Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu vs. Linux Mint  (Přečteno 67160 krát)

Pavel Půlpán

Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #75 kdy: 07 Prosince 2008, 10:46:30 »
Slackware je one-man-show distro, které rozhodně nemá potenciál stát se mainstreamovým distrem
Ale ono svým způsobem je. ;)

Gentoo už má vrchol za sebou, momentálně má téměř existenční problémy, co se týče vývoje.
To si vážně myslíš, bo sis to jenom někde přečetl? ;)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #76 kdy: 07 Prosince 2008, 10:48:01 »
No ono roste predevsim Linux...Ted sem si chtel pustit spravy STV a nasel sem tam odkaz:  "Príspevky v našom archíve sú uložené vo formáte pre Windows Media Player spoločnosti Microsoft.
Ak používate operačný systém Linux, doporučujeme inštaláciu MPlayer alebo VLC.

Pripomienky posielajte na stvarchiv@mailbox.sk."

Toto tam este minuly tyzden nebolo... :D

PS: viem, ze to nesuvisi konkretne s touto debatou, ale potesilo ma to, tak som to sem dal.   
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #77 kdy: 07 Prosince 2008, 11:45:40 »
To si vážně myslíš, bo sis to jenom někde přečetl? ;)
.. http://www.pclinuxos.cz/ vypada to, ze plka ve vsi vaznosti ..

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #78 kdy: 07 Prosince 2008, 14:35:41 »
Jenže kodeky ve velkých distribucích nebudou. S tím se prostě smiřme, není to chyba Ubuntu, mají to i ostatní velké distribuce. Ty jsou totiž víc na očích, většinou za nimi stojí firmy, které je mimo jiné prodávají jako řešení zákazníkům. Oni si nemůžou dovolit nabízet produkt, který je pod potenciální patentovou hrozbou. Linux Mint si to může dovolit, protože jeho komerční využití je prakticky nulové a co by si někdo vzal na těch pár jeho nezávislých vývojářích.
Možná jste to špatně pochopil nebo já nejasně napsal: Ubuntu by na CD nemělo žádný patentově chráněný SW. Jen by např. na ploše prostě byla ikonka, nabízející laikům doinstalování z netu všech věcí, které si stejně 95% lidí hned jde doinstalovat (nebo by chtěli, kdyby věděli jak). Po odkliknutí ikonky by vyskočilo okno s upozorněním, že se může jednat i o v některých zemích patentově chráněné věci a atd. a jestli opravdu ano nebo ne. Po stisku ANO by to přidalo non-oss zdroj a nainstalovalo kodeky atd. To by snad napadnutelné nebylo, nebo ano? Pokud bylo, tak bude stále dost lidí, kteří dají přednost Mintu a podobným distrům, protože si jednoduše ty informace jak to doinstalovat neumí najít, případně to nepochopí. Na Win je sice podobný problém, ale díky rozšířenosti se vždy najde v okolí někdo, kdo pomůže. Najít Linuxáka v okolí může být dost problém.
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 00:33:27 od Anna Taliánová »

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #79 kdy: 07 Prosince 2008, 14:37:56 »
Slackware je one-man-show distro, které rozhodně nemá potenciál stát se mainstreamovým distrem
Ale ono svým způsobem je. ;)

Gentoo už má vrchol za sebou, momentálně má téměř existenční problémy, co se týče vývoje.
To si vážně myslíš, bo sis to jenom někde přečetl? ;)

Trošku jsem v jednotlivým soudech přeháněl, ale to, že Gentoo nepatří a nebude patřit mezi velké distribuce, fakt je a za tím si stojím. Nehledě na to, že časy, kdy rostl počet uživatelů a vývojářů jsou dávno pryč, navíc už svojí povahou to je distro, které nikdy mainstream nebude. Vždycky to bude jako alternativa pro lidi, kteří chtějí do Linuxu proniknout, ale tito lidi vždycky budou zákonitě tvořit minoritu.

