Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problem s bootovanim systemu a s HDD  (Přečteno 2885 krát)

Dub

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Problem s bootovanim systemu a s HDD
« kdy: 14 Prosince 2007, 00:05:18 »
Zdravím,

mám v celku zavažný problém. Po cca 14 dnech pouzivani cerstve naistalovaneho unbuntu 7.10 cz 32bit, mi zacalo pri bootvani systemu psat pod GRUB loading ERROR 16 a pote i 18. Zkusil jsem tedy pomoci instalacniho CD naformatovat disk a naistalovat OS znovu. 3x jsem se o to pokousel a 3x se mi to seklo. Spoustel jsem tedy docasne OS z CD, ale i to se mi kolikrat pri bootvani seklo:-( Dnes jsem zkusil teda jiny disk, starsi Seagate o kapacite 20GB - instalace se vydarila a vse bezelo v poradku. Avsak po stahnuti nesvobodnych ovladacu jsem restartoval system a necekane mi to hodilo opet ERROR 18 na jinem disku nez predtim!

Delal jsem celkem 3 memtesty a 2 kontroly CD - vsechno bylo v poradku.

Jsem novacek a tak bych byl velmi rad kdyby mi zkusenejsi poradili.

Dekuji ;)
MSI K8N Nforce4 Platinum, AMD Athlon 64 3500+ (Venice), 1GB DDR 400MHz (2x 512 Dual channel), GeForce 6800Ultra 256MB DDR3, WD 250GB SATA2

gargy2002

  • Host
Re: Problem s bootovanim systemu a s HDD
« Odpověď #1 kdy: 14 Prosince 2007, 02:06:09 »
Zdravím,

mám v celku zavažný problém. Po cca 14 dnech pouzivani cerstve naistalovaneho unbuntu 7.10 cz 32bit, mi zacalo pri bootvani systemu psat pod GRUB loading ERROR 16 a pote i 18. Zkusil jsem tedy pomoci instalacniho CD naformatovat disk a naistalovat OS znovu. 3x jsem se o to pokousel a 3x se mi to seklo. Spoustel jsem tedy docasne OS z CD, ale i to se mi kolikrat pri bootvani seklo:-( Dnes jsem zkusil teda jiny disk, starsi Seagate o kapacite 20GB - instalace se vydarila a vse bezelo v poradku. Avsak po stahnuti nesvobodnych ovladacu jsem restartoval system a necekane mi to hodilo opet ERROR 18 na jinem disku nez predtim!

Delal jsem celkem 3 memtesty a 2 kontroly CD - vsechno bylo v poradku.

Jsem novacek a tak bych byl velmi rad kdyby mi zkusenejsi poradili.

Dekuji ;)
Na forech jsem videl, ze error 16 je problem s MBR. Vyskytuje se ale u lidi, co maji dualboot s XP a rada byla pouzit cd XP a opravit ho z toho cd.  Vidim, ze jsi vymenil disk a instaloval asi na solo disk Ubuntu a dela to porad, tak pokud umis eng, tady je help(teda mozna)..
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=99965
 :)

Dub

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Problem s bootovanim systemu a s HDD
« Odpověď #2 kdy: 14 Prosince 2007, 08:02:11 »
Jasne ale tam se jedna, pokud se nemylim, o uprednostnovani partition a ja jsem nikdy disk nerozdeloval - i kdyz vim ze to neni zrovna  nejlepsi:-)
Navic nemam dualboot - pouzivam pouze samostatnou distribuci ubuntu. Par lidi co uz maji s linuxem dlouholetou zkusenost (a co me k nemu vlsatne navedli) mi rekli, ze GRUB je zavadec (to jiste neni pro tebe nic noveho) a ze problemy spojene s nim jsou spise HW razu.

Jinak to ERROR 16 mi to napsalo pouze jednou - ted mi to pise jen 18ky:-) vcera pozde v noci (po odeslani meho prvniho pripsevku) se mi pri zobrazeni teto  chyby dokonce zobrazil i text s ni spojeny, ze bios nespravne rozeznal nebo nastavil cylinders na hdd.... To mi nedava ale smysl ze u dvou naprosto odlisnych hdd se mi stalo prave tohle:-) Navic jsem se s problemem ohledne cylinders na hdd  v zivote  nestkal, takze nevim o jaky problem jde a k cemu vubec ty cylinders jsou:-)

Nepomohlo by treba flashnout bios?
 
