Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pri startu Ubuntu se vypne monitor  (Přečteno 4354 krát)

Martin P.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« kdy: 07 Června 2006, 16:21:48 »
Dobry den. Chtel jsem, aby si tata vyzkousel Linux, tak jsem dneska stahnul Ubuntu 6.06 Desktop, aby si to mohl otukat a rozhodnout se, jestli mu bude Linux vyhovovat. Jenze nastal takovy problem - kdyz nabootuju CD, tak najede menu Ubuntu, spustim ho, zacne se inicializovat (Confuguring X, Configuring power management, atd.), jenze v okamziku, kdyz by mely nabehnout Xka, tak monitor prepne zelenou kontrolku na cervenou a nic...kdyz zapnu repraky tak slysim uvitaci zvuk, jenom obraz proste nenabehne...jsem si jist, ze vsechno jinak probehlo v poradku, protoze kdyz naslepo najedu mysi do leveho horniho rohu, kliknu, a sipkama zkusim spustit nejaky program z nabidky, tak zacne CD nacitat data (a tedy spoustet nejaky program).

Nevite v cem by mohl byt problem prosim? Zadny guru nejsem, jsem spis pouceny zacatecnik...kdyz by to vypsalo alespon nejakou chybu, tak vim, kde zacit hledat, ale tady si nevim rady. Kdyz jsem to CD zkousel nabootovat na notebooku vsechno nabehlo v poradku (a Ubuntu vypada fakt paradne, mozna z ho vyzkousim i vedle Arch Linuxu, ktery je muj oblibeny).

Tatuv pocitac je Celeron 2.6 GHz, 512 MB RAM a grafickou kartu ma GeForce MX 440 128 MB...

Dekuju mockrat za rady,

Martin.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« Odpověď #1 kdy: 07 Června 2006, 16:49:47 »
Asi vas monitor (nebo graficka karta) nezvlada rozliseni a obnovovaci frekvenci, ktere se snazi livecd pouzit. Nabootujte Ubuntu volbou "safe graphics" - tam je pouzito rozliseni 640x480 se kterym by si i vas monitor mel poradit.

Skeletonix

  • Host
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« Odpověď #2 kdy: 07 Června 2006, 19:09:49 »
nebo když se objeví černá obrazovka skusit mačkat ctrl + alt + -. to by mělo snižovat rozlišení, pro zvyšování ta samá kombinace, ale s + :-)

vlako

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
    • http://www.vlakx.com
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« Odpověď #3 kdy: 07 Června 2006, 21:50:47 »
skus nabootovat s parametrom vga=771
ShaRe Or DIE!
open youR SOURcE!
uSe SSL ! ---------------------------- NTB: Debian Lenny/Sid Desktop: Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon Servers: Debian Etch 4.01

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« Odpověď #4 kdy: 07 Června 2006, 22:02:43 »
Problem je v xorg.conf. Ten treba editovať. Tvoj monitor nezvláda frekvenciu, ktorú mu Ubuntu defaultne nadstavilo. Užs som to niekde presne popisoval.
Stlač Ctr+Alt+F1.
Zaloguj sa tvojím menom
sudo nano /etc/X11/xorg.conf    (pozor, X musí byť veľkým)

Zmen v konfiguráku toto (iba to druhé číslo na 60):
VertRefresh  43.0 - 60.0   (max 60Hz, tie neskor zmen podla toho kolko ti maximalne dovoli monitor)

Teraz to ulož:
Ctrl + O

Napíš cestu:
/etc/X11/xorg.conf

Potvrd prepísanie
a (alebo y?)

a odíď:
Ctr + X

Teraz sa vráť do GUI:
Ctr + Alt + F7

Reštartni Gnome:
Ctrl + Alt + Backspace.


Teraz by to malo fungovať. Ak som spravil nejaké chyby, tak prosím opravte.
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

vlako

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
    • http://www.vlakx.com
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2006, 22:20:51 »
pri tom refrash rate neni najlepsie dat DPMS ?
ShaRe Or DIE!
open youR SOURcE!
uSe SSL ! ---------------------------- NTB: Debian Lenny/Sid Desktop: Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon Servers: Debian Etch 4.01

Martin P.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« Odpověď #6 kdy: 09 Června 2006, 15:42:45 »
Diky vsem za odpovedi. Zkusil jsem to s tim CTRL + ALT + F1 (to me nenapadlo, jsem pako), zkusil jsem editovat xorg.conf podle vasich instrukci i podle man xorg.conf, ale porad mi to nejak nechce jet (porad to same)...verim ale, ze je to tim, ze jsem nekde udelal nejakou chybu, takze se s tim jeste budu prat...minimalne uz mam na cem stavet. Diky...kdyby to porad nefungovalo, jeste se ozvu. Snad to stihnu o vikendu, protoze pristi tyden jedu pryc. Takze jeste jednou diky vsem...

Martin P.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Pri startu Ubuntu se vypne monitor
« Odpověď #7 kdy: 09 Června 2006, 22:48:03 »
Stahnul jsem na vyzkouseni jeste Xubuntu a tam se mi to nastavit povedlo. To znamena, ze v Ubuntu to pujde taky...asi jsem predtim to VertRefresh nekam nebo nejak spatne napsal. Takze diky moc za rady, opravdu do bylo v nastaveni frekvence.

Ted to jeste predstavim tatovi. :o)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.