Co se týče PCLOS, tak tvrzení, že je to mrtvé distro je trochu nadnesené, leč fakt, že je na ústupu, je taky zřejmý. Pokud i v období největší popularity museli uživatelé čekat a stále, již druhým rokem, čekají na novou verzi, tak to o životaschopnosti tohoto distra něco vypovídá.

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #80 kdy: 07 Prosince 2008, 15:04:56 »
Jenže kodeky ve velkých distribucích nebudou. S tím se prostě smiřme, není to chyba Ubuntu, mají to i ostatní velké distribuce. Ty jsou totiž víc na očích, většinou za nimi stojí firmy, které je mimo jiné prodávají jako řešení zákazníkům. Oni si nemůžou dovolit nabízet produkt, který je pod potenciální patentovou hrozbou. Linux Mint si to může dovolit, protože jeho komerční využití je prakticky nulové a co by si někdo vzal na těch pár jeho nezávislých vývojářích.
Možná jste to špatně pochopil nebo já nejasně napsal: Ubuntu by na CD nemělo žádný patentově chráněný SW. Jen by např. na ploše prostě byla ikonka, nabízející laikům doinstalování z netu všech věcí, které si stejně 95% lidí hned jde doinstalovat (nebo by chtěli, kdyby věděli jak). Po odkliknutí ikonky by vyskočilo okno s upozorněním, že se může jednat i o v některých zemích patentově chráněné věci a atd a jestli opravdu ano nebo ne. Po stisku ANO by to přidalo non-oss zdroj a nainstalovalo kodeky atd. To by snad napadnutelné nebylo, nebo ano? Pokud bylo, tak bude stále dost lidí, kteří dají přednost Mintu a podobným distrům, protože si jednoduše ty informace jak to doinstalovat neumí najít, případně to nepochopí. Na Win je sice podobný problém, ale díky rozšířenosti se vždy najde v okolí někdo, kdo pomůže. Najít linuxáka v okolí může být dost problém.

Nejsem právník, ale vzhledem k tomu, že Canonical se od Medibuntu úplně distancuje, to nebude tak jednoduché. Jinak doinstalovat tento soft znamená projít pěkně udělané návody na wiki.ubuntu.cz a časově to zabere pro znalého uživatele pár minut, pro neznalého max. půl hodiny. Pokud to nestačí, tak prý pořád existuje nějaký nástupce Automatixu, kde si člověk jenom zatrhne, co chce, a automaticky se to nainstaluje. Samozřejmě existují další cesty. Ten, kdo o Ubuntu nic neví, si může třeba koupit knížku, kde to je všechno, jak na talíři. Když si koupíte linuxový notebook od DELLu, tak s ním získáte Ubuntu, které má multimediální podporu a kodeky, které mají povolení od příslušných držitelů patentů. Za ty se ale platí a platí za ně DELL, který to potom asi promítne do ceny notebooku.

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #81 kdy: 07 Prosince 2008, 15:32:29 »
Taky nejsem právník, ale vzhledem k tomu, že si multiverse mohu zaškrtnout přímo v Ubuntu GUI nástroji a že repozitář s tímto potencionálně napadnutelným SW je hostovaný přímo na ubuntu.com, tak mi přišlo, že si s tím zas tak hrozně hlavu nelámou.

mandrivacek

  • Host
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #82 kdy: 07 Prosince 2008, 16:24:18 »
asi trochu stupidni otazka od klikoidniho uzivatele  ;D  .kdyz si poridim priucku Ubuntu, da se rici ze ji mohu pouzit k uceni nejen k Ubuntu, ale i na Kubuntu, Xubuntu, LinuxMint atd.?  dekuju
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 00:35:54 od Anna Taliánová »

Pavel Půlpán

Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #83 kdy: 07 Prosince 2008, 17:58:12 »
Klikoidní distro je závislé na klikoidním prostředí... tudíž dejme tomu tak 50%. ;)
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 00:36:14 od Anna Taliánová »

