Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Živě.cz mile překvapuje  (Přečteno 16386 krát)

MikiTwic

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 239
  • Vždycky to nějak jde...
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #25 kdy: 12 Února 2008, 16:55:32 »
Souhlasím, článek jsem hned četl a je super ;)
Jsem zvědav jaký bude další díl?  ::)
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" 64-bit, Asus F3Tc AP087 - AMD Turion64 2.2GHz, 2GB RAM, Geforce Go 7300 (NVIDIA Driver Version: 173.14.30)

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #26 kdy: 12 Února 2008, 20:02:59 »
Jako kdyby toto bylo ve Windows samozřejmostí a ještě ve Vistách.
Neťahajme si tu medové motúzy popod fúzy, každý predsa vie že windows s HW nemá ani zdaleka také problémy ako linux. Stačí si do PC zapojiť trošku exotickejší HW a máte smolu.
Veci čo sú vo windowse samozrejmosť, v linuxe samozrejmosťou byť nemusia. A to že je návod na wiki, myslíte že každý má čas behať po nete? keď som bol windowsovým užívateľom, ani som nevedel čo to wiki je.
Iba z vlastnej skúsenosti môžem povedať že som nerozbehal multifunkčné zariadenie, s grafikou som si hlavu lámal dva týždne a nejde mi ani taká samozrejmosť akou je mikrofón. Je mi jasné že s tým linux nič nemá (komerčné firmy dávajú prednosť komerčnému OS, veď prečo by strácali čas...)

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #27 kdy: 12 Února 2008, 20:51:55 »
dneska mi prislo nejnovejsi cislo Computeru a i z toho mam tak trochu pocit, ze se snad v redakci zacnou venovat Linuxu vic nez bylo doposud zvykem. uz v minulych cislech se objevili recenze nekterych distribuci ci jine odkazy k Linuxu. v tom aktualnim se sice nevenuji primo Linuxu, ale hned prvni clanek ma nadpis Zadarmo uz jen kure nehrabe, pak nasleduje vyber toho nejlepsiho zdarma dostupneho softwaru, a to mi tak trochu pripomina vyber meho softu v Linuxu (firefox, vlc media player,  openoffice.org, gimp, inkspace, ...)
treba uz letos konecne nastane ten zlom a Linux se zacne masove sirit, jak to nekteri predpovidaji uz leta :D
« Poslední změna: 16 Února 2008, 13:34:46 od Anna Taliánová »

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #28 kdy: 12 Února 2008, 21:04:28 »
Ver mi že nezačne. Ja z pohľadu "bežného" užívateľa to môžem s určitostou povedať. Linux sa možno dostane do firiem a nejakých pobočiek, avšak na domáce stolné počítače veľmi málo.
Predsalen by museli výrobcovia HW začať viacej s linuxom spolupracovať, ale to sa im neoplatí keďže na linuxe je všetko (takmer) zadarmo. Preto sa všetci výrobcovia hrnú za winom, lebo sa pekne nabalia.
A s určitosťou môžem povedať že pokiaš budú kvalitné hry bežať na windowse, linux nemá šancu. A môžeme len snívať že kvalitné hry prídu na linux (čo podľa mna nehrozí z toho istého komerčného dôvodu ako je to s výrobcami HWru)

Len teraz dúfam že nedávam návod na flame... už sa krotím :D

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #29 kdy: 12 Února 2008, 21:12:23 »
Linux sa možno dostane do firiem a nejakých pobočiek, avšak na domáce stolné počítače veľmi málo.

zrovna vcera myslim vysel na rootu clanek o tom, ze vetsina linuxovych stanic jsou prave domaci pocitace... vychazeli z mereni navstevnosti webu pomoci sluzby navrcholu.cz asi to neni uplne objektivni, ale o necem to prece jen vypovida...
cely clanek zde

existpierre

  • Host
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #30 kdy: 12 Února 2008, 21:51:56 »
Len taka otazocka... > Mac OS je menej rozsireny alebo viacej ako celkovo Linux? Pytam sa preto, ze ak Mac OS ma mensie percento podielu, preco pre neho hry su (nehovorim ze vela, ale poviem priklad, taky warcraft) a pre linux nie?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #31 kdy: 12 Února 2008, 21:54:14 »
Len taka otazocka... > Mac OS je menej rozsireny alebo viacej ako celkovo Linux? Pytam sa preto, ze ak Mac OS ma mensie percento podielu, preco pre neho hry su (nehovorim ze vela, ale poviem priklad, taky warcraft) a pre linux nie?
MacOS má mnohem větší zastoupení a to hlavně v USA...

