Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Klasika  (Přečteno 6238 krát)

Wikinger

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Klasika
« kdy: 22 Října 2007, 21:53:11 »
Tak jsem se zase po čase nechal zlákat a rozhodl se vyzkoušet, jestli ten Linux je použitelnej alespoň jako záložní systém. Navíc mě lákalo prostředí BERYL, které uznávám, alespoň na videu vypadá o dost lépe, než nějaké Aero. Za poslední 3 roky jsem vyzkoušel Red Hat, Slackware, Fedoru, Debian a nakonec Ubuntu 7.10.  Všechny předchozí distribuce ztroskotaly tím, že buď nešly nainstalovat vůbec (kupodivu Red Hat), nebo nepodporovaly skoro žádný hardware typu zvukovka, usb nebo např. formát NTFS a DVD. Většinou jsem se snažil prolejzat fóra, hledat nějaký zašitý téma kde najdu návod jak alespoň ten zvuk rozchodit, ale zatím to pokaždé skončilo tak, že po zhuba pátém spuštění se Linux choval tak, že zkrátka nedělal vůbec nic.

A Ubuntu? Nečekal jsem nic, ale i tak jsem byl zklamanej. Instalace vypadala docela přijatelně (nejsem příznivec textovýho režimu, to jsem mohl zůstat u DOSu a starýho dobrýho Volkova :D). Nicméně se v polovině sekla. Jen sem se zasmál a říkal sem si ano, poznávám tě ty kluku freewarová. Po pár pokusech mi došlo, že se snaží navázat spojení na net, zřejmě kvůli aktualizaci nebo já nevim. Škoda, že si nejdřív neověřil, jestli internet mám. :D Po vypnutí eth0 instalace doběhla, i když si nedopustila chybu typu "Nelze stáhnout soubor...blabla". Pak jsem eth0 zase zapnul a zdálo se, že mám funkční Linux. Moc se mi tomu nechtělo věřit a tak jsem kliknul na nějaké tlačítko a ono to fungovalo. Pak jsem si všiml, že slyším i zvuky a dokonce systém našel můj druhý NTFS disk. To už bylo velmi podezřelé. :) Uklidnilo mě to, že nejde internet.

Po dvou hodinách jsem nashromáždil potřebné údaje pro plánované kroky (vypnutí IPv6 a hrátky s DNS). Nicméně jsem začal pozorovat, že Ubuntu nějak těžce nese restart. Po každém šetrném restartu nabíhal pomaleji a pomaleji. Poslední naměřený start měl 6 minut (XP jsou komplet načteny za 21s včetně aplikací na pozadí). Terminál se spouštěl 16s. Firefox to samý. To už mě teda docela prudilo na to, že jsem se systémem nedělal ZHOLA nic, krom toho, že jsem spouštěl konzoli abych zadal PING a zkoušel marně Firefox. Po tomto posledním startu navíc Ubuntu udělalo něco, co jsem ... no čekal. Opět jsou veškerý ovládací prvky neaktivní, resp. po kliknutí se v liště zobrazí něco ve smyslu "Spouští se to a to" a tím to skončí. Předpokládám, že mi tím chce dát najevo, že ho mám přeinstalovat?

A teď bych rád slyšel, co je špatně. Já? Vždyť jsem nestačil ani projet co všechno tam je, natož abych něco zmršil, navíc zase takovej amatér nejsem. Hardware mi to našlo všechen. Tak já vážně nevim, pátá distribuce a opět ten samej konec. Na druhou stranu jsem rád, že se to nestalo po hodinách, dnech, týdnech hrabání se v konfiguračních souborech a skriptech.

Co si pak má myslet člověk, kterej se s dobrym úmyslem vrhne na Linux vydanej asi před měsícem, když se pak se sklopenejma ušima vrátí do XP, kde spuštění skoro jakýkoliv menší aplikace (notepad, cmd, paint, IE) trvá ani ne pár sekund, nemusím nic nastavovat - prostě to jede? Za tenhle rok mi XP spadly jednou, ano fakt jednou a to jsem to stejně zmršil tím, že jsem opakovaně spouštěl co sem neměl. :)

A můj finální názor? Linux je dobrej a rozšířenej jako server, protože je většinou velmi levný na pořízení (na provoz bych ani neřekl), dá se daleko detailněji nakonfigurovat a pokud nemá klávesnici ani myš, věřím, že je celkem stabilní. :D Ale jako domácí PC? Ani omylem. Kdo z běžných a méně zkušených uživatelů se bude hrabat v konfiguračních souborech? Psát něco do konzole? Nebo si dokonce něco kompilovat? Přijde mi, že na Linux by člověk musel mít pomalu školu - stále mluvím o lidech, který jsou méně zkušení, ale s těma XP se naučej během chvíle.

