Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Co ještě vylepšit?  (Přečteno 12408 krát)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Co ještě vylepšit?
« kdy: 04 Listopadu 2007, 16:41:00 »
Instaloval jsem na PC několik distribucí Ubutu, od 6.06, přes 7.04 až po nejnovější 7.10, a mám tedy několik postřehů, které by se podle mne měly vylepšit.

1. Jazykové balíčky se při instalci stahují, po instalaci si pak musím doinstalovat češtinu. Když už se stahují, měla by se už stáhnout a po instalaci by měla už běžet.

2. Mělo by se dát z CD zkontrolovat (a samo sebou opravit) systém, který si uživatel svými zásahy rozhodil. Neumí to jen win, ale i Mandriva.

3. Nastavení pozadí na každé ploše jiné. V Mandrivě šlo nejen mít každé pozadí jiné, ale i ikony. Měl jsem tak pro sebe jednu plochu a pro děcka duhou, kde měly své složky, programy.

4. Používám Krusadera a taky ho instaluji na PC i ostatním. Zdá se mi nejlepší. Ovšem zip, rar musím doinstalovat přes Synaptíc nebo Přidat/Odstranit programy. Vím, že jsou to formáty z win, přesto by měly jít nainstalovat podobným "rychlým" způsobem jako Nesvobodné ovladače. Taky nastavení vlastních ikon v nastrojové liště by mohlo být jednodušší.

5. Do návodů by se mělo připsat (nebo vytvořit nový návod) jak instalovat Ubuntu bez internetu a pak ho z CD aktualizovat.

6. Setkal jsem se s uživateli a na fóru tady byly i dotazy, kteří se ptali, jestli mohou používat Krusadera, Kaffeine, K3b, prostě programy z KDE v Gnome. Našli se i takoví, kteří si chtěli nainstalovat celé KDE. Takže by to chtělo někde do návodů Po instalaci dodat, že tyto aplikace běží i pod Gnome.

Takže to jsou moje postřehy, které by měly zjednodušit instalaci i praci v Ubuntu.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #1 kdy: 04 Listopadu 2007, 16:48:40 »
1. Cože???

2. LiveCD na opravu a kontrolu nestačí?

3. Jiné pozadí na každou plochu nastavit jde, je tu někde (na fóru nebo na wiki návod).

4. Jo to je dobrý nápad.

5. To by se mělo, tak to napiš, ono to totiž není jen tak...

6. Ono to je napsané na dost místech, ale lidé prostě věci jako FAQ a návody na wiki prostě nečtou...

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #2 kdy: 04 Listopadu 2007, 17:25:36 »
Citace
1. Cože???

No mám namysli, že po instalci si musím češtinu odfajfkovat v Doplnění jazykové podpory a pak mi to vždycky píše: Stahuji balíčky, nebo tak něco (prtože když instaluji a mám zrovna špatné připojení [WiFi], tak se balíčky nestáhnou). Takže by bylo záhodno už po instalaci nic neodfajkovávat a tento krok udělat už při instalaci z live CD.

Citace
2. LiveCD na opravu a kontrolu nestačí?
Tak toho jsem si nevšiml. Pokud to tam ovšem je, tak by se měl na to udělat návod, pokud není. Pravděpodobně nejsem jediný, kdo to neví nebo ho nenašel.

Citace
3. Jiné pozadí na každou plochu nastavit jde, je tu někde (na fóru nebo na wiki návod).

Jo je http://wiki.ubuntu.cz/Automatická_změna_tapety_plochy/Ruční?highlight=%28plochy%29 , ale měl jsem na mysli, aby to šlo jen někde natavit graficky. I dole v návodu se o tom píše. Navíc nevím, jestli to půjde i v GG a zároveň s CF. Nerad bych si rozhodil GG, právě jsem ho znovu nainstaloval.

Citace
5. To by se mělo, tak to napiš, ono to totiž není jen tak...

Bohužel to napsat nemohu, protože jsem bez Interntu neinstaloval. Takže to musí udělat někdo, kdo s tím má opravdu zkušenosti.

