Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..  (Přečteno 27629 krát)

nettezzaumana

  • Host
Pokud čtete tyto řádky, je asi zřejmé, že minimálně koketujete s myšlenkou opustit svůj os. a přejít na Linux. Jistě i máte své důvody, ale já Vám přesto povím své vlastní:

a) Linux je svobodný os (viz. http://www.gnu.org v angličtině) a jako takový, je mimo veškeré filozofování v první řadě transparentní. Protože, jak všichni víme, je "open source", což znamená, že můžeme snadno kontrolovat veškeré jeho aktivity. Nemůže se nám tedy stát, že po letech užívání se prosákne "pomluva", že Linux vyvíjí nekalé činnosti (jako např. že skype čte číslo Vašeho MB, viz. http://www.pagetable.com/?p=27 ) a podobně. V případě celého os mi toto připadá jako hlavní výhoda.

b) Linux je vyvíjen komunitou programátorů a jeho aktualizace nejsou vázány na komplexnost os, ale participovány do jednotlivých balíků, ze kterých se skládá. Takže vyjde-li na povrch nějaká bezpečnostní díra, bývá obvyklé, že je buď relativně rychle opravena, nebo máme také druhou možnost a sice daný komponent jednoduše odinstalovat.

c) Linux nestojí peníze. Máte na výběr z mnoha tisíců programů, které jsou zadarmo == a mnohem víc.. Jsou takříkajíc hozeny do placu. Protože jsou "open source", můžete s nima dělat co chcete. Můžete je upravovat, můžete je šířit, dokonce se můžete snažit je prodávat.. Je to na Vás. Nemůžete si je přivlastnit, to je jediné omezení.

d) Linux Vás donutí přemýšlet. Nahlédnete "pod pokličku" Vašeho PC. Myslím si, že Vám pomůže např. zlepšit angličtinu a vůbec často rozhýbe Vaše logicko-deduktivní myšlení.

e) Sledujete-li trochu dění na poli SW, zjistíte, že podporování "molochu" typu microsoft užíváním jeho sw, vede k vytváření propastí v lidské společnosti. Máme nárok na komunikaci, vlastní kulturu a rozvoj. Microsoft tyto dvě hlavní věci omezuje. Založte si firmu, která bude podnikat v oblasti IT a nakupte jí legální SW pro vývoj a běžné fungování. Při více než pár počítačích zaplatíte neúměrnou částku. A teď si představte, že jste např. v Africe. Jedny legální Windows, tak mají cenu života domorodce. Najděte si na netu reference na obchodní a strategické taktiky Microsoftu vůči konkurenci. Já tohle podporovat rozhodně nechci! (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Fear%2C_uncertainty_and_doubt )

f) Linux je velmi odolný až imunní vůči neřádu z internetu, kvůli kterému vám ve Windows stále běží rezidentní štíty antivirových programů, otravné firewally a další. Teď nedávno jsem četl na krabici nejmenovaného antivirového programu pro windows "Secure your data, secure yourself. Do it the best, it's only one way.." Mimo skutečnost, že na krabici byl štítek s čtyřmístnou částkou, mohu prohlásit, že tento slogan je Lež jako Věž.

Takže hlavní výhody máme nyní probrané.. Existují ale však i omezení, o kterých bude navýsost korektní lehce pohovořit..

a) Spousta výrobců HW i SW s Linuxem prostě nekomunikují. Stává se tedy, že zvláště nové kusy HW (jako např. moje kamera na Ntb) alespoň zkraje své existence pod Linuxem prostě nerozběháte. Musíte tak často počkat, než komunita pracující na vývoji (nepatříte-li k ní sami) daný ovladač vytvoří. Co se týče SW, tak tam jest problém podobný. Jsou určité "profesionální" aplikace, které pod Linuxem nativně nejdou. Existují možnosti jako Emulátory a Virtuální mašiny, které Vám často pomohou tento problém eliminovat, ale má zkušenost říká (zarputilí milovníci tučňáků mě teď určitě proklejí), že tato řešení jsou jednak vzácná a druhak obtížná. Řešte to jako já: na ntb mám nainstalovaná i Okna, ale "zadarmo" do nich prostě nevlezu..

b) distribuce mají své mouchy a ač je poslední dobou pravidlem, že po instalaci na první pohled funguje vše jak má, záhy nacházíte drobné vady na kráse, které je nutné manuálně odstranit, což zvláště u "newbies" (začátečníků) může vyvolávat pocit zmaru, žaludeční potíže a jiné obstrukce. Např. tady naše oblíbené Ubuntu: Já osobně po instalaci řešil množství chybek, které se dle mé zkušenosti vyskytují u každého, a tým Ubuntu je prostě nedokáže odstranit. Zkuste si např. v GUI (graf. rozhraní) odpojit usb disk.. Nicméně na většinu těchto chybek existuje lék a jdou vyřešit.

