Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Reinstalace Windows XP  (Přečteno 4535 krát)

jobr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 98
Reinstalace Windows XP
« kdy: 02 Června 2007, 11:08:37 »
Zdravím,
Mám takový nepříjemný problém - potřebuji přeinstalovat Windows XP (spolu na disku s Ubuntu 7.04). Od jisté doby W XP vůbec nenaběhnou - objeví se hláška, že je nastala chyba, nabídnou se různé možnosti spuštění (z posledně fungujícího bodu, normálně atd...), ale každá skončí vypnutím notebooku.

Usoudil jsem, že bude nutná kompletní reinstalace, včetně Ubuntu.
Vložil jsem tedy Toshiba Product Recovery a postupoval dle instrukcí. Průvodce pohrozil, že bude vše smazáno (záloha samozřejmě proběhla). Po restartu jsem čekal, že se objeví standardní spouštění  Windows, ale k mému překvapení se objevil GRUB a vše vypadalo, jako před tím. windows opět nejedou, dokonce snad ani nic nesmazaly a Ubuntu funguje zcela normálně.

Poradíte, prosím, co s tím?
Předpokládám, že musím nějak odstranit GRUB, (i když jsem se domníval, že tou reinstalací se nějak přepíše zavaděčem Windows) a asi též smazat linuxové oddíly což učiním přes LiveCD Ubuntu. Smaže se tím i Grub, nebo nikoliv. Dle Návodů Ubuntu obnovit zavaděč Win nemůžu, protože se do Windows nedostanu.

Děkuji za každou radu.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Reinstalace Windows XP
« Odpověď #1 kdy: 02 Června 2007, 11:41:42 »
Citace: jobr
Usoudil jsem, že bude nutná kompletní reinstalace, včetně Ubuntu.
Proč? Vezmu Windows a přeinstaluji je → smažu pouze jejich oddíl a linuxových oddílů se nedotknu...

Citace: jobr
Vložil jsem tedy Toshiba Product Recovery a postupoval dle instrukcí. Průvodce pohrozil, že bude vše smazáno (záloha samozřejmě proběhla). Po restartu jsem čekal, že se objeví standardní spouštění  Windows, ale k mému překvapení se objevil GRUB a vše vypadalo, jako před tím. windows opět nejedou, dokonce snad ani nic nesmazaly a Ubuntu funguje zcela normálně.
To ovšem není problém linuxu - prostě snaha obnovit (reinstalovat nebo co jste to dělal...) Windows nepovedla - hledejte chybu na straně Windows...

Citace: jobr
Poradíte, prosím, co s tím?
Předpokládám, že musím nějak odstranit GRUB, (i když jsem se domníval, že tou reinstalací se nějak přepíše zavaděčem Windows)
Proč mazat grub? Reinstalací win se přepíše automaticky a mbr stejně na instalaci windows nemá vliv.

Citace: jobr
a asi též smazat linuxové oddíly což učiním přes LiveCD Ubuntu.
Opět se debilně zeptám proč... Proč mazat linuxové oddíly, když reinstalujete windows?

Citace: jobr
Smaže se tím i Grub, nebo nikoliv.
Nesmaže.
Citace: jobr
Dle Návodů Ubuntu obnovit zavaděč Win nemůžu, protože se do Windows nedostanu.
K obnově zavaděče Windows nepotřebujete funkční Windows - znovu si ten článek na wiki přečtěte...

jobr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 98
Reinstalace Windows XP
« Odpověď #2 kdy: 03 Června 2007, 12:29:22 »
Vyřešil jsem to, i když k dokonalosti tomu chybí to, že nevidím druhý HDD, ale to snad nějak vyladím.
Bohužel jsem asi volil nejhorší cestu - instaloval jsem oby systémy, zbrklost...
-Nehledal jsem chybu na straně linuxu, proč taky, když nenabíhají Windows.
- A proč jsem se ptal na zřejmě absurdní věci? Protože tomu příliš nerozumím, ale alespoň se chybami snad někam posunu.
Díky za rady.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.