Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]  (Přečteno 11723 krát)

k.eight.a

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
    • Phantasmagoria Feast
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #25 kdy: 15 Září 2008, 12:42:53 »
Kód: [Vybrat]
fuse: failed to access mountpoint /media/H: No such file or directoryta hlaska je vserikajici, musis ty mountpointy (adresare) nejdrive vytvorit.
Děkuju, to mě vůbec nenapadlo, nicméně v TuxCommanderu mě to nedovolí pomocí F7 vytvořit adresář, ani když tam dám do konzole sudo a zeptá se mě to na heslo. V příkazové řádce:
Kód: [Vybrat]
kejta@K8-desktop:~$ sudo md /media/D
[sudo] password for kejta:
sudo: md: command not found
Nikdy by mě nenapadlo, že vytvořit složku / adresář bude takový problém... ::)
"The greatest trick the Devil ever pulled, was convincing the world he didn't exist."

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #26 kdy: 15 Září 2008, 13:05:10 »
md? ... co to

co treba pouzit mkdir?  ;)
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

k.eight.a

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
    • Phantasmagoria Feast
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #27 kdy: 15 Září 2008, 13:41:25 »
md? ... co to

co treba pouzit mkdir?  ;)
Bylo mi naprosto jasné, že md není ten správný příkaz, ale než toto tak mě víc tíží to, že v Tux Commander-u nemůžu použít F7 (Nová složka).

K čemu to pak celé je, když i na takové voloviny musím používat terminál? :o
"The greatest trick the Devil ever pulled, was convincing the world he didn't exist."

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #28 kdy: 15 Září 2008, 14:04:45 »
Hm, zajimave. A proc to nejde? Urcite jste pouzil sudo, na tuxcommander spise gksudo jestli je graficky. Co terminal, vypsalo tam neco? Co zkusit jini filemanager, mc, krusader atd.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

k.eight.a

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
    • Phantasmagoria Feast
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #29 kdy: 15 Září 2008, 14:11:12 »
Hm, zajimave. A proc to nejde? Urcite jste pouzil sudo, na tuxcommander spise gksudo jestli je graficky. Co terminal, vypsalo tam neco? Co zkusit jini filemanager, mc, krusader atd.
Píše mi to:
Citace
Nelze vytvořit složku "B" v levém panelu
Permission denied
Nevím jaký je rozdíl mezi sudo a gksudo, ale ani netuším jak bych měl jeden z těchto příkazů používat s dvoupanelovým manažérem složek a souborů v grafickém prostředí...? ???
Vyzkoušel jsem několik alternativ k Total Commanderu, Tux Commander se mi z nich líbil nejvíce. 8)
Zkoušel jsem jiné než výše zmíněné - jedu na Gnome. MidNight Commander (MC) je pokud vím jen konzolový, tedy v terminálu...
"The greatest trick the Devil ever pulled, was convincing the world he didn't exist."

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #30 kdy: 15 Září 2008, 14:28:17 »
ale vzdyt je to tak snadne... :-)
vite na co je sudo? cekal jsem ze ano, kdyz uz se jej pokousite pouzivat. pak jiste tusite, ze to ma co do cineni s uzivatelskymi pravy, mozna i to, ze vam sudo propujci prava administratora (root). odtud pak neni daleko k uvaze, ze bez techto prav novy adresar ve slozce /media jako obycejny uzivatel proste nevytvorite. a kdyz jako obycejny uzivatel spustite tux commander, tak celkem logicky nemuze ani tux commander vytvorit tento adresar, kdyz na to nemate uzivatelska opravneni. takze jedna varianta je explicitne spustit tux commander s pravy administratora pomoci gksudo, cize neco jako
Kód: [Vybrat]
gksudo tuxcmd  # opravdu netusim, jaky presne prikaz slouzi k jeho spusteni
a nebo v te konzole uz rovnou udelat
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/B

Doporucil bych vam vyuzit wiki ci nejakych uzivatelskych prirucek a pokusit se proniknout do zakladu pouzivani linux/unixovych systemu, jinak budete neustale narazet na problemy.