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #32 kdy: 12 Února 2008, 23:52:47 »
Len taka otazocka... > Mac OS je menej rozsireny alebo viacej ako celkovo Linux? Pytam sa preto, ze ak Mac OS ma mensie percento podielu, preco pre neho hry su (nehovorim ze vela, ale poviem priklad, taky warcraft) a pre linux nie?
MacOS má mnohem větší zastoupení a to hlavně v USA...

To bych netvrdil. MacOS má větší zastoupení v USA, Japonsku a možná pár zemích západní Evropy, to je ale vše. Osobně si myslím, že pokud bychom vzali celosvětové rozšíření, tak je Linux rozšířenější. Má totiž taky svoje bašty - Indie a Čína. I u nás je rozšířenější než MacOS, viz můj článek na blogu: http://my.opera.com/Sesivany/blog/2008/02/11/linux-roste
Problém je, že výrobci hardware a software se řídí především USA.

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #33 kdy: 13 Února 2008, 07:10:28 »
Těžko říct, ale u Mac OSX se udává celosvětově zastoupení necelými deseti procenty a u Linuxu asi 1 procento...Netvrdím ale, že jsou to stoprocentně důvěryhodná data...Jen pokud mohu posuzovat hodně subjektivně, tak v mém okolí se vyskytuje pár Macařů, ale žádný linuxák...No a co se týče softwaru, myslím hlavně komerčního, tak mnoho z něj je ve verzi Pc i Mac, ale ne Linux...Pokud by tedy rozšíření MacOSX bylo menší než Linuxu, asi by se výrobcům nevyplatilo takový soft vyvíjet...Myslím, že i v Čechách je dost Maců, je tady dost firem, které se zabývají jejich prodejem a zjevně fungují mnoho let, takže pokud by se neprodávalo, asi by tu nebyli...Ale přesná čísla fakt nevím, často mi přijde, že uváděné statistiky jsou hodně účelové a záleží na tom, kdo je chce jak interpretovat.

Ono je to ale těžký, je to začarovaný kruh...kupa komerčního softwaru nebude vyvíjena, pokud bude mít Linux malé zastoupení na trhu...a opačně... pokud kupa komerčního softwaru nebude pro linux, tak to bude mnoho lidem bránit v přechodu na něj...
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

wam]Spider007

  • Host
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #34 kdy: 13 Února 2008, 08:53:40 »
komercny software sa robi aj pre win aj pre mac z dovodu, ze tieto firmy maju dost podobnu obchodnu politiku a vyvojari softu sa mozu nabalit...

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #35 kdy: 13 Února 2008, 09:28:36 »
No samozřejmě, že to nikdo nedělá pro něčí krásné oči... :) Ono taky vyvíjení softwaru něco stojí a z něčeho se to musí platit...A pokud to má být spolehlivý software, který  má být nasazen třeba ve firmách, tak se k tomu obvykle váže ještě i technická podpora...Já to neobhajuju, jen tím chci říct, že kdyby Linux byl odbytištěm pro širokou nabídku komerčního softwaru, tak by prostě neexistovaly jen verze pro Win a Mac...no a ruku na srdce...kolik lidí je ochotno platit za software, když přece můžou mít něco zadarmo :)
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #36 kdy: 13 Února 2008, 10:20:21 »
Těžko říct, ale u Mac OSX se udává celosvětově zastoupení necelými deseti procenty a u Linuxu asi 1 procento...

