Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dual-boot  (Přečteno 2655 krát)

krishke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Dual-boot
« kdy: 09 Února 2008, 19:52:17 »
Dobry den, pokousim se nainstalovat Kubuntu i386 jako druhy system na muj disk. Jako primar jede momentalne Microsoft Vista Ultimate 32bit. Muj HDD ma kapacitu 298GB, z cehoz je 38GB volnych. Avsak kdykoliv se pokusim nainstalovat dual-boot, tak mi instalator napise, ze mam malo mista, coz se mi zda divne, nebot na muj stary pocitac (40GB HDD) jsem system nainstaloval, ackoliv je pravda, ze tam byl chudak sam ;) Je tedy muj problem zapricinen chybou Live CD, nebo mam opravdu malo mista?

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Dual-boot
« Odpověď #1 kdy: 09 Února 2008, 20:02:54 »
nejdřív si budeš muset to volný místo dát jinýho oddílu, tzn budeš muset zmenšit stávající oddíl a ubuntu pak nainstalovat do toho volnýho místa za prvnim oddílem, kde si při instalaci vytvoříš linuxovej oddíl.

krishke

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Dual-boot
« Odpověď #2 kdy: 09 Února 2008, 20:06:35 »
ja myslel, ze bych to nainstaloval takhle: cituji:,,nainstalovat Ubuntu vedle již stávajícího operačního systému (nejspíše MS Windows)" a to by to mel instalator zvladnou sam, ja to totiz nezvladnu a nebo se bojim, ze bych to nejak pokazil a poskodil soubory, coz nechci

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Dual-boot
« Odpověď #3 kdy: 09 Února 2008, 20:12:48 »
tak si nenechavej nic dělat automaticky od instalátoru. Budeš si muset třeba ve windowsech pomocí partition magic změnit velikost oddílu. Na jeden oddíl dva systémy nedáš. Ani dva windowsi.

viz:
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=19147.0

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Dual-boot
« Odpověď #4 kdy: 09 Února 2008, 20:28:54 »
Osobně doporučuji rozdělit disk ručně viz. bod 5, ale musíš vědět co děláš - pak je to nejbezpečnější.
Každopádně doporučuji, pokud nemáte win četstvě naistalovaný defragmentovat.
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD

gargy2002

  • Host
Re: Dual-boot
« Odpověď #5 kdy: 09 Února 2008, 20:30:42 »
Hmm, pres 250GB dat na HDD se systemem je mazec. Osobne bych doporucoval zalohovat. Mate v planu instalovat novej system, coz si vyzaduje zalohu jak systemu, tak dat. Pokud ale chcete data ztratit, tak muzete bez obav pokracovat dal. ;) Kdyz mate ve widlich takhle zaplnenej HDD, tak ten system musi byt pekne pomalej, kdyz ma neco hledat mezi tolika GB dat. Sam jsem to pozoroval, kdyz jsem mel zaplnenej HDD filmama, kdyz jsem mel tak 80-90% plnej disk, tak se mi zacaly filmy kousat. Takze zalohovat system, data a bude lepsi si vytvorit oddily pro Kubuntu ve win, pak to pri instalaci pouze potvrdit na format a nemely by byt problemy...
Pokud je volnych pouze 40GB a ma se vytvorit novej oddil, je treba pro vytvoreni treba 5GB daleko vice volneho mista, aby se ten oddil mohl vytvorit.

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Dual-boot
« Odpověď #6 kdy: 09 Února 2008, 20:32:24 »
Kdesi sem tu četl, že oddíly je lepší zmenšovat ve Vistě integrovaným nástrojem(Start/Ovládací panely/Nástroje pro správu/Správa počítače/Úložiště), bo NTFS ve Vistách je oproti NTFS v XP nějak upravený
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

gargy2002

  • Host
Re: Dual-boot
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2008, 20:37:59 »
Kdesi sem tu četl, že oddíly je lepší zmenšovat ve Vistě integrovaným nástrojem(Start/Ovládací panely/Nástroje pro správu/Správa počítače/Úložiště), bo NTFS ve Vistách je oproti NTFS v XP nějak upravený
Ja to udelal a nemam problem. V live CD jsem pouze formatoval..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.