c) jako poslední z uvedených nevýhod jest špatná síťová kompatabilita s Microsoftem. Je pravda, že balík Samba se teď už u většiny distribucí instaluje jako "základní arzenál", ale pusťte si po síti třeba mp3 nebo film. Pokud Váš mediaplayer obsahuje dodatečné "debuging-infos", napíše Vám, že smb protokol je pro danou činost nedostačující. V horším případě je výsledek stejný, akorát Vám neřekne ani tohle. Na druhou stranu ale existují i alternativy jako plugin pro smb do xmms apod..

Nyní se pokusím lehce příblížit jednotlivé distribuce, které máte na výběr. Rozhodně neuvedu všechny, ale uvedu ty, se kterými mám osobní zkušenost.

a) Ubuntu -- Linuxová distribuce využívající dle mého soudu nejlepší balíčkovací systém (apt-tools = skripty založené na dpkg) který je na Linuxu k mání. Mezi výhody patří velice krátké reakční časy na nový sw a také poměrně živá komunita s dobrou dokumentací a fórem. Mezi nevýhody patří mnoho drobných chybek a otravných jevů, nad kterými uživatel Linuxu jako já (má první distribuce byla na 6ti disketách) zakroutí shovívavě hlavou a vyřeší to, ale člověka začínajícího s Linuxem mohou tyto chybky děsivě otrávit. Jako distribuci ji ale mohu vřele doporučit.

b) SuSE -- Velice přátelská Linuxová distribuce, vyznačující se zejména velice dobrou kompatabilitou s nejrůznějším HW. Pro začínající je takřka ideální. Oproti Ubuntu obsahuje minimum bugů a alespoň ty základní věci zde fungují velmi dobře. Má také dobrou dokumentační online podporu a slušné fórum. Další výhoda jest centrální konfigurační nástroj Yast, který se často hodí. Její hlavní nevýhodou je dle mého soudu svérázné řešení závislostí sdílených knihoven, takže máte-li rádi www.sourceforge.net, strávíte většinu času řešením závislostí při instalaci ze zdrojového kódu. Další její velikou a nezanedbatelnou nevýhodou jest její "bratříčkování" s Microsoftem, díky kterému např. w32codecs jen velmi obtížně rozběháte v kooperaci s nativními playery a jste-li alespoň z poloviny tak paranoidní jako já, máte záhy pocit, že se SuSE jste lokaj Microsoftu.

c) Gentoo -- vynikající distribuce, o které lze říci jediné: obtížná při instalaci a údržbě, ale je to celé ve Vašich rukou. Důležitá poznámka jest, že má opravdu poctivě "rekomentované" .conf soubory.

d) Mandriva -- alespoň myslím, že od Mandrake odvozená distribuce, vyznačující se mizernou českou lokalizací a podobně jako SuSE ještě svéráznějším pojetím závislostí. Začínajícímu uživateli nemohu doporučit, ale připomínám, že to je můj osobní dojem.

e) Debian -- od této distribuce je odvozeno Ubuntu. Velice mocná distribuce vyžadující zkušenějšího uživatele, ale při zadání "install-task" jako Desktop systém se Vám nainstaluje velice slušně a v pravdě podobně jako Ubuntu -- z 90% se stejnými chybami (také proto podezírám Ubuntu, že jediné co jako distribuce udělali jest vytvoření vlastní grafické kultury a jinak více méně pasivně tyjí z Debianu).

g) Fedora -- dobrá distribuce, vyznačující se dle mého soudu vynikajícím "sw-development-supportem". Pro lidi zajímající se o programování ji doporučuju asi nejvíc. Také u Fedory (podobně jako u Mandrivy) není zcela dokonalá lokalizace, proto doporučuju nechat nativní americkou verzi. Fedora je hodné distro.