Mala poznamka na zaver: Pouzivate windows a znate total commander? Vytvorite s nim jako obycejny uzivatel (nemyslim spravcovsky ucet) slozku v c:\windows nebo c:\program files? Nemyslim, jiste byste se dockal podobne hlasky, jako je ta Permission denied
« Poslední změna: 15 Září 2008, 14:34:58 od kkaarreell »

qUAKER

  • Host
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #31 kdy: 15 Září 2008, 14:45:29 »
ale vzdyt je to tak snadne... :-)
vite na co je sudo? cekal jsem ze ano, kdyz uz se jej pokousite pouzivat. pak jiste tusite, ze to ma co do cineni s uzivatelskymi pravy, mozna i to, ze vam sudo propujci prava administratora (root). odtud pak neni daleko k uvaze, ze bez techto prav novy adresar ve slozce /media jako obycejny uzivatel proste nevytvorite. a kdyz jako obycejny uzivatel spustite tux commander, tak celkem logicky nemuze ani tux commander vytvorit tento adresar, kdyz na to nemate uzivatelska opravneni. takze jedna varianta je explicitne spustit tux commander s pravy administratora pomoci gksudo, cize neco jako
Kód: [Vybrat]
gksudo tuxcmd  # opravdu netusim, jaky presne prikaz slouzi k jeho spusteni
a nebo v te konzole uz rovnou udelat
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/B

Doporucil bych vam vyuzit wiki ci nejakych uzivatelskych prirucek a pokusit se proniknout do zakladu pouzivani linux/unixovych systemu, jinak budete neustale narazet na problemy.


Mala poznamka na zaver: Pouzivate windows a znate total commander? Vytvorite s nim jako obycejny uzivatel (nemyslim spravcovsky ucet) slozku v c:\windows nebo c:\program files? Nemyslim, jiste byste se dockal podobne hlasky, jako je ta Permission denied

pokud ve Win dělá, jako většina uživatelů WinXP, pod adminem, tak se jí nedočká a povolí mu to.. Ale dobře to rozhodně není.

k.eight.a

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
    • Phantasmagoria Feast
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #32 kdy: 15 Září 2008, 14:50:19 »
vite na co je sudo?
Ano, vím - je to příkaz k přihlášení se coby administrátor.
...odtud pak neni daleko k uvaze, ze bez techto prav novy adresar ve slozce /media jako obycejny uzivatel proste nevytvorite. a kdyz jako obycejny uzivatel spustite tux commander, tak celkem logicky nemuze ani tux commander vytvorit tento adresar, kdyz na to nemate uzivatelska opravneni.
Ano, to mě napadlo, ale vážně mě nenapadlo jak bych měl Tux Commander spustit s administrátorskými právy.
takze jedna varianta je explicitne spustit tux commander s pravy administratora pomoci gksudo, cize neco jako
Kód: [Vybrat]
gksudo tuxcmd  # opravdu netusim, jaky presne prikaz slouzi k jeho spustenia nebo v te konzole uz rovnou udelat
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/BDoporucil bych vam vyuzit wiki ci nejakych uzivatelskych prirucek a pokusit se proniknout do zakladu pouzivani linux/unixovych systemu, jinak budete neustale narazet na problemy.
Ano, takových příruček čtu spousty, ale nejde najednou vše umět hned. Před tím, než jsem začal používat Ubuntu jsem toho o Linuxových systémech přečetl dost a dost, i když to tak možná nevypadá... :(
Mala poznamka na zaver: Pouzivate windows a znate total commander? Vytvorite s nim jako obycejny uzivatel (nemyslim spravcovsky ucet) slozku v c:\windows nebo c:\program files? Nemyslim, jiste byste se dockal podobne hlasky, jako je ta Permission denied
To je pravda, ale ten kdo PC spravuje ve většině případů opravdu pracuje pod administrátorským účtem.
Ve Windows není přepínání práv asi tak domyšlené a jen by to otravovalo pořád přehlašovat uživatele a jejich oprávnění.
Jinak mi nepřijde analogie vytvoření složek D, E, H, I, J, K ve složce media až takový zásah jako vytváření c:\windows nebo c:\program files nehledě na to, že pokud by Windows nebyly nainstalované na jiné particii než je C:\ tak by to jen těžko vůbec šlo...
"The greatest trick the Devil ever pulled, was convincing the world he didn't exist."

