Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Fedora vs. Ubuntu  (Přečteno 27579 krát)

Crofi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Fedora vs. Ubuntu
« kdy: 11 Února 2008, 13:32:31 »
Viete mi niekto povedať, aký je tam rozdiel, v čom je čo lepšie? Ja teraz používam Ubuntu GG, no len či je tam nejaký podstatný rozdiel? Vďaka za vyjadrenie.
« Poslední změna: 11 Února 2008, 17:48:36 od Anna Taliánová »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Fedora vs Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 11 Února 2008, 13:46:16 »
http://www.fedora.cz/
Podstatný rozdíl bych nehledal. Pokud chceš gnome, je možné si nainstalovat gnome i ve fedoře.
Stáhni live CD a uvidíš.
« Poslední změna: 11 Února 2008, 17:47:26 od Anna Taliánová »

Pavel Půlpán

Re: Fedora vs Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 11 Února 2008, 14:00:12 »
Fedora je založená na větvi RedHatu, Ubuntu je založené na větvi Debianu... nic víc nic míň. A s tím si nese i rozdíly typu balíčkovací systém, init, ... 8)

Crofi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Re: Fedora vs Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 11 Února 2008, 17:47:18 »
Čo by mi kto odporúčal? Lebo hovorím mam Ubuntu zopar rôčkov a každým new distrom je vždy niečo vylepšené - ako je na tom Fedora? Dá sa povedať, že je stabilnejšia alebo .....? Ako chcem vyskúšať aj fedoru ale neviem či to má zmysel ?
« Poslední změna: 11 Února 2008, 17:49:41 od Anna Taliánová »

PELKO

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 410
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 11 Února 2008, 18:17:54 »
Keďže máš ubuntu zopár rokov, máš nejaký zásadný dôvod prečo meniť?
A ak chceš vyskúšať fedoru, existuje virtualizácia :)

Crofi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 11 Února 2008, 23:23:35 »
no akurat som vyskusal fedoru a nic moc ubuntu mi pripada vsestrannejsie a pohodlnejsie skusal som predtym aj mandrivu a este predtym mandrake ale ubuntu sa umna ujalo na 100 percent je omnoho logickejsie urobene vsetko je take ine ako premna jednoznacne ubuntu. takze tak.

premet

  • Host
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 12 Února 2008, 09:24:14 »
Kdy si dávno jsem zkoušel Fedoru, když sem s Linuxem začínal, tak jsem pár distribucí vyzkoušel. Po instalaci Fedory jsem si udělal upgrade a systém mi již nenaběhl  :D a jelikož jsem neveděl příčiny a byl neznalý tak jsem zase zkoušel dál až sem zakotvil u Ubuntu.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 12 Února 2008, 09:30:49 »
Kdy si dávno jsem zkoušel Fedoru, když sem s Linuxem začínal, tak jsem pár distribucí vyzkoušel. Po instalaci Fedory jsem si udělal upgrade a systém mi již nenaběhl  :D a jelikož jsem neveděl příčiny a byl neznalý tak jsem zase zkoušel dál až sem zakotvil u Ubuntu.

Měl jsem ten samý problém, jen s tím, že jsem pak ještě přešel na Mandrivu 2006. Jenže i zde bylo hodně kompilování, takže jsem zkoušel dál a našel Ubuntu, u kterého jsem od distribude 6.06 LTS. Je jednodušší, ovladatelnější, blbuvzdornější.

premet

  • Host
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 12 Února 2008, 09:34:42 »
Já jsem na Mandrivě začal, jelikož jsem si ji koupil i s knížkou to bylo moje seznámení s Linuxem. Myslím, že jsem pak ješte zkoušel OpenSuse, ale tam se mi nelíbí balíčkovací systém a zdáli se mi pomalejší a pak jsem si na zkoušku nainstaloval na DualBoot Kubuntu, jelikož jsem používal grafické prostředí KDE a to si upravoval a furt byl na Mandrivě až jednou jsem na Kubuntu zůstal a Mandrivu shodil. Jinak si myslím, že Fedora v dnešní době je taky dobrá distribuce. Ona má každá svoje výhody a nevýhody.

