Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux a efektivita prace v nem  (Přečteno 5963 krát)

nettezzaumana

  • Host
Linux a efektivita prace v nem
« kdy: 08 Října 2007, 15:45:37 »
Je jasne, ze ne kazdy ma chut ovladat pocitac jako ja..

8.05 -- po prichodu do prace se dozvidam, ze clen uzsiho headquarters ma problem s pocitacem, ktery nutne potrebuje k praci.. jedna se bohuzel o windows a v nasem it-departmentu neni k dispozici zadny z "poskoku" , ktery by se toho zhostil -- pada to na me.
8.25 -- postizeny comp diagnostikuji jako "na nakazu z internetu uhynula wxp" (kompletne -- nouzovy rezim jede, S&D ve tretine a se 100 a 1 nalezem pada.. ve chvili, kdy se behem bootovani inicializuje (nouzovy rezim s praci v siti, v normalnim rezimu behem bootu po nacteni sitoveho driveru a nahozeni tcp/ip stacku) sit, ukazi xp na vterinu pravou tvar -- "modrou smrt" -- a vzapeti se natvrdo restartujou)..
8.30 -- hmm. premyslim jak to zalohovat.. palit to nehodlam a kdyz nahodim sit, je konec -- v logach pusto prazdno -- vsechno se tvari ok. Bootuji tedy LiveCD ubuntu (samozrejme ze +hpet=disable noapic # to je dnes takovy trend na novejsich masinach) a proklinajic network managera, nakonec koncim v $(init 1 && killall -u ubuntu), kde si nahodim sitovani jak potrebuju, mountnu disky a scp to pryc.. Protoze se jedna o kancelarskou desku s intel chipsetem a int. grafikou -- v Linuxu po nabootovani z CD jede naprosto vse jak ma :D
9.15 -- je zaloha hotova a ja bootuji windowsXP professional. formatuju disk a vsak to znate..
9.45 -- Nadavam -- velice sproste -- faxem jsem dostal kopii smlouvy s MS, kde je nekolik serial-key pro XP a Office, nicmene ani jeden nefunguje .. Volam tedy na hotline microsoftu, kde se dozvidam, ze je nutne zaslat na takovyhle problem formalni pisemnou zadost, ktera se do 48hod..
10.00 -- O5 bootuji od znova s wxp, ale tentokrat ze sveho osobniho cd..
10.35 -- Nadavam -- o5 velice sproste -- zadavam totiz svuj zalozni serial-key..
11.00 -- instalace super os je hotova.. ma to sice po ni rozliseni 800x600 s 8mi bitama, ve spravci zarizeni se to tvari opravdu nehezky (nezna to sitovky, zvuk, grafiku a nekolik sbernic a obvodu na MB).. nechapu, proc se to samo tak desne naparuje -- vyskakujou hlasky o nehynouci stabilite, vychytavkach a vubec -- na 800x600 v 8bitech, se skubajicima se oknama a min. 10ti restartama pred sebou trocha odvazny..
11.05 -- zjistuji, ze cdcko s driverama pro MB je fuc .. 10 minut si pak svitim baterkou do case a hledam na desce neco, co by znamenalo nejaky model-no.
11.15 -- konecne si vsimam nalepky velikosti 30x30cm na vnitrni strane vika co lezi vedle me -- schema desky + model.. stahuji na ntb oficialni drivery a palim je..
11.45 -- po par restartech odchazim na obed. behem jidla dostavam genialni napad: poustim si wokenka ve vncvieweru ..
13:30 -- nainstalovat office porod.. firemni zaloha oficialniho media je ve formatu .img.. rozhodnu se, ze na serveru (s debiankem) vytvorim v sambe jeste jednu [polozku] -- a sic permanentne mountnuta office disk na siti: $(apt-get install ccd2iso && ccd2iso winxp.img winxp.iso && mount -o loop winxp.iso /mnt/smbimage)..
14:00 -- prolinkovavam si na ntb zalohu xp do sdileni (ln je mocny prikaz), posilam zalohu z5 na xp.. xp vypadaji smutne .. seredny wallpaper se dekadentne snoubi s modrym zahlavim oken. jak prebiham mezi obema systemy, konstatuji, ze minimalne me osobne trva vsechno v xp 3x dele.. jedna plocha uz mi davno nestaci -- alt+F2 taky neumi a nic v sobe nemaji -- zacinam tedy postupne slidit po vsech "nutnych programech"
14:15 kaslu po marnem pokusu s "asistentem prenosu zemrelych uctu" na dalsi nastavovani zakladni funkcionality pocitace a zacinam psat tenhle prispevek ..

