Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace a základy práce s TrueCrypt  (Přečteno 5506 krát)

kchaja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Instalace a základy práce s TrueCrypt
« kdy: 25 Července 2007, 19:15:28 »
Patřím mezi úplné začátečníky s Linuxem vůbec, a tak se zde pokusím jednoduše popsat jak rozchodit TrueCrypt po Ubuntu 7.04. Informace jak na to sem posbíral různě po fórech a tak bych to zde hlavně shrnul.

Pro instalaci TrueCryptu je třeba jej ručně stáhnout (http://www.truecrypt.org/downloads.php) a rozbalit(není v repozitářích, proto nejde nainstalovat přes synaptic). Verze která je nyní ke stažení je přímo k Ubuntu 7.04, proto by neměl být problém s jádrem. Avšak až se jádro znovu změní, nemusí Truecrypt zase fungovat :(
Poté se v konzoli přesuňte do adresáře s rozbalenými soubory ( u mě například /home/kchaja/truecrypt-4.3a ) a zadejte příkaz:

Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i truecrypt_4.3a-0_i386.debPo zadání hesla se program nainstaluje. Nyní by měl jít program TrueCrypt spustit. To uděláte jednoduše že zadáte do konzole truecrypt. Pokud se vám objeví nápověda, je vše v pořádku.

Připojení TrueCrypt partition je velice jednoduché. Nejprve je třeba vytvořit adresář v adresáři /media/ :

Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/tc/Do tohoto adresáře nyní připojíme TrueCrypt jednotky. Ty jsou dvou typů:

1) Soubory *.tc

Kód: [Vybrat]
truecrypt /home/kchaja/DISK1.tc /media/tc2) Zašifrované jednotky

Kód: [Vybrat]
truecrypt /dev/hda5 /media/tcV obou případech se vás nejprve zeptá na heslo administrátora a poté na heslo k šifrovanému médiu. Po úspěšném namountování by se vám měla automaticky objevit zkratka na ploše.

Také, pokud mají zašifrovaná média systém souborů NTFS budou pouze pro čtení. Ale jde naštěstí využít NTFS-3G (nainstalujete ho podle tohoto návodu: http://wiki.ubuntu.cz/Podpora_z%C3%A1pisu_pro_NTFS )
příkazy tedy upravíme že za ně přidáme parametr --filesystem ntfs-3g:

Kód: [Vybrat]
truecrypt /home/kchaja/DISK1.tc /media/tc --filesystem ntfs-3gněkdy je také třeba média odpojit (například pokud máte soubor na CD a chcete ho vysunout). To provedete pomocí jednoduchého parametru -d.

Kód: [Vybrat]
truecrypt -d [jednotka]Pokud nezadáte parametr jednotka, odpojí se všechny Treucrypt jednotky.


Následně jsem si na tyto příkazy vytvořil jednoduché spouštěče. U něj je pouze důležité nastavit, aby se spouštěl v terminálu. Jinak nebude možné zadat heslo.
Dále jsem narazil na problém, že vložíte-li do CD/DVD mechaniky médium, namountuje se automaticky jako název tohoto média. To byl problém při vytváření zkratky. A tak jsem vytvořil jednoduchý skript, ve kterém nejdříve namountuju mechaniku na pevné jméno a poté teprve truecryptem jej připojím. Celý obdah skriptu vypadá takto:

Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/dvd /mnt/dvd/
truecrypt /mnt/dvd/DISK1.tc /media/tc
Určitě zde budou nějaké chyby, jako že například DVD ve skriptu nejprve neodpojím, ale zatím mě to funguje, tak to snad někomu z Vás pomůže...

pjoter

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #1 kdy: 30 Července 2007, 20:17:42 »
Uprime receno, s TrueCryptem mam vynikajici zkusenosti, ale spise pod windows, v Ubuntu mi prace s nim prisla dost zdlouhava a neintuitivni. Osobne davam v Linuxu prednost nastroji Encfs (viz http://wiki.ubuntu.cz/encfs), se kterym se snadneji pracuje a poskytuje srovnatelnou uroven zabezpeceni.

kchaja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #2 kdy: 01 Srpna 2007, 10:03:41 »
Ale pokud máte 10 zašifrovaných DVD truecryptem, tak mi nic jinýho nezbylo, než pod Linuxem znovu TrueCrypt nainstalovat.
Pokud si na něj ale vytvoříte zkratky a používáte ho pouze k namountování již vytvořených souborů či jednotek, je práce s ním dokonce i o něco pohodlnější. Například ve Windows se občas stane, že se po startu jednotka připojí ke špatnému písmenu, to se tady stát nemůže ;)
Ale vytváření nových šifrovaných souborů jsem nezkoušel, takže nedkoážu posoudit. Ale někde jsem četl, že by časem měly ke Truecryptu pod linux uddělat GUI.... snad...

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #3 kdy: 01 Srpna 2007, 10:11:41 »
A na šup s tím na wiki. :)

kchaja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #4 kdy: 01 Srpna 2007, 11:31:31 »
No z wiki mám tak trochu strach... Vyjde totiž nová verze jádra pro Ubuntu, a truecrypt beztak zase nepude :(
Ale jinak bych na tomlhe návodu rád ještě zapracoval, například vytvořit nějaký screenshoty atd. A taky ho doplnit o vytváření nových Truecrypt souborů či jednotek... Ale díky za nabídku ;)

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #5 kdy: 01 Srpna 2007, 16:30:20 »
Práce s TrueCryptem je pomocí command lajny triviální a rychlá a pro ty, komu nevyhovuje se snad brzy objeví i GUI. Stejně jako kchaja, mám pro mountování a odmountovávání šifrovaných souborů udělaný jednoduchý skript. Jinak předpokládám, že pokud nebude nějaká velká změna verze jádra, tak by s tím DEB balíkem snad neměl být problém. Jinak pro zájemce o instalaci ze zdrojových kódů, návod je tady na fóru. Není na tom nic těžkého.
Kubuntu forever :-)

neveceral

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 471
Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #6 kdy: 01 Srpna 2007, 18:52:38 »
truecrypt už má gui a mělo by být v repository - Forcefield, ale nevím jistě jestli není až od gutsy
Jinak viz http://bockcay.de/forcefield/wiki

kchaja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #7 kdy: 14 Října 2007, 14:23:13 »
Tak jsem se po dlouhé době opět pustil do zkoušení mého návodu a narazil jsem na jeden problém. Mám zakryptovaný soubor *.tc, který je na NTFS disku. Samotný soubor je také NTFS, ale pokud se ho pokusim namountovat pomocí NTFS 3G nahlásí to, že NTFS logfile is unclean. Stejný problém jsem měl i u ostatních NTFS disků, ale spravilo to použití příkazu NTFSFIX + spuštění windows. Ale tento příkaz se zadává s parametrem na zařízení. Tak netuším jak to mám udělat, protože truecrypt soubor zařízení není :/
Zkoušel jsem i zařízení z chybového logu, ale výsledek byl tento:
Kód: [Vybrat]
sudo ntfsfix /dev/mapper/truecrypt0
Refusing to operate on read-write mounted device /dev/mapper/truecrypt0.

jiri-j

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
  • skill: Lama
Re: Instalace a základy práce s TrueCrypt
« Odpověď #8 kdy: 06 Února 2008, 08:05:03 »
Dneska vyšel TrueCrypt 5.0 a má i oficiální GUI pro linux :)
Acer Aspire 3023WLMi, Sempron 3000+, ATI Mobility Radeon X700, 512MB RAM, Archlinux

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.