Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návrh plakátu/inzerátu  (Přečteno 46771 krát)

Fred Rooks

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 279
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #25 kdy: 16 Září 2007, 12:27:02 »
Citace
Díky za upřímnost. Jsem rád, že se vám poslední verze už docela líbí. Trochu se podivuji nad vaším podivem, ikonky odpovídají inzerovaným oblastem, tedy Internet, kancelář, grafika, multimédia, vzdělání a zábava. Pokud vám jde o to, že jsou ve stylu Tango místo Human, možná budete překvapen, co se stane, když se pokusíte Human ikonku importovat do Inkscape. Pokud vám použitý font přijde totálně ohavný a silně vás zaráží, nahraďte jej něčím profesionálním s použitelnou licencí. SVG zdroj této verze uveřejním, hned jak se k němu sám dostanu, nechal jsem jej doma. Můžete zatím použít ten z té první infantilní, ošklivé a trapné verze, je na něj odkaz hned v prvním postu. Z používání Helveticy bych si vás nedovolil podezírat ani v nejmenším.
Asi jsem byl upřímný až moc. Tuxe nesnáším a ten text se mi zdál..., no nebudu to raději komentovat. Ta poslední verze je fakt pěkná, tedy až na ten font. Helvetica je pěkná, ale je jí všude příliš. Mám pár nápadů na font a už si s tím trochu pohrávám. Ty licence mě mě ale fakt štvou. Styl Tango se mi líbí, nic proti, Human není potřeba (ikdyž by to bylo logickou volbou). To jsem teda zvědav, co se stane. Dobrá práce a díky za ni.
Promise her anything, but give her GNU.

Jony

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 500
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #26 kdy: 16 Září 2007, 12:40:16 »
Nesmírně si vážím vaší práce, nicméně jak zde již mnohokrát zaznělo - použité fonty.
Dále je otázkou "prioritní informace" - dominance textů.
Nevím, zda již v češtině není vžitější "... svobodného softwaru" místo "... svobodného software".
Rozumím tomu, že jste odstranil ("infantilního"?) tučňáka, ale o těch "ze záře letících bobcích" (sorry) nejsem zcela přesvědčen. Významově k textu OK (Internet. Kancelář...), ale proporce (poměr velikostí) a perspektiva, rovněž již zmiňovaná "přehnaná" záře.
Rovněž o těch tečkách nejsem zcela přesvědčen... logo je kruhové a v něm jsou další tři malé vnější kruhy ve "výkusech"... možná bych jako oddělovač použil "puntíky ve středu výšky písma".

Jinak si opravdu vaší práce vážím a je to vcelku pěkné dílko, nicméně chce "doťuňťat" =)

Jan Nekvasil

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #27 kdy: 16 Září 2007, 13:18:33 »
fred: V pohodě. Žádal jsem kritiku a zpětnou vazbu, dostal jsem ji. :)

Jony: Díky. Fonty jsou problém, ten který jsem vybral mi přišel jako nejmenší zlo. „Software“ vs. „softwaru“ nevím, musíme se obrátit na nějakého češtináře. „Infantilní“ byl výraz, který tu párkrát padl z různých stran ohledně Tuxe. Tux možná je „infantilní“, ale osobně mám pro něj slabost. Problém je asi v dlouhodobém přechodu image Linuxu od přátelského komunitního projektu k „hi-tech profi hypermultimedia 24/7 enterprise“. Jestli vám přijde špatně perspektiva a poměr velikostí, máte nejspíš pravdu, dělal jsem to víceméně od oka. Inkscape nástroj na perspektivu (stačila by mi naklopitelná čtvercová síť) buď nemá, nebo jsem jej trapně přehlédl. Mohl byste to prosím poopravit, až sem dám to SVG? Ty puntíky místo teček jsou velmi dobrý nápad, díky.