Nyní, poté, co jsme si probrali distribuce, předpokládejme, že instalací se nemusíme zabývat a můžeme přejít k praktickým předinstalačním otázkám. Můžeme předpokládat, že začínající uživatel si zkraje "nelajsne" učit se plavat skokem do vody, ale že si bude chtít nechat zadní vrátka pootevřená třeba tím, že si na svůj počítač naistaluje jak Linux tak Windows. Máme-li stolní počítač a více disků, je situace jednoduchá.. Instalátor každé distribuce už je natolik inteligentní, že Vám téměř nedovolí si cokoliv zhatit a vše půjde ok.
Máme-li ale např. ntb s jedním diskem, je situace lehce složitější. Nevyhneme se při ní často reinstalaci obou systémů. Důležité je, že potřebujeme mít na první partition Windows a na dalších Linux, přičemž se musíme vejít s bootovacími partition do 1024 cylindru (na většině disků je cylindr 7.8MB). Já bych osobně v případě reinstalace počítače nejdřív nainstaloval Windows a v instalátoru bych vytvořil instalační partition hodně malou (mám 4GB -- pagefile mám přesunutou na další win partition, hiberfil potrebuju 1GB, další programy instaluju na druhou win partition a držím se bezpečně na C: na 1-1.5GB volných) a zbytek nechal volnej. Po instalaci Oken bych partition magicem "vykousl" místo od konce této první part až do 1024* cylindru jako primární oblast, kterou bych ponechal na nadcházející instalaci Linxu pro patritions pro /boot a swap a od 1025 cylindru do konce disku bych udělal "extended" oblast, přičemž u sebe mám jako první partition na této oblasti 7GB pro Linux jako /, následuje 5GB jako /home a dále 15GB v ntfs jako D: pro Windows a zbytek 80GB ze 120GB disku mám reiserfs pro Linux. Na tomto největším zbytku disku je možné například vytvořit FAT32 fs, aby byla zajištěna kompatabilita mezi oběma os, ale jak jsem výše uvedl, Windows zadarmo nezapínám a 15GB mi na to co potřebuju + semtam nějaká hra stačí.

/*
*Zcela přesně řečeno potřebujete do 1024 cylindru 3 partition: C: pro windows, /boot pro Linux a swap pro Linux (aby jste mohli hibernovat).
*Já osobně mám tyto 3 partition pouze do 756teho cylindru, protože mi to stačí, mám:
*sda1 1-608 cyl.=4.5GB ntfs C:
*sda2 609-620 cyl.=92MB ext3 /boot
*sda3 621-756 cyl.=1066MB swap
*sda4 757-14593 cyl. extended (logický oddíl do konce disku)
*sda6 757-1660 cyl.=7GB reiserfs /
*sda7 1661-2426 cyl.=5.9GB reiserfs /home
*sda8 2427-4207 cyl.=15GB ntfs D:
*sda9 4208-14593 cyl.=80GB reiserfs /mnt/data
*Povšiměte si také, že systémové parts pro Linux mám u sebe
*/

Nyní, máme-li takto nainstalovaný Linux, nic nám nebrání v seznamování se s ním.

Velice doporučuji dělat si zálohu konfiguračních souborů pro Vaše programy (ony adresáře ve vaší domovské složce začínající tečkou, uvidíte je, pokud si ve správci souborů dáte volbu "zobrazovat skryté soubory a složky", nebo třeba v midnight_commanderu, který hned po instalaci Ubuntu nainstalujete z konzole jako root příkazem "apt-get install mc", z konzole se volá "mc"..), protože při takovémto testování se začátečníkovi nezřídkakdy stane, že nainstalovaný Linux přestane vykazovat známky života a je lepší ho znovu přeintsalit. Hned po instalaci doporučuju zazálohovat celé /etc někam do /home, protože ten nebudete při případném reinstalu formátovat. Elegantní způsob v konzoli je např. jako root

mkdir /home/.backup_sys && tar -cf jmeno_archivu.tar /etc && mv jmeno_archivu.tar /home/.backup_sys && chmod -R 700 /home/.backup_sys

Jako uživatel si poté, co si nastavíte Vaše programy jak chcete můžete udělat následující alternativu:

mkdir /home/.my_backup /home/.my_backup/temp && cp -r $HOME/.* /home/.my_backup/temp && tar -cf jmeno_archivu.tar /home/.my_backup/temp && mv jmeno_archivu.tar /home/.my_backup && rm -r /home/.my_backup/temp && chmod -R 700 /home/.my_backup

Další možnost, a velice dobrá, je naistalovat si balíček mondo

apt-get install mondo

a pomocí tohoto balíčku si zazálohovat hotový nainstalovaný systém do bootovatelného cd. Příkaz bohužel z hlavy nevylovím, protože si ho nepamatuju (už jsem to dělal u debianu) a abych to sem teď napsal a mohl bejt klidnej, tak bych si to musel vyzkoušet, na což teď nemám čas, zdraví a ani náladu, takže je to na vás..

man mondoarchive
man mindi

Co se týče zálohování vašeho $HOME (váš domovský adresář, zadejte do konzole "echo $HOME"), tak často pomůže, když si průběžně zálohujete nastavení Vašich funkčních programů a v případě jejich nestardantního chování smažete z vaší $HOME příslušnou složku s nastavením a zkopírujete tu ze zazálohovaného .tar archivu, o kterém jsme před chvilkou mluvili. Důležitá připomínka jest, že s Vaší zálohou zacházejte jako "echo $USERNAME" (jako uživatel -- no a už známe druhou proměnou) a s obecnější zálohou systému (/etc) jako root.

