Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 7.10 společně s OS vista  (Přečteno 3477 krát)

mcsever

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« kdy: 21 Října 2007, 11:38:01 »
Zdravím všechny, pokouším se o instalaci ubuntu na ntb HP pavilion dv6850ec ale marně, moje instalace selhává na rozdělení disku, mám disk c 104GBG, kde je os vista a data, pak se mi pri instalaci udelal sam nejakej disk 6GB hp recovery, 10GB se mi nejak nikde nezobrazuje, může mi prosim nekdo napsat presnej navod jak rozdelit disk aniz bych prisel o stavajici OS.

gargy2002

  • Host
Re: Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« Odpověď #1 kdy: 21 Října 2007, 17:32:06 »
Zdravím všechny, pokouším se o instalaci ubuntu na ntb HP pavilion dv6850ec ale marně, moje instalace selhává na rozdělení disku, mám disk c 104GBG, kde je os vista a data, pak se mi pri instalaci udelal sam nejakej disk 6GB hp recovery, 10GB se mi nejak nikde nezobrazuje, může mi prosim nekdo napsat presnej navod jak rozdelit disk aniz bych prisel o stavajici OS.
Kdyz si koupis nove pc, tak jeste neni finalne doinstalovane, takze se po zapnuti musi doinstalovat, drivery, samotnej system, registrace atd. Udela se i recovery oddil, kdyby se nahodou neco potentovalo. Ja osobne jsem si radsi udelal image na dvd a oddil na hdd smazal, zbytecne zabiral misto. 10GB se nezobrazuje. To dela kazdej disk po formatu, muj 120GB taky nema presne 120GB, ale cca 110GB. Doporucuju udelat dvd image Visty, pote zrusit tech 6GB recovery a pri instalaci GG ten 6Gb zvetsil tak na 30-40Gb + tak 1GB na swap solo oddil. Podle navodu na wiki by to nemel byt problem, myslim ten s instalaci na system s Win... :)

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« Odpověď #2 kdy: 21 Října 2007, 17:47:28 »
ad.1) ne -- hp recovery je zalohovaci funkce packardu -- mela by jit vypnout v biosu
ad.2) v linuxovem instalatoru nelze bezpecna rozdelit ntfs oddil (alespon pokud vim), musis si to rozdelit ve woknech.

ale nevim jak to bude bootovat potom .. jsou jiste pomluvy, ze bootovaci (/boot) part musi bejt do 1024 cylindru.. (7.8Mb/cyl)

jako ukazku ti davam svuj vypis fdisk -l:
Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1         797     6401871    7  HPFS/NTFS   //system Windows aka c: na ntfs -- 6Gb
/dev/sda2             798         810      104422+  83  Linux //boot pro Linux aka /boot na ext3 -- 100Mb
/dev/sda3             811         944     1076355   82  Linux swap / Solaris //swap pro linux (o5 do 1024 abych mohl hibernovat) -- 1048Mb
/dev/sda4             945       14593   109635592+   f  W95 Ext'd (LBA) //logicka cast do konce disku
/dev/sda5             945        2984    16386268+   7  HPFS/NTFS //zbytek windows aka d: na ntfs -- 16Gb
/dev/sda6            2985        4068     8707198+  83  Linux //root pro linux aka / -- 8Gb
/dev/sda7            4069        4515     3590496   83  Linux //home pro Linux aka /home -- 4Gb
/dev/sda8            4516       14593    80951503+  83  Linux //veskera sdilena data. s ovladacem pro win ext2 je to z: ve win a /mnt/data v Linuxu na ext3

« Poslední změna: 21 Října 2007, 17:49:22 od nettezzaumana »

martjas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« Odpověď #3 kdy: 27 Října 2007, 10:33:49 »
Mám Sony VAIO a řešil jsem podobný problém. Mám 120GB disk a Sony má taky recovery které zabírá 10GB. Je v něm skrytá instalace Visty a ještě nějakých programů od Sony. Celá tato instalace se dá vypálit na disk a poté se dá spustit instalace z DVD při níž je možné rozdělit disk. Takže jsem ponechal recovery a těch zbylých 110GB jsem rozdělil na 60GB pro Visty a 50GB pro Linux. Poté jsem nejdřív nainstaloval Visty a po nich Linux. Akorát nelze v Linuxu použít rozdělení disku automaticky, takže je třeba použít ruční nastavení a rozdělit část pro linux na dvě části kdy jedna bude ext3 a druhá swap(stačí o velikosti RAM). Toť můj postřeh. Tak to funguje u Sony a u ostatních jsem zatím neměl možnost tento postup zkusit. Doufám, že to k něčemu bude.

martjas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« Odpověď #4 kdy: 27 Října 2007, 10:37:30 »
Akorát je třeba si dát potom ještě pozor protože Grub nabízí po instalaci možnost bootování i z recovery.

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« Odpověď #5 kdy: 06 Listopadu 2007, 23:56:04 »
Todle sem resil na HP Pavilion 2058 a uspesne podle navodu na org foru: http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-354023.html

Kód: [Vybrat]
Hello Once more.

I worked!