Czario

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 639
 • skill :: passive-llama
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #28 kdy: 16 Září 2007, 15:16:43 »
- Fonty jsou dobré. A pochybuju, že autora zajímá, že by se tam měli dát jiné, ale spíš jaké jiné a neproprietární. Tak než napíšete o fontech, tak si přečtěte vlákno a zkuste nějaké jiné, vhodnější najít (když to tu čtu tak obracím oči v sloup a nechápu, že nechápete, že když lepší fonty nejsou, tak prostě nejsou).  :-)

Rozdělení plakátů na dvě verze a to pro linuxáky a widláky, je dobrý nápad.
Možná by se vměstnat do textu nějaký další slogan jako "Ubuntu je branou do světa linuxu." který by vypomohl vysvětlit záměr loga pro ty měně vnímavější...
- verze jedna s tuxem je cool. Tux rulezz. Napodla mě snad jen myšlenka, jak by tam vypadal tux, který by podával pomocnou ruku... (jen myšlenka)
- verze dvě s ikonkami, je také velice sdařilá.
Jen to vyjmenování vlastností s těmi tečkami ... mam z toho rozpoluplný pocit.(z těch teček a velkých počátečních písmen.)
Myšlenka k těm ikonkám.. Co kdyby ignorovali gravitací a vylétávali po celém obvodu? Nejsem nějak graficky zdatný atd, ale třeba by to usnadnilo propojení vyvolených 4(nebo kolika) ikonek s 4 screeny s úkázkami umístěnými u kraje plakátu(možná by se muselo lehce zmenšit logo). Předci jen když lidé z MS OS uvidí přímo vyzáš aplikací a ta je zaujme, uvědomí si, že linux není jen o shellu a že některé věci jsou lepší nebo rovnocenné a nebylo by marné to alespoň vyzkoušet, co natom je pravdy..
Na screenech by se hodně mohl využít compiz a tak zlepšit vyzáš screenů, třeba hořící firefox který by ukázal, že pod linuxem jsou již i některé aplikace, které daný člověk používá, ukázka compizu, OO, atd.. takové ty nejpoužívanější aplikace běžnými uživateli.. u každého screenu by mohl být malinkatý decentní popisek k zobrazovanému.
A zdůraznil bych jednoduchost používání systému a podporu komunity. Protože ubuntu s gnome je opravdu snadné používat (když není nějaký konflikt atd).

Fred Rooks

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 279
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #29 kdy: 16 Září 2007, 15:47:53 »
Citace
Fonty jsou dobré. A pochybuju, že autora zajímá, že by se tam měli dát jiné, ale spíš jaké jiné a neproprietární. Tak než napíšete o fontech, tak si přečtěte vlákno a zkuste nějaké jiné, vhodnější najít (když to tu čtu tak obracím oči v sloup a nechápu, že nechápete, že když lepší fonty nejsou, tak prostě nejsou).  :-)
Dle mého názoru je Qlassic enormně ošklivým fontem. Se podívejte na to k nebo g. Ty háčky navíc vypadají, jako vzaté z úplně jiného fontu. Řvou: "Já sem nepatřím!!!!". V určitých případech to může působit zajímavě a vhodně, ale na seriozní prezentaci se absolutně nehodí, bude lidem škrábat oči a dráždit zvracecí nerv. Vhodnějších fontů s přijatelnou licencí je hafo. URW nebo Bitstream jich snad neuvolnili dost (mohli by víc, to jo)? Adobe taky něco pustilo. I Dejavu, které mi tu leží pod nosem, je lepší než Qlassic.
Promise her anything, but give her GNU.

Rixx

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1163
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #30 kdy: 16 Září 2007, 15:57:01 »
Tak ten text po slovensky by bol:
Vstúpte do sveta slobodného softwaru.

Internet. Kancelária. Grafika. Multimédia. Vzdelanie. Zábava.

Legálne. Bezpečne. Zdarma.

Ubuntu je komunitný operačný systém na báze Linuxu, ideálny na notebooky, stolné počítače aj servery. Obsahuje všetky programy, ktoré potrebujete - webový prehliadač, software na tvorbu dokumentov, tabuliek a prezentácií, komunikačného klienta pre IM a veľa iného.

Žiadne vírusy. Žiadne obmedzenia. Žiadny spyware.

