Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Grafický ovladač OpenChrome  (Přečteno 4974 krát)

Libor Šedivý

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 799
  • liborse.mechenice.net
Grafický ovladač OpenChrome
« kdy: 21 Října 2007, 12:53:58 »
Dobrý den,

poté, co jsem upgradoval na nové Ubuntu 7.10, přestal mi fungovat ovladač OpenChrome, který mi poslední dobou velmi dobře sloužil. Zkoušel jsem aplikovat pozměněný postup z http://wiki.ubuntu.cz/OpenChrome, ale na 7.10 vůbec nefunguje. Předpokládám že díky jiným balíkům atp. V balících jsem též našel jeden s tímto ovladačem, ale když ho nainstaluji, vůbec nic se nestanec. V nastavení obrazovky stále vidím jen kupu výrobců (je tam např. vesa, s3 apod.), ale Openchrome či Via mezi nimi není. Trochu jsem si hrál, zkompiloval si ovladač dle oficiálního návodu, upravil Xorg, ale systém se choval velmi nestandardně, často se sekal, či extrémně zpomaloval (ač předtím šla grafika rychle). Nyní tedy používám vesa ovladač (díky bohu přibyla podpora i pro mé rozlišení), ale 3D mi funguje extrémně pomalu a to nechci.

Vyznáte se někdo v situaci s Openchrome? Popř. existuje jiná (funkční) alternativa? Četl jsem něco o ovladačích od Via, ale prý jsou nestabilní. Dále jsem slyšel o původním unichrome, ale tam asi bude problém s 3D. Díky za info.

PS - mohu sem dát návod, jak zprovoznit alespoň tu vesu a plné rozlišení...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

fioler5

 • Návštěvník
 • Příspěvků: 4
Re: Grafický ovladač OpenChrome
« Odpověď #1 kdy: 24 Listopadu 2007, 22:51:04 »
Mám tentýž problém na notebooku Fujitsu Siemens Amilo 3515 M420, kde výrobce deklaruje plnou podporu linuxu a ejhle. Kubuntu alespoň detekuje grf. kartu VIA, bohužel nefunční. Ubuntu ji ani nepozná, v menu obrazovky není ani výrobce a tak nezbývá než VESA. Kromě grafiky je nic moc i zvuk. Jednou mi situaci u jiného PC zachránilo jádro končící na -rt (restricted), ale zde si nejsem jistý. Nemáte v tom někdo zkušenost? Můžete někdo poradit jak zprovoznit Via Technologies, Inc. Chrome 9 HC I GP. Buďte tak dobrý.

fioler2

 • Aktivní člen
 • *
 • Příspěvků: 112
Re: Grafický ovladač OpenChrome
« Odpověď #2 kdy: 03 Prosince 2007, 19:53:34 »
Odpovím si sám. Kartu jsem relativně zprovoznil takto: nainstaloval jsem Ubuntu 7.04 a pokusil se zprovoznit xserver-xorg-video-via manuálním postupem pro 6.06 s tím, že jsem doinstaloval knihovny potřebné pro 7.04, viz. wiki pro Edgy Eft. To sice nefungovalo, ale začal fungovat ovladač sudo apt-get install xserver-xorg-video-openchrome, který předtím nešel nainstalovat. Po přechodu na 7.10 jsem odstarnil sudo apt-get remove compiz --purge a jde to hezky.

Libor Šedivý

 • Stálý člen
 • **
 • Příspěvků: 799
  • liborse.mechenice.net
Re: Grafický ovladač OpenChrome
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2008, 15:04:13 »
Já teď konečně rozchodil Openchrome i na Ubuntu 7.10, pomohli mi zde: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-openchrome/+bug/145279 . K zvuku dodám to, že jsem měl problém s externími reproduktory, nehrály vůbec, dají se zaptnout některou z voleb v nastavení zvuku, musíte zkoušet, protože si nyní nevzpomenu, jaká to byla. Myslím, že by měl být zapnut i "duplicate front" a další.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.