Další důležitá rada jest, že při zatuhnutí systému, nebo nějakém crashi, zmáčknutím kombinace kláves Ctr+Alt+F5 se dostanete vždy do konzole. Zpět z konzole se do Vaší případné relace v X dostanete Alt+F7.
Ubuntu má bohužel podivně naskriptovaný gdm (přihlašovací manager) a pokud by jste za účelem otestování nějakého nastavení potřebovali restartovat Xka, odhlašte se, u přihlašovacího okna (gdm) vlezte výše popsaným způsobem do konzole a jako root zadejte:

/etc/init.d/gdm restart

a Xka se restartují. V případě testování, obnovování konfigurací apod.. se odhlašte z Vaší relace v X, vlezte do konzole, shoďte Xka příkazem "/etc/init.d/gdm stop", udělejte potřebné změny a nastartujte Xka "/etc/init.d/gdm start".

V případě reinstalace celého systému nedoporučuji importovat nastavení z Vašich předešlých účtů. Takže jedná-li se např. o ubuntu a my instalujeme znovu systém, přičemž naší home partition neformátujeme ale připojujeme, doporučuji (abychom si při instalaci mohli vytvořit uživatele se stejným jménem) po nabootování z live cd (ať už instalační Ubuntu nebo jiné) vlézt po nabootování do konsole, příkazem "sudo fdisk -l" si nechat vypsat tabulku diskových oddílů a potom oddíl před samotnou instalací připojit příkazem

sudo mount /dev/? /mnt/my_home

kde "?" je ona požadovaná partition (v mém případě sda7, ve vašem třeba hdb3.. proto ten "fdisk -l") a v adresáři /mnt existuje složka my_home (můžete to připojit kam chcete, ale složka musí existovat a měla by být prázdná). Po připojení např. ve výše popsaném "mc" přejmenujte Vaší domovskou složku v /home (schválně si v liveCD zkuste v konzoli zadat "echo $HOME) jakkoliv jinak (třeba před ní dejte tečku) a vytvořte si následně při samostné instalaci účet se stejným jménem bez starosti.

Přeji Vám hodně štěstí s Linuxem a zdravím.

nettezzaumana

  • Host
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2007, 18:37:11 »
ps. dvě malé poznámky, teď jsem si vsimnul, že do /home nemůžete jako uživatel zapisovat, takže pro zálohování je nutné ještě udělat jako root
chmod 777 /home
a u připojení a přejmenování složky na konci mého příspěvku je třeba danou oblast před instalací ještě odpojit příkazem (a zavřít před tím všechna otevřená okna, která na ni odkazují)..
umount /mnt/my_home.

snad vše..
čures by nettezzaumana

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #2 kdy: 20 Května 2007, 02:30:23 »
vow... (nebo jak se to píše. :) )

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

locki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2007, 11:16:37 »
se jako fest rozepsal :O
CZFree admin, Ubuntu 7.04, 20x WRT54G,GS,GL http://openwrt.org

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #4 kdy: 20 Května 2007, 12:12:54 »
Tohle bych dal na Wiki jako základní informace pro začátečníky... myslím,že tohle řekne uživateli většinu toho,co chce vědět :)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Smolík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #5 kdy: 20 Května 2007, 14:06:04 »
Je tam napśano jestli používají RPM nebo DEB ? Je to jen u Debianu a Ubuntu, myslím, ale příjde mi to jako důležitá věc. Nebo aspoň z čeho vychází Fedora, Mandriva, Suse. Jinak se mi to líbí. Jen to rozdělení, je takové složité, moc jsem to nepobral ;)