Citace
6. Ono to je napsané na dost místech, ale lidé prostě věci jako FAQ a návody na wiki prostě nečtou...

Já to taky hledal, ale nenašel jsem to. Možná jsem špatně hledal. No do návodu Po instalaci by se mohl dát odkaz. Nebo do tvého "Rozcestníku" přidat.
Jo mohl bys prosím do "Rozcestníku" přidat návod na CF z wiki?
« Poslední změna: 04 Listopadu 2007, 17:36:28 od Marcel "Maky" Šuška »

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #3 kdy: 04 Listopadu 2007, 18:00:33 »
můj nazor nechat jak bylo a kazdy clovek kde to je Wiki  ;) kdyz tady mame zalozene Fórům
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #4 kdy: 04 Listopadu 2007, 20:53:12 »
No ještě tak napadá zprovoznit tak jako nesvobodné ovladače i přehrávání videa a hudby.

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #5 kdy: 04 Listopadu 2007, 21:16:44 »
1) Souhlas. I kdyz cestinu nepouzivam urcite to par lidi dost zamrzi.
2) Naprosty souhlas. Na toto jsem si zvyknul z Mandrivy a je to jedna z veci, ktera me u Kubuntu opravdu chybi.
3) Chcete ruzne tapety u CF (cili workspace) nebo v gnome (neboli desktop)?
5) A to je mezitim takovy rozdil? Nikdy jsem to nezkousel tak se jenom ptam.
6) Wiki muzete upravovat i  VY  ;)
+7) Dobry napad.
- uzivatel je deviant

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #6 kdy: 05 Listopadu 2007, 08:10:54 »
Citace
3) Chcete ruzne tapety u CF (cili workspace) nebo v gnome (neboli desktop)?

Samozřejmě různé tapety na každé ploše zvlášť, jak u CF, tak i v gnome. Každý nepoužívá CF a ten, kdo zase ano, taky by chtěl mít na každé straně kostky jinou plochu. Myslím tím jednoduše nastavit, nikoliv házet příkazy do terminálu a pak si rozvrtat systém.

Citace
5) A to je mezitim takovy rozdil? Nikdy jsem to nezkousel tak se jenom ptam.

Není to tak velký rozdíl, asi, alena na fóru je mnoho dotazů  na instalaci bez internetu. Mnoho lidí zkouší takto instalovat, protože mají zaplacený limit a pokud by instalovali s internetem, překročili by jej, nebo někdo internet nemá.

Citace
Wiki muzete upravovat i  VY 

Jistěže mohu upravovat wiki i já. Sám jsem vytvořil návody, viz moje patička, ale jsem zastáncem toho, že když si někdo vytvoří návod, měl by si ho sám upravit, popřípadě podle okolností dodělávat. Nevím, ale asi je to profesionální deformace z práce. Tam navíc, když udělám pracovní instrukci, nemůže nikdo zasahovat, jen připomínkovat. A já to musím dát dohromady tak, aby tomu rozumněl každý a splnil připomínky.

[quote+7) Dobry napad.][/quote]

Myslíte tím zprovoznit tak jako nesvobodné ovladače i přehrávání videa a hudby?
No možná se to někomu zdá jednoduché z příkazové řadky. Jistě, není to nic složitého, ale kliknout na nesvobodné formáty a mít všechno zprovozněno na přehrávání videí a hudby se mi zdá nejjednodušší.
Musíme si uvědomit, že mnoho lidí přechází z win a ti mají strach z příkazové řádky (nebyl jsem jiný, ale dá se to zvládnout). Pokud se chce Ubuntu šířít rychlostí, jakou se šíří a chceme, aby se šířilo ještě rychleji, musí se Ubuntu přizpůsobit.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #7 kdy: 05 Listopadu 2007, 08:45:34 »
Musíme si uvědomit, že mnoho lidí přechází z win a ti mají strach z příkazové řádky (nebyl jsem jiný, ale dá se to zvládnout). Pokud se chce Ubuntu šířít rychlostí, jakou se šíří a chceme, aby se šířilo ještě rychleji, musí se Ubuntu přizpůsobit.
Kdy si naposled instaloval kodeky v Ubuntu? Před stole lety nebo více?
http://www.linuxsoft.cz/img2/ubuntu/7.10/12.jpg

b.art

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #8 kdy: 05 Listopadu 2007, 14:23:03 »
...Samozřejmě různé tapety na každé ploše zvlášť...

