Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows me fakt nas..l!!  (Přečteno 3203 krát)

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Windows me fakt nas..l!!
« kdy: 22 Července 2008, 12:38:21 »
Stal se mi peknej pruser: mel sem v kompu ubuntu a ted ze si nahraju na k tomu vyhrazenej oddil windows.
Po prvni casti instalace sem normalne restartoval pc a okamzite se mi zacli spoustet windows, tak sem to restartoval a vlozil sem Gparted live cd, ale co nevidim ze vseho se stal jeden velkej oddil a to nenaformatovanej, tak yase restart-tentokrat s instalackou windows.
Tam byli oddili rozdeleny jak meli, tak sem odstranil ten s windowsama a pro restartu mi to ukazalo hlastu at vlozim sestemovy disk. Ted sem pisu pres slax a ty oddili sou tady rozdelene jak maji. Poradite nekdo prosiiim????????????? :'(
« Poslední změna: 22 Července 2008, 12:39:56 od tucnak23 »

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #1 kdy: 22 Července 2008, 12:47:15 »
Z toho dotazu mi není moc jasné, na co se vlastně ptáš.

Pokud to chápu dobře, máš teď disk s paritition s linuxem, ale bez MBR a s volnou partition, kam chceš dát windows. Tak je tam dej, to že smažou grub je  "normální" (pro windows).

Pokud chceš grub obnovit, hledej tady nebo na wiki téma "obnova grubu", pokud se ti to zdá moc složité, stáhni si grub4dos (http://grub4dos.sourceforge.net/ ), rozbal ho do c:\ ve windows a zedituj boot.ini podle readme z archivu, který stáhneš. Po restartu vyber "start grub" a potom "find linux distributions with menu.lst" - najede ti tvoje staré ubuntu, kde už si to můžeš pořešit.

Pokud se ti při instalaci windows podařilo linuxové partition smáznout, tak nezbývá než reinstalace ubuntu a obnova dat ze záloh.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #2 kdy: 22 Července 2008, 12:56:37 »
Jen doplním, aby jsi věděl pro příště. Když chceš mít win a linux na jednom disku, tak nejdříve instaluj win a až poté linux. Linux ti nabídne spouštění win, ale obráceně to nefunguje. Jinak, jak napsal Rincewind, pokud ti win jen přepsal MBR, tak to opravit jde http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova.

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #3 kdy: 22 Července 2008, 13:52:52 »
Slo mi o to jak udelat abych mohl zase pouzivat puvodni ubuntu a zajimalo me proc mi Gparted ukazuje celej muj disk jako jeden nesformatovani oddil. Kazdopadne diky za radu jak obnovit grub! Myslel sem si jestli si windows neprebral nejak spravu nad temi linuxovejma oddilama..

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #4 kdy: 22 Července 2008, 14:22:27 »
prvni pokus obnovu grubu pres ubuntu live cd nevysel, tak to jste zkusim s UBUNTU alternate live Cd, ale mam pocit ze windows si nejak prebral tu spravu disku kdyz Gparted ukazuje cely disk jako jeden nesformatovany oddil  :'( :'( :'( Rad bzch to puvodni ubuntu chtel zachovat a hlavne na jednou oddilu mam asi 170gb dulezitych dat a nerad bych o ne prisel a nemam je ted kam zalohovat >:(
« Poslední změna: 22 Července 2008, 14:25:08 od tucnak23 »

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #5 kdy: 22 Července 2008, 14:36:31 »
Zřejmě se Ti poškodila partition table na začátku disku. Zkus jí obnovit.
Nebo zkus dokončit instalaci windows a zálohu provést přes ně. Buď přes total commander a plugin ext2 (lze pouze číst, ale na zálohu to stačí) nebo přes ovladač ext2 pro windows (ten umí i zapisovat). Více poradí google, já už s tím dlouho nemusel laborovat a tak si detaily nepamatuju.

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #6 kdy: 22 Července 2008, 14:38:54 »
a jak ji obnovim??? zalohu muzu udelat klidne i pres nakej linux na Flasce, ale 170gb? to abych si sehnal jeste jeden disk zejo..
« Poslední změna: 22 Července 2008, 14:40:35 od tucnak23 »

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #7 kdy: 22 Července 2008, 15:37:58 »
kdyz sem ted zkousel podle navodu na obnovu grubu pomoci alternate CD zjistit na jakym oddilu mam ubuntu, tak mi to ukazalo toho:

neznamena to nahodou ze bych mel poskozenout tu partition table ???
Tech 170gb sou data, 16,5gb linux a 25gb home..
« Poslední změna: 22 Července 2008, 15:44:49 od tucnak23 »

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #8 kdy: 22 Července 2008, 15:44:38 »
Já si koupil ntb, kde byl Linspire, či co, se dvěma oddíly. Windowsovskou instalačkou jsem je smazal a vytvořil čtyři nové, ať mám i pro Buntu. Divím se, že 160Gb disk má asi o dvacet třicet giga méně.. nainstaluju Windows a jdu instalit Buntu a koukám, že Windows mi nenašel 20Gb, které zůstaly nealokované... Zde však byla náprava snadná. Každopádně se divím, čím to bylo.
Have you tried turning it off and on again?

