Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Překladač cizích jazyků [vyřešeno]  (Přečteno 18386 krát)

Jana

  • Host
Překladač cizích jazyků [vyřešeno]
« kdy: 24 Října 2007, 22:56:58 »
Ve W. jsem měla překladač z angličtiny do češtiny. Táta nainstaloval Linux a nyní tu schází. Existuje na webu nějaká stránka kde by to šlo řešit? Nebo něco jak absenci tohoto programu nahradit? Díky, J.
« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:26:03 od Anna Taliánová »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2007, 23:21:46 »
Napadá mě stardict - je v repozitářích, ale komplexní překlady jako třeba PCtranslator neumí. Taky existují on-line překladače. Jen je potřeba si uvědomit, že všechny tyto aplikace překládají velice strojově, někdy zcela nesmyslně.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2007, 23:31:44 »
To právě on překládal celé články, i když také to zdaleka nebylo dokonalé (trans 2K). Ale mě to stačilo a asi by mi stačil i on-line překladač, ale jak se k němu dostat? Slovník jako je třeba na seznamu nestačí...

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #3 kdy: 25 Října 2007, 00:47:35 »
ja poznám http://www.google.com/translate_t, ale ten bohužiaľ češtinu nepozná.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #4 kdy: 25 Října 2007, 08:54:04 »
Děkuji dumi, rozhodně je to lepší jak nic! Jana.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #5 kdy: 25 Října 2007, 09:11:09 »
Ja si vystacim zo Stardict. Ono uz asi vsetci nieco anglicky vieme a vacsinou nas brzdi nejake slovo...Vyciernis to slovo a Stardict ti okamzite vsetky cs vyznamy toho slova. Je to pohodlne a rychle. Tie komplexne preklady (viz PC translator) su fakt uhodene a dlhu dobu musi clovek patrat potom, co tym chcel basnik povedat. Skus Stardict, pomocou Synapticu si doinstaluj angl-cs balicek a je to. Budes ho mat v aplikace-prislusenstvi, takze ked ho budes chciet pouzivat, staci na to tuknut a budes ho mat k dispozicii po celu pracu na PC.
Pocul som uz aj o tom, ze Stardict ma aj zvukovu spel sluzbu - vie niekto o tom?
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

lubos.pb

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #6 kdy: 25 Října 2007, 09:13:52 »
Záleží co vlastně chceš překládat, jestli celou stránku, tedy text nebo jen určité slovíčko. Tak jak už tady zaznělo na slovíčka ti bude stačit Stardic. Jestli chceš text tak zkus Kbabel.
HP 6125
Kubuntu 8.04

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #7 kdy: 25 Října 2007, 09:23:26 »
Nebylo by špatné obojí, ale s nainstalováním si stěží poradím. Táta říkal, že máme Xubuntu a na to že se problematicky hledají postupy různých zásahů!?
« Poslední změna: 25 Října 2007, 18:14:58 od Anna Taliánová »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #8 kdy: 25 Října 2007, 09:43:15 »
Instalace programů je absolutně bezproblémová a jednoduchá.
Stačí si najet (nejsem si jist, teď pracuji v Ubuntu) na hlavní tlačítko Xubuntu - myslím pod tlačítkem příslušenství - a někde tam bude "Správce balíků Synaptic".
Spustí se Synaptic, takový seznam programů a prográmků, které je možné nainstalovat. Stačí vybrat tlačítko hledat napsat stardict popř. kbabel a zobrazí se nalezený program, ten se zaškrtne a dá použít (instalovat) - tím se stáhne vše s internetu a samo se to nainstaluje.   ;)

S těmi postupy, nevím co tím bylo namysli, ale instalace přes synaptic je jednodušší než instalace programů ve win. Horší to je v případě, že se stahují balíky z internetu ručně s koncovou rpm, tar.gz apod., ale většina věcí se dá najít v Synapticu.  :D
« Poslední změna: 25 Října 2007, 18:17:29 od Anna Taliánová »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #9 kdy: 25 Října 2007, 09:47:13 »
Neviem ci v Xubuntu je nejaky velky problem...Ten Kbabel a Stardict mas v repozitaroch a nainstaluju sa lahko. U Xfce (Xubuntu) si akurat v nastaveni musis zadat, aby sa ti ikonky zobrazili na ploche alebo na paneli (u Ubuntu staci pr. tl. mysi). 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #10 kdy: 25 Října 2007, 10:11:24 »
Stardict jsem našla v "přidat/odstranit aplikace" a po nainstalování se mi i ukázal v nástrojích, ale jak tam mám doistalovat angl-cs balicek ?

lubos.pb

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #11 kdy: 25 Října 2007, 10:13:19 »
Stáhni si je např. odsud http://cz.cihar.com/software/slovnik/ a pak je vlož do slovníku
HP 6125
Kubuntu 8.04

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #12 kdy: 25 Října 2007, 10:21:28 »
Stardict jsem našla v "přidat/odstranit aplikace" a po nainstalování se mi i ukázal v nástrojích, ale jak tam mám doistalovat angl-cs balicek ?
nemusis nic stahovat - je v synapticu. Tam daj do vyhladavaca "stardict" a najde ti to ten angl-czech balicek.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #13 kdy: 25 Října 2007, 10:44:11 »
Nevěděla jsem zda to stáhnout jako HTTP, nebo FTP. Takže mám stáhnuté HTTP na ploše, ale jak to vložit do slovníku?