Aha, no v KDE to zmenit jde a proto me prislo divny co to vlastne chcete  ;)

Citace
... ale jsem zastáncem toho, že když si někdo vytvoří návod, měl by si ho sám upravit, popřípadě podle okolností dodělávat ...
No, to se mi moc nezda. Ja myslim, ze prave v tom je nejvetsi sila wiki, ze kazdy (aspon trosku kompetentni) muze upravit jakoukoliv stranku podle svych vedomosti a znalosti.


Kdy si naposled instaloval kodeky v Ubuntu? Před stole lety nebo více?
Ja teda nevim, ale v Kubuntu snad jedinej Amarok si pozada o kodek   :-\
- uzivatel je deviant

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #9 kdy: 05 Listopadu 2007, 16:42:19 »
Musíme si uvědomit, že mnoho lidí přechází z win a ti mají strach z příkazové řádky (nebyl jsem jiný, ale dá se to zvládnout). Pokud se chce Ubuntu šířít rychlostí, jakou se šíří a chceme, aby se šířilo ještě rychleji, musí se Ubuntu přizpůsobit.
Kdy si naposled instaloval kodeky v Ubuntu? Před stole lety nebo více?
http://www.linuxsoft.cz/img2/ubuntu/7.10/12.jpg
No takhle jsem ještě nikdy kodeky nepřidával, vždy přes příkazovou řádku, jak je to popsáno v Poinstalačním průvodci.

Citace
Citace: Vojtěch Trefný  Dnes v 09:45:34
Kdy si naposled instaloval kodeky v Ubuntu? Před stole lety nebo více?
Ja teda nevim, ale v Kubuntu snad jedinej Amarok si pozada o kodek


Přesně tak, jedině Amarok chtěl stáhnout kodeky, aby mohl přehrávat pm3, když jsem ho poprvé spustil. Navíc Totem nepoužívám, líbí se mi více Kaffeine.
V tom je právě to kouzlo linuxů, že každý má svůj originální Ubuntu.
Takže si stejně myslím, že by bylo lepší to někde odfajfkovat, tak jako Nesvobodné ovladače.

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #10 kdy: 05 Listopadu 2007, 18:36:26 »
Kdy si naposled instaloval kodeky v Ubuntu? Před stole lety nebo více?
http://www.linuxsoft.cz/img2/ubuntu/7.10/12.jpg
Nevím, jak je to teď v 7.10, ale v 7.04 jsem to zkoušel a ten dotaz se mi objevoval i po nainstalování kodeků... Navíc už vidím to zděšení postaršího neanglicky hovořícího uživatele nad takovou hláškou... ...vždyť si přece jen chtěl přehrát své video, že?
Už máme ten dialog lokalizovaný?
« Poslední změna: 05 Listopadu 2007, 18:58:43 od nodrive »

Beduin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #11 kdy: 11 Listopadu 2007, 20:01:32 »
Nevím, jak je to teď v 7.10, ale v 7.04 jsem to zkoušel a ten dotaz se mi objevoval i po nainstalování kodeků... Navíc už vidím to zděšení postaršího neanglicky hovořícího uživatele nad takovou hláškou... ...vždyť si přece jen chtěl přehrát své video, že?
Už máme ten dialog lokalizovaný?

Samozřejmě že je lokalizovaný :-)
Jinak v 7.04 se mi tohle taky stalo... 7.10 jsem instaloval na čistý disk, pak jsem nainstaloval kodeky a už se mě to znovu neptá :-)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #12 kdy: 11 Listopadu 2007, 20:31:11 »
6. Setkal jsem se s uživateli a na fóru tady byly i dotazy, kteří se ptali, jestli mohou používat Krusadera, Kaffeine, K3b, prostě programy z KDE v Gnome.....
Hlavně by to chtělo sjednotit vzhled Ubuntu a Kubuntu, aby KDE aplikace v Gnome nevypadaly tak podivně a naopak. Vím, že se to dá upravit po instalaci ručně, ale jednak je to moc zbytečné práce a taky jsem nikde nenašel žádné téma, které by vypadalo úplně stejně jako výchozí v Ubuntu.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #13 kdy: 11 Listopadu 2007, 20:36:20 »
Sjednotit vzheld GTK a QT apliakcí? No hezkou zábavu...