Crofi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 14 Února 2008, 13:07:38 »
ja som už na sto percent istý že ubuntu je važna konkurencia pre windows a osobne aj 3 krat tak lepšie.

existpierre

  • Host
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 14 Února 2008, 13:27:40 »
ja som mal fedoru asi 4 mesiace, konkretne 7 to bola tusim. No nebolo to ono, zdala sa mi pomala (ale to mohlo byt sposobene tym ze som mal ATI 9600), vacsina veci co som robil bola cez command lajnu(aj ked teraz viem, ze na niektore veci bolo GUI o ktorych som nevedel) a nebola taka dobra podpora ako je tu na fore. Takisto som tam nevedel rozbehat TV a modem. Ale to boli vlastne moje linuxacke zaciatky. Na nej som sa vela naucil :) Po odporuceni som skusil ubuntu a uz ho nevymenim za ziadne distro :P

ant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 15 Února 2008, 10:09:20 »
Mě naopak Fedora přišla svižnější než UBUNTU, ale to může být jen subjektivní dojem. Každopádně mi dost vadila nedostatečná podpora uzavřených mediálních formátů. Ku příkladu absence něčeho jako je w32codec.deb atd. atd. Určitě si však odzkouším Fedoru 9
Gigabyte DS3 Intel C2D 2,4 GHz_2 GB RAM_Gigabyte NV8600 GTS_Ubuntu8.04LTS
IBM/Lenovo R61 C2D 2.1 GHz_2GB RAM_NVS 140_ArchLinux i686
 $man woman $No entry found

Z

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22

Miro Hrončok

Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 16 Února 2008, 12:34:17 »
Ku příkladu absence něčeho jako je w32codec.deb atd.
Zkoušel jsem Fedoru 8 Xfce Spin a přemýšlel jsem o ní. Tohle by pro mě bylo ale rozhodující. Nejmenuje se ten balíček prostě jinak? Nebo opravdu ty kodeky nemá?

linux tree
Super obrázek, jen se mi nelíbí větvení Ubuntu a derivátů.
« Poslední změna: 16 Února 2008, 12:37:23 od Miro churchyard Hrončok »

smejky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 23 Února 2008, 18:08:11 »
Mě naopak Fedora přišla svižnější než UBUNTU, ale to může být jen subjektivní dojem. Každopádně mi dost vadila nedostatečná podpora uzavřených mediálních formátů. Ku příkladu absence něčeho jako je w32codec.deb atd. atd. Určitě si však odzkouším Fedoru 9

To je možné, že je Fedora rychlejší, protože je kompilována pro architekturu i686, narozdíl od Ubuntu (i386).
Ubuntu 8.04 Hardy Heron
AMD Athlon 64 3200+, 1024MB DDR2, nVidia GeForce 8600GS 256MB

nettezzaumana

  • Host
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 23 Února 2008, 18:19:08 »
Fedora je hodny distro, ale od Ubuntu se pomerne lisi.. Vyzkousej a uvidis. Na muj vkus ma Fedora nekolik featur, ktere se mi nezdaji sympaticke (selinux, yum, ..)

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 23 Února 2008, 18:21:27 »
Mě naopak Fedora přišla svižnější než UBUNTU, ale to může být jen subjektivní dojem. Každopádně mi dost vadila nedostatečná podpora uzavřených mediálních formátů. Ku příkladu absence něčeho jako je w32codec.deb atd. atd. Určitě si však odzkouším Fedoru 9

To je možné, že je Fedora rychlejší, protože je kompilována pro architekturu i686, narozdíl od Ubuntu (i386).
mno...ono se to lisi stroj od stroje. stejne jako nekteri rikaji, ze jim jde ubuntu pomalu oproti win a jini, ze je to naopak, tak podobne to bude i s fidorkou  8)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 25 Února 2008, 21:13:02 »
Já jsem na Mandrivě začal, jelikož jsem si ji koupil i s knížkou to bylo moje seznámení s Linuxem. Myslím, že jsem pak ješte zkoušel OpenSuse, ale tam se mi nelíbí balíčkovací systém a zdáli se mi pomalejší a pak jsem si na zkoušku nainstaloval na DualBoot Kubuntu, jelikož jsem používal grafické prostředí KDE a to si upravoval a furt byl na Mandrivě až jednou jsem na Kubuntu zůstal a Mandrivu shodil. Jinak si myslím, že Fedora v dnešní době je taky dobrá distribuce. Ona má každá svoje výhody a nevýhody.