Resume: okna mi nechybi .. na lepsim pocitaci maji vykon (zejm. dano multitaskingem) horsi. Protoze nepotrebuju ke sve praci adobe nebo 3dmax (a to bych potom sel do applu), tak me ani nelakaji. S Linuxem jsem srostlej -- to co delam bezne z komandlajny (a co i serverova instalace Linuxu umi uz roky) mit windows nebudou snad nikdy.. Zakladni nastroje jako grep, wget, dd, scp, vim, links, ip*, cat (no zkuste na okeni cat $(cat /dev/hdc &>hdcimage.iso), traceroute, nmap, cdrecord/cdrdao ... jsou pro me nenahraditelne.. Linux je v dnesni dobe vynikajici os pro BFU a kancelarske profese..

na zaver par technickych udaju: (je tu vic identickych pocitacu s xp a ubuntu)..
cpu = Celeron 2.53Mhz
ram = 512Mb/533Mhz
chipset + vga = intel 946GZ express
hdd = 80Gb 7200 sata

+start_windows--36s
-start_ubuntu--70s

+obsazana_ram_vytuneneho_ubuntu--212Mb
-obsazena_ram_prazdnych_oken_po_startu--232Mb

+multitasking_v_ubuntu_pri_stejnych_aplikacich--80% vykonu pri dvou jedoucich hrajicich playerech, prohlizeci, ooffice, apache, eclipse + dalsi
-multitasking_ve_windows_pri_podobne_situaci--50% vykonu ..

+Linux_a_jeho_repozitere
-windows_a_nutnost_se_hamiznit_s_ruznejma_binarkama

+Linux_kompletni_sada_efektivnich_a_mocnych_nastroju_v_text_modu
-windows_prazdna_instalace

+Linux_sitove_sluzby_aka_ssh_rsync_Xforwarding_iptables
-Windows_pouze_prohlizec_msfw_k_nicemu_a_varovani,_ze_antivirovy_program_nenalezen ;)

+Linux_moznosti_debugingu_a_konfigurace_na_prani
-Windows_modra_smrt_pred_prihlasenim--prazdny_logy--a_tajemnej_registr  # kde je dpkg -L <packagename>

+Windows_jdou_lip_na_kompech_na_"hranici" ..
-Ubuntu_bezi_na_256ram_hur
« Poslední změna: 16 Října 2007, 22:57:18 od Anna Taliánová »

Pavel Půlpán

Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #1 kdy: 08 Října 2007, 16:15:11 »
Krasnej blog...  ;D

Davam za 100 bodu. ;D

Ted me tak napadlo, ze blog v ramci Ubuntu by taky nebyl marnej co? 8) Lidi by tam hazeli svoje nazory, triky a vsemozny dalsi informace, z kterych by se mohla treba i postupne obohacovat wiki. :)

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #2 kdy: 08 Října 2007, 16:28:19 »
Já osobně bych XPčkám dopřál ještě jedno plus, a to že jsou celkem obstojně použitelné i bez připojení k internetu... Prostě sosnete binárku a jede to, kdežto u linuxů je to porod :)
Jinak ale souhlasím, XPčka bez čehokoliv stojí za prd :)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #3 kdy: 08 Října 2007, 17:34:55 »
.... ze clen uzsiho headquarters ma problem s pocitacem, ktery nutne potrebuje k praci..

... já bych mu dal po pazourách, neboť ON je pravděpodobně primární problém... nebo mu to nějaký "poskok" blbě nainstaloval = nechal otevřené :)

... nic proti, já osobně mám XPP cca 3 roky bez reinstalu... jenom se holt nepřihlašuji jako admin, mám zkonfigurovaný fw (MS jak jen to jde....) atd., však to všichni znáte... i wokna mohou být bezpečný systém... 98% bezpečnostních děr je BFU USER !!! (klikám vše...) ... a IT-ák, kterej ho "nezařízne"  :)

