Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak je to s právy?  (Přečteno 1717 krát)

Ji31

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
Jak je to s právy?
« kdy: 30 Června 2007, 13:58:14 »
Vytvořil jsem si skript v bashi a mám ho jako soubor s názvem server uložený v domovském adresáři.

Chtěl jsem zabránit tomu, abych si ho omylem smazal, protože občas si do ~/ ukládám věci co stáhnu a pak všechny soubory naráz smažu.

Nastavil jsem mu teda nejdřív práva -r-xr-xr-x ale i nadále jsem ho v klidu mohl smazat. Změnil jsem mu vlastníka na uživatele root a i přes to jsem ho v pohodě hodil do koše a smazal (jako normální user). A i přes to jsem ho mohl v pohodě hodit do koše a vysypat. Jak to, když už jsem nebyl jeho vlastníkem?

Jak to tedy nastavím tak, aby mi to při snaze smazat ho vyhodilo hlášku:

Kód: [Vybrat]
Chyba "Operace není povolena" při odstraňování "~/server".Myslel jsem, že stačí nastavit souboru -w

Díky
Linux is like a teepee. No Windows, no Gates, Apache inside

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Jak je to s právy?
« Odpověď #1 kdy: 30 Června 2007, 14:19:08 »
Pokud jste práva nastavil na -r-xr-xr-x, tak jste to určitě smazat nemohl, zkuste je změnit znovu jiným způsobem.

Změna vlastníka neznamená, že jiný user nebude mít právo zápisu/odstranění - záleží, jak jsou nastaveny práva pro skupinu a pro ostatní...

Misa09

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Jak je to s právy?
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2007, 11:51:04 »
Mohla bych se zeptat, co mám dělat když na home mám vlastníka root a potřebovala bych tam mít sebe, jo a nefunguje mi sudo. A já vlastně ani nemám ponětí jak by se takový vlastník dal změnit....
Dík za pomoc...

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Jak je to s právy?
« Odpověď #3 kdy: 28 Října 2007, 12:58:32 »
Myslim ze takovy elegantni to delat v Midnight Commanderu. Cili pokud nemate nainstalovano tak:

Kód: [Vybrat]
sudo apttitude install mc
Pote v konsoli:
Kód: [Vybrat]
sudo mc
Tam najet do vasi ~/ slozky ;), nahore v liste MC kliknout na File -> Chmod a uz jenom vesele klikat na prava, ktera chcete pridelovat.

// EDIT: Nefunguje sudo?
« Poslední změna: 28 Října 2007, 13:00:29 od b.art »
- uzivatel je deviant

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Jak je to s právy?
« Odpověď #4 kdy: 28 Října 2007, 14:18:21 »
Příklad asi pomůže nejlíp. Takto to myslím chodí na všech unixech:

filip@jarda:~/test$ ls -l
total 0
-rw-r--r-- 1 filip filip 0 2007-10-28 14:17 mrkev
filip@jarda:~/test$ chmod u-w mrkev
filip@jarda:~/test$ ls -l
total 0
-r--r--r-- 1 filip filip 0 2007-10-28 14:17 mrkev
filip@jarda:~/test$ rm mrkev
rm: remove write-protected regular empty file `mrkev'? n
filip@jarda:~/test$ ls -l
total 0
-r--r--r-- 1 filip filip 0 2007-10-28 14:17 mrkev
filip@jarda:~/test$ rm mrkev
rm: remove write-protected regular empty file `mrkev'? y
filip@jarda:~/test$ ls -l
total 0
filip@jarda:~/test$


Ad Misa09: když přestane fungovat sudo, je to jako si v autě zabouchnout klíče od auta. (Tzn. bude třeba se tam dostat komplikovaněji, jak se to u nás dělává...) Přestalo sudo fungovat zničehonic, nebo jen neznáš heslo?

Pokud se ti nějak povede zprovoznit sudo, je to docela snadné. Pomocí Alt+F2 na tebe vyskočí okno "Spustit program", tak mu napiš "gksudo nautilus". Po zadání hesla můžeš pracovat se soubory a adresáři jako administrátor. Čili jim i měnit vlastníka či oprávnění.
« Poslední změna: 28 Října 2007, 14:20:55 od Filip Dominec »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jak je to s právy?
« Odpověď #5 kdy: 28 Října 2007, 17:58:38 »
Pokud jste práva nastavil na -r-xr-xr-x, tak jste to určitě smazat nemohl, zkuste je změnit znovu jiným způsobem.

To samozrejme vubec neni pravda! Moznost smazat soubor nesouvisi s pravy souboru samotneho, ale s pravy adresare, ve kterem tento soubor je. Pokud mate u adresare pravo zapisu (w), tak muzete mazat soubory v nem nezavisle na jejich pravech ci vlastnicich. Pravo zapisu (w) u souboru se tyka zmeny jeho obsahu.

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Jak je to s právy?
« Odpověď #6 kdy: 29 Října 2007, 11:14:07 »
Mohla bych se zeptat, co mám dělat když na home mám vlastníka root a potřebovala bych tam mít sebe, jo a nefunguje mi sudo. A já vlastně ani nemám ponětí jak by se takový vlastník dal změnit....
Dík za pomoc...
Adresář /home vlastní root. Adresář /home/uzivatel vlastní "uzivatel". Ve výchozím nastavení.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.