Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Skloňovat názvy programů?  (Přečteno 3002 krát)

shaman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
Skloňovat názvy programů?
« kdy: 16 Února 2008, 18:23:11 »
Rád bych se zapojil do překladu Ubuntu, zatím jsem začal navrhovat překlady v Launchpadu v ubuntu-docs šablonu games. Narazil jsem ovšem na problém, ke kterému jsem nenašel odpověď, a to jestli skloňovat názvy programů. Ne vždy se mi totiž podaří větu přeformulovat tak, aby byl název v prvním pádu. Mohl by mi někdo zkušenější poradit?

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Re: Skloňovat názvy programů?
« Odpověď #1 kdy: 16 Února 2008, 18:31:23 »
Možnosti jsou de facto dvě. Čeština sama je jazyk flexní, proto lépe česky znějící je název programu skloňovat. Někdy ale dojdete k nelibozvučným tvarům. Situaci lze obcházet např. trikem - "stránku otevřete v programu Firefox." namísto "stránku otevřete ve Firefoxu."
Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu, je dobré dodržet ji. Pokud se nemůžete rozhodnout, vůbec nic nepokazíte (právě naopak), když se podíváte, jak vypadají překlady jiné a budete je v této otázce kopírovat. Vaše překlady alespoň budou udržovat normu.
Mnoho zdaru!
Have you tried turning it off and on again?

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Re: Skloňovat názvy programů?
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2008, 11:59:25 »
Osobně často (rozumné!) skloňování programů používám. Pokud to nepůsobí příliš kostrbatě, podle mě to není problém. Pokud to moc nezní dobře, opiš to přes "programem" atd.

Nejsem si jistej, jestli v překladatelským týmu na toto vůbec máme jednotnou politiku. Pokud by tě to zajímalo podrobněji, napiš do naší poštovní konference (fórum sleduje málokdo) a dostaneš spoustu názorů od ostatních lidí, třeba se zároveň i na společném postupu domluvíme.

PS: Nezapomeň dát vědět, až přeložíš nějaký větší kus dokumentace. Musíme to schválit, a samo od sebe nás to nijak na nové návrhy neupozorní, musíš dát vědět, např. nahlášením "bugu". Díky za pomoc.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.