Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10  (Přečteno 1670 krát)

Gepard

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« kdy: 12 Října 2024, 15:15:53 »
Ahoj, po aktualizaci z Ubuntu 24.04 na Ubuntu 24.10 mi přestal fungovat dual boot do Win10. Aktualizoval jsem metodou "sudo do-release-upgrade".
Nyní, když dám reboot a najedu na položku v Grub "Windows boot manager", tak místo aby bootoval do Win10 vypíše hlášku: "chyba: cannot load image".
Poté se vrátí na výběr dostupných OS. Nicméně, když dám poté vybrat Ubuntu 24.10, tak vypíše: "chyba: Prvotně je třeba načíst kernel."

Abych se dostal alespoň do Ubuntu, musím dát restart (CRTL+ALT+DEL), a po najetí Grub boot do Ubuntu normálně funguje.
Ale kdykoliv se při bootu pokusím spustit Win10, znefunkční se tímto i boot do Ubuntu a je nutný restart a znovu naběhnutí Grub. Poté opět boot do Ubuntu funguje.

Když však vlezu přímo do BIOSu a zvolím "Boot Sequence" -> "Windows Boot Manager" a dám save a reboot, tak přímo najedu do Win10 a ten funguje.

V Ubuntu nepomůže ani:

sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub

Klidně můžu poslat logy či jiné výpisy, jen potřebuju vědět, co mám poslat a odkud to získat.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6153
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #1 kdy: 12 Října 2024, 19:09:34 »
Vyčkej na update. Řeší se to.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #2 kdy: 12 Října 2024, 21:17:21 »
Ahoj, po aktualizaci z Ubuntu 24.04 na Ubuntu 24.10 mi přestal fungovat dual boot do Win10. Aktualizoval jsem metodou "sudo do-release-upgrade".
Nyní, když dám reboot a najedu na položku v Grub "Windows boot manager", tak místo aby bootoval do Win10 vypíše hlášku: "chyba: cannot load image".
Poté se vrátí na výběr dostupných OS. Nicméně, když dám poté vybrat Ubuntu 24.10, tak vypíše: "chyba: Prvotně je třeba načíst kernel."

Abych se dostal alespoň do Ubuntu, musím dát restart (CRTL+ALT+DEL), a po najetí Grub boot do Ubuntu normálně funguje.
Ale kdykoliv se při bootu pokusím spustit Win10, znefunkční se tímto i boot do Ubuntu a je nutný restart a znovu naběhnutí Grub. Poté opět boot do Ubuntu funguje.

Když však vlezu přímo do BIOSu a zvolím "Boot Sequence" -> "Windows Boot Manager" a dám save a reboot, tak přímo najedu do Win10 a ten funguje.

V Ubuntu nepomůže ani:

sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub

Klidně můžu poslat logy či jiné výpisy, jen potřebuju vědět, co mám poslat a odkud to získat.
Ahoj,spusť záchranný režim, připoj si disky s parametrem -w (to znamená nech si je otestovat fsck, jinak budou připojeny jen pro čtení) skoč do terminálu a spusť :

Kód: [Vybrat]
apt-get update && apt-get upgrade
pak zkus
Kód: [Vybrat]
apt-get install --reinstall grub2-commona nakonec teprve
Kód: [Vybrat]
update-grub
Pokud nemáš síť, tak ještě před tím nastavit síť. Už je to pár let, co se přešlo na systemd, což nemám, tak nevím přesně "jak to je".
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Gepard

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #3 kdy: 13 Října 2024, 00:08:02 »
Děkuji za tip. Mám dva systémy Ubuntu. Vzájemně jsem si mezi nima otestovat /dev/sda1 a dev/sda2, vše ok.
Kód: [Vybrat]
fsck -y /dev/sda1Spustil jsem recovery mode, zapnul síť a přešel do terminálu. Tam jsem reinstaloval grub.
Kód: [Vybrat]
apt-get update
apt-get upgrade
apt-get install --reinstall grub2-common
update-grub
Problém to nevyřešilo.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6153
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2024, 15:03:40 »
To vyřeší až update, na kterém se teprve pracuje.
Bohužel to vyšlo takhle hloupě na poslední chvíle před vydáním nové verze, ta chyba. Ono těch chyb tam bylo víc. Ty se odstranily, ale pár dní před vydáním se objevila tahle a byl problém ji zreprodukovat. Jakmile se to podařilo zreprodukovat i u vývojáře, začal na tom makat. Má to nejvyšší prioritu, tak očekávám fix v průběhu dní.
Prvně bude v nevydaných aktualizacích na testování, tak si je můžeš povolit. Anebo neriskovat a počkat až ten patch ověří ostatní a přiteče ti běžnou aktualizací.
Každopádně ti sem třeba napíši jak jsem dopadl. Mě ta chyba potkala totiž také.

