila většina uživatelů PC.
Andrew používá slovo "cache" na všechno, co smrdí pamětí. On nerozlišuje cache v RAM a cache na düsku. Pravdou je, že RAM, HDD, DVD, FDD jsou všechno paměti. Tak jestli mám použít cache... čert ví.

"ladící by mělo být podle mě ladicí (jako hasící přístroj x hasicí)"
Á, chyba z mých překladatelských začátků. Když jsem poprvý překládal BB, musel jsem přeložit cca 60 řetězců. Opravím.

"nechápu překlad u č. 113 (Overwrite files to hide contents - Smazat nepotřebné i-uzly na disku?)"
No to je právě to, o čem jsem psal- buď některý původní řetězce nedávaj smysl, nebo jsou vícesmyslný. Kdybych to přeložil víceméně doslovně, bylo by to něco jako "Skrýt obsah přepsáním souborů"- copak dokáže laik pochopit, na co tohle je? Co jsem zjistil, maže to starý i-nody a pokud vím, jedná se o "duchy" smazaných souborů a složek. A teď si představ, kdybych to tam napsal. Hned by se černoprdelníci pokřižovali a buď by na svůj nebohej kchampjůtr poslali exorcistu, nebo by do nich strkali kadidla a to já nechci, ozónová díra už je dost veliká a her präsident Klaus by začal tvrdit, že globální oteplování skutečně existuje a že to ohrožuje tučňáky v Africe.
Tahle funkce neuvolňuje místo na disku, pouze pošle binární mrtvoly na onen svět, takže se pak nedaj obnovit. Když už se ty soubory přepisujou, mohly by se ony soubory (který se komplet přesouvaj) zároveň taky defragmentovat (jako to umí třeba fidefrag, kterej je taky naškrábanej v Pythonu), což by uvítali zejména majitelé FATxx, NTFS, XFS, blablablaFS, protože fidefrag provádí reálnou defragmentaci.

"shred files - překládáno jako šrotovat soubory - to nevím, jestli někdo pochopí"
Buď rád, že jsem tam nenapsal sesračkovat soubory, měl jsem sto chutí to tam napsat, věř mi ;D
Zatím jsem tuhle funkci nevyužil, ale prej by to mělo trvale a neobnovitelně odstranit jednotlivý soubory z düsku.

"Sám jsem tam přidal pár návrhů, ale jsou to jen drobnosti."
Výborně, podívám se na to a uzná-li Bůh (= já), že je to dobrý, budiž schváleno ;)

EDIT:
Tak bohužel, Tvá činnost tam sice vidět je, ale nikde tam nevidím Tvý návrhy, akorát 2 nepřeložený řetězce, pod nimiž jseš podepsanej. Můžeš se na to podívat? Díky!

"...díval jsem se na ten překlad a je moc dobrý, je vidět, že sis s tím dal práci."
Och, díky! Konečně vidím, že má snaha nebyla marná a konečně mám dostatečnou motivaci páchat další překladatelský zločiny ;D

K+
« Poslední změna: 15 Října 2009, 22:34:14 od Roman Horník »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #15 kdy: 15 Října 2009, 22:56:32 »
"nekonzistentnost překladu výrazu session (někdy relace, někdy sezení), cache (cache, vyrovnávací paměť)."
No právě v tom je ten průser.
Session je relace i sezení, ale každá aplikace používá jinej překlad. U některých webových prohlížečů to je relace, třeba u GDM zase sezení.
Jestli jsi v tom překladu schopen odlišit, čeho se ta hláška zrovna týká, tak proč ne. Jinak bych asi nechal jen jeden výraz, protože IMO laik neví ani co je relace, ani co je sezení. To stejné pro cache.


"nechápu překlad u č. 113 (Overwrite files to hide contents - Smazat nepotřebné i-uzly na disku?)"
No to je právě to, o čem jsem psal- buď některý původní řetězce nedávaj smysl, nebo jsou vícesmyslný. Kdybych to přeložil víceméně doslovně, bylo by to něco jako "Skrýt obsah přepsáním souborů"- copak dokáže laik pochopit, na co tohle je? Co jsem zjistil, maže to starý i-nody a pokud vím, jedná se o "duchy" smazaných souborů a složek.
Smazat staré i-uzly? To se nechám poučit, to je pro mě záhada. Pošleš mi když tak link?

Jinak autor píše, že Overwrite files to hide contents = Overwriting is the same as shredding. It is a way to prevent recovery of the data. You could also translate 'Shred files to prevent recovery.' Shredding je IMO "fyzické přepsání dat souboru na disku" nebo něco takového.