Anebo se pletu? Tak teď kritizujte vy mě, rád si to vyslechnu, protože kritiku Linuxu čerpám čistě a jenom ze zkušenosti, ne z toho, že bych byl línej něco si někde přečíst. Chtěl bych umět s Linuxem, mám o to zájem, ale co mám dělat, aby to jelo alespoň měsíc? Četl jsem dost, ale ten systém mi spadl vždy dřív, než jsem mohl něco zkusit.

A nakonec největší perla co mě rozesmála. Zkoušel jsem ve Slackware nainstalovat GC nebo co to bylo, abych si mohl něco zkompilovat, tušim, že ovladač. A co jsem se po boji s manuálem a konzolí dozvěděl? Že GC nelze zkompilovat, protože chybí kompilátor GC. :D
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:06:54 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Klasika
« Odpověď #1 kdy: 22 Října 2007, 21:56:02 »
Když už se lidi konečně naučí, že:
a) takhle dlouhé "výlevy" nikdo nepřečte, protože jsou dlouhé,
b) tohle rozhodně nepatří do Obecné podpory, nýbrž do Obecné diskuse...

Wikinger

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Klasika
« Odpověď #2 kdy: 22 Října 2007, 21:57:22 »
nojonojo  ;D

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Klasika
« Odpověď #3 kdy: 22 Října 2007, 21:59:28 »
Ak začnem inštalovať ktorýkoľvek systém s tým, že určite nebude fungovať, tak fungovať učite nebude  ;D

Pavel Půlpán

Re: Klasika
« Odpověď #4 kdy: 22 Října 2007, 22:00:41 »
Jenom bych opravil, ze Ubuntu neni freeware ale open source. ;)

Sakal77

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Klasika
« Odpověď #5 kdy: 22 Října 2007, 22:17:51 »
Bylo to tady už hodněkrát omíláno, nelze dost dobře srovnávat MS Windows XP a Ubuntu (či jakýkoliv "podobný" Linux). Srovnáváte komerční distribuci s nekomerční a to se dost dobře nedá. Ale budiž...
...jednou kdysi jsem někde četl o Linuxu dobrou poučku. Neexistuje špatný Linux, ale špatný administrátor ;). Víc se mi o tom nechce mluvit a to jsem taky používal průběžně několik let různé distribuce, ale nakonec jsem chtě nechtě vždy musel sypat popel na svou hlavu...

Wikinger

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Klasika
« Odpověď #6 kdy: 22 Října 2007, 22:22:46 »
aha aha

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Klasika
« Odpověď #7 kdy: 22 Října 2007, 22:27:42 »
stále mluvím o lidech, který jsou méně zkušení, ale s těma XP se naučej během chvíle.

Velmi odvážné tvrzení  ;D. On je rozdíl umět ovládat a umět instalovat.

Wikinger

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Klasika
« Odpověď #8 kdy: 22 Října 2007, 22:33:25 »
Dobrá, tak mě poučte. Zajímá mě třeba, jestli může bejt prostředí Ubuntu stejně rychlý jako Windows - spouštění aplikací jako terminál nebo přehrávač, atd.?

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Klasika
« Odpověď #9 kdy: 22 Října 2007, 22:43:45 »
Linux a Windows bych vůbec nesrovnával. My máme prostě svoji hračičku a kompilujem a upravujem si jádro jak kdo chceme a hrát nás baví a proto máme ext3 a ne NTFS  ;D a ne že by něco nabíhalo za 2s  ;)
A jestli Vás baví si hrát a něco se naučit, tak si to odladíte a pojedete srovnatelně s tím co je od MS. Pokud jste línej klikař a svojí lenost hodláte tvrdě zaplatit tak bon voyage... Osobně jsem zvyklej na Visual Studio a sem tam na nějakou dobrou gamesu takže asi chápu proč to píšete. Ale opravdu "dětskou skládačku" a hru s tím spojenou nemůžete srovnávat s projektováním a stavěním budov.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Sakal77

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Klasika
« Odpověď #10 kdy: 22 Října 2007, 23:01:58 »
stále mluvím o lidech, který jsou méně zkušení, ale s těma XP se naučej během chvíle.