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #84 kdy: 07 Prosince 2008, 22:41:51 »
asi trochu stupidni otazka od klikojidniho uzivatele  ;D  .kdyz si poridim priucku ubuntu da se rici ze ji mohu pouzit k uceni nejen k ubuntu, ale i na  kubuntu,xubuntu,linuxmint atd?  dekuju

Je to problém, ta kniha je o Ubuntu a to doslova o Ubuntu a ne o derivátech.
První vydání už asi nikde nekoupíte, od října je vyprodané, nyní děláme na novém vydání, které bude v brzké době v prodeji. Od první verze se však nic na konceptu nezměnilo. Kniha se věnuje Ubuntu a tedy i GNOME. Kubuntu, Xubuntu atd. jsou zmíněny okrajově. Významné KDE aplikace jako Amarok v knize najdete, ale ve stručné formě. Samozřejmě obecné věci jako OpenOffice.org, Firefox, příkazová řádka jsou použitelné i pro ostatní deriváty, ale zbytek je dělaný jen pro Ubuntu. V tom je ten problém, který se tu snažím naznačit. Vydáte knihu o Ubuntu, která je také pro lidi, kteří nechtějí obecné návody, ale říct, že to najdou přesně tam a tam. Když si ale nainstalují Linux Mint, který je sice z 90 % stejný jako Ubuntu, ale má jiný layout, trochu jiný výběr základních programů atd., tak se ta kniha stává pro tyto lidi víceméně nepoužitelnou.
Pokud používáte i Mandrivu, tak kniha o Mandrivě je na tom z tohoto pohledu lépe. Mandriva totiž není vyhraněná ani na jedno prostředí a nástroje pro správu systému má stejné ve všech prostředích. Jelikož KDE je přece jen Mandrivou více preferované, dosud byla kniha především o něm a jeho aplikacích. Nyní ale během přechodu na KDE4 hodně lidí utíká ke GNOME a proto bylo úkolem při práci na novém vydání (M 2009 - nyní by mělo jít do prodeje) zrovnoprávnit GNOME, proto tam najdete jak návody pro KDE, tak pro GNOME a programy z obou prostředí. Při práci člověk narážel právě na ty náklady roztříštěnosti. Plno věcí kvůli tomu muselo být zdvojených, např. jsme naráželi na problém, že jednotlivé programy se nacházely jinde v nabídce GNOME a jinde v nabídce KDE atd.

mandrivacek

  • Host
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #85 kdy: 07 Prosince 2008, 23:03:49 »
diky, knihy o Mandrive mam, dobre se z nich uci :-)  byl jsem zvedavy na knihu Ubuntu. diky za vysvetleni  ;D
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 00:37:11 od Anna Taliánová »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #86 kdy: 18 Prosince 2008, 00:12:03 »
Tak jsem vyzkoušel Linux Mint. Jask ve verzi Ellyssa, tak nový Rapid.
Mě osobně vyhovuje Ubuntu víc. Instalace kodeků apod. mi podle wiki.ubuntu.cz zabere opravdu jen minimum času.
Nezvykl jsem si na lištu dole. Pochválil bych instalátor software. Nemusel jsem nic nastavovat a třeba Picasu jsem nainstaloval raz dva a bez nějského nastavování repozitářů. Co se lokalizace týče, tak mě zaráželo, že na ploše jsem měl "Koš" a v menu "Trash". Ani opakovaným nastavení jazykových balíčků se to nespravilo. Ale je to prkotina  ;). Ubuntu mi také nabíhá výrazně rychleji než Mint.
« Poslední změna: 18 Prosince 2008, 00:22:23 od Luban »