EDIT:
Tak bohužel, Tvá činnost tam sice vidět je, ale nikde tam nevidím Tvý návrhy, akorát 2 nepřeložený řetězce, pod nimiž jseš podepsanej. Můžeš se na to podívat? Díky!
Je tam 5 změn, já je vidím, když si dám Items with new suggestions, viz screenshot.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

NoWin

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #16 kdy: 15 Října 2009, 23:40:49 »
Jestli jsi v tom překladu schopen odlišit, čeho se ta hláška zrovna týká, tak proč ne. Jinak bych asi nechal jen jeden výraz, protože IMO laik neví ani co je relace, ani co je sezení. To stejné pro cache.
Asi tam nechám výrazy "cache" a "relace", Andrew stejně občas nějaký výrazy obmění, tak ať v tom není bordel.

Smazat staré i-uzly? To se nechám poučit, to je pro mě záhada. Pošleš mi když tak link?
Špatně jsem se vyjádřil, prej jsou i-uzly soubory metadat pro jednotlivý soubory a složky. Mám pouze jakousi představu, jak by to mohlo fungovat, ale radši si to nechám pro sebe, nebudu tady plácat blbosti :)

Jinak autor píše, že Overwrite files to hide contents = Overwriting is the same as shredding. It is a way to prevent recovery of the data. You could also translate 'Shred files to prevent recovery.' Shredding je IMO "fyzické přepsání dat souboru na disku" nebo něco takového.
Jo, to vím, ale jak to napsat tak, aby většina lidí pochopila pravej význam funkce? Když už něco sešrotuješ, těžko to obnovíš do původního stavu :)

Je tam 5 změn, já je vidím, když si dám Items with new suggestions, viz screenshot.
Jo, už to vidím, možná nějaká změna na LP, kdysi jsem to vídával mezi nepřeloženejma. To je tím, jak dlouho soukromničím :)

Akorát- "Přepsáním souborů zničit jejich obsah"- to mně nějak děsí, to by se podle mýho spíš hodilo pro # rm -rf / :)
« Poslední změna: 15 Října 2009, 23:42:26 od Roman Horník »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #17 kdy: 15 Října 2009, 23:56:27 »
Akorát- "Přepsáním souborů zničit jejich obsah"- to mně nějak děsí, to by se podle mýho spíš hodilo pro # rm -rf /
Moje návrhy: na vymazání použít nástroj shred - fyzické přepsání dat souboru na disku - skartovat (tak jak to používají v překladech přímo shredu)
Ale je asi spíš otázka vkusu, tak si to dej, jak chceš, ty jsi šéf  ;)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

NoWin

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #18 kdy: 15 Října 2009, 23:59:50 »
Akorát- "Přepsáním souborů zničit jejich obsah"- to mně nějak děsí, to by se podle mýho spíš hodilo pro # rm -rf /
Moje návrhy: na vymazání použít nástroj shred - fyzické přepsání dat souboru na disku - skartovat (tak jak to používají v překladech přímo shredu)
Ale je asi spíš otázka vkusu, tak si to dej, jak chceš, ty jsi šéf  ;)
Ale huš, jakej šéf? Jsem tam někde napsanej jako šéf? :D
Zejtra to nějak vymyslíme, teď jdu řezat dříví, zima bude tuhá :D

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #19 kdy: 16 Října 2009, 00:02:38 »
Ale huš, jakej šéf? Jsem tam někde napsanej jako šéf? :D

"Sám jsem tam přidal pár návrhů, ale jsou to jen drobnosti."
Výborně, podívám se na to a uzná-li Bůh (= já), že je to dobrý, budiž schváleno Mrknutí
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

NoWin

  • Host
Re: BleachBit: žádost o spolupráci
« Odpověď #20 kdy: 16 Října 2009, 00:12:38 »
<sranda>
Ale huš, jakej šéf? Jsem tam někde napsanej jako šéf? :D

"Sám jsem tam přidal pár návrhů, ale jsou to jen drobnosti."
Výborně, podívám se na to a uzná-li Bůh (= já), že je to dobrý, budiž schváleno Mrknutí
Sakra, tos to tady musel vykecat?! Jak teď budu před lidma vypadat?! Nechci, aby se ke mně někdo modlil, nechci nikde svý sochy, nechci obětní beránky (a když už, tak na česneku a s bramborovejma knedlíkama, ale radši bych selátko)! Cožpak můžu za existenci roupu dětskýho, kterej mou línou prdel skrze intestinum crassum ovlivnil natolik, že jsem se stal druhým největším developerem BleachBitu v celičkým Vesmíru?!
Zlatý komunisti! ;D ;D ;D</sranda>

Nemusíš "jen" navrhovat, pokud si jseš opravdu jistej svým překladem, vraž to tam natvrdo, to Ty ze mně děláš Boha, ale neklaníš se mi :( ;D
« Poslední změna: 16 Října 2009, 00:35:11 od Roman Horník »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.