Prosil bych zdroj, který to udává, protože to vůbec není pravda. V USA má MacOS necelých 7% a to je hodně velká výjimka. Celosvětově má Mac tak 1%, protože kromě pár zemí má hluboko pod 1%.
Člověk nemůže brát jako směrodatné, co vidí kolem sebe. Např. kolem mě je hromada linuxářů a macíkářů a fakt je ten, že Linux má v ČR lehce přes 1% a Mac cca. 0,7%. Nejsměrodatnější jsou v tomto statistiky z Toplistu nebo Navrcholu, které poskytují dostatečně rozsáhlý vzorek.
Proč se tedy dělá komerční soft pro Mac a ne pro Linux? Důvodů je několik: 1. Mac je tu od počátku a v počátcích to byla nejvýznamnější platforma, proto pro ni mnoho tvůrců software začlo dělat produkty a pak v tom už jen pokračovali, 2. MacOS X je unifikovaná platforma s jedním API, vývoj je pro přecejen jednodušší než pro desítky distribucí, navíc je to jeden produkt, za kterým stojí silná firma, takže má při lobbingu u tvůrců softwaru větší šanci, 3. V USA má významný podíl a většina významných softwarových firem je z USA. Navíc Američani jsou tak sebestřední, že tržní podíly v USA vydávají za celosvětové tržní podíly, takže vzniká dojem, že má Mac 7% i celosvětově, což zdaleka nemá, 4. zatímco uživatelé Linuxu jsou zvyklí mít na to, že software je open source a zadarmo a nechce se jim za software moc platit, případně plno z nich má problémy i s tím, když je něco closed source, uživatelé Macu většinou problém si za něco zaplatit nemají.

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #37 kdy: 13 Února 2008, 12:58:44 »
Těžko říct, ale u Mac OSX se udává celosvětově zastoupení necelými deseti procenty a u Linuxu asi 1 procento...

Prosil bych zdroj, který to udává, protože to vůbec není pravda. V USA má MacOS necelých 7% a to je hodně velká výjimka. Celosvětově má Mac tak 1%, protože kromě pár zemí má hluboko pod 1%.
Člověk nemůže brát jako směrodatné, co vidí kolem sebe. Např. kolem mě je hromada linuxářů a macíkářů a fakt je ten, že Linux má v ČR lehce přes 1% a Mac cca. 0,7%. Nejsměrodatnější jsou v tomto statistiky z Toplistu nebo Navrcholu, které poskytují dostatečně rozsáhlý vzorek.
Proč se tedy dělá komerční soft pro Mac a ne pro Linux? Důvodů je několik: 1. Mac je tu od počátku a v počátcích to byla nejvýznamnější platforma, proto pro ni mnoho tvůrců software začlo dělat produkty a pak v tom už jen pokračovali, 2. MacOS X je unifikovaná platforma s jedním API, vývoj je pro přecejen jednodušší než pro desítky distribucí, navíc je to jeden produkt, za kterým stojí silná firma, takže má při lobbingu u tvůrců softwaru větší šanci, 3. V USA má významný podíl a většina významných softwarových firem je z USA. Navíc Američani jsou tak sebestřední, že tržní podíly v USA vydávají za celosvětové tržní podíly, takže vzniká dojem, že má Mac 7% i celosvětově, což zdaleka nemá, 4. zatímco uživatelé Linuxu jsou zvyklí mít na to, že software je open source a zadarmo a nechce se jim za software moc platit, případně plno z nich má problémy i s tím, když je něco closed source, uživatelé Macu většinou problém si za něco zaplatit nemají.

Sám jsem psal, že netvrdím, že jsou to stoprocentně důvěryhodná data...byl to také údaj z nějaké statistiky asi před půl rokem, ale přiznám se, že už nevím z jaké. Jak jsem také psal, statistiky se dají interpretovat různě, záleží co kdo chce interpretovat. Mě osobně je úplně jedno, který systém má jaké zastoupení na trhu, pro mě počítač především pracovní nástroj a je pro mě daleko podstatnější jeho funkčnost, spolehlivost a dostupnost kvalitních aplikací. Sám mám Win, MacOSX i Linux (i když ne Linux na práci)
« Poslední změna: 16 Února 2008, 13:55:16 od Anna Taliánová »
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #38 kdy: 16 Února 2008, 08:43:24 »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #39 kdy: 16 Února 2008, 12:30:19 »
je videt, ze spoluprace zive.cz a linuxexpresu prinasi sve ovoce...

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #40 kdy: 16 Února 2008, 18:50:33 »
je videt, ze spoluprace zive.cz a linuxexpresu prinasi sve ovoce...
prave se mi to potvrdilo, kdyz jsem se o tomto tematu o clanku ze serveru zive.cz docetl na linuxexpresu Co je noveho ve svete Ubuntu

P.S. i kdyz za to muze, jak jsem si vsimnul, clenka naseho fora Anna Talianova

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #41 kdy: 04 Března 2008, 22:04:55 »
Těžko říct, ale u Mac OSX se udává celosvětově zastoupení necelými deseti procenty a u Linuxu asi 1 procento...