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Ubuntu vs. Linux Mint srovnání
« Odpověď #87 kdy: 29 Prosince 2008, 19:06:25 »
už jsem párkrát přeskočil z ubuntu na mint a opačně. Je třeba říct že s novou verzí ubuntu vychází synchronizovaně i nová verze Minta.
Myslím že mám možnost srovnání protože jsem prolezl všechny vydáni od Ubuntu 6.06 a mint 4.
Základní rozdíl každej pocítí ve vzhledu. Mint se ohání svou elegancí. Je otázka asi 5min a Mint vypadá uplně stejně jako Ubuntu včetně nabídek, plochy  a ostatních takže tady není co řešit. Je pravda že v mintu hned po instalaci spustím to na co si vzpomenu (mp3, wmm, wav, avi, a podobně) Další rozdíl je v instalaci balíčků...jak bylo psáno, děje se tak přes repozit. ubuntu ale co si málo kdo všimne, že na oficialním Mint servru je "Software portál" kde je možno si vybrat další škálu prográmků přímo připravených pro Mint.(na to pozor! třeba Kopete z Ubuntu repozit. mi nejel tak dobře jako Kopete z Software portálu Minta). Další rozdíl je, že Mint obsahuje Envy pro rychlou a jednoduchou instalaci ATI a Nvidia ovladačů.

Moje Osobní zkušenosti: Nová verze Mint má mnohem plynulejší a rychlejší start, jen dává větší čas na výběr v zavaděči, což se dá nastavit.
Mint na mě nechrlý tolik aktualizací jako Ubuntu a má mnohem přehlednější "aktualizátor". V ubuntu 7.10 a ani 8.04 jsem nerozchodil pořádně svou grafickou kartu...v mintu naopak běžela nádherně i s Compizem. celkově mi mint na počítači vždy vydrží dýl než ubuntu..připadá mi stabilnější a nezahltil se mi tolik jako ubuntu Hardy. Na druhou stranu je asi fakt že čeština v Mintu je mírně slaběji obsazená než v ubuntu ale umím trochec anglicjy a vůbec v tomhe nedostatek nepociťuji.
Všiml jsem si že Linuxi na každém PC jedou jinak takže nejlepší je vyzkoušet a zhodnotit, taky je to otázka vkusu.
Fire's in my soul, steel is on my side

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #88 kdy: 29 Prosince 2008, 19:17:57 »
a co se týká knížek a pouček na ubuntu....tak z minta uděláte za pár minut ubuntu. Takže na to plati stejně jak Wiki, tak forum a i předpokládám že i ta kniha (neb jsem ji nečetl).
Fire's in my soul, steel is on my side

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #89 kdy: 29 Prosince 2008, 19:32:37 »
Teraz cez vianoce som rozsiril uzivatelsku zakladnu Linuxu o 2 novych uzivatelov vo Svajciarsku. Na slabsi pocitac pre jedno 10 rocne dievcatko som volil distro PC/OS - je to asi pokracovatel znameho SAMa. Vsetko vcetne propr. balastu uz tam je po instalacii, funguje to vyborme a zakladom je tam upravene Xfce. To dievca si to samo vybralo - uz v tom uspesne robi a orientuje sa v tom.
Na Dell Inspiron pre 18 rocneho zkuseneho Windowsaka som dal Mint Feliciu. Chlapcovi sa velmi pacili desktopove efekty - i ked ich musel pri prehravani filmov vypinat. Obidvaja su spokojni a nemyslim, ze by sa za chvilu na Linux vy...a vratili sa k win.
Tieto lahke distra som volil zamerne, nech to hned noveho uzivatela nevylaka - ze nejde to a to a ze musim otvorit nejaky terminal a pisat do neho dake nezmysly...Takto vsetko ide hned dobre od zaciatku a je len na samotnom uzivatelovi, ci sa o Linux zacne neskor viac zaujimat a ci sam neprejde na ine distro. Myslim, ze tieto "prednastavene" distra robia Linuxu tu najlepsiu reklamu a pritahuju najviac novych linuxakov.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #90 kdy: 29 Prosince 2008, 23:30:22 »
No já když někomu pomáhám s instalací ubuntu, tak mu rovnou podle wiki za pár minutek a na pár kliknutí nastavím vše k jeho spokojenosti.