MSI K8N Nforce4 Platinum, AMD Athlon 64 3500+ (Venice), 1GB DDR 400MHz (2x 512 Dual channel), GeForce 6800Ultra 256MB DDR3, WD 250GB SATA2

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Problem s bootovanim systemu a s HDD
« Odpověď #3 kdy: 14 Prosince 2007, 08:11:27 »
Urcite by ten flash neuskodil - pozri sa este, ci nahodou nemas blbo oznacene zariadenia - (switch vzadu na HD a CDrom) - ci nahodou nemas 2 zariadenia oznacene ako master, ci CS - v tom pripade by sa to mohlo mlatit a vyhadzovat chybu. Pokial mas iba 1 system, tak nech je disk oznaceny ako master alebo CS a vsetky ostatne zariadenia DVD, CD, 2. disk...oznac ako Slave. Mozno to tak mas - je to iba taky moj napad podlozeny praxou.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Dub

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Problem s bootovanim systemu a s HDD
« Odpověď #4 kdy: 14 Prosince 2007, 09:02:04 »
mno to je dobra rada v pripade disku s rozhranim ATA, ale ja jsem pouzival jako jediny disk WD 250GB SATA 2 a u sata disku, jak jiste vis, nic switchovat nemusim;-) kazdopadne to zkusim u te me nahradi dvacitky a pak dam vedet, podle vseho to ale necekane nepomuze:-)

Jinak abych pravdu rekl, tak se mi prehriva chip zakladni desky tak to muze byt taky pricinou - odeslo mi teplotni cidlo a je mozne ze se mi tam spalili i nejake obvody, protoze mi odesel aktivni chladic a kdyz chytnu na pasiv, ma to tak 60, 70 az 80˚ a bios ukazuje tvrdohlave 30˚:-) ale zase na druhou stranu tohle je zalezitost biosu - system bezi stabilne, kdyz nepocitam problemy z HDD:-)
MSI K8N Nforce4 Platinum, AMD Athlon 64 3500+ (Venice), 1GB DDR 400MHz (2x 512 Dual channel), GeForce 6800Ultra 256MB DDR3, WD 250GB SATA2

Kocuro Pablo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Problem s bootovanim systemu a s HDD
« Odpověď #5 kdy: 10 Března 2008, 10:39:35 »
Zdravím Vás, "error 16" určitě souvisí s neschopností základní desky načíst rozdělení disku. Můj případ: deska ECS P6BXT-A+ s chipsetem Intel BX440, HDD WD Caviar, 10 GB, oddíl 3 GB a na něm jako první systém WinME, zbytek jako datové "uložiště", žádný problém, fungovalo to. Potom jsem z druhého oddílu ubral 4 GB a na něj nainstaloval Xubuntu. A při startu: "grub loading" a "error 16". Zápis v "menu.lst" je v pořádku. Zkusil jsem opravit MBR ze záchranné diskety příkazem "fdisk /mbr", jestli naběhne Windows a ten taky nenaběhl, hlásilo to taky chybu. Proto soudím, že to má opravdu souvislost s rozdělením disku. (Tohle vlákno sice vzniklo před 3-mi měsíci, ale když zjistím, co a jak, doplním to tady.)   ???
HP Compaq 7900SFF, C2D8400, RAM 3.5, HDD 2TB, Ubuntu 14.04    Lenovo Ideapad S100 s Lubuntu 14.04, nemá chybu! A Acer Iconia A1-830, Android 4.2.

Kocuro Pablo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Problem s bootovanim systemu a s HDD
« Odpověď #6 kdy: 11 Března 2008, 22:18:48 »
Tak další informace, po vložení startovací diskety WindowsME se v programu fdisk vůbec neukázal nově vytvořený oddíl, který by byl uveden jako "unknown"  aktivní oddíl byl ten druhým co na něm byly jenom datové soubory. Po zmeně aktivnáho oddélu na první a provedení příkazu "fdisk /mbr" sšl nastarovat Windows. Po nové instalaci a spojené s velmi pečlivým rozdělením disku se při startování objevila hláška: "error 18". Tak jsem na tom nejspáše jako zakladatel vlákna. >:(
HP Compaq 7900SFF, C2D8400, RAM 3.5, HDD 2TB, Ubuntu 14.04    Lenovo Ideapad S100 s Lubuntu 14.04, nemá chybu! A Acer Iconia A1-830, Android 4.2.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.