Však to s Linuxem bude po masivním nástupu BFU podobné (viz fórum)
... jak aktivovat účet root-a? ... na co asi?... aby nemusel sudo... a kdykoli mohl cokoli = jako admin ve woknech = potenciální bezp. díra
... zásadně jim nestačí repozitáře a instalují kdejaké (občas velmi pofidérní) binárky... čím více BFU, tím více ;D, takže opět pá pá stabilito... alá wokna  :)
... a těch "znalců" Linuxu (za dva dny i s cestou), kterým pak nenaběhne X-server apod. je také čím dál víc ;D
... mohl bych pokračovat... chci jenom říci, že BFU-čka s sebou do Linuxu tahají velmi nebezpečné "wokenní" návyky... a čas ukáže, zda je Linux "BFU odolný" ;D
... vsadím se, že ani Linux není "blbuodolný" OS... důkazů přibývá i zde na fóru...

... mimochodem do které "zaheslované" výchozí instalace je jednodušší se dostat (při fyzickém přístupu k PC) do XP nebo *buntu?... samozřejmě, že je na tom *buntu hůř... jenom je štěstí, že to zná 1% uživatelů (Linux-áři) :)... vím, že to lze upravit, ale porovnávám "výchozí možnosti" instalace

Užívání systému je jistě pro BFU, ale instalace?... a kde končí instalace?... a kam až sahá užívání?... toť jádro pudla...  8)
« Poslední změna: 12 Října 2007, 00:41:34 od Anna Taliánová »

nettezzaumana

  • Host
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #4 kdy: 08 Října 2007, 17:51:02 »
pff. byl bych naopak rad za zastup BFU ..
o uz vubec se nebojim, ze by Linux musel vlivem vyse uvedeneho cemukoliv celit..

best regards
from ntz
« Poslední změna: 12 Října 2007, 00:41:57 od Anna Taliánová »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #5 kdy: 08 Října 2007, 18:27:28 »
Nejsem admin, ani nepoužívám extra nástroje na WinXP, ale často se mluví o PowerShellu. Je to prý BASH pro Win.
Třeba u nás v práci instalují vše přes skripty, mají různé nástroje. trvá to sice 2-3 hodiny, ale nezasahují do toho. Jen koukáte, jak to přibejvá. :) Ale je pravda, že tam jsou asi jen 2 druhy značkových Dell PC na asi 100 kusů PC.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

smejky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #6 kdy: 08 Října 2007, 19:01:01 »
Ted me tak napadlo, ze blog v ramci Ubuntu by taky nebyl marnej co? 8) Lidi by tam hazeli svoje nazory, triky a vsemozny dalsi informace, z kterych by se mohla treba i postupne obohacovat wiki. :)

Ten nápad se mi zalíbil. Co takhle vytvořit subdoménu blog.ubuntu.cz, kde by si kdokoliv mohl založit svůj blog a psát tam svoje příspěvky o ubuntu... nebylo by to hezké? :)

Jaký je názor adminů?
Ubuntu 8.04 Hardy Heron
AMD Athlon 64 3200+, 1024MB DDR2, nVidia GeForce 8600GS 256MB

Pavel Půlpán

Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #7 kdy: 08 Října 2007, 19:07:26 »
S tou subdomenou to bude o domluve s Canonicalem... co se tyce ostatniho, rad si vyslechnu nazory prednich clenu Ubuntu ČR. 8)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #8 kdy: 08 Října 2007, 19:37:40 »
No, možná by to nebylo špatné. Nebudeme alespoň prudit na Ábíčku lidi, kteří jsou na Ubuntu alergičtí. :)
Docela se mi to zamlouvá...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #9 kdy: 08 Října 2007, 21:02:01 »
Pokud chcete poddoménu, tak si asi celkem počkáte, stejně jako si želva počkal na xubuntu... a stejně jako my čekáme na clan.ubuntu.cz... Takže čím dřív začnete, tím líp :)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Martin Böhm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • osobni stranky
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #10 kdy: 08 Října 2007, 22:13:25 »
Můj názor (a už jsem ho vyjádřil někde jinde před časem) je takový, že místo nějakého místa kde se vkládají blogy (a la abclinuxu.cz, oni z toho chtějí vydělat, to my nepotřebujeme) bychom prostě udělali blog.ubuntu.cz, kde by se syndikovaly (RSS) blogy ostatních, které by s Ubuntu měly něco společného ... třeba ten můj :-) a přidávali bychom na požádání.

