Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: prava k /etc/fstab  (Přečteno 2542 krát)

mirekm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
prava k /etc/fstab
« kdy: 28 Ledna 2008, 22:33:05 »
Zdravím. mám ubuntu 7.10 a potřebuji zanést informace do souboru /etc/fstab, ale když chci změny uložit, tak mi to píše že nemám práva. Že to může jenom root. při logování se jako root přihlásit nemůžu a tady jsem nic co by mi pomohlo taky nenašel. Zkoušel jsem disk ve formátu btfs připojit přes konzoli, ale to mi hlásí že v souboru fstab není žádný záznam, takže ho tam potřebuji přidat.

existpierre

  • Host
Re: prava k /etc/fstab
« Odpověď #1 kdy: 28 Ledna 2008, 22:36:40 »
stlac
alt+f2

napis tam

gksudo gedit /etc/fstab

tu je o tom viac: http://wiki.ubuntu.cz/Root_sudo?highlight=%28root%29
« Poslední změna: 28 Ledna 2008, 22:59:14 od Anna Taliánová »

mirekm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: prava k /etc/fstab
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2008, 10:49:30 »
no tak jsem podle navodu zanesl do souboru fstab radek:
/dev/hdb1  /media/public  ntfs-3g  defaults,force  0  0
ale po zaneseni tohoto radku mi zmizel uplne druhy disk - predtim se alespon zobrazoval jako pripojny bod v "pocitac" sice nesel mountnout, ale byl tam. ted uz tam neni. tak nevim, zda jsem tim neco nepo*ral. udelal jsem si i zalohu fstab a zkousel jsem  ji obnovit, ale take nic.

jak jsem postupoval: treba nekdo najde chybku

sudo -i
sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.zaloha
sudo nano /etc/fstab
pridan radek /dev/hdb1  /media/public  ntfs-3g  defaults,force  0  0
ulozeno.

zkousel jsem i restart, ale to taky nepomohlo. a nic me uz nic nenapada.... tak nevim

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: prava k /etc/fstab
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2008, 11:34:02 »
nevyznám sa detailne do nastavenia fstab, ale viem, že musia súhlasiť stĺpce (teda /media/public musí byť presne tam, kde má byť a nie posunuté doľava abo doprava). okrem toho môžete nakopírovať zálohu späť (cp /etc/fstab.zaloha /etc/fstab). a prečo ste sa predtým nevedeli dostať k tomu disku? existuje vôbec prípojný bod /media/public? vytvorte ho a normálne skúste pripojiť ten disk (mount /dev/hdb1 /media/public), či sa pripojí alebo hodí chybu.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.