No já OpenSuse vyzkoušel a mohu říct, že Gnome a KDE je skoro na jedno brdo. Skoro stejné ovládání. A ani na jednom prostředí se mi nepodařilo rozchodit CF.

nettezzaumana

  • Host
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 25 Února 2008, 21:20:45 »
4 Maky >>
coze?? to bych spis rekl, ze mas nejakou revoltujici vga kartu ..
V Suse napriklad existuje takovahle vec::





.. a dokonce i vetsinou funguje na 100%

zdravi ntz

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 25 Února 2008, 21:27:41 »
Chcel som zalozit nove vlakno, ale ako vidim, asi mozem kludne pisat aj sem. Mne sa zase jedna o rozdiel medzi Ubuntu a Kubuntu, teda GNOME a KDE (prip. Xfce).  Pred instalom Ubuntu som vyskusal live CD oboch a Ubuntu sa mi zdalo lepsie, hlavne na ovladanie. Ale aky je vlastne hlavny rozdiel, lebo ja som registroval len to, co som videl a dovnutra toho celeho nevidim. Viem, ze je rozdiel trochu aj s ovladanim a instalom programov, ale hlavne asi v GUI, alebo nie? A hned sa aj spytam, ci je mozne do Ubuntu implementovat KDE alebo naopak, aby sa mohlo trebars menit session ako napr. vo Fedore (sice ona je uz nieco trochu ine), alebo musim nainstalovat aj Kubuntu, ak by som chcel KDE? A aky by to malo prip. dopad na system?
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 25 Února 2008, 21:34:24 »
4 Maky >>
coze?? to bych spis rekl, ze mas nejakou revoltujici vga kartu ..
V Suse napriklad existuje takovahle vec::





.. a dokonce i vetsinou funguje na 100%

zdravi ntz

... a trfena husa zagagala  ;) čekal jsem, že se ntz ozveš.  ;D
No právě, odtud se mi to nepodařilo naistalovat. Stále mi to hlásilo, že mi nejde 3D. Když už 3D běželo, chtělo to nové ovladače, po ovladačích zase neběželo 3D a tak stále dokola.

nettezzaumana

  • Host
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 25 Února 2008, 21:42:20 »
4 Maki >> aha.. no sak sam vis, zivot je krutej .. u me na nv7300 to nastesti funguje

ps. potrefena husa si dneska malem uspinila vnitrek kalhot, pac updatuje jednou za cas a dneska (po vic nez mesici) pote, co se updatovalo radove desitky balicku, se totalne rozsypala Xka a nase husa proklela ve vzteku SuSE..

pps. po hodine hrani se vse podarilo vratit do puvodniho stavu a jeste jsem nareportoval dva bugy ;) -- zadny distro nejni bez chyby

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 25 Února 2008, 21:59:02 »
Jasně, všechno má své pro a proti. Třeba na OpenSuse se mi líbilo, že při instalaci ovladačů se nainsalovalo vše (s upozorněním) jak MP3, tak wmw, avi ... flash a další věcičky s tím souvysející. Což mi na Ubuntu chybí, byl by zase jednodušší po instalaci.

nettezzaumana

  • Host
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 25 Února 2008, 22:07:05 »
ps. a ja se mimo jine vazne tesim na nove ubuntu ii s LTS.. po apt a dpkg se mi fakt docela stejska..
pps. sak si sam zkus semo-tamo i jiny distro.. ono to neskodi .. ja uz u sebe nemuzu rict, ze jsem zamerenej na debian-like distra a nebo rpmkovy. me to je jedno. napriklad rpmkovy distra pouzivaj defaultne sysconfig (nahrada napr. za /etc/network/interfaces, prehledny udev rules ..) a to treba tedka u me prevazuje jako klad i nad seredne pomalym spravci baliku .. ps. sysconfig je jednoduse hustej ;)

Tomáš Karvay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 351
    • Tomáš Karvay
Re: Fedora vs. Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 25 Února 2008, 22:25:04 »
Tak já jsem Fedoru zkusmo nainstaloval, bohužel se mi nepodařilo nastavit net. Po vyplnění všech Ip adres a DNS si Fedora stále dosazuje nějakou jinou IP adrsu než mojí, ačkoliv mám nastaveno na statickou IP. Zajímavý, ještě jsem to nevzdal.. :)
Fujitsu Siemens Pi 3525, Ubuntu 10.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.