Velmi odvážné tvrzení  ;D. On je rozdíl umět ovládat a umět instalovat.

No musím tedy uznat, že pro uživatele laiky je Windows přece jen udělán lépe. Windows prostě působí kompaktněji jako celek a pokud uživatel čte, co je mu nabízeno (doslova), tak opravdu "s těma XP se naučej během chvíle"

...ale je to o možnosti výběru...

jarok01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Klasika
« Odpověď #11 kdy: 22 Října 2007, 23:19:49 »
Ked sa niekomu robi dobre v XP preco teda skusa Linux?Ja som po dlhej dobe skusania distribucii s tym ze som prioritne pouzival XP presiel komplet na Linux pretoze hry ma uz nejak nebavia a ked budem mat chut na hranie hier kupim si radsej playstation s tym ze tam nebudem musiet kupovat stale novsie a novsie graficke karty,ramky a podobne.Samozrejme je to iba o vybere.Kto sa v com citi lepsie.Ked mi bude viac vyhovovat Linux nebudem predsa prechadzat na XP pripadne Vistu(ta uz asi nepodporuje podla mna vobec nic).Ja mam taktiez za sebou riesenie roznych problemov v Linuxe ale zatial vzdy sa nejak vyriesily.Vo Viste som mal taktiez problemy no riesenie nebolo pretoze vyrobca jednoducho nemal na HW ovladac a ked som si updatol ovladac na nvidiu tak mi robil system kadejake ciary po monitore.Zaver je asi taky:Kazdy ma pravo rozhodnut sa a nemal by kritizovat nieco iba preto ze mu to nejde.Nieje zly system iba pouzivatel a hardware.A to plati jak o linuxe tak o windowse.
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:11:40 od Anna Taliánová »

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: Klasika
« Odpověď #12 kdy: 22 Října 2007, 23:23:57 »
My máme prostě svoji hračičku a kompilujem a upravujem si jádro jak kdo chceme a hrát nás baví a proto máme ext3 a ne NTFS  ;D a ne že by něco nabíhalo za 2s  ;)
A jestli Vás baví si hrát a něco se naučit, tak si to odladíte a pojedete srovnatelně s tím co je od MS. Pokud jste línej klikař a svojí lenost hodláte tvrdě zaplatit tak bon voyage...

Tak toto by som ani netvrdil. Mna moc nebavi citat konfiguraky, a nieco kompilovat. Vzdy ked nie je nejaky program v repozitaroch mam z toho mindrak, ze nepojde skompilovat :(
Ale od kedy som si na NB nahodil Ubuntu, travim vo XPckach (a to ich mam k NB origo) coraz menej casu. Preco? Rychlost je u mna ZROVNATELNA. Ani jeden system sa mi nezda rychlejsi. Ale v Ubuntu, a konkretne teraz v 7.10 som po instalacii urobil styri kliknutia a mam naninstalovane vsetky drivery (grafika, wifi, modem). Par kliknuti v synapticu a mam vsetky programy co potrebujem.
Takze podla mna som dost lenivy klikac, ktory radsej nasavuje klikanim. A aj tak mam system stabilny a som s nim spokojny.
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Klasika
« Odpověď #13 kdy: 22 Října 2007, 23:26:35 »
Jj toto se dost týká Ubuntu, které se snaží soupeřit s Windows a protlačovat se čím dál více na desktop. Kdyby jste byl více zapálenější Linuxák přejdete na jádro celého toho systému a tedy na Debian nebo se budete prodírat Gentoo  ;D
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:13:16 od Anna Taliánová »
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Pavelp

  • Host
Re: Klasika
« Odpověď #14 kdy: 23 Října 2007, 07:06:37 »
Nepise co instaloval, na co to instaloval (starou lokomotivu), JAK to instaloval (na ruce jsme mu nevideli, abysme ho pres ne mohli placat). Jak byl pri instalaci pozorny a soustredeny.
Technicka hodnota a umelecky dojem za -1.
 
