Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"  (Přečteno 1678 krát)

kozel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« kdy: 26 Června 2011, 16:36:37 »
Ahoj,

na jednom disku používám WXP, W7 a Ubuntu (dříve 10.10, nyní 11.04). Po každém startu počítače a výběru Ubuntu 10.10 v grubu mi naběhl textový režim s chybovou hláškou, která tvrdila něco o tom, že se nemohla dočkat na disk (bohužel její znění si už nepamatuji). Po chvíli čekání (cca 2 minuty) jsem napsal "exit" a Ubuntu 10.10 naběhlo. V domnění, že verze 11.04 tento neduh odstraní, jsem ji nainstaloval. Bohužel, do Ubuntu se dostanu pořád jen tak, že čekám asi dvě minuty, napíšu exit a odentruji - ve verzi 11.04 ale navíc hláška není už ani vidět, a tak píšu příkaz aniž bych na monitoru cokoliv viděl (obrazovka je celá černá, ani blikající kurzor nikde není vidět).

Už mně nebaví takhle spouštět Ubuntu. Nezná prosím někdo řešení, jak dosáhnout normálního spuštění?

Martin

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #1 kdy: 26 Června 2011, 20:32:08 »
over, ze je v poradku hardware
http://wiki.ubuntu.cz/%C5%98e%C5%A1en%C3%AD%20probl%C3%A9m%C5%AF/Bootov%C3%A1n%C3%AD

pokud ano, dej tady vypisy z logu (hned po natartovani pocitace)
/var/log/boot.log
/var/log/syslog

Kedrigern

Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #2 kdy: 26 Června 2011, 21:49:40 »
Mám obavu, že to co popisuješ je normální chování při špatném nastavení. Když nechám zapnutý terabajtový externí disk, tak se start taky zvedne tak o půl minuty, co to zapíná disk a čeká na nějakou odezvu od něj. Když ho vypojím vše naběhne docela normálně.

Tipuji že Ubuntu, res. kernel bude mít nastaven docela dlouhý čas na timeout při připojování disků (jelikož linux není stavěný na zapínání a vypínání, ale spíš na spolehlivost a univerzálnost). Suse mi to, alespoň myslím, dělá také.

A ignorovat tak hloupě chybovou hlášku není moudré. Bylo by dobré si jí opsat a zjistit o co se jedná. Pokud se ti nechce, tak ti mohu doporučit jen přejít na nějaký systém, který bude chytřejší a bude se rozhodovat za tebe  8).

Rover623

Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #3 kdy: 26 Června 2011, 23:07:52 »
Tohle mi systém dělal taky, důvodem byl příliš dlouhý čas než disk začal reagovat na požadavek čtení. Příčin může být několik, pokud máš IDE disk zkus odpojit jednotku zapojenou na stejnou kšandu, která je jako SLAVE. Zkus vyměnit kabel mezi diskem a řadičem za jiný. Překontroluj nastavení BIOSu a vypni případně SMART. Ovšem obvykle se tohle projevuje už při startu počítače, kdy to docela dlouho visí na obrazovce BIOSu, pak disk nahraje GRUB a při spuštění systému se situace opakuje, disk enormně dlouho čeká než začne něco dělat

kozel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #4 kdy: 30 Června 2011, 17:14:11 »
Disk je SATA. Spustil jsem diskový nástroj a ten mi řekl, že má několik vadných sektorů. Když jsem spustil autokontrolu, skončila po pár vteřinách s hláškou "SELHÁNÍ (čtení)" - viz přiložené obrázky. Výpisy z logu přikládám též.

Co se týče chybové zprávy, ve verzi Ubuntu 11.04 místo ní vidím jen černou obrazovku. Když jsem měl nainstalovanou 10.10, tak vypadala jako tahle:
http://wiki.ubuntu.cz/%C5%98e%C5%A1en%C3%AD%20probl%C3%A9m%C5%AF/Bootov%C3%A1n%C3%AD?action=AttachFile&do=get&target=boot1.jpg

Máte prosím nějaký nápad, jak docílit spuštění ubuntu normálním způsobem? Kupovat nový disk kvůli pár vadným sektorům, které doufám jdou obejít, se mi nechce..

over, ze je v poradku hardware
http://wiki.ubuntu.cz/%C5%98e%C5%A1en%C3%AD%20probl%C3%A9m%C5%AF/Bootov%C3%A1n%C3%AD

pokud ano, dej tady vypisy z logu (hned po natartovani pocitace)
/var/log/boot.log
/var/log/syslog

[attachment deleted by admin]

jmp

  • Host
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #5 kdy: 30 Června 2011, 18:21:07 »
pokud se pocet vadnych sektoru plynule zvysuje, tak stejne nic jineho nez novy disk situaci nevyresi
(a cim drive jej budete mit, tim vic dat pripadne zachranite...)

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #6 kdy: 30 Června 2011, 18:21:40 »
jestli muzes, zkontroluj nejdrive, ze je v poradku pripojeni disku a kabel
pokud nepomuze, zkus bootovat s kernel parametrem irqpoll

http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2
(zmenit GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" na GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash irqpoll")

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/595448

kozel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #7 kdy: 30 Června 2011, 22:26:08 »
Kabel jsem vyměnil, nepomohlo. Do souboru /etc/default/grub jsem připsal parametr "irqpoll", spustil příkaz "update-grub", restartoval a ... - žádná změna.  :'(

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #8 kdy: 30 Června 2011, 22:52:31 »
v tom pripade se asi jedna o vyse zmineny bug (viz odkaz launchpad)
overit to muzes tak, ze v ubuntu 9.10 (karmic koala) by to melo fungovat bez problemu, pak uz ne
"resenim" je kompilace vlastniho kernelu viz opet dany odkaz

smart data nejsou uplne ok, ale myslim si, ze nemaji s tvym problemem nic spolecneho

kozel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #9 kdy: 01 Července 2011, 09:12:34 »
Ok, budu čekat na opravu. Po roce existence tohoto bugu ho snad konečně někdo vyřeší.. :-\

Díky za rychlou odezvu.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #10 kdy: 01 Července 2011, 10:39:05 »
Ok, budu čekat na opravu. Po roce existence tohoto bugu ho snad konečně někdo vyřeší.. :-\

Díky za rychlou odezvu.
na to bych se moc nespolehal, ke zmene zrejme doslo proto, ze to resilo problemy zase nekde jinde, takze pochybuju, ze to vrati...

Rover623

Re: Start Ubuntu = čekat 2 minuty a zadat příkaz "exit"
« Odpověď #11 kdy: 01 Července 2011, 12:11:14 »
Doporučuji stáhnout si HirensbootCD a zkontrolovat si ten disk na vadné sektory surface testem nebo to lze udělat z LiveCD za použití fsck (parametr je asi "-c"), pokud je nějaký bad někde blízko začátku disku, tak je to tím

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.