Viac na www.ubuntu.cz

Ak nájdete chybu, prosím opravte ma. VĎAKA

Jan Nekvasil

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #31 kdy: 16 Září 2007, 18:33:50 »
Czario: Vylétávání ikonek po celém obvdu byl můj původní záměr pro verzi 2. Realizované to však vypadalo tak zmateně a rozbitě, že jsem od toho raději zcela upustil a ani se tím radši moc nechlubil. Plakát se screenshoty tu už požadovalo víc lidí, možná by to ale bylo na další verzi orientovanou čistě na ně, ať tam toho není moc – prostor plakátu není nafukovací. Vymyslete zatím třeba, co by na těch screenshotech mělo být. Tečky půjdou pryč, místo nich tam bude bullet, velká písmena možná taky (kromě slova „Internet“).

fred: Qlassik je prostě Qlassik. Zvláštnosti „k“ a „g“ můžou někoho zaujmout, jiného znechutit. Háčky jsou bohužel původní, i když vypadají, jakoby měly trochu jiné rodiče než čárky. Původně jsem použil Gentium, to je asi jedno z nejpovedenějších free písem vůbec, dle mého názoru. Nelíbily se tu jeho patky a podvyživenost, tak jsem to zkusmo změnil. Nicméně Apple dlouho pro podobné účely používal svůj Apple Garamond a nikdo moc nahlas nepískal. Jestli máte návrh na konkrétní font, sem s ním, nejlépe hned na tom plakátu (vím, SVG té druhé verze tu ještě pořád není). Dejavu je dobrý, ale tento účel snad příliš obecný.

Rixx: Díky, pustím se do toho, hned jak se dohodne konečná verze vzhledu. Není i něco jako ubuntu-sk.org? Neměl by odkaz u slovenské verze vést spíš tam?

Rixx

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1163
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #32 kdy: 16 Září 2007, 19:00:54 »
No o ubuntu.sk ja nič neviem. A keďže mne najviac dala zrovna česká komunita tak ju aj všade budem odporúčať. Ja tie plagáty chcem vziať do školy. Takže ubuntu.cz tam kľudne môže byť.

Fred Rooks

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 279
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #33 kdy: 16 Září 2007, 19:48:37 »
Já tedy nevidím důvod proč nejít do Bitstream Vera. Je to kvalitní a myslím i pěkné bezpatkové písmo. Bezproblémová licence. Kvalita uznávané písmolijny. Default v Ubuntu. Co to znamená "příliš obecný"? Nechápu. Jinak několik dobrých fontů je sepsáno i tady. Computer Modern Sans vypadá taky dobře.
Promise her anything, but give her GNU.

dumi

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1152
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #34 kdy: 16 Září 2007, 19:55:30 »
Citace: Rixx
Vstúpte do sveta slobodného softwaru.
Bohužiaľ sú slovenské jazykové pravidlá takým paskvilom, že buď môžeme dať softwareu (čo je vkusne obludné) alebo softvéru (čomu sa každý anglicky hovoriaci človek zasmeje).
Citace: Rixx
Legálne. Bezpečne. Zdarma.
Po slovensky je zadarmo.
Citace: Rixx
Ubuntu je komunitný operačný systém na báze Linuxu, ideálny na notebooky, stolné počítače aj servery. Obsahuje všetky programy, ktoré potrebujete - webový prehliadač, software na tvorbu dokumentov, tabuliek a prezentácií, komunikačného klienta pre IM a veľa iného.
uff, znie to ako narýchlo preložené z anglického originálu. skúsim poslovenčiť:
Ubuntu je komunitný operačný systém založený na Linuxe, ideálny na notebooky, stolné počítače aj servery. Obsahuje všetky programy, ktoré potrebujete - internetový prehliadač, software/softvér na tvorbu dokumentov, tabuliek a prezentácií, komunikačného klienta pre IM a mnoho ďalšieho.

stále mi tam ten "komunikačný klient pre IM" reže uši, ale neviem čo s tým. nie som si tým čo som napísal 100% istý, ale ak je problém, zavolám na jazykovedný ústav.

dratenik: mne sa ten prvý návrh pre linuxákov veeeeľmi páčil, pretože 1, bol stručný a výstižný 2, bol otvorený, úprimný, nevyvyšujúci sa a 3, skutočne mohol niekoho osloviť.
tí, ktorí na fórach hania ubuntu, ho nebudú používať s nami ani bez nás, o tých nám ani nejde. ubuntu má potenciál imho u ľudí, ktorí sa do tých diskusií vôbec nezapájajú a ktorých môže osloviť filozofia ubuntu, ktorá je skutočne brilantne vo vašom texte zachytená. a to o tuxovi a otváraní dvier do nového sveta iba graficky dotvára informáciu, takže je to podľa mňa dobre vyvážený celok a ako vravím, veľmo sa mi páči.