« Poslední změna: 23 Října 2007, 07:22:31 od Pavelp »

charon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Re: Klasika
« Odpověď #15 kdy: 23 Října 2007, 07:25:06 »
Wikinger

Nechcem nikoho osočovať,ale po toľkých  /bohatých/  zlých skúsenostiach s Linuxom,by som s tým sekol a nikdy by som neopustil jeden nemenovaný,dokonalý systém:

 :D  :D  :D
Laptop:  HP510   Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Laptop:  Asus EeePC  Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS
Desktop: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx  LTS

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re: Klasika
« Odpověď #16 kdy: 23 Října 2007, 07:34:03 »
a) takhle dlouhé "výlevy" nikdo nepřečte, protože jsou dlouhé,

HA! Ja som to prečítal celé, od začiatku do konca. Dostanem odmenu? ;)

K téme: neviem čím to je ale mne sa Ubuntu vidí rýchlejšie než XP (nijaké extra dolaďovanie, som BFU), mám ísť k očnému? Alebo to je len subjektívne a všetci okrem mňa čakajú 10 minút na firefox atp.? ???

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Klasika
« Odpověď #17 kdy: 23 Října 2007, 09:51:16 »
wikinger: nevím proč jste měl problémy při instalaci, ale jak už sem tu někde psal, při instalaci GG na komp s winXP, jsem žádné problémy neměl. Ani jednou jsem nepotřeboval použít terminál (rozhod sem se, že to půjde bez něj, jestli to má bejt srovnatelný s win). Všechno šlo naklikat a nic sem nemusel hledat. Jistě, bylo to asi i vhodnou konfigurací HW (i když to byla náhoda), samo si to i přetáhlo profil win a nastavilo přístup k NTFS partišnám, žádný hledání a instalování ovladačů a to vše v čase, který mi na instalaci win nikdy nestačil. A to jsem v Linuxu pořád nováček.
Pravda wokna maj svoje vychytávky, ale za vydatné pomoci tohohle fóra a wiki jsem je víc než úspěšně nahradil.

jéje to sem taky zplodil výlev. :D
když já to kratšejc napsat neumím :)
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:16:56 od Anna Taliánová »
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

kerberosk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 91
  • Život je otázkou priorit.
    • YAK studio : překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy
Re: Klasika
« Odpověď #18 kdy: 23 Října 2007, 13:18:15 »
Zkusím se vejít do pár vět:

  • aby člověk instaloval a zprovoznil všechny prvky systému Linux, musí o něm něco vědět, musí chtít o něm něco vědět, když něco nejde musí sám od sebe chtít to řešit ... chci si v něm pouštět filmy, hudbu, chci mít takový vzhled, chci používat wifi, hledám, ptám se, baví mne to ... jinak si můžu koupit XP či si ho sehnat na cédéčku od souseda, beztak se tam spousta věcí nastavuje, nahrávají kodeky, kupují doinstalovávají lepší software, ale tady to lidem kupodivu tolik nevadí (???)


  • kousek vedle je diskuze nad návrhy reklamního plakátu pro Ubuntu, vypadá dobře ... jenže nikoho nijak blíže neseznámí, co ho s těmi linuxy čeká (ono to takhle ani nejde) ... "jo slyšel jsem, že kámoš používá Linux, že prý je to prima ... lepší než wokna a zadarmo" a tak se to zkusí nainstalovat, pokud se dostanu přes instalaci, na nějakou chybu brzy narazím ... "proboha, co mám dělat?" ... a takovýhle lidé jsou pak zbytečně zklamaní a píší a píší výčitky na okna těm, kterým už to funguje

nemělo to být tak dlouhé :-[
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:19:02 od Anna Taliánová »
nb acer aspire 5103NWLMi, amd Turion 64 x2 (1.6 GHz, 1MB L2 cache), ati radeon X1300
openSUSE 11.3 Gnome
http://yakstudio.blogspot.com => překlady němčina - čeština, grafika, PC kurzy http://jendanet.blogspot.com => osobní blog

Wikinger

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Klasika
« Odpověď #19 kdy: 23 Října 2007, 18:49:35 »
Tak už píšu příspěvek z Ubuntu. :) Starou lokomotivu nemám, alespoň doufám, je to P4 3.6 GHz, 4GB RAM a asi rok stará deska Asus, grafiky 2x GF 7600 GT (SLI). Kupodivu se ro rozběhlo, přijde mi, ale vtipný, že samo.  Nicméně je to šíleně pomalý, je to vážně otravný. Ale internet jde (DNS, IPv6, jako ve většině linuxů).