Pavel Půlpán

Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #11 kdy: 08 Října 2007, 22:20:40 »
Zajimavy napad. To bych ale asi musel pridat otacky na zprovozneni serveru... (uz se s tim s*** pekne dlouho) ;D
« Poslední změna: 08 Října 2007, 22:53:14 od Pavel Půlpán »

smejky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #12 kdy: 08 Října 2007, 22:51:12 »
Můj názor (a už jsem ho vyjádřil někde jinde před časem) je takový, že místo nějakého místa kde se vkládají blogy (a la abclinuxu.cz, oni z toho chtějí vydělat, to my nepotřebujeme) bychom prostě udělali blog.ubuntu.cz, kde by se syndikovaly (RSS) blogy ostatních, které by s Ubuntu měly něco společného ... třeba ten můj :-) a přidávali bychom na požádání.

To je taky dobrý nápad. Takhle to funguje například na planet.gnome.org
Ubuntu 8.04 Hardy Heron
AMD Athlon 64 3200+, 1024MB DDR2, nVidia GeForce 8600GS 256MB

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #13 kdy: 09 Října 2007, 10:44:46 »
Nejsem admin, ani nepoužívám extra nástroje na WinXP, ale často se mluví o PowerShellu. Je to prý BASH pro Win.

Bash pro win je v cygwin/x - je to soubor unixových příkazů a programů (včetně X serveru a ssh - díky za to!).

Jinak plný souhlas s nettezaumou, když sedím u počítače s windows, mačkám pořád ctrl+shift+-> a divím se že nic... pak mačkám F12 (tam mám namapovaný prográmek tilda - příkazová řádka) a zase nic... Pak - pokud jsem v práci - zamáčknu slzu a používám ten 10 let starý technický zázrak (s restartem v obědové pauze, automatická antivirová kontrola vyčerpá tolik systémových prostředků, že word přestane fungovat), pokud u manželčina počítače doma, spouštím shora jmenovaný cygwin, x server, přes ssh se loguju na svůj linuxový stroj a spouštím co potřebuji :)

[OT] Jinak, windows si nedokážu představit v provozu 3 roky - právě ten poslední domácí windowsovský počítač je rok starý značkový stroj s originálními windows, používaný povětšinou k práci (+ pár originálních her), JEN A POUZE S LEGÁLNÍM SOFTWAREM, placeným antivirem a za HW firewallem a stejně nejpozději po půl roce potřebuje reinstall... Naštěstí je to díky té značkovosti otázka chvilky - zkopíruju data na linuxový server a při startu dám "obnovit systém ze záložní partition" - chvíli to chroupe a jsou tam windows jako nová...[/OT]
« Poslední změna: 09 Října 2007, 10:47:25 od Rincewind »

Martin - ViPEr*CZ*

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3047
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #14 kdy: 09 Října 2007, 12:51:14 »
Já osobně bych XPčkám dopřál ještě jedno plus, a to že jsou celkem obstojně použitelné i bez připojení k internetu... Prostě sosnete binárku a jede to, kdežto u linuxů je to porod :)
Jinak ale souhlasím, XPčka bez čehokoliv stojí za prd :)
To je způsobeno tím, že ve woknech si instalace nese závislosti s sebou v podobě dll knihoven. V Linuxu je potřeba si knihovny stáhnout ručně ještě k samotnému softu. Ale vesměs to je to samé. Linuxu bych za to mínus nedával.
« Poslední změna: 12 Října 2007, 00:43:50 od Anna Taliánová »
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #15 kdy: 09 Října 2007, 15:25:22 »
Viper -> No, ono je to sporný... Pro někoho to mínus být může a pro někoho ne.. Ten, kdo má dobré připojení, takhle řešené závislosti určitě ocení (ušetří se stahovaná data, systém se nezanáší, etc.), ale ten, kdo jede offline to bude mít mnohem komplikovanější... V tomhle vidím problém Ubuntu... Vzhledem k Mandrivě je stále co dohánět..
« Poslední změna: 12 Října 2007, 00:44:17 od Anna Taliánová »
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #16 kdy: 11 Října 2007, 08:24:17 »
Je jasne, ze ne kazdy ma chut ovladat pocitac jako ja..