druhý návrh sa mi však vôbec nepáči, cítiť z neho, že vznikol na objednávku tohto vlákna, text ani grafika ma v ničom nepresvedčuje linux skutočne skúsiť. nemá to náboj. avšak myslím, že to nie je vaša chyba, nakoľko ste pôvodne vytvorili úplne iný plagát.
tak toľko.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Rixx

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1163
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #35 kdy: 16 Září 2007, 20:03:22 »
Dumi vďaka za opravu :-).

Jan Nekvasil

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #36 kdy: 16 Září 2007, 20:36:54 »
fred: Bitstream Vera je pěkné a dobře čitelné, ale hodně „obecné“ v tom smyslu, jako je dnes „obecná“ výborná Helvetica, se kterou se však můžete potkat téměř na každém rohu. Díky za odkaz na free fonty, líbí se mi z nich The Share Font, Computer Modern už (pro tento účel) méně. Kdybych nemusel hledět na licence/finanční stránku, vybral bych si Depot Bold. Je výborný, na plakát jako dělaný.

dumi: Verzí může být víc, stejně jako je cílových skupin. Každému se líbí něco jiného. Osobně také spíš lnu k verzi s Tuxem, jen trochu doladit text a je hotová. Třetí verze by mohla být (na obecnou žádost) s těmi screenshoty, pak mi už asi dojdou síly a padnu. :) Musíme se však nějak sjednotit na společném fontu pro všechny verze.

Moc všechny prosím, pokud znáte nějaký hezký a použitelný bezpatkový font, sem s ním (ve formě odkazu). Diakritika výhodou.  Netrvám na Gentiu, Qlassicu či nově The Share Fontu, ale konečné slovo bych si rád ponechal. Díky.

Vico.B

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 263
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #37 kdy: 16 Září 2007, 21:01:06 »
The Share Font by se myslím na titulky hodil perfektně, otázkou je jak na tom bude s diakritikou ;)
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Jan Nekvasil

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #38 kdy: 17 Září 2007, 00:29:59 »
Tak, konečně zase doma. Dávám k dispozici tu verzi s ikonkami ve formátu SVG, tak si na ní můžete vyzkoušet vše, co budete potřebovat. Nezapomeňte sem pak hodit výsledky.

Ještě jedna prosba. Pokud někdo víte, kde sehnat The Share Font v řezu Bold, sem s ním. Moc moc bych o něj stál. Oficiální odkaz na stažení nefunguje, a všichni ostatní linkují právě na něj. Dafont.com má jen Share Regular. Případnému nálezci předem děkuji.

Czario

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 639
 • skill :: passive-llama
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #39 kdy: 17 Září 2007, 09:33:44 »
K verzi 3, myslím, že by tam měl být screen s firefoxem, dále s rozrolovanými aplikacemi, jako náznak snadného přístupu ke všem aplikacím se seznamem kancelář, aby šlo vidět, že tam jsou OO a do zbylé části Pidgin a nějaké video nebo či přehrávač hudby.
Další screen by mohl být s ukázkou compizu a poslední s ukázkou, jak se snadno aktualizuje systém a všechny programy, nebo jak se snadno instalují další...

Konzoli bych tam nedával :-D a nic víc mě nenapadá, co by se tam hodilo.

Fred Rooks

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 279
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #40 kdy: 17 Září 2007, 09:58:24 »
Ohledně The Share Font jsem našel odkaz, odkud se dá stáhnout Free Suitcase. Žel řez Bold je obsažen jenom v Pro Suitcase, který není k dispozici, protože ``The Pro Suitcase is only available for use in official communication by the TYPO3 Association, e.g. by the design team and for presentations, annual reports and such.'' Je to celkem pěkný font. Źe by Bitstream Vera Sans bylo tak zprofanované jako Helvetica? S tím nesouhlasím. V našem světě (svobodného software) se jistě používá hodně, ale u widláků a široké veřejnosti je neznámé. Je to, myslím, cenný dar od Bitstream, a měl by se propagovat. To poslední SVG mi nějak nejde otevřít. Je dobře nahrané?
Promise her anything, but give her GNU.