Here solution for HP (Pavilion dv 6151) laptops:

I suppose that you have partitions like me (and always than you have 4 partition on your hard disc)

/dev/sda1 - ntfs - 102.28 GB, 10.42 GB (used), 91.86 (unused) boot -- Windows
not alocated - not alocated - 7.84 MB -- --
/dev/sda2 "!" - fat32 - 8.50 GB -- -- this part should be for Recovery DVDs...
/dev/sda3 - ntfs - 1GB, 9.78 (978.99 MB) - 48.61MB -- this should be for for QuickPlay


First of all you should shrink your Windows partition.

Defragment your windows disc.

I would recommend Partition Magic (8.0) since GParted using live version of Kubuntu 6.10 (maybe problem only with that version) fell down.

You will do partitioning with Partition Magic - change the first partition as you want (40GB for example)

-make the rest partition as extended and unallocated.


This will not work with Partition Magic 8.0 and XP. It will stop at the beginning and show error message #983 = "too many errors".
This is common error when your hard disc drive has one unallocated partition with less than 8MB! Typical for some other HP (Compaq) laptops.

When you will boot to your system. Please make chkdsk /f or chkdsk /r in command line or simply start Check disc. System will ask you to reboot so let him to do.

After check disk your partition magic will work


Now you have disc partition on that you could write your system.

Chose your Ubuntu version according tu your experience from live CD. I do not recommend Kubuntu 6.06 - I installed it but neither touchpad nor volume controls worked properly.... I finally chose Kubuntu 6.10

As my machine is 64bit I choose amd64. For this special case - we will install GRUB to the extended partition ! I strongly recommend to use alternate CD or complete DVD and chose install in text mode. Otherwise you will install it to primary partition and Grub will not be able to start QuickPlay!!!!

So install using text mode, chose partitioning according to what installation recomend you:

I will show you for example:

1. primary 40GB K ntfs /media/sda1 ..........."Windows"

5. logical 12GB F ext3 / .........."root"
6.logical 43GB F ext3 /home......."home - only if you decide like me to do home and root separated"
7.logical 2.2GB F swap......"swap - depends on your RAM, me 1GB RAM"
2. primary 9.1GB K fat32 /media/sda2..........."Recovery for Windows"
3.primary 1.1GB K ntfs /media/sda3.............."QuickPlay"

Write down for you your partitioning.

When installation ask you where put GRUB. Chose NO for primary disc and type for ex. /sda5 - our root partition.


No You have installed Ubuntu but you couldn't start it and boot to it. To do this you firstly take some Linux live CD (for example your instalation - if DVD - of Ubuntu) and type:

dd if=/dev/sda5 of=/bootsek.lnx bs count=1

this will make a file that will enable boot to linux. You should copy this file to Windows C:\

I am not sure if direct write to your ntfs disc is the best way after everything..:)..So I recommend to made a copy to some device you could after connect to your Windows - CD, DVD, USB or your remote computer....


When boot to windows and copy bootsek.lnx to C:\

Find C:\boot.ini (hidden) and edit. You can find procedure how to do it on Micrtosoft Windows pages...

and write on the last line:
C:\BOOTSEK.LNX="Linux"

save.

maybe you should change attributes but I don't how to do it now..some manual I found.


Now you could finally reboot and you will see:
-Microsoft XP
-Linux

if you choose Linux it will start GRUB where you could choose Ubuntu or Windows too...


And it should work properly.
Only if you will start to QuickPlay you should shut down it properly or in other words you could not let Windows "hibernating" (as happend to me..:-)). If it happend you must only restart to windows and terminate it properly!


For me still problem with wifi...? and ADSL instalation...?

I hope that it could help somebody with the same problem with QuickPlay on hardisc....

ale bacha na tu kritickou cast:

dd if=/dev/sda5 of=/bootsek.lnx bs count=1

ma tam byt (asi!!!):

dd if=/dev/sda5 of=/home/bootsek.lnx bs=512 count=1

ale s tim /home si nejsem uplne jist (tehdy sem si to zapomnel poznacit, jak jsem to vyresil)

PS: Funguje to bezvadne, akorad otravuje zavadec Woken, jo a hlavne sem to delal pro WinXP Home (ty mam legal a stejne je, diky Ubuntu, nepouzivam  ;D )
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« Odpověď #6 kdy: 07 Listopadu 2007, 17:33:52 »
Tak to mam ted odykouseny. Ten prikaz pro LiveCD Ubuntu GG je:

sudo dd if=/dev/sda5 of=/home/ubuntu/Desktop/bootzk.lnx bs=512 count=1

Heslo pro sudo v LiveCD zadne neni  ;) Jinak v tom zadnej hacek neni.
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Ubuntu 7.10 společně s OS vista
« Odpověď #7 kdy: 08 Listopadu 2007, 09:13:41 »
Tak u Ubuntu GG hacek trochu je. A sice, ze ma uz novyho Gruba, takze mam nejrve Grub a v nem si muzu zvolit Ubuntu, Wokna, Wokna HP recovery a QickPlay.

Takze je to lip okoucovany, nez to bylo a ten zavadec od MS parvdepodobne vubec nebude potreba.
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.