Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu [vyřešeno]  (Přečteno 5759 krát)

tom3f

  • Host
Chcel by som sa spytat ked si na USB kluc nainstalujem ubuntu a budem ho pouzivat kazdodenne tak isto ako keby bol na HDD ako dlho mi asi vydrzi? Viem ze ma flash obmedzeny pocet zapisou ale ako casto vlastne k tym zapisom dochadza? Ma s tym niekto skusenosti ako dlho ten USB kluc prezije? Nainstalovany Linux by som pouzival na internet, hudbu, popripade filmy DVD alebo pozeranie veci z HDD. Proste take bezne veci na ktore sa da Linux vyuzit. Nasiel som tu jeden odkaz ale tam bolo vsetko po anglicky ale to mi moc nepomohlo kedze po anglicky moc neviem tak mi prosim poradte.
« Poslední změna: 18 Ledna 2008, 15:38:16 od Anna Taliánová »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2008, 14:22:03 »
Ja bych si s tim hlavu nelamal, pocet zapisu do jedne bunky je nejmene 100.000, nekteri vyrobci uvadeji 1.000.000 i vic.

tomato

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2008, 14:27:16 »
ja myslim ze zivotnost bude dlouha - co jsem videl tak pisou zivotnost 100 (spis tak 300) tisic - milion cyklu.. tim se asi mysli komplet smazani a zase nahrani, ne? (opravte me, jestli to tak neni) takze pri pouzivani jako disk to vydrzi hodne.. co vim tak ubuntu mi na disk moc nehrabe - mam sledovani zapisu na disk a deje se tam neco jen obcas.. dokonce jsem videl bezet cca mesic linuxovej server ve firme, kterej mel mrtvej disk :) vsechno slo z ramky..
a vyrobci vesmes tvrdej ze zivotnost zapsanych dat (bez zmeny) je 10 let, coz je dost dlouho.. stejne flasku za par let vymenis za jinou, zvlast pri tech cenach :)
kdyztak sem hod ten odkaz v anglictine, muzu se na to zbezne kouknout a rict ti co tam pisou.. nechtelo se mi ted nic hledat  8)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2008, 14:34:21 »
Problém může být u swapu, pokud máte málo RAM. Tam by byly časté zápisy...
« Poslední změna: 18 Ledna 2008, 15:38:47 od Anna Taliánová »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

tom3f

  • Host
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2008, 14:38:40 »
A ako to vlastne je pri tych cykloch? ked a precerpa tych 100000zapisou na jednom mieste tak zvysok flasky este funguje akurat sa zmensi kapacita o nejaky bit alebo nie?

Ten odkaz je tu http://en.wikipedia.org/wiki/USB_stick#Strengths_and_weaknesses

A este som sa chcel spytat ci ked nabotujem stoho usb a nepripojim hdd v notebooku ci sa uplne vypne.
Ide mi aj o to ze som cital ze ubuntu znizuje zivotnost diskou na notebookoch tym ze ich vypina a zapina kvoli setreniu energie
ale v tomto pripade by mal byt asi vkuse vypnuty ak snim neudem robit. Tiez by som chcesl dosiahnut vecsiu vydrz na bateriu ved flas disk ma isto mensiu spotrebu ako hdd.

Ram ma 2gb takze tam problem nevidim. Swap na nom ani nebudem vytvarat pri 2bg ram je to podla mojich skusenosti zbytocne.
« Poslední změna: 18 Ledna 2008, 14:47:15 od tom3f »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2008, 14:44:11 »
Pokud nebude přimountovaný, neměl by moc papat. Ale něco asi určitě ano.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

tom3f

  • Host
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2008, 14:48:47 »
A neda sa disk uplne vypnut aby mi necucal baterku vobec?

tomato

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 18 Ledna 2008, 14:49:51 »
v tom clanku je ohledne zivotnosti asi toto (vazne strucne):
s vekem (pouzivanim) klesa rychlost zapisu dat a toto je treba brat v potaz v pripade provozovani OS na flash disku
Vyvojari tomu predchazeji - proto je tu linux a firefox, ktere jsou navrzene k behu z flash disku.. (vazne?) - vetsinu docasnych dat atp. si ukladaji do ramky, nikoli na disk.

tom3f

  • Host
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 18 Ledna 2008, 14:54:24 »
No tak dakujem za rady. Takze to skusim ako to pojde a dufam ze to ten kluc aspon tak 3-4roky prezije. Ak by ste este niekto vedeli odpovede na niektore veci co sa tu nezodpovedaly tak napiste rad sa necham poucit.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2008, 16:51:40 »
Este doplnim. Ak sa nahodou mylim opravte ma. To znizovanie zivotnosti disku v ubuntu nieje standartne zapnute a pokial si to nicenie(setrenie) disku sam nezapnes tak sa nekona.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

tom3f

  • Host
Re: zivotnost USB kluca na ktorom je nainstalovane Ubuntu [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 18 Ledna 2008, 19:25:10 »
No ked ten rezim zapnuty tak to neni az take zle ale aj tak mi to za den parkovalo hlavicku asi tak 150 az 300 krat ale vo windowse mi ju parkuje asi iba 70 krat za den co je dost rozdiel. Viem ze zivotnost je aspon 300000 krat ale aj tak uz je to minimalne dvojnasobok oproti windowsu. Cital som ze sa to da este zredukovat ale bol na to dost zlozity postup.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.