A to, že si na XP lidi taky doinstalovávají? No ale podle mě je trošku rozdíl stáhnout setup.exe a pětkrát kliknout na "Dále" a shánět nějakej zdroják ke kompilaci. Je to fakt pro lidi co baví se v tom neustále vrtat a rádi si připadaj jako experti. :) Nic proti, taky si jdu hrát! :D

Jo a co se týče stability Linux vs. Windows, tak můj názor je ten, že Linux prostě jen nemá klasický GUI chybový hlášky, ale prostě rovnou zatuhne, nebo odmítá reagovat. Windows tu chybu, krom logů, dá alespoň uživatelovi najevo. :)
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:20:02 od Anna Taliánová »

Pavelp

  • Host
Re: Klasika
« Odpověď #20 kdy: 23 Října 2007, 18:58:00 »
Tak vida, ona ta kase nebyla tak horka, jak se na prvni ochutnani zdalo.

Pavel Půlpán

Re: Klasika
« Odpověď #21 kdy: 23 Října 2007, 19:05:20 »
Citace: Wikinger
A to, že si na XP lidi taky doinstalovávají? No ale podle mě je trošku rozdíl stáhnout setup.exe a pětkrát kliknout na "Dále" a shánět nějakej zdroják ke kompilaci. Je to fakt pro lidi co baví se v tom neustále vrtat a rádi si připadaj jako experti. :) Nic proti, taky si jdu hrát! :D

Proc se tady furt omila kompilace, kompilace a jenom kompilace? Podle me neni nic jednodussiho nez apt-get install vemeno. ;D Nekdo to rad v grafice tak pusti Adept nebo Synaptic. Kdyz nevi co presne hleda, pomuze Internet a par znamejch adres. Kdo chce kompilovat, tak at kompiluje. I kdyz by mel radsi kopulovat? ;D Stejne to je posledni dobou pouze o splneni zavislosti balicku pro podporu vyvoje ala vemeno-dev. Ale neni to preci podminkou, kdyz mame robustni repozitare. ;)

Citace: Wikinger
Jo a co se týče stability Linux vs. Windows, tak můj názor je ten, že Linux prostě jen nemá klasický GUI chybový hlášky, ale prostě rovnou zatuhne, nebo odmítá reagovat. Windows tu chybu, krom logů, dá alespoň uživatelovi najevo. :)

Co se tyce stability, je to taky trochu jinak. ;) Musi se odlisovat stabilita Linuxu jakozto jadra systemu, od stability graficke nadstavby. To ze graficky fidlatka jsou vic nachylne padat tu vsichni vedi. Nicmene naprosto minimalne se cloveku stane, ze kdyz se zkratka sekne grafika, Ctrl+Alt+F1 ho nedostane do konzole. ;)
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:22:57 od Anna Taliánová »

Wikinger

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Klasika
« Odpověď #22 kdy: 24 Října 2007, 00:31:57 »
Ja o kompilaci mluvil vzhledem k Linuxu obecne, ne primo k Ubuntu. Zatim celkem chodi, akorat jeste chci zjistit jak nainstalovat ten Beryl v takovy forme, v jaky jsem ho videl na videu a proto i Ubuntu zkousim ze. :) Kdyby to neslo tak pomalu, docela by me to i bavilo. Asi nejaka chybka mezi HW a ovladaci nebo nevim.

smejky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re: Klasika
« Odpověď #23 kdy: 24 Října 2007, 07:41:59 »
K vašemu problému:

Myslím, že je to zpomalení způsobeno právě tou nedostupností internetu. Stávalo se mi, že když mně vypadlo připojení, tak se mi programy spouštěly taky strašně dlouho.

Zkuste do souboru /etc/hosts přidat následující řádek:
Citace
127.0.1.1 název_vašeho_počítače

Soubor musíte editovat jako root, tzn. spusťte příkaz:
Citace
gksudo gedit /etc/hosts
Ubuntu 8.04 Hardy Heron
AMD Athlon 64 3200+, 1024MB DDR2, nVidia GeForce 8600GS 256MB

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.