OvjV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
  • V každé číselné soustavě je vždy 10 číslic
    • Hackles
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #91 kdy: 06 Ledna 2009, 21:31:47 »
Zacal jsem na Mintu, ale rikal sem si, ze je cas na zmenu, takze sem spor mezi Ubuntu a Mintem vyresil Debianem a nemuzu si ho vynachvalit.. Mint sem si zatim nechal dokud v nem mam nastaveni a tak, ale az se uplne zabydlim, tak pro me Mint skoncil.. Jinak ho muzu vrele doporucit vsem zacatecnikum, oproti Ubuntu mi prijde sympatictejsi ze zacatku..
Acer Aspire 4820TG TimelineX
Intel Core i5 | 6GB DDR3 | 640GB HDD | ATI Mobility Radeon HD 5650 | Intel HD Graphics
Linux Mint 9 Isadora XFCE 64bit      (Win 7) jsem twitter-curious

PetrHerynk

  • Host
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #92 kdy: 29 Ledna 2009, 23:05:27 »
Je to tak, mám Mint druhý den a docela se mi líbí, jen až na něj budu mít čas.

cinan

Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #93 kdy: 07 Února 2009, 16:14:02 »
porovnanie ubuntu, mint a gos podla phoronix test suite:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_derivative_perf&num=1
Urcite potesi mint uzivatelov
Blog-zapisky: http://blog.cinan.sk/

tosed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #94 kdy: 09 Listopadu 2009, 09:11:50 »
Neviete niekto kedy bude nový Linux Mint 8? Viem, že by to malo byť teraz v novembri, ale aký je bližší dátum?

Takže konečne som niečo našiel, malo by to byť mesiac po vadaní ubuntu 9.10.
« Poslední změna: 09 Listopadu 2009, 11:24:56 od tosed »

ladarozan

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 837
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #95 kdy: 21 Prosince 2009, 07:45:05 »
Tak MINT8  je tady. Jmenuje se Helena. Je bezva, hlavně MintMenu mu dodává pohodlí.
AMD A4-5300, Hauppauge HVR-4000, Ubuntu 12.04, Windows 8
-Tablet Protab26 a Toshiba AT10 Android 4.3.1
-Asus EEE1000H,WinXP

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #96 kdy: 21 Prosince 2009, 08:53:37 »
Chtěl jsem Mint dát jednomu začínajícímu, aby to měl maximálně usnadněné, ale nakonec jsme zůstali u ubuntu. V Mintu je (zatím) mnohem horší lokalizace a nastavení ubuntu je, díky wiki, otázkou pár minutek. Mint je po instalaci, imho, hezčí než ubuntu. Tam si to chce pohrát  ;).

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #97 kdy: 21 Prosince 2009, 12:47:20 »
Teďka jsem narazil na tenhle topic a asi před týdnem jsem přešel z KurvaKrámu na Helenu a moje pocity :

Mint mi přijde jako lepší distro. KurvaKrám porazil teda na palici , zajdalena by asi jen tak neporazil ale pokud berem poslední vydání tak Mint vede. A čím ? Má mnohem víc užitečných klikátek ( terminal je terminal ale na eee raději volím klikátko ) , třeba ten prográmek na železo je luxusní nebo náhrada za "Přida/odstranit" jmenuje se to myslím Správa Softwaru. Prostě přijde mi to takové více načančané, vyšperkované, přívětivé, dotažené.

Ubuntu je fajn, ale v souboji posledních vydání Mint vs. Buntu mi vyhovuje a také u mě vyhrál Mint. Tak to vidím zatím já. Howk
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #98 kdy: 21 Prosince 2009, 12:51:23 »
Mě se taky líbí je pěkně zelenej jak openSuSE  ;D
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ubuntu vs. Linux Mint
« Odpověď #99 kdy: 21 Prosince 2009, 13:06:32 »
To stet: Nahlodal jsi mě  :). Jak je to s lokalizací?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.