EDIT: Možná jsem se spletl, už si to moc nepamatuju :) Já bych takový článek nenapsal, bych se v tom zamotal a opakoval tam věci :)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #6 kdy: 20 Května 2007, 14:26:49 »
Četl jsem to, ale musím říci, že se mi to nelíbí a to hlavně tyto body a věci:
- disk a jeho dělení → zbytečně skožité a rozvláčné, začátečník se v tom jedině ztratí
- záloha nastavení programů → nepotřebné pokud se dělá záloha /home
- záloha /home → zbytečně složitě podané a učit začínajícího uživatele pracovat se svým domovským adresářem pomocí echo je s prominutím kravina
- restart grafického prostředí → slyšel jste již někdy o Ctrl+Alt+Backspace???
- připojování /home při reinstalaci → je vidět že jste nejspíš Ubuntu nikdy neinstaloval, jinak byste věděl, že instalátor umí vymoženost jménem přípojné body...
- chyby → dokážu pochopit chyby, ale tvary "volnej", "bejt", "by jsme"... jsou příšerné

S čistým svědomím tento článek nemohu doporučit pro začátečníky, a také proto ho přesunu do jiné, vhodnější kategorie.

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #7 kdy: 20 Května 2007, 14:44:55 »
ja som sa bohužiaľ tiež po peknom úvode začal topiť a sice som to dočítal až do konca, ale obávam sa, že napriek tomu, že linux mám ako jediný systém, tak druhej polke článku som vôbec nerozumel a aj keď som už niektoré z tých činností robil, tak nikdy nie takýmto spôsobom. druhá polovica článku pre mňa ostáva záhadou.
podľa mňa je z toho silne cítiť, že to píše človek, ktorý systému úžasne rozumie a chce všetky svoje vedomosti predať začiatočníkom, bohužial všetky naraz a tak sofistikovane, že je to až neuchopiteľné.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

locki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #8 kdy: 20 Května 2007, 16:05:37 »
to s tema diska ma jsem tezce nepobral a nepochopil a to jsem ubuntaka instaloval asi 10x na ruznych strojich s rozdelaovanim atd ...
to home ...

tolik textu k nicemu
CZFree admin, Ubuntu 7.04, 20x WRT54G,GS,GL http://openwrt.org

nettezzaumana

  • Host
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #9 kdy: 20 Května 2007, 21:47:24 »
Vážený Vojtechu.t. Máte pravdu, o ctrl+alt+backspace jsem v životě neslyšel, děkuji za informaci a Ubuntu a ani jiný Linux jsem nikdá neinstaloval. Měl jsem v noci pouze sen, ve kterém jsem si četl tento článek a něco mi říkalo, že by to mohlo začátečníkovi pomoci. Vlastně do Linuxu vůbec nevidím a sám používám Vistu. Rovněž oceňuji Vaši snahu přesunout můj článek do vhodnější kategorie, kde z něj bude větší užitek (předpokládám, že máte na mysli .Trash). Na závěr si dovolím citovat Vaší velkolepost (samozřejmě vypíchnutou jako "důležité čtěte"):

"9. Když vám někdo dá nějaký návod, jak problém řešit, napište jak to dopadlo! Nic tak neznechutí, jako když se snažíte a tazatel se ani nenamáhá to zkusit."

Není tohle náhodou podobné?

A ještě k začátečníkům, echu a proměnným si dovolím citovat jednoho velikána open source, jistě budete vědět o co jde:

"If you think your users are idiots, only idiots will use it."

Drahý Vojtechu.t, napište sám něco pro začátečníky, místo příspěvků typu jak se správně ptát, protože dle mého soudu, "ptaní se" mi připadá jako opravdu poslední varianta.

Zdravím

Vojtin

  • Host
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #10 kdy: 20 Května 2007, 23:09:03 »
Podle mě je tento a další podobné zápisky úplně zbytečný. Podobných zápisků zde bylo a určitě ještě bude, ale kde jsou teď? Zapadli někam ve foru a vzpomene si na ně ledatak autor.
Taky bych si trochu dával pozor na hubu, je možný, že linuxu rozumíš víc než Vojtech (ikdyž si myslím, že ho používaš par týdnů), ale tímto jedním (pro mě naprosto zbytečným) zápiskem nedokozuješ svoje kvality v oblasti linuxu, navíc tvoje vyjadřování v posledním zápisku....

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #11 kdy: 20 Května 2007, 23:15:18 »
První část (výběr distra možná ještě rozdělení disku) je velmi pěkná a použitelná

Druhá část je k té první taková nesourodá, neodpovídá těm "radám pro začátečníky" mi přijde... Některé věci jsou podle mého názoru opravdu zbytečně složité, dalo by se na ně možná jinak, jednodušeji...

k hrubkám se vyjadřovat nebudu, jsou tam ale ty já vesměs to nehodnotím...