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #14 kdy: 11 Listopadu 2007, 20:39:46 »
gtk2-engines-gtk-qt - theme engine using Qt for GTK+ 2.x
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=72388
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=103735

Ale pochopitelně to nikdy pořádně nepůjde... Qt a GTK jsou naprosto odlišné a je to tak dobře
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #15 kdy: 11 Listopadu 2007, 20:45:37 »
Sjednotit vzheld GTK a QT apliakcí? No hezkou zábavu...
Já nemyslel jako úplně, to asi nikdy nepůjde, ale nebylo by špatné, aby to v Ubuntu bylo jako v jiných distribucích, kde když do prostředí s Gnome doinstalujete např. K3B, celkem dobře tam zapadá, v Ubuntu bez změn ne.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #16 kdy: 12 Listopadu 2007, 00:13:07 »
Naštvala mě jedna věc, synaptic a konzole (myslel jsem si, že je to skoro jeden program) si pořádně neřeknou, co mají v systému. Nainstaloval jsem si Krusader přes příkaz. řádku a synepticu jsem ho nenašel.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #17 kdy: 12 Listopadu 2007, 08:04:10 »
Naštvala mě jedna věc, synaptic a konzole (myslel jsem si, že je to skoro jeden program) si pořádně neřeknou, co mají v systému. Nainstaloval jsem si Krusader přes příkaz. řádku a synepticu jsem ho nenašel.
Právě si napsal absolutní debilitu... Samozřejmě, že Synaptic a apt/aptitude pracují se stejnými balíky a repozitáři, takže pokud něco nainstaluješ přes apt/aptitude tak je to úplně stejné, jako když to nainstaluješ přes Synaptic/Adept...

Synaptic je jen grafický frontend pro apt!

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #18 kdy: 12 Listopadu 2007, 08:43:42 »
Nejsem natolik zkušený, jako ty Vojto, přesto si dovolím oponovat, zrovna s Krusaderem (omlouvám se, že jsem psal, že ho nenajde, při zadávání názvu jsem jaksi zapomněl jedno písmenko). Přesto jsem přišel na něco.
1. Pokud ho nainstaluji přes příkazovou řádku, pak dám sudo apt-get update. Přesto když dám vyhledat v Synapticu Krusader, tak ho sice najde, ale není označený.
2. Když ho nainstaluji přes synaptic, tak padá po minimamalizování, proto ho instaluji přes příkazovou řádku už od 6.06. Místo toho, aby se mi minimalizoval do lišty (nastaveno v krusaderu) minimalizuje se do levého horního rohu (taková dvojitá ikona krusaderu), buhužel pak jde jen jednou maximalizovat. Po další pokusu spadne. Když dám otevřít (nastavení jen běh jedné aplikace) otevře se nový, což by neměl, hned na to se otevře ten původní a oba spadnou.

Teď ještě něco, na co jsem přišel, ale asi nejsem jediný. Jde mi o restart PC. Když jsem začínal s Ubuntu  restartovalo se jen jednou. Taktéž mnoho lidí obdivovalo celkově linux, že se nemusí restartovat.
* První restart po instalaci, s tím se nedá nic dělat, tady je to jasné a nutné.
* Hned při Doplnění jazykové podpory, restart.
* Po zatržení Nesvobodné ovladače - tady bych viděl ještě zlepšení těch ovladačů. Je mi jasné, že je to novinka. Ovšem dokud nesvobodné ovladače nemám nainstalované, jde mi integrovaná zvukovka. Po zapnutí už nikoliv. Musím mít druhou.