Prosil bych zdroj, který to udává, protože to vůbec není pravda. V USA má MacOS necelých 7% a to je hodně velká výjimka. Celosvětově má Mac tak 1%, protože kromě pár zemí má hluboko pod 1%.
Člověk nemůže brát jako směrodatné, co vidí kolem sebe. Např. kolem mě je hromada linuxářů a macíkářů a fakt je ten, že Linux má v ČR lehce přes 1% a Mac cca. 0,7%. Nejsměrodatnější jsou v tomto statistiky z Toplistu nebo Navrcholu, které poskytují dostatečně rozsáhlý vzorek.
Proč se tedy dělá komerční soft pro Mac a ne pro Linux? Důvodů je několik: 1. Mac je tu od počátku a v počátcích to byla nejvýznamnější platforma, proto pro ni mnoho tvůrců software začlo dělat produkty a pak v tom už jen pokračovali, 2. MacOS X je unifikovaná platforma s jedním API, vývoj je pro přecejen jednodušší než pro desítky distribucí, navíc je to jeden produkt, za kterým stojí silná firma, takže má při lobbingu u tvůrců softwaru větší šanci, 3. V USA má významný podíl a většina významných softwarových firem je z USA. Navíc Američani jsou tak sebestřední, že tržní podíly v USA vydávají za celosvětové tržní podíly, takže vzniká dojem, že má Mac 7% i celosvětově, což zdaleka nemá, 4. zatímco uživatelé Linuxu jsou zvyklí mít na to, že software je open source a zadarmo a nechce se jim za software moc platit, případně plno z nich má problémy i s tím, když je něco closed source, uživatelé Macu většinou problém si za něco zaplatit nemají.

Sám jsem psal, že netvrdím, že jsou to stoprocentně důvěryhodná data...byl to také údaj z nějaké statistiky asi před půl rokem, ale přiznám se, že už nevím z jaké. Jak jsem také psal, statistiky se dají interpretovat různě, záleží co kdo chce interpretovat. Mě osobně je úplně jedno, který systém má jaké zastoupení na trhu, pro mě počítač především pracovní nástroj a je pro mě daleko podstatnější jeho funkčnost, spolehlivost a dostupnost kvalitních aplikací. Sám mám Win, MacOSX i Linux (i když ne Linux na práci)

Narazil jsem na aktuální statistiky...jsou samozřejmě celosvětové a tímpádem zřejmě zprůměrované..

http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=8
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

premet

  • Host
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #42 kdy: 04 Března 2008, 22:10:16 »
I když MacOS má 7 procent, tak z toho tipuju tak 6,5 procent jsou Američani, kde je Apple běžnější než Microsoft  :)

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #43 kdy: 04 Března 2008, 22:24:27 »
zkoušel jsem vyjet i statistiky podle regionů, ale bohužel nejsem registrovaný uživatel stránek, které poskytují tyto statistiky... :-(

U nás mám pocit, že Macy jsou spíš přítomny ve firemním prostředí, v podstatě většina DTP v tiskárnách a většina grafických studií (já se aspoň se v tomto prostředí pohybuju) jede na Mac OSX, no ale hádat procentuální zastoupení si fakt netroufám...
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #44 kdy: 05 Března 2008, 12:24:06 »
no ale hádat procentuální zastoupení si fakt netroufám...

Není třeba nic hádat, Toplist ukazuje za minulý týden 0,93% pro Linux a 0,7% pro MacOSX, Navrcholu dává Linuxu o trošku víc, ale pořád je to hodně podobné, takže to asi fakt odpovídá realitě.

alik99

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: Živě.cz mile překvapuje
« Odpověď #45 kdy: 05 Března 2008, 14:04:44 »
Já jsem právě díky článku na Živě.cz poprvé nainstaloval Linux (Ubuntu 7.10) a zatím jsem s tím plně spokojenej. Všechno běží tak jak má a na to co mi neběží najdu odpověď buď tady na konferenci nebo na wiki. Bohužel v práci musim používat WXP, jinak bych už tu měl taky Linux  :)
článek jako takovej je právě velmi dobře napsanej a s instalací nebyl sebemenší problém a vřele bych ho doporučoval všem co o Linuxu začali přemýšlet a chtějí změnu.
« Poslední změna: 05 Března 2008, 21:41:47 od Anna Taliánová »
Rád mluvím o ničem,neboť je to jediné téma, o kterém vůbec něco vím!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.