To, že Vojta píše poměrně tvrdě celkem chápu, taky tak občas píšu už proto, že tady na tom fóru trávíme hodiny a hodiny času, často nad stále stejnými otázkami, bez jakéhokoliv nároku na odměnu a často ani vděk...
Vojta se svým příspěvkem nad vás nepovyšuje, to tady není naším cílem, jen upozorňuje dosti svérázným způsobem na některé věci, které mohou být jednodušeji, lépe...
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #12 kdy: 20 Května 2007, 23:29:10 »
2nettezzaumana: prosím, popudlivosť (ak také slovíčko v slovenčine vôbec existuje) nechajte doma. ja si vojtecha.t vážim (aj napriek tomu, že nemá rád sarkastický humor :)) a to čo napísal je čiste z jeho pohľadu vecné zhodnotenie vašeho príspevku. že je neadekvátne? áno a dovoľte mi prosím, aby som sa aspoň za seba ospravedlnil, pretože je jasné, že ste si s tým dal námahu a sledovali dobrý cieľ a bohužiaľ výsledok nebol tak prijatý, ako by mal a ako by si patril. na druhej strane sa však obávam, že odhliadnuc od netaktnosti sú pripomienky vecne správne. tento problém totiž je o pedagogike a prístupe k študentom. dovolím si malý debilný príklad: keď si človek prvýkrát sadne za počítač a potrebuje sa naučiť, ako presunúť súbor z jedného adresára do druhého, čo mu poradíte, ako to urobiť? 1, kliknúť pravým myšítkom na súbor, dať vystrihnúť a v príslušnom foldri prilepiť 2, ctrl+x, ctrl-v 3, otvoriť mc, v ňom príslušné foldre otvoriť v obidvoch paneloch a f6 4, mv /umiestnenie/súbor /nové/miesto/súbor? ja viem, záleží to od veľa faktorov, ale mám pocit, že vy ste zvolili poslednú, najťažšiu alternatívu. áno, je najefektívnejšia a najrýchlejšia, ale dokým začiatočník nepochopí o čo ide, tak mu je na nič (napríklad neviem prečo mať /boot na samostatnom oddiele a cylindre mi tiež nie sú jasné).
a to s linusom torvaldsom je blbosť.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

nettezzaumana

  • Host
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #13 kdy: 20 Května 2007, 23:50:13 »
Omlouvám se nevinným přihlížejícím. Nedokázal jsem si pomoci.
Protože Ubuntu používám teprve pár dnů, zatoulal jsem se sem, a protože jsem si zde na fóru našel co potřebuju, chtěl jsem mu to vrátit.
A co se začátečníků? Ok, jdu to okomentovat.

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #14 kdy: 21 Května 2007, 00:13:20 »
Citace: nettezzaumana
a) Linux je svobodný os (viz. http://www.gnu.org v angličtině) a jako takový, je mimo veškeré filozofování v první řadě transparentní. Protože, jak všichni víme, je "open source", což znamená, že můžeme snadno kontrolovat veškeré jeho aktivity. Nemůže se nám tedy stát, že po letech užívání se prosákne "pomluva", že Linux vyvíjí nekalé činnosti (jako např. že skype čte číslo Vašeho MB, viz. http://www.pagetable.com/?p=27 ) a podobně. V případě celého os mi toto připadá jako hlavní výhoda.
To, že je Linux svobodný, je výhoda, ale není to výhoda pro běžného uživatele (podle mě). Uživatele zajímají jiné atributy -- cena, použitelnost, dostupnost aplikací, bezpečnost aj. Viděl bych to jako určitý bonus.

Citace: nettezzaumana
b) Linux je vyvíjen komunitou programátorů a jeho aktualizace nejsou vázány na komplexnost os, ale participovány do jednotlivých balíků, ze kterých se skládá. Takže vyjde-li na povrch nějaká bezpečnostní díra, bývá obvyklé, že je buď relativně rychle opravena, nebo máme také druhou možnost a sice daný komponent jednoduše odinstalovat.
Pokud jste např. závislý na Apachi a obsahuje bezpečnostní chybu, která není opravená, tak jej asi těžko odinstalujete (server prostě musí běžet). Zde je situace podobná jako u M$. I když obvykle vycházejí dřív, u Microsoftu zase máte záruku, že takto velká firma záplaty vydat prostě musí. Takže to vyjde zhruba tak nastejno ;-)

Citace: nettezzaumana
d) Linux Vás donutí přemýšlet. Nahlédnete "pod pokličku" Vašeho PC. Myslím si, že Vám pomůže např. zlepšit angličtinu a vůbec často rozhýbe Vaše logicko-deduktivní myšlení.
Běžný uživatel nechce přemýšlet. Chce, aby svou USB DVB-T kartu zasunul do portu a ona fungovala -- nejlépe hned. Tímto směrem se taky linux v poslední době vyvíjí. Kernel obsahuje spoustu ovladačů, v Ubuntu se nesvobodné ovladače instalují v 7.04 velice jednodušše, stejně tak i kodeky.

