Terminál a konzole
Tato dvě pojmenování příkazové řádky jsou dána historickým vývojem unixových systémů. Zjednodušeně řečeno je terminál zařízení pro vkládání příkazů a dat a zobrazování výstupu počítače (tedy klávesnice s obrazovkou na které je příkazová řádka). Konzole je pak speciální terminál dříve určený jen pro servisní zásahy. V dnešní době tyto pojmy splývají a označují příkazovou řádku jako takovou.
Terminál a Konsole
Toto jsou dva příklady emulátorů terminálu pro grafické prostředí (prosím neplést terminál popsaný výše a program Terminál). Teď jsem trochu zmátl pojmem „emulátor terminálu“, který hned vysvětlím. Protože při práci v grafickém režimu potřebujete zadávat příkazy, ale nemůžete pracovat v textovém terminálu, tak byly vytvořeny emulátory terminálu, které vám umožní spustit příkazovou řádku v grafickém prostředí. Zde máme uvedeny dva příklady - Terminál (nebo také správněji celým jménem Gnome-Terminál), který je defaultním emulátorem terminálu pro grafické prostředí Gnome (a tedy ten, se kterým se budete setkávat nejčastěji), a Konsole, což je defaultní emulátor terminálu pro grafické prostředí KDE. Jak vidíte tvůrci těchto emulátorů terminálu prozíravě zvolili názvy tak, aby se uživatelům vůbec nepletly s původními významy slov terminál a konzole.
Kromě těchto dvou asi nejpoužívanějších emulátorů terminálu můžete narazit i na další takové programy, jako například Xfce4-Terminál, Xterm, Eterm...
Jak sami vidíte, emulátorů terminálu je velké množství a vnucuje se tedy otázka, v čem je rozdíl. V podstatě v ničem - všechny interpretují příkazy stejně. Liší se tedy pouze ve vzhledu a nastavení. Nastavení spočívá většinou v nastavení barev, případně průhlednosti a podobných, pro práci v terminálu naprosto nezbytných, věcí.
Shell a Bash
Když píšete nějaké příkazy do příkazové řádky, tak musí existovat něco, co řekne počítači, že když jste napsal např. ls (příkaz na vypsání obsahu aktuálního adresáře, viz dále), že má do okna vypsat všechny soubory a složky v daném adresáři. Tento program, který úzce souvisí s příkazovou řádkou a bez nějž by nefungovala, se obecně nazývá „shell“ a pokud bysme přeložili první větu do odborné češtiny, tak řekneme, že „shell je interpret příkazů“.
Shellů existuje více druhů, ale nejpoužívanější (a zároveň ten, který je použit v Ubuntu) se jmenuje bash. Kromě bash existují i jiné interprety, např. tcsh, chsh atd., ale ty vůbec není nutné znát.