Jan Nekvasil

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #41 kdy: 17 Září 2007, 18:57:37 »
fred: A víte co? Přesvědčil jste mne. Bitstream Vera Sans je opravdu výborný font, měl by být na tom plakátu. To, že na něj (s potěšením) koukám dnes a denně já, ještě neznamená, že jej znají všichni. Zaslouží si trochu propagace. V řezu Regular tam působí velice decentně a dobře. To poslední SVG se koukám nějak zmršilo při nahrávání, nicméně k dispozici už je další verze (kontroloval jsem ji).

Czario: Díky za tipy, s tou aktualizací/instalací je to dobrý nápad. Hry, Kancl a Firefox jsou samozřejmě nutnost :). Tuhle verzi však udělám, až se definitivně doladí ta s Tuxem a ikonkami, ať toho není hodně rozpracovaného a nic dokončeného.

K stažení ve formátu PNG 1024×1448
K stažení ve formátu Inkscape SVG

ADIO45

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 847
 • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
  • Dráčkovo herní doupě
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #42 kdy: 17 Září 2007, 19:02:01 »
super :) jinak je hezky
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Rixx

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1163
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #43 kdy: 17 Září 2007, 20:09:59 »
A po slovensky je to tu

http://rixx.ic.cz/plagat.jpg
http://rixx.ic.cz/plagat.png
Ak tam je chyba dajte vedieť. VĎAKA

Milhouse

 • Moderátor
 • Závislák
 • ***
 • Příspěvků: 5726
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #44 kdy: 17 Září 2007, 20:25:03 »
Můj dojem je z toho dobrý. I ten text jde. :) Určitě bych se to nebál dát do časopisu jako reklamu. Ale nejsem grafik, a umělecké cítění je mizerné. ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Rixx

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1163
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #45 kdy: 17 Září 2007, 20:28:43 »
Citace: milhouse
Můj dojem je z toho dobrý. I ten text jde. :) Určitě bych se to nebál dát do časopisu jako reklamu. Ale nejsem grafik, a umělecké cítění je mizerné. ;)
Môj takisto. Ja tiež grafik nie som, ale podľa mňa je to skvelé. Doma to pár krát vytlačím a pokúsim sa zohnať ľudí, ktorí budú ochotní to vytlačiť a začnem kampaň na škole. :)

Milhouse

 • Moderátor
 • Závislák
 • ***
 • Příspěvků: 5726
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #46 kdy: 17 Září 2007, 20:35:32 »
no tak to hodně štěstí! :d Do toho bych neměl odvahu. Chtělo by to ale spolubojovníka. Protivníků je více. ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Martin 'Želva' Malý

 • Závislák
 • ***
 • Příspěvků: 2438
 • Zalezlej v krunýři
  • Želvův zápisník
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #47 kdy: 17 Září 2007, 20:39:20 »
Já bych si to dal na skříňku, ale naše tiskárna za moc nestojí. Zkuste napsat Jendovi, třeba se toho ujme a bude to posílat poštou.
Osobní počítače jsou nanic a opravdu nikdy nedělají to, co se po nich chce. Fakt. I když na něm třeba běží Debian, Ubuntu, Arch, Widle, Mac, je to skoro furt to samé... :-(

Pokud mi dáváte zápornou karmu, budu rád, když mi napíšete proč, abych aspoň věděl, jak jsem vám uškodil. ;-)

Rixx

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 1163
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #48 kdy: 17 Září 2007, 20:39:26 »
Citace: milhouse
no tak to hodně štěstí! :d Do toho bych neměl odvahu. Chtělo by to ale spolubojovníka. Protivníků je více. ;)
No sú ľudia, ktorí sú prívržencami Linuxu. Ostatným to bude treba trocha vysvetliť. Ale za pokus to stojí. Škoda, že sa tie plagáty nedajú hromadne vytlačiť vo veľkom počte kusov za nejakú rozumnú cenu. A aj vo formáte A3 a A5. Ale nevadí, skúsime. Každá pomoc je dobrá, no nie?

Jony

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 500
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #49 kdy: 17 Září 2007, 20:41:32 »
.... proč se bojíš protivníků?.. hlavně, že je na naší straně MS =) =) =)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.