ATD. Co tak sleduju chování lidí u počítače, tak bohužel musím uznat, že Ubuntu zatím není schopné nahradit Windows. Některé aplikace totiž nejsou dotažené, jinde jsou bugy a systém není tak blbuvzdornej jak Windows.

nettezzaumana

  • Host
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #15 kdy: 21 Května 2007, 00:44:56 »
xodut: ..ee? co si myslíte? Linux nepoužívají "běžní uživatelé". Myslíte si snad, že to 1,25% uživatelů zde v Česku spadá do této kategorie? Nevím co znamená pro Vás, ale já používám Linux mimo pracovní nástroj protože:
!!JE SVOBODNÝ!!
--to Vám připadá jako jen "určitý bonus"??

Pavelp

  • Host
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #16 kdy: 21 Května 2007, 08:03:49 »
Didakticka hodnota clanku je oravdu, ale opravdu nejaka divna. Pro zacatecniky ? - nevim nevim. Autor je pomerne rozpolceny i v nazoru na MS, na jedne strane kritizuje MS, na druhe Linux, ze neni kompatibilni s MS ....

Toto:
Citace
mkdir /home/.my_backup /home/.my_backup/temp && cp -r $HOME/.*
/home/.my_backup/temp && tar -cf jmeno_archivu.tar /home/.my_backup/temp && mv jmeno_archivu.tar /home/.my_backup && rm -r /home/.my_backup/temp && chmod -R 700 /home/.my_backup
Je zacatecnicka sekvence par excellence.

A tohle:
Citace
... Příkaz bohužel z hlavy nevylovím, protože si ho nepamatuju (už jsem to dělal u debianu) a abych to sem teď napsal a mohl bejt klidnej, tak bych si to musel vyzkoušet, na což teď nemám čas, zdraví a ani náladu, takže je to na vás..
Napsat do navodu je zhovadilost. ((tady to mate, burani a trhnete si nohou))

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #17 kdy: 22 Května 2007, 23:18:49 »
Citace: xodut
ATD. Co tak sleduju chování lidí u počítače, tak bohužel musím uznat, že Ubuntu zatím není schopné nahradit Windows. Některé aplikace totiž nejsou dotažené, jinde jsou bugy a systém není tak blbuvzdornej jak Windows.
Ve zkratce: Nesouhlasím - Windowsy jsou v mnoha ohledech méňě blbuvzdorné - mluvím teď o základním používání PC v kancelářském stylu... Hlavní nevýhodou je, že drtivá většina lidí používá Windows a to paradoxně většinou proto, že většina lidí je používá taky... Přesvědčete všechny hráče světa aby přešli na linux a přejdou s nimi i herní vývojáři;-) Nicméně pokud nechci hrát windowsové hry a hraju jen na odreagování, na které stačí "slabší" linuxové kusy, tak je na tom linux minimálně stejně - žádná obava z virů, většinou i rychlejší běh a pokud nemám supernadupané PC, tak ani nemám problémy s HW... Pravdou je určitá nedotaženost (nedávno jsem v OpenOfficu dělal kruh - s výplní i s ohraničením a mezi výplní a ohraničením prosvítalo pozadí:-P)
Safra - to jsem se nějak rozepsal:-P
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #18 kdy: 23 Května 2007, 08:32:22 »
No, ohledně her na linuxu už se toho řeklo spousty... Ale pravdou je, že hry na linux se dělají (nová Penumbra, budoucí UT 3, Quake 4 atd atd.)... Takže je jen otázkou času, než se na Linux bude dělat určitý procento her, který by jinak byly jen na Windows... Myslím, že situace se pomalu ale jistě zlepšuje ;)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Canis Dingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • skill: BFU
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #19 kdy: 02 Září 2007, 16:11:13 »
:D uzasna debata opravdu :D ja jsem absolutni zacatecnik co se tyce linuxu a s nadeji v ocich jsem se cely dnesni den brouzdal po tomhle foru "pro zacatecniky" a hadejte co ? .... prd ... :D vim stejne prd jako predtim :D sam osobne jsem skousel na svem notasu mandrivu 2007.1 prvni dojmy byly uzasne sotva jsem se zbavil "wow" visty tak jsem ji mel znova ... vsechno bylo krasne hybalo se to plocha doslova tancila barvickama a pohybem (vanoce jsou zjevne bliz nez jsem si myslel) :D no po prvotnim prekvapeni jsem zacal s pro me nejakutnejsi veci a to rozchodit 4G usb modem ot T-Mobile ... samozdrejme ze diky mym minimalnim skusenostem jsem to nerozchodil i presto ze mandriva ma manual a podporu a na foru par lidi tvrdilo ze jim to bezi tak me to proste nefrcelo.... tak nic.... ten system jsem mel v umyslu si nechat nez jsem zistil ze nektere aplikace neustale padaji jako treba poversave takze clovek nevi kolik baterky mu zbyva .... pro me celkem podstatne... plus dalsich par veci ktere neustale padaly ....  takze jsem vyzkousel slax.  sice nevypadal tak vesele jako mandriva ale aspon na nem zadna jeho soucast v jednom kuse nepadala. problem byl ve dvou vecech uzasna krabicka 4G usb se opet ne a ne probudit a problem cislo dve slax tvrdosijne odmita nainstalovat se na disk... (pozdeji jsem na jejich strankach zistil ze se nainstalovat neda schvalne.... :D poplacal jsem se po hlave a rekl si ze prisdte si to zistim lip) a ted hura hura dostavame se k cili vcera v noci jsem si do notasu doinstaloval ubuntu a nepada zadna jeho soucast , jde nainstalovat :D ale 4G krabicka stale nic .... tak nevim procetl jsem vse co mi nasel vyhladavac v tomhle foru a 4G koninu ne a ne zprovoznit.
zaverem : vim ze jsem lama co se tyce linuxu a nestydim se za to kazdy zvas chytrolinu co mi budete kritizovat muj prizpevek taky nejak zacinal....  pokud se tady najde nejaka dobra duse ktera ten (zku*veny) 4G usb modem od T-Mobile zprovoznila ad se prosim podeli o toto tajemstvi i s ostatnimi....

