Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)  (Přečteno 31882 krát)

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #25 kdy: 08 Února 2008, 23:49:30 »
Jejda, mě se ježily vlasy na hlavě když sem koukal co mi instalátor ubuntu nabídne za automatický rozdělení :)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #26 kdy: 08 Února 2008, 23:55:16 »
Asi bych to vše znovu naistaloval, nejdříve win a poté lin. Viz. moje předchozí příspěvky.
Pokud to budeš tedy dělat vše načisto, asi to bude nejlepší, tak by mělo jít naformátovat disk z win. Pokud ne, tak po nabotování live cd gparted se zobrazí rozdělení disku, všechny partition (části, oddíly) smaž (delete) a naformátuj na ntfs a poté instaluj win. (jak jsem výše psal, možná by bylo ideální už při formátování rozdělit disk na dvě části jednu na ntfs a zbytek nemusíš formátovat, to uděláš při instalaci linuxu. Neni to nic těžkého.

Edit: Nejsem si jistý, ale při bootování není možnost výběru češtiny?

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #27 kdy: 08 Února 2008, 23:56:07 »
Nechci se vám vměšovat do debaty, ale já bych to ted teda v partition editoru vsechno smazal a vytvořil si ty partitiony znova, takže si hrosikku vklidu sedni a rozmysli si kolik chceš jakýmu systému přidělit místa na disku...Jesli chceš mít data přístupný z windowsů na jinym disku než samotný windowsi...

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #28 kdy: 09 Února 2008, 00:00:28 »
... by mělo jít naformátovat disk z win. ....

jj to máš pravdu to by bylo v asi nejjednodužší...ale sakriš já netušim jesli instalace vist je stejná jako u xp :( každopádně hrosikku, pri instalaci windowsů musíš nechat nealokovaný místo na disku pro linux.
Jesli to při instalaci vist, jde, tak rovnou v ní odstran z disku vsechny oddíly, vytvoř dle úvahy oddíly pro windows,ale nedávej jim sto procent místa na disku ale cca 20 GB si nech pro Linux.

edit: ale vlastně pochybuju, že instalátor windows bude umět odstranit ext3...tak bys je musel kdyžtak odstranit přes ten partition editor spuštěnej z liveCD
« Poslední změna: 09 Února 2008, 00:02:28 od ady709 »

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #29 kdy: 09 Února 2008, 00:01:12 »
Jejda, mě se ježily vlasy na hlavě když sem koukal co mi instalátor ubuntu nabídne za automatický rozdělení :)


jsem nekde cetl (uz nevim jestli to bylo v souvislosti s ubuntu nebo jinou distro) ze autori radsi defaultne nabizeji instalaci na cely disk, protoze mene zkuseni uzivatele pak stejne maji s dualbootem problemy...

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #30 kdy: 09 Února 2008, 00:04:42 »
Gparted - návod na gparted na používání v ubuntu 6.10, ale jinak je to téměř stejný i na 7.10 nebo live cd:
http://marp.blog.root.cz/0707/gparted-silny-nastroj-pro-deleni-disku
« Poslední změna: 09 Února 2008, 00:07:16 od luisah »

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #31 kdy: 09 Února 2008, 00:06:10 »
Jejda, mě se ježily vlasy na hlavě když sem koukal co mi instalátor ubuntu nabídne za automatický rozdělení :)


jsem nekde cetl (uz nevim jestli to bylo v souvislosti s ubuntu nebo jinou distro) ze autori radsi defaultne nabizeji instalaci na cely disk, protoze mene zkuseni uzivatele pak stejne maji s dualbootem problemy...
No, každopádně radši měnit ručně (s pomocí fóra) než nechat nákej algoritmus aby si zametal s diskem :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #32 kdy: 09 Února 2008, 00:09:01 »
takhle, já bych to klidně napřed celý rozdělil v Gparted (protože rovnou nainstalovat win mi nejde), ale sám to nezvládnu. S místem neni problém, mám to rozmyšlený...

Pokusím se podle návodu-díky..kdyžtak budu psát..
jsem začátečník, ale snažím se :)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #33 kdy: 09 Února 2008, 00:11:25 »
Jednoduše řečeno, v Gparted všechno smazat a pak vytvořit jeden oddíl pro win a naformátovat na ntfs a druhý nechat bejt - to až při instalaci lin.

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #34 kdy: 09 Února 2008, 00:19:28 »
ano, třeba tak bych to udělal...
nabootoval jsem Gparted a mám šedou tabulku  kde je několik možností:
auto-configuration
do X configuration
macbook option
witch frame bufer
force vesa driver
...
boot MBR or first hard drive
boot partition #1 on first hard drive
...

co mám teda dát pro kompletní smazání?
(v tomhle mi článek neporadil)
jsem začátečník, ale snažím se :)

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #35 kdy: 09 Února 2008, 00:23:21 »
to vypadá že je jenom volba grafickýho rozhraní, klíďo bych zkusil auto.

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #36 kdy: 09 Února 2008, 00:33:18 »
teď takovej tranej problém- zvolil sem cz keymap a teď mám číselně zadat jazyk.... na notebooku nemám numerickou klávesnici a číslice pomocí shiftu nefungují, nevíce co s tím??