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #33 kdy: 15 Září 2008, 15:22:59 »
Jinak mi nepřijde analogie vytvoření složek D, E, H, I, J, K ve složce media až takový zásah jako vytváření c:\windows nebo c:\program files nehledě na to, že pokud by Windows nebyly nainstalované na jiné particii než je C:\ tak by to jen těžko vůbec šlo...
O to prave jde, jelikoz v *nixovych systemech nema obycejny uzivatel (standardne) pravo zapisu jinam nez do domovskeho adresare a /tmp. V tom je pro me nepochopitelna zvrhlost windows, kde muze uzivatel delat svincik skoro vsude, kde se mu zachce (treba primo na C:\)

Citace
Citace
vite na co je sudo?
Ano, vím - je to příkaz k přihlášení se coby administrátor.
No, ne zcela. Sudo slouzi obycejnemu uzivateli (je-li k tomu opravnen) k jednorazovemu spusteni prikazu s pravy administratora. Neco jako kdyz kliknete ve win pravym tlacitkem na binarku a vyberete "spustit jako..." (jen pak nezadavate heslo admina, ale svoje).

Citace
no, to mě napadlo, ale vážně mě nenapadlo jak bych měl Tux Commander spustit s administrátorskými právy.
na to je prave to sudo (nebo gksudo pro graficke programy), takze do konzole (ci Alt+F2) a "gksudo tuxcmd".

Citace
Ano, takových příruček čtu spousty, ale nejde najednou vše umět hned. Před tím, než jsem začal používat Ubuntu jsem toho o Linuxových systémech přečetl dost a dost, i když to tak možná nevypadá... Smutek
no jo, na zacatek se v tom clovek muze ztratit :-) ale to prijde s casem, jen vytrvat.

Btw, uz ti to mountovani funguje?

k.eight.a

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
    • Phantasmagoria Feast
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #34 kdy: 15 Září 2008, 16:06:53 »
Jinak mi nepřijde analogie vytvoření složek D, E, H, I, J, K ve složce media až takový zásah jako vytváření c:\windows nebo c:\program files nehledě na to, že pokud by Windows nebyly nainstalované na jiné particii než je C:\ tak by to jen těžko vůbec šlo...
O to prave jde, jelikoz v *nixovych systemech nema obycejny uzivatel (standardne) pravo zapisu jinam nez do domovskeho adresare a /tmp. V tom je pro me nepochopitelna zvrhlost windows, kde muze uzivatel delat svincik skoro vsude, kde se mu zachce (treba primo na C:\)
A to je offtopic na který bych se rád zeptal, jak pak má uživatel ukládat své soubory do svých složek, když je k tomu jen složka home? Myslím to tak, že každý zkušenější uživatel si nainstaluje systém a programy na jeden diskový oddíl a data ukládá na jiný. V tomto mi právě Windows vyhovovaly, že jsem mohl všechny disky libovolně využívat pro své soubory a složky bez omezení. A toto právě nevím jak udělat v Ubuntu. Jsem ochoten své smýšlení změnit, když mi někdo nabídne nějakou vhodnou alternativu, ale nikdy mě neoslovila "inovace" z Windows 98 k 2000 se zavedením "Documents and Settings" a že mi vše chtělo cpát tam... :(
Citace
Citace
Citace
vite na co je sudo?
Ano, vím - je to příkaz k přihlášení se coby administrátor.
No, ne zcela. Sudo slouzi obycejnemu uzivateli (je-li k tomu opravnen) k jednorazovemu spusteni prikazu s pravy administratora. Neco jako kdyz kliknete ve win pravym tlacitkem na binarku a vyberete "spustit jako..." (jen pak nezadavate heslo admina, ale svoje).
Ano, vím to, jen jsem to napsal zjednodušeně, asi bych nevěděl jak to správně vyjádřit.
Citace
Citace
no, to mě napadlo, ale vážně mě nenapadlo jak bych měl Tux Commander spustit s administrátorskými právy.
na to je prave to sudo (nebo gksudo pro graficke programy), takze do konzole (ci Alt+F2) a "gksudo tuxcmd".
Paráda, to je to co jsem potřeboval vědět, resp. si to ověřit. Měl jsem jen tu doměnku, že to nějak takto je. ;D
Citace
Citace
Ano, takových příruček čtu spousty, ale nejde najednou vše umět hned. Před tím, než jsem začal používat Ubuntu jsem toho o Linuxových systémech přečetl dost a dost, i když to tak možná nevypadá... :(
no jo, na zacatek se v tom clovek muze ztratit :) ale to prijde s casem, jen vytrvat.
jjj, snad mi to vydrží, momentálně mě trápí problém s nastavením grafického subsystému ... :(
Btw, uz ti to mountovani funguje?
Už je to načtené po restartu, ačkoliv bych byl rád kdyby se ty disky nejmenovaly například "Médium 40 GB", ale tím písmenkem které jsem jim v fstab souboru přidělil ve složce media.
"The greatest trick the Devil ever pulled, was convincing the world he didn't exist."