btw: omlouvam se za rekordni pocet pravopisnych chyb... ale cekovat se mi to fakt nechce.... :D
Život je boj.... LETS FIGHT!!!!

jiri-j

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
  • skill: Lama
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #20 kdy: 02 Září 2007, 17:39:44 »
tady nějaká dobrá duše popsala řešení i s odkazem na návod od T-mobile.
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=11803
myslím že by neměl být problém KPPP doinstalovat do Ubuntu, případně mi napiš na jabber a já bych ti s tím pomohl
Acer Aspire 3023WLMi, Sempron 3000+, ATI Mobility Radeon X700, 512MB RAM, Archlinux

Pavelp

  • Host
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #21 kdy: 02 Září 2007, 18:53:52 »
Canis Dingo: Kdyz chcete radu, tak si priste odpuste ty vylevy a chytroliny jeste pred tim, nez se na neco zeptate. Zet\ptejte se jasne strucne a prehledne. Ti zdejsi chytrolini by se na Vas taky mohli vykaslat.

Canis Dingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • skill: BFU
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #22 kdy: 02 Září 2007, 19:31:30 »
Pavelp: slovicko chytrolin bylo mireno na tu skupinu uzivatelu kteri se radi slovne strefuji do ostatnich mene-linuxu znalych.... v zadnem pripade to nebylo mireno proti tobe samozdrejme pokud se neradis do vyse zminene skupiny lidi...
Život je boj.... LETS FIGHT!!!!

dan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #23 kdy: 02 Září 2007, 20:24:45 »
Další možnost, a velice dobrá, je naistalovat si balíček mondo

apt-get install mondo

a pomocí tohoto balíčku si zazálohovat hotový nainstalovaný systém do bootovatelného cd. Příkaz bohužel z hlavy nevylovím, protože si ho nepamatuju (už jsem to dělal u debianu) a abych to sem teď napsal a mohl bejt klidnej, tak bych si to musel vyzkoušet, na což teď nemám čas, zdraví a ani náladu, takže je to na vás..


Pěkně napsáno, mě na tom zaujala tato část, má s tím prosím někdo nějaké zkušenosti?

Canis Dingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • skill: BFU
Jak na Linux -- pár rad začátečníkům pro přežití..
« Odpověď #24 kdy: 02 Září 2007, 20:32:18 »
jiri-j: dekuju moc za ochotu ale tuhle cestu jsem taky zkousel a nevysla.
Život je boj.... LETS FIGHT!!!!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.