Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: win, ubuntu a xubuntu na jednom disku  (Přečteno 1228 krát)

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
win, ubuntu a xubuntu na jednom disku
« kdy: 19 Května 2007, 18:38:55 »
Zdravím!

Zkoušel jsem si na nový ext3 partition hodit Mandrivu, abych vyzkoušel rychlost (jinak jsem dual booter - win a ubuntu)... při instalaci nicméně Mandriva nenačetla stávající grub a já nechtěl zbytečně riskovat, tak jsem instalaci zrušil..
1)... a zajímalo by mě, zda můžu bez problémů nainstalovat do systému xubuntu, aby se i samo dopsalo do grubu... momentálně mám win a ubuntu..
nebude problém?
2) případně - doporučíte rychlý linux s podporou češtiny a wifi (bcm43xx)? Ne livko..

Děkuji!!
Have you tried turning it off and on again?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
win, ubuntu a xubuntu na jednom disku
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2007, 18:43:30 »
Citace: jirihuf
1)... a zajímalo by mě, zda můžu bez problémů nainstalovat do systému xubuntu, aby se i samo dopsalo do grubu...
To je složitější - buď můžete nainstalovat Xubuntu normálně pomocí DesktopCD, ale pak bude současný grub přeistalován (tzn. po odinstalaci Xubuntu byste ho musel buď obnovit, nebo přenastavit), nebo můžete instalovat pomocí AlternateCD a zvolit možnost neinstalovat grub, ale pak budete muset Xubuntu do menu.lst přidat ručně.
Citace: jirihuf
2) případně - doporučíte rychlý linux s podporou češtiny a wifi (bcm43xx)? Ne livko..
Tyto wifi karty by se měly dát rozchodit bez problémů pomocí ndiswrapperu...

A ještě dodatek: Proč probůh instalujete Xubuntu? Když chcete Xfce (Xubuntu je Ubuntu s graf. prostředím Xfce místo Gnome), tak jednoduše nainstalujte balík xubuntu-dektop.

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
win, ubuntu a xubuntu na jednom disku
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2007, 19:32:43 »
Chci instalovat cokoliv jiného, ať si pohraju... potřebuji mít funkční systém, proto jsem to chtěl řešit tak, že bych píchnul novou instalaci na další partition...
Have you tried turning it off and on again?

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
win, ubuntu a xubuntu na jednom disku
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2007, 08:37:12 »
Předpokládám, že pro odinstalaci postačí zformátovat a upravit grub (kde? /boot/grub/menu.lst ?)

Kód: [Vybrat]
title Ubuntu, kernel 2.6.20-15-generic
root (hd0,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-15-generic root=UUID=5c14643f-a62c-4c13-ab32-a6bca5a7aa9a ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.20-15-generic
quiet
savedefault

title Ubuntu, kernel 2.6.20-15-generic (recovery mode)
root (hd0,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-15-generic root=UUID=5c14643f-a62c-4c13-ab32-a6bca5a7aa9a ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.20-15-generic

title Ubuntu, memtest86+
root (hd0,4)
kernel /boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/hda1
title Microsoft Windows XP Professional
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1
takhle vypadá inkriminovaná část mého menu.lst .. xubuntu tam není.. při bootu se mi nabídne jako ubuntu. Předchozí ubuntu je také ubuntu (na dev/hda5) ...

Jak odstranit položku, kterou nevidím?

Resp. zavádí se mi Grub z nově instalovaného xubuntu... když zformátuju partition, ze kterého se načítá, jak docílím toho, aby se mi načítal menu.lst odjinud?
V tom je vlastně jádro problému, že?:-) Jak říct grubu, že si má načítat menu.lst jinde..
Jsem lama, vím to, a proto se ptám...

Děkuji za odpověď!
Have you tried turning it off and on again?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.