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #9 kdy: 22 Července 2008, 15:51:56 »
Sory uz sem se do toho zamotal, takhle je ted disk asi normanle rozdeleny, ale nechapu proc s tim ma problem ten GParten. Nevite nekdo jak bych poznal spatnou tu partition tabulku, opravil ji a popripade jaka je sance ze u toho ztratim ty data ktere jsou zatim dostupne???

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #10 kdy: 22 Července 2008, 16:09:38 »
Ten výpis z alternate CD vypadá v pořádku. Když na něj pustít tu GRUB obnovu, co to udělá? Jinak Ubuntu máš na první oblasti 1 disku tzn. sda1 resp. (hd0,0). Na konečnou instalaci windows ještě doporučuju prohodil oddíly s win a Ubuntu. Windows by měly být na první primární oblasti disku, jinak můžou mít problémy se zaváděním a to je asi i příčinou nynějších problémů.

Jinak obnova parition table se dělá přes http://www.sysresccd.org/ Sfdisk. Ale nejdřív zkus tu obnovu GRUBu!!

Paia

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 45
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #11 kdy: 22 Července 2008, 16:14:08 »
Odpovím ti oklikou, co jsem musel řešit o víkendu. Mám doma na starým Duronu Mandrivu. Když jsem ji instaloval, nechal jsem ji, ať si sama rozdělí disk, takže dala asi 8GB na / , 3GB na swap a 16 GB na /home. Jenže první partitiona se používáním a doinstalováním pár prográmků a aktualizacema tak zaplnila, že zbývalo jen 120 MB volna, tak jsem si řekl, že pozměním velikosti oddílů, z /home ukrojím první půlku, přesunu swap a rozšířím / na 16 GB. Pomocí nástrojů na Hiren'sBootCD to nešlo, psalo to tam nějaký anglický plky o grubu, kterým jsem nerozuměl. Tak jsem vzal livecd ubuntu, nabootoval do něj a pomocí GPartEd jsem provedl požadované čachry s partitionama disku s Mandrivou. Jenže ona mi pak nenastarovala. Tak po volbě záchrannýho režimu vypsala cosi o singleuser mode. Nicméně dovolila mi přihlásit se a tak mě napadlo spustit z konzole fdisk. To šlo, nechal jsem mu tedy načíst si přímo z disku rozložení partitionů a uložil jsem aktualizovanou tabulku oblastí. Restart a Mandriva normálně naběhla a má zvětšený / o 8GB a zmenšený /home o 8GB, přesně jak jsem chtěl.
Čili - zaktualizuj tabulku oblastí, jak to udělat při nenabíhajícím linuxu, to v tuto chvíli nevím, ale snad jsem ti dal nápovědný krok.

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #12 kdy: 22 Července 2008, 16:28:24 »
Paia: a jak si provedl to overeni tabulky a zapsani? Jestli prikazem "v",
tak to mi vypsalo akorat 54995784 unallocated sectors a to bych nerad zapsal  ???

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #13 kdy: 22 Července 2008, 16:31:56 »
Vetinari: ja si prave myslim ze ten windowsackej primarni byl hned na zacatku to sda1 totiz na zacatu nezacina a ta instalace windowsu to takhle nejak podelala  :-[

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #14 kdy: 22 Července 2008, 16:44:38 »
No to je možný, zmátl mne oddíl sda3. Každopádně teď se disk s linuxem jmenuje sda1. A těch 54M nealokovaných sektorů cca odpovídá 25GB, které Ti chybí na začátku, takže zkus provést tu verifikaci přes fdisk.

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #15 kdy: 22 Července 2008, 16:55:33 »
Vetinari: vzdyt verifikace je ten prikaz "v" nebo ne? To tedy znamena ze ostatni oddily to nenaslo jestli se neptetu..

tucnak23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #16 kdy: 22 Července 2008, 16:58:31 »
Paia: tu obnovu sem zkusil a napsalo to ze nejde provedst a ze se stala nejaka chyba s navratovym kodem 1. Mel sem strach ze kdyz to ted zapnu, tak uz ani nenajdu ty ostatni oddily a uz na to asi kaslu. Zitra koupim naky mensi disk a bude. Jinak diky za pomoc..

pavolzetor

  • Host
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #17 kdy: 23 Července 2008, 10:01:44 »
aj mne sa raz stalo ze som dal na jeden oddile ntfs quick a potom sa mi zmazali tabulky aj sa dalsieho diskoveho oddielu takze asi 100 GB bolo fuc

Vivan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Windows me fakt nas..l!!
« Odpověď #18 kdy: 23 Července 2008, 22:01:34 »
Mne pomohol viackrát Super Grub, je to také opravovacie bootovacie CD :
http://www.supergrubdisk.org
Nájde partície, umožní nabootovať z nich a dokáže potom zapísať grub na Hard.
Len neviem či nemáš problém v tom, že Windows je na 2partícii, z toho asi bootovať nejde, musia byť na prvej partišne.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.