Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SBLive, Audigy 1 - 4 , zlepšení kvality analog. výstupu v Linuxu  (Přečteno 3038 krát)

Johny_b

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Zvukové karty firmy Creative řady SBLive/Audigy 1-4, konkrétně jejich DSP čip EMU10K pracuje s interní frekvencí 48KHz. Prakticky to znamená, že všechen obsah, který je nahrán se vzorkovací frekvencí např. 44,1KHz (většina MP3, OGG, Audio-CD) je převzorkován na frekvenci 48KHz a to buď pomocí ovladače, nebo interně v DSP procesoru na kartě. V Linuxu toto převzorkování dělá ovladač Alsa, k tomu používá standardně jednoduchý algoritmus, který je sice rychlý a nenáročný na výpočetní výkon, ale s kvalitou je to horší. Existují však daleko kvalitnější algoritmy převzorkování, v Ubuntu se nacházejí v balíčku libsamplerate0. Pro zájemce doporučuje toto forum: http://www.hydrogenaudio.org/forums/lofiversion/index.php/t47591.html.

Otázkou tedy je, jak přinutit Alsu aby používala tyto kvalitnější algoritmy. Cesta vede přes konfiguraci souboru .asoundrc (viz. forum). Pro mě je to však složitý způsob. Hledal jsem tedy jiné řešení. Objevil jsem plugin do přehrávače Xmms a Audacious ( http://www.eisenlohr.org/xmms-crossfade/ ), který umí převzorkovat na frekvenci 48KHz a použít přitom kvalitní algoritmy z výše zmíněné knihovny. Vedlejším (v tomto případě) efektem je přidání fade efektu.

V Ubuntu je crossfade plugin v repozitářích, měl by stačit nainstalovat balíček xmms-crossfade. (bez záruky, sám Ubuntu nepoužívám).

Spustíme Xmms a jako výstupní plugin (Output Plugin) zvolíme Crossfade Plugin. Zvolíme Configure. Otevře se okno konfigurace Crossfade pluginu. Tam v záložce Output nastavíme Resampling Rate na 48000 Hz a Quality (doporučuji Best Sinc Interpolator případně Medium Sinc Interpolator). Dále v Output method zvolíme Output plugin a jako výstupní plugin zvolíme klasický ALSA output plugin.

Kvalitní resampling je výpočetně náročnější. Při použití nejlepší kvality je vytížení procesoru (A64-2800) při přehrávání hudby asi 20%. Kvalita analogového výstupu je subjektivně mnohem lepší. Zvuk je čistší, má větší dynamiku a prostor (testováno na Audigy 2). Za zkoušku to určitě stojí.

PS: Jsem laik a rád se dozvím i jiné možnosti a způsoby.
« Poslední změna: 16 Ledna 2008, 15:00:25 od Johny_b »

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: SBLive, Audigy 1 - 4 , zlepšení kvality analog. výstupu v Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 16 Ledna 2008, 12:27:11 »
Opravil bys prosim ten prvni odkaz, docela mě to také zajímá, mám Audigy 2 NX.
Měla by umět až 96kHz/24bit.
Ještě kdyby tak něco pro amarok nebo ještě lépe přinutit alsu použít ten lepší algoritmus.
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

existpierre

  • Host
Re: SBLive, Audigy 1 - 4 , zlepšení kvality analog. výstupu v Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 16 Ledna 2008, 14:39:20 »
keby sa to dalo nastavit v celom systeme, by bolo asi najlepsie

Johny_b

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: SBLive, Audigy 1 - 4 , zlepšení kvality analog. výstupu v Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 16 Ledna 2008, 15:06:37 »
Odkaz opraven. Pro Amarok jsem žádný podobný plugin nenašel. Řešení pro celý systém je pak jen konfigurace Alsy...ví někdo jak na to?

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: SBLive, Audigy 1 - 4 , zlepšení kvality analog. výstupu v Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 16 Ledna 2008, 15:31:30 »
Protože ručně to neumím tak jsem si stáhl nějaký frontend k alse, jmenuje se to kasound a tam se dá nastavit sample format, frekvence a jednotlivé kanály.
V repozitářích to není, ale dá se najít deb balíček někde rarewares.org debian unstable
takhle to vypadá, http://linux.softpedia.com/progScreenshots/Kasound-Screenshot-6565.html
ale na vlastní riziko, ještě jsem to také uplně neprozkoumal.
Co je sample formát?
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.