8.05 -- po prichodu do prace se dozvidam, ze clen uzsiho headquarters ma problem s pocitacem, ktery nutne potrebuje k praci.. jedna se bohuzel o windows a v nasem it-departmentu neni k dispozici zadny z "poskoku" , ktery by se toho zhostil -- pada to na me.
.>
.>
.>
14:15 kaslu po marnem pokusu s "asistentem prenosu zemrelych uctu" na dalsi nastavovani zakladni funkcionality pocitace a zacinam psat tenhle prispevek ..

Ty jo - naprosto obdivuji!!! Jak jsi to všechno dělal a přitom ještě zapisoval své postřehy s přesnými časovými údaji... Prostě uchvacující  :o
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Pavelp

  • Host
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #17 kdy: 11 Října 2007, 08:28:49 »
Je jasne, ze ne kazdy ma chut ovladat pocitac jako ja..

8.05 -- po prichodu do prace se dozvidam, ze clen uzsiho headquarters ma problem s pocitacem, ktery nutne potrebuje k praci.. jedna se bohuzel o windows a v nasem it-departmentu neni k dispozici zadny z "poskoku" , ktery by se toho zhostil -- pada to na me.
.>
.>
.>
14:15 kaslu po marnem pokusu s "asistentem prenosu zemrelych uctu" na dalsi nastavovani zakladni funkcionality pocitace a zacinam psat tenhle prispevek ..

Ty jo - naprosto obdivuji!!! Jak jsi to všechno dělal a přitom ještě zapisoval své postřehy s přesnými časovými údaji... Prostě uchvacující  :o
:D ;)

nettezzaumana

  • Host
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #18 kdy: 11 Října 2007, 15:01:52 »
rekneme, ze to je trochu takova investigativni fake -- zacatek jsem znal, konec, a co bylo mezi tim taky -- takze casy jsem +/- odhadnul..

mk33

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #19 kdy: 16 Října 2007, 17:56:24 »
Nic proti Ubuntu, ale kompilovat knihovnu Qt4.3.2 hodinu a půl je docela silný kafe (kvůli za... fci QByteArray::toHex() která ve verzi v repozitáři nejni). Čekal jsem, že to bude o dost rychlejší na Widlích je to za chvíli i se stáhnutím a instalací MinGW.
začínám tak trpělivost a pevné nervy :-) since  21. Listopad 2006
-------------------------------------------------------------------------
|Aopen MX4SGI-4DN2|P4 2,8GHz HT|2x512MB RAM|ATI 9550|Linux Mint 9 Isadora|  |Asus P4B533|P4 1,8GHz|3x256 MB RAM|ATI 7500|Ubuntu 7.04|  |IBM Thinkpad T40p|Ubuntu 9.04|  |Lenovo Thinkpad T61|Linux Mint 9 Isadora|Lenovo Thinkpad T410|Linux Mint 13

Pavel Půlpán

Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #20 kdy: 16 Října 2007, 18:00:41 »
No ja nevim, zkousel jsi repozitare z Backports? Tam je QT4 verze 4.3.0. Ta QByteArray::toHex() neumi?

Edit: Nj... umi co koukam do dokumentace Trolltechu. ;)
« Poslední změna: 16 Října 2007, 18:03:17 od Pavel Půlpán »

mk33

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: Linux a efektivita prace v nem..
« Odpověď #21 kdy: 16 Října 2007, 23:14:45 »
No ja nevim, zkousel jsi repozitare z Backports?

Dík za tip tohle neznám:-(
začínám tak trpělivost a pevné nervy :-) since  21. Listopad 2006
-------------------------------------------------------------------------
|Aopen MX4SGI-4DN2|P4 2,8GHz HT|2x512MB RAM|ATI 9550|Linux Mint 9 Isadora|  |Asus P4B533|P4 1,8GHz|3x256 MB RAM|ATI 7500|Ubuntu 7.04|  |IBM Thinkpad T40p|Ubuntu 9.04|  |Lenovo Thinkpad T61|Linux Mint 9 Isadora|Lenovo Thinkpad T410|Linux Mint 13

Pavel Půlpán

Re: Linux a efektivita prace v nem
« Odpověď #22 kdy: 17 Října 2007, 12:27:24 »
Prehled balicku backports pro Feisty naleznete zde...
Jak pridat backport repozitar je k nalezeni na ceske wiki...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.