Nevím co je u mě blbě, ale bude toho víc. Mně totiž už ani nejde bootovat Windows přímo z menu BIOSu, ačkoliv jinak nabootují z disku.
Zkusím zrušit EFI hodnoty a zapsat je znovu.
« Poslední změna: 14 Října 2024, 15:17:17 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

Gepard

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #5 kdy: 14 Října 2024, 22:35:26 »
To vyřeší až update, na kterém se teprve pracuje.
Jasně, já jen hledám všechny možnosti, jak to vyřešit. Zajímalo by mě, co tam je za bug a jestli je možné to upravit ručně do funkčního stavu.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6153
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #6 kdy: 15 Října 2024, 21:34:32 »
To vyřeší až update, na kterém se teprve pracuje.
Jasně, já jen hledám všechny možnosti, jak to vyřešit. Zajímalo by mě, co tam je za bug a jestli je možné to upravit ručně do funkčního stavu.
Kdyby to bylo tak jednoduché, tak ti to tady napíšu. :D Povol si Nevydané aktualizace repo a během pár hodin tam bude ten update.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6153
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #7 kdy: 18 Října 2024, 12:00:19 »
Tak update balíčků kolem Grub2 patrně již čeká jen byrokratické kolečko a budou brzy snad ve standardním aktualizačním kanále.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3448
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #8 kdy: 19 Října 2024, 13:20:56 »
Trochu nechápu, proč přecházíš z LTS systému na testing,ještě k tomu metodou z terminálu (sudo-do-release-update) a moc o tom nevíš?:) Jseš si jistý, že jde jen o odvahu ?

Vymezený čas podpory 24.10 "Oracular Oriole" je 10 měsíců, nebo ne? 24.04 "Noble Numbat" je dvanáctiletá LTS, nebo není snad?

Sám jsem měl podobný problém, nejde však o Ubuntu, jde o jiný systém, ale co se bootovaní týče, tak s podobnou podporou jako Ubuntu - čili více je otázek, než odpovědí. Podle mě, je problém v rychlosti - nějaký příkaz se provede dřív, než se něco namintuje. Byli to ale čerstvé instalace, ty povyšuješ, takže jsi s grubem nehýbal, problém by mohl být v konfiguracích grubu u jednolivých verzí, ty se budou lišit určitě.

Měl jsem podobný problém se systémy na více discích i se systémy vedle sebe na jednou disku a co se týče toho
Kód: [Vybrat]
sudo do-release-update, měl by jsi mít předtím úplně aktualizovaný systém - co se týče systémových věcí a vypnuté PPA, pokud jsi nějaké používal. No ale, když už jsi ten příkaz vykonal, tak "pozdě bycha honiti".

Co se logů týče, podívej se do adresáře  /var/log/kernel/ a když do termínálu napíšeš
Kód: [Vybrat]
dmesgtak získáš nejnovější informace o tom, co u tebe probíhá. Když spustíš dmesg s nějakým pramatrem, třeba zprávy týkající se jádra, můžeš si ho i pozastavit pomocí parametru less:
Kód: [Vybrat]
dmesg -k | less
A někde ve /var/log/ bys měl mít i log týkající se toho povýšení systému. Pokud ne, prozkoumal bych různé logy podle data, kdys prováděl ten apgrejd v adresáři /var/log/, třeba v dmesg.0, by měli být stavy z předchozího spuštění, podle toho, jak se ty systémové logy ukládají. Jestli ne, tak by to mohlo být právě ve /var/log/kernel/ :

Kód: [Vybrat]
ls -ln /var/log/kernel/
Jo a pokud ho ještě nemáš, doinstaluj si emsího :

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install mc && mc &
EDIT : Podívej se i do adresáře grubu, jestli tam není nějaká záloha grub.cfg, nebo spíš v grub.d
Kód: [Vybrat]
ls -ln /etc/default/grub
Kód: [Vybrat]
ls -ln /etc/grub.d/
Jinak bys z té příkazové řádky mohl taky 3x změnit barvu vlasů.

Good luck, and don't funk up.

« Poslední změna: 19 Října 2024, 13:34:38 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6153
Re:Upgrade z 24.04 na 24.10 znefunkčnil dual boot do Win10
« Odpověď #9 kdy: 19 Října 2024, 13:55:11 »
Povol si Nevydané aktualizace repo a během pár hodin tam bude ten update.
K tomu to se vrátím. Zjistil jsem, že to není jen o tom, to repo Nevydané povolit. Někde jsem viděl i variantu s parametrem pro kernel.

 Musí se z toho explicitně vytáhnout balíčky. Nebo natvrdo v Synapticu vynutit verzi.

Kód: [Vybrat]
apt-get install -t repo balíky
Ale už je to stejně brzy irelevantní, když to vydají jako běžnou aktualizaci snad brzy.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.

Prosím příště označit text kódu v editoru # pro lepší formátování textu výpisu. Děkujeme. Tým moderátorů.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.