"notebooková klávesnice" Fn+... ukazuje nesmysly
jsem začátečník, ale snažím se :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #37 kdy: 09 Února 2008, 00:39:04 »
dobrý-tohle mám
gparted je pořád anglicky i po zvolení češtiny...

ukazuje mi jeden partition unallocated (31,38MB)

mám dát new? nebo jak napřed smažu celý disk?
jsem začátečník, ale snažím se :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #38 kdy: 09 Února 2008, 00:41:56 »
...to byl jeno hda, pak je tady ještě sda:
ext3 (227GB) a extended - linux swap (5,79GB)

mám je normálně všechny smazat? i hda i sda?
jsem začátečník, ale snažím se :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #39 kdy: 09 Února 2008, 01:47:07 »
v GParted jsem smazal všechny tři položky a vytvořil jednu ntfs o velikosti 200GB (zbývající cca 50GB pro linux jsem nechal tak), proběhla instalace z recovery disků (nevim přesně jestli to byly přímo visty nebo nebo jen nějaký aplikace od Aceru ale doufám že visty) a po restartu  mi to píše:

GRUB Loading stage1.5.

Grum loading, please wait...
Error 17
_

a nic... jestli někdo více co dál, poraďte prosím...
jsem začátečník, ale snažím se :)

cuba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #40 kdy: 09 Února 2008, 02:29:47 »
v GParted jsem smazal všechny tři položky a vytvořil jednu ntfs o velikosti 200GB (zbývající cca 50GB pro linux jsem nechal tak), proběhla instalace z recovery disků (nevim přesně jestli to byly přímo visty nebo nebo jen nějaký aplikace od Aceru ale doufám že visty) a po restartu  mi to píše:

GRUB Loading stage1.5.

Grum loading, please wait...
Error 17
_

a nic... jestli někdo více co dál, poraďte prosím...

Řešeni bude nejspíše zde>http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #41 kdy: 09 Února 2008, 09:38:56 »
Eee, to vypadá, že se instalace Visty ani nedotkla MBR, což je samo o sobě podivný. Je(jsou) to instalační CD(nebo DVD) od M$? :-\   
Vim že ASUS dodává nějaké CD pro obnovu, jak je to u Aceru nevim a stejně nevim jak to funguje  :-\ Příp. se zkus se podívat do manuálu k tomu NB, co tam o tom píšou
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #42 kdy: 09 Února 2008, 11:43:37 »
popřípadě bych se poohlídnul po plnohodnotnej instalaci windowsů nebo bych se bez nich rovnou obesel. Z těch podmínek pro legální používání wins by se jeden pozvracel!

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #43 kdy: 09 Února 2008, 11:53:45 »
takle k notebooku sem nedostal ani jedno CD ani DVD, musel jsem si pomocí acer recovery manageru (nebo jak se to jmenovalo) sám vypálit 2 DVD. K notebooku, respektive v notebooku sem dostal "Windows Vista Home Premium OEMAct", samozřejmě nálepka zespoda s licencí...ale instalovat nemám z čeho...na Visty sem si docela zvykl...říkal sem si že bych si stáhl win XP 64bit (protože noťas je dělanej na 64bit OS ale Visty tam dali jenom 32bit, nevim proč) ale kupovat je rozhodně nebudu, samo že mám doma několik kopíí XP, ale rád bych ty Visty....na těch DVD by měly býtt, co jinýho by tam bylo jako recovery, když ovladače mám na jednom CD a acerovský aplikace přece nemůžou být tak velký...
jsem začátečník, ale snažím se :)

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #44 kdy: 09 Února 2008, 12:00:03 »
jesli máš xp tak je nainstaluj místo těch recovery vist, instalátor XP si zapíše bootblock do mbr, což obnova z recovery zřejmě nedělá.potom zkus tu obnovu vist a nakonec ubuntu (nezapomen nechat to nealokovaný místo :) )

Edit: jo prosimtě a co to sda? hda a sda nemůžou bejt dva oddíly na jednom disku. Nemáš náhodou připojenej i ten externí disk? pozor na něj...

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #45 kdy: 09 Února 2008, 12:13:06 »
nn, ten externí sem naštěstí včas odpojil :)
no tak mi to psal ten GPArted, já sem to viděl poprvý v životě, tak nevim, ale nebyly oba v jednom okně, ale musel sem to přepnout v první záložce... se sda sem nedělal vůbec nic a na hda sem to smazal a vytvořil jeden oddíl ntfs 200GB.

co je MBR?
jsem začátečník, ale snažím se :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #46 kdy: 09 Února 2008, 12:22:51 »
teď mi instalace XP píše že nenalezl žádné pevné disky...žádná instalace...
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #47 kdy: 09 Února 2008, 12:24:00 »
MBR=Master Boot Record=Hlavní bootovací záznam
Odtamaď to bere info odkaď bootovat
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #48 kdy: 09 Února 2008, 12:28:14 »
teď mi instalace XP píše že nenalezl žádné pevné disky...žádná instalace...
to je peklo...hda je ide disk a ten by xpčka snad najít měli...možná že se jim nelíbí ten oddíl ntfs vytvořenej přes gparted ? nešel by ten oddíl vytvořit při instalaci xp? nebo fakt tě vyhodí že tam neni disk vůbec?to je čudný

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #49 kdy: 09 Února 2008, 12:36:16 »
V počítači nebyly nalezeny žádné pevné disky. Ujistěte se, že jsou zapojeny bláblá...
Jo peklo to je už od tý doby co sem si Ubuntem smazal komplet disk, ikdyž psali že se to nestane, ale budiš, jak teď z toho ven?
mám znova najet do Gparted?
jsem začátečník, ale snažím se :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.