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #35 kdy: 15 Září 2008, 16:31:15 »
A to je offtopic na který bych se rád zeptal, jak pak má uživatel ukládat své soubory do svých složek, když je k tomu jen složka home? Myslím to tak, že každý zkušenější uživatel si nainstaluje systém a programy na jeden diskový oddíl a data ukládá na jiný.
Jo, to je bezne i v linuxu.. jeden oddil mam jako korenovy pro system a programy a jiny separatni oddil /home pro domovske adresare. Ale ty jsi to tak pravdepodobne pri instalaci neudelal (ikdyz jde to i dodatecne, hledej neco jako "presun /home" na foru.

Nicmene nic ti nebrani ukladat data na jiny disk, nejlepe opet tak, ze kazdy uzivatel (nebo treba jen ty) bude mit na disku svuj privatni adresar, jez muzes "schovat" jako obycejny adresar v jejich domovskem adresari.

Muzes to udelat treba nasledovne:
1. disk treba s ext3 filesystemem pripojis (automaticky po startu) treba do /media/disk2
2. vytvoris uzivateli na tom disku adresar, treba
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/disk2/pepaa nastavis jako vlastnika tohoto adresare pepu a jeho skupinu (v ubuntu ma myslim kazdy uzivatel svoji vlastni skupinu), takze neco jako
Kód: [Vybrat]
sudo chown pepa:pepa /media/disk2/pepaNyni muze pepa do tohoto adresare zapisovat (patri jen jemu) sve vlastni soubory
3. Muzes jeste pro pohodlnejsi pristup (vec nazoru) ve svem domovskem adresari vytvorit symbolicky link na tento disk, napr.
Kód: [Vybrat]
ln -s /media/disk2/pepa ~/disk2takze v domovskem adresari budes mit podadresar disk2, ktery je vlastne adresarem pepa na druhem disku.

nettezzaumana

  • Host
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #36 kdy: 15 Září 2008, 17:20:45 »
hmm .. koukam, ze is starej rebel khaarrliik je zlomen a otrocky pise pred kazdy command sudo ;D ..

diky bohu, ze jsem sudo nikdy nepouzil

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Ntfs se nemountuje [vyřešeno]
« Odpověď #37 kdy: 15 Září 2008, 19:07:10 »
hmm .. koukam, ze is starej rebel khaarrliik je zlomen a otrocky pise pred kazdy command sudo ;D ..
:-D je to kratsi, nez vysvetlovat, jak nastavit heslo pro roota a nasledne uklidnovat tech nekolik podrazdenych diskuteru jez prispechaji s tvrzenim, ze ubuntu nepotrebuje ucet roota, nebot vyuziva sudo a ze je to tak lepsi.

Nicmene koncem srpna jsem mel to poteseni sudo z nekolika AIX serveru odinstalovavat, cimz jsem vratil svet do rovnovahy a nalezl klid v dusi.
« Poslední změna: 15 Září 2008, 19:09:09 od kkaarreell »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.