Při zadání slova stardict mi to najde pouze stardict a nic víc. Nic jiného tam nevidím pokud to néni někde skované. Snad bych jenom připomněla že máme Xubuntu.
« Poslední změna: 25 Října 2007, 18:18:34 od Anna Taliánová »

lubos.pb

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #14 kdy: 25 Října 2007, 10:45:54 »
Stačí to rozbalit a nakopírovat do /usr/share/stardict/dic
HP 6125
Kubuntu 8.04

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #15 kdy: 25 Října 2007, 10:56:00 »
V tom Synapticu to může být "schované", ale jen tak že se nezadaly správné parametry hledání. Možná vyzkoušet hledat cs - pak by to mělo vyhodit hromadu balíků a někde by mohl být stardict. Já bych to zkusil najít, ale teď dělám aktualizace, takže během půl hoďky bych na to mrkl. Přes Přidat/Odstranit a Synaptic je to přeci jenom nejjednodušší.
Zdroje v Synapticu jsou stejné v Xubuntu jako v Ubuntu tak i v Kubuntu.
« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:28:42 od Anna Taliánová »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #16 kdy: 25 Října 2007, 11:31:47 »
Stačí to rozbalit a nakopírovat do /usr/share/stardict/dic

naco takto?? V Synapticu to staci zakliknut a samo sa to tam da...
« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:29:05 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #17 kdy: 25 Října 2007, 11:38:18 »
Takže v tom Synapticu je to pod názvem "stardict-english-czech", stačí zadat stardict popř. celý název.

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #18 kdy: 25 Října 2007, 11:40:16 »
Při kopírování mi to dic nechce přijmout (možnost vložit je zhaslá). Zkusím to najít v Synapticu.
« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:29:29 od Anna Taliánová »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #19 kdy: 25 Října 2007, 11:51:21 »
Nevěděla jsem zda to stáhnout jako HTTP, nebo FTP. Takže mám stáhnuté HTTP na ploše, ale jak to vložit do slovníku?

Při zadání slova stardict mi to najde pouze stardict a nic víc. Nic jiného tam nevidím pokud to néni někde skované. Snad bych jenom připomněla že máme xubuntu.

V Synapticu je balíček stardict-english-czech, najdeš ho jednoduše, když do vyhledávání napíšeš stardict, viz



tak si ho normálně nainstaluj, nevidím v tom problém.
« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:30:01 od Anna Taliánová »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #20 kdy: 25 Října 2007, 12:18:26 »
Ano, z toho obrázku to už je jasné a zkusím se obeznámit s nainstalovaným programem Stardict a KBabel.
Trochu mi vrtá hlavou jak jste tam ten obrázek dostal, chtěla jsem vám všem poslat s děkovným slovem aspoň smajlíka co dává pusu, ale ani ten mě neposlouchá.
« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:31:13 od Anna Taliánová »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #21 kdy: 25 Října 2007, 12:21:26 »
Ano, z toho obrázku to už je jasné a zkusím se obeznámit s nainstalovaným programem stardict a KBabel.
Trochu mi vrtá hlavou jak jste tam ten obrázek dostal, chtěla jsem vám všem poslat s děkovným slovem aspoň smajlíka co dává pusu, ale ani ten mě neposlouchá.

Nad smajlíkama je ikonka vložit obrázek, jen je potřeba mít ten obrázek někde na netu  ;)
« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:30:35 od Anna Taliánová »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Jana

  • Host
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #22 kdy: 25 Října 2007, 13:31:41 »
Chtěla jsem si to vyzkoušet a při kliknutí na vložit obrázek mi to napsalo: závorka img závorka závorka /img závorka

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #23 kdy: 25 Října 2007, 13:38:32 »
Chtěla jsem si to vyzkoušet a při kliknutí na vložit obrázek mi to napsalo: závorka img závorka závorka /img závorka

no a mezi ně vložíš odkaz na ten obrázek, který si někde na netu uložíš ;)

třeba takto:
Kód: [Vybrat]
závorka img závorka http://nd.blog.cz/m/marp.blog.root.cz/obrazky/3480.jpg závorka /img závorkaa výsledek je

« Poslední změna: 20 Února 2008, 01:33:19 od Anna Taliánová »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Překladač cizích jazyků.
« Odpověď #24 kdy: 25 Října 2007, 14:31:12 »
Nejsem si jist, ale PC Translator by měl chodit pod Wine, online kontrola webu ale asi chodit nebude.
« Poslední změna: 25 Října 2007, 18:20:06 od Anna Taliánová »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.