Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace ubuntu na druhy disk  (Přečteno 3074 krát)

laudyman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Instalace ubuntu na druhy disk
« kdy: 17 Února 2015, 16:10:32 »
Zdravim,mam v pc dva disky,  na jednom win7 64bit a druhy mam sformatovany. Kdyz chci naistalovat ubunt na ten druhy prazdny disk tak pri nabotovani ubuntu se me pri instalaci zepta jestli to chci na ten druhy disk? Nebo ho mam radsi odpojit.  A nebude to delat problemy kdyz na jednom bude win na druhym ubuntu? 

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3574
Re:Instalace ubuntu na druhy disk
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2015, 16:38:15 »
Podle mě to lze provozovat jako dvě samostatné instalace (každý OS se svým zavaděčem na samostatném HDD) - tedy pro jistotu před instalací odpojit disk s Win, jak píšeš -, ale nebude nejspíš najíždět menu výběru OS a bude se to řešit pomocí bootmenu BIOS (stisknutí příslušné klávesy), kde si vybereš z kterého HDD chceš bootovat. Ostatně, dle mého osobního názoru, je to nejbezpečnější způsob, jak provozovat dvě instalace různých OS. Jen je třeba dbát, aby obě instalace byly ve stejném módu, aby jsi nemusel v BIOS nic předtím přepínat. Tj. buď obě instalace UEFI, popř UEFI secureboot nebo v Legacy BIOS.

Trval-li by jsi na menu výběru OS, tak by to také šlo: Boot by jsi měl nastaven na disk s Linuxem a do GRUBu instalace Linuxu by se přidala položka (příkazy), která by v případě výběru řetězila na zavaděč Win na druhém disku. To přesně nevím jak se dělá ( osobně toto dělám via G4D), ale ve wiki je návod jak konfigurovat GRUB či zde na fóru najdeš doporučení na Linuxové aplikace, které to usnadňují grafickým prostředím. Tuším, že jsem párkrát zahlédl GRUB-customizer. Ale to už by ti zdejší zkušení poradili blíže.

 - Opravte mě prosím, jestli kecám hovadiny.
« Poslední změna: 17 Února 2015, 16:40:02 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

laudyman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Instalace ubuntu na druhy disk
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2015, 16:44:42 »
Takze radsi odpojit. No vecer to zkusim. Jinak predtim kdyz jsem instaloval win 10 na ten druhej tak jsem to nemusel odpojovat,  proto se radsi ptam

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Instalace ubuntu na druhy disk
« Odpověď #3 kdy: 17 Února 2015, 17:19:10 »
Citace
Kdyz chci naistalovat ubunt na ten druhy prazdny disk tak pri nabotovani ubuntu se me pri instalaci zepta jestli to chci na ten druhy disk? Nebo ho mam radsi odpojit.
A čo si tak pred inštaláciou prečítať návod ? Dualboot W7 64 a Ubuntu krásne funguje. Nechápem, načo odpájať disk.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Instalace ubuntu na druhy disk
« Odpověď #4 kdy: 17 Února 2015, 18:02:44 »
Mam takhle nainstalováno na dvou PC a nikdy jsem disk s Win odpojovat nemusel.  Vždy jsem instaloval přes položku "něco jiného"  v instalačním průvodci Ubuntu, kde následovalo ruční vytvoření swap oddílu a nainstalování zavaděče (na druhý disk kde není windows). Funguje to bez sebemenších problémů, podrobný návod  je tady: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Instalace ubuntu na druhy disk
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2015, 18:32:02 »
Radši ho odpoj a máš jistotu. Ono během instalace můžeš omylem nainstalovat grub na disk s win a tím si znepříjemníš případný návrat jen k woknům. Po istalaci si disk s win připojíš a v biosu nastavíš bootovací prioritu na disk s ubuntu. Tam po nabootování otevři terminál a zadej sudo update-grub. Tím přidáš wokna do grubu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.