Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: read-only USB flash disk  (Přečteno 2201 krát)

mft

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
read-only USB flash disk
« kdy: 20 Května 2007, 00:53:15 »
Ahoj,

na vlastní oči jsem se přesvědčil, že téma připojování USB flash disku se tady i na wiki probíralo mnohokrát, leč žádný z návodů mi zatím nepomohl. Kdybyste někdo měl trpělivost pročíst, co jsem absolvoval, třeba by se našel důvod, resp. důvody, protože těch problému se nakupilo víc.

Pro případ, že by to byla záležitost HW, předesílám o jaký jde:
Již dlouho spokojeně používám několik menších (256MB a 512MB) USB flash disků (dále jen "dudlík") od firmy "A Data", a protože jsem potřeboval koupit větší, volil jsem stejný typ, vypadá
takhle, akorát má jen 2GB.

Na nový dudlík jsem nakopčil zálohy. Ve fstabu jsem měl, že to má být typ "vfat", ale protože se to automaticky připojilo, nezkoumal jsem, zda to nebylo nějak jinak naformátované z výroby, což byl možná počátek průšvihu. Po dvou dnech, kdy mi mezitím nečekaně odešel HDD do věčných lovišť, jsem si blahořečil, jaký že jsem moudrý muž. Po koupi nového HDD a instalaci Feistyho jsem si přirozeně chtěl data nakopčit zpět. Automaticky se to připojilo, takže jsem opět nezkoumal fstype. Při následném kopírování se na konzoli objevil rozsypaný čaj a kopírování zatuhlo. Evidentně problém s nějakým kódováním. Ani jsem nečekal, že by se nějaké soubory objevily v cílovém adresáři, jaké bylo ale moje překvapení, když jsem zjistil, že vzorový adresář na tom dudlíku to smázlo taky! ==> první dotaz:

1) Máte někdo představu, co se stalo?

Abych se stejného překvapení nedočkal i na zbylých dvou dudlíkách, ručně jsem si upravil /etc/fstab, tak jak jsem vyčetl třeba na abclinuxu, tj. mám tam toto:
Kód: [Vybrat]
/dev/sda1   /mnt/dudlik   vfat    noexec,showexec,user,gid=100,umask=117,dmask=000,codepage=852,iocharset=utf8,quiet  0 0K tomu další dotaz:

2) ta stránka již není nejnovější, zdá se Vám rozumné nepovolovat na dudlíkách exekuci u souborů? (U adresářů se tam pak musí dodávat, aby do nich šlo vlézt)

Dále staré dudlíky fungují jak mají, ale já chci zprovoznit nový, takže první nápad byl znovu vytvořit filesystem, zkoušel jsem to nejprve (jako root) na konzoli, tj.
Kód: [Vybrat]
su; umount /dev/sda1 ; mkfs.vfat  /dev/sda1tváří se OK, proběhlo to ale okamžitě, což se mi nezdálo, tak jsem to připojil a všechny staré soubory tam byly, ač jsem čekal, že při přeformátování by měly být ztraceny.
(Zkoušel jsem to i v "gparted", taky bez úspěchu -- když tam pravým tlačítkem myši dám odpojit, tak to 5min chroustá (top ukazuje, že  pouští "dosfsck"), pak napíše, že tam jsou poškozené soubory, a že je jich příliš mnoho na to, aby je opravil a tváří se, že dudlík odpojil. Jenže nikoli, dám-li df, je tam stále (tato kontrola mě napadla až poté, kdy formátování padalo bez jakékoli zprávy)).

Nakonec jsem zjistil, že se tváří jako by byl připojen read-only. Nevím proč, zkoušel jsem i explicitně ho přimountit s volbou "-o rw", ale nepomáhá to, tj.:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t vfat -o rw /dev/sda1/ /mnt/dudlikTím pádem nejdou ani ručně smazat žádné soubory, natož ty poškozené.

3) Máte někdo potuchu, co s tím? Podotýkám, že zbylé dudlíky fungují normálně.

K tomu 2 dotazy:
4) je pro dudlík lepší fat 16 anebo 32?

5) po umountění, nechám-li dudlík zapojen v kompu nastanou dvě situace, z nichž ani jedna mi nesedí:
 5.1) buď se automaticky připojí okamžitě znovu -- což je problém, protože ho odpojuji, abych ho mohl  připojit jinak než má napsáno ve fstabu
 5.2) nebo se odpojí, ale ručně už ho nejde přimountit, ani jako root. Píše že "/dev/sda1" neexistuje. Jak ho donutit, aby ho zase vzal na vědomí? Neumím to jinak, než vytažením a opětovným zasunutím, což ale vede k tomu, že se opět automaticky připojí postaru.

Díky za trpělivost i za případné rady
« Poslední změna: 14 Ledna 2009, 03:23:35 od Anna Taliánová »
-----   MFT  --------------------------------------------
------------  Feisty Fawn; GNOME :  ASUS, M6738RB   ---
------------  Interpid Ibex; GNOME :  IBM R 61            ---

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.