Další věc. Do panelu si každý dáváme zástupce aplikací pro snadnější práci. Ovšem každou zvlášť si musím do panelu zamknout. Nešlo by to udělat jedním tlačítkem?
« Poslední změna: 12 Listopadu 2007, 09:04:07 od Marcel "Maky" Šuška »

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #19 kdy: 12 Listopadu 2007, 17:53:25 »
Takže se se ti musím Vojto omluvit. Je to tak, jak říkáš.


Citace
......takže pokud něco nainstaluješ přes apt/aptitude tak je to úplně stejné, jako když to nainstaluješ přes Synaptic/Adept...

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #20 kdy: 12 Listopadu 2007, 18:26:40 »
Takže se se ti musím Vojto omluvit. Je to tak, jak říkáš.

Mě se neomlouvej - omluv se Ubuntu za to, že jsi zpupně pochyboval o jeho dokonalosti :D :D :D.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #21 kdy: 12 Listopadu 2007, 20:58:40 »
Omlouvam se Ubuntu, že jsem pochyboval v jeho dokonalosi. Sypala si popel na hlava. CML lituje! Chyba v propočtu! :)
« Poslední změna: 06 Prosince 2007, 14:58:15 od Marcel "Maky" Šuška »

zajca

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #22 kdy: 14 Listopadu 2007, 22:15:09 »
no co bych změnil nebo alespoň spravil je ten správce hlavního menu. funguje teda aspoň mě otřesně když si dám vytvořit složku a chci do ní drag & drop přetahovat spouštěče tak je to téměř nadlický výkon. přetáhnu soubor na složku ale on se do ní vloží jen někdy většinou se přesune vedle ní. když se to podaří tak soubor je jak ve složce tak i v původní složce zmizí až po restartu xserveru. ve win šlo všechno přetahovat i přímo v menu. (samozřejmě platí u gnome)
Archlinux , Gigabite GA-K8NE, AMD semprom 3400+, GF6600, 1.5GB RAM
Archlinux , MSI WIND U100, Intel Atom N270, 1GB RAM
další: Ubuntu 10.04 , AMD Athlon(tm) 64 X2 4000+, ATI Radeon HD 3600 series ,3GB RAM

axe00472

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #23 kdy: 03 Prosince 2007, 20:47:28 »
1) Podpora pocket PC a jiné windows produkty
2) absence dobrého SW na psaní not, který dokáže opravdu hodně (přehrávat zápis, více stop,partitury atd.)
3) hry (ale opravdu dobré. Pouze Americas army nestači, emulace taky ne)

Tomáš "Piškot" Petera

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 839
    • http://www.spolnet.cz
Re: Co ještě vylepšit?
« Odpověď #24 kdy: 03 Prosince 2007, 21:22:31 »
K vylepšení:

1. když dám vypnout šiklo by se mít pod tlačítky nastavitelnou dobu do vykonání akce. (Za patnáct min, v 0:00 a to pro jakoukoli  akci z menu) 
2. Proč i po doinstalování češtiny firefox opravuje text v příspěku anglicky ?
3. Možnost nastavit sudo oprávnění bez hesla, prostě jen odsouhlasit "Chci udělit procesu práva" už mě nebaví psát denně sto hesel.
4. Při zmáčknutí CTRL + DEL + ALT vyskocí nabýdka vypnutí, mohl by vní být jednoduchý seznam procesů, vytížení ...
5. Sledování systému velmi dlouho startuje, což je v kontrastu s tím když člověk potřebuje zjistit proč je systém zabržděn. Mohl by být v nabídce vypnutí a přednačten. Takle je rychlejší postit konzoli a "htop".
6. V nabídce sledování systému/procesy sbalit ubuntu démony do rozbalovacího pole.
7. Již v základní instalaci nějaký odladěný firewall. ať nová instalace není hned zcela otevřená.
8. Při výběru ikony neskočit do obrázků ale do adresáře s daným tématem ikon.

Víc mě zatím nenapadá.
« Poslední změna: 03 Prosince 2007, 21:52:00 od Tomáš "Piškot" Petera »
Už to funguje ... tedy než se rozhodnu to zase poladit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.