Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?  (Přečteno 15125 krát)

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« kdy: 26 Února 2008, 22:03:27 »
Zdravím,
mám prosbu na všechny, kteří provozují linuxový systém (jakýkoli) na přenosném počítači, zda by napsali své zkušenosti z oblíbenou značkou.

V notebookách nemám moc přehled, tak nevím, jak je to s podporou/nepodporou ruzných zařízení atd. Bohužel, na internet se informace většinou dostanou až ve chvíli, kdy někomu něco nefunguje. Existují sice seznamy, jaký systém a s jakým úspěchem se komu podařilo na který stroj nainstalovat, ovšem netuším, jak jsou takovéto informace aktuální.

Jde mi v prvé řadě o to, abych si nekoupil treba za 20000 mašinu, které nefunguje touchpad, neuspává a nemá ovladače na to a to.

Byl bych rád, kdybyste mi třeba i něco doporučili, ale pokud, tak alespoň s nějakým odůvodněním. Dík.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Myro

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • skill: Bill
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #1 kdy: 26 Února 2008, 22:12:05 »
Niečo podobné sa riešilo tu : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=3229.0
CPU: Sempron 2800 1,612 Ghz @ 1,800 Ghz. HDD: Seagate 160 GB,Seagate 40 GB. RAM: 1512 MB. Grafika: Nvidia Geforce 6100 OS: Ubuntu HH 8.04.3 Windows XP CZ
Acer Extensa 5620 : Ubuntu HH 8.04.3 / OpenSuse 11 + KDE

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #2 kdy: 26 Února 2008, 22:17:36 »
A tiez aj na inych vlaknach, staci hladat je toho tu dost. Ale co som pocul, tak IBM Lenovo, Fujitsu Siemens, Toshiba... Horsie to ide vraj na Aceroch a Asusoch. Ja osobne mam HP a je to celkom v pohode, az na par problemov, ktore sa vyriesili (vacsinou sami :)).
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #3 kdy: 26 Února 2008, 23:25:46 »
Myro, dík za link, nějak jsem na to nenarazil.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

nettezzaumana

  • Host
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #4 kdy: 26 Února 2008, 23:27:32 »
doporucuju::
chipset od intelu vc. zvukovky.
wifi atheros (madwifi) a nebo intel (ipw*)
vga nvidii a nebo integr intel

potom to bude obstojne slapat temer vzdy..

impact

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #5 kdy: 27 Února 2008, 08:07:40 »
Tady je velky prehled uzivatelskych zkusenosti https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam

Pokud se budes drzet toho, co napsal nettezzaumana, tak neudelas chybu. Ale rozhodne doporucuju jeste pred zakoupenim notebooku hledat uzivatelske zkusenosti na webu, nejlepe pomoci klicovych slov NAZEV NOTEBOOKU + LINUX nebo NAZEV NOTEBOOKU + UBUNTU.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #6 kdy: 27 Února 2008, 12:57:43 »
No, tak nejak pokukuju po Acer Aspire 7520G-502G32Mi, má chipset nVIDIA nForce 630M, coz by nemel byt problem, nekde pisou Mobile Intel GM965 Express chipset, taky podporovaný. Grafika nVIDIA.

Nemá někdo osobní zkušenosti? Mám šanci na úspěch?
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

nettezzaumana

  • Host
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #7 kdy: 27 Února 2008, 13:15:23 »
ne!! mam v soucasne dobe ntb s chipsetem od nvidie a povazuju to za svou "zivotni chybu", ze jsem do nej sel .. nebrat .. pokud nejsi master, tak ho budes jako ja hackovat x tejdnu, aby netuhnul, fungovalo acpi (ktere je spjato s chipsetem) a tak podobne ..

opravdu nforce nebrat.. snad Te presvedci tato hlaska z meho kernelu, kterou vidim pri kazdem bootu ::
forcedeth.c: Reverse Engineered nForce ethernet driver. Version 0.60.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #8 kdy: 27 Února 2008, 13:41:15 »
Dnes som dostal do schranky prospekt z oblasti informatiky. Hned prvy notas je zaujimavy:  TOSHIBA U300-15S - RAM 2Go, HD 200Go, proc. IntelCore Duo T5450, grafika od Intelu-256Mb. LAN, WIFI, Bluetooth, mikrofon + Vista Premium. Stoji 850euro a asi keby som chcel notebook, tak idem do tohoto. Len ze ja ziadny notebook nechcel - uz som ich videl dost totalne rozhasenych, ked napr. koli neustale sa kaziacemu gr. cipu. musia vymenit cely MB a vsetko co je v nom. Ja si vymenim suciastku a idem dalej...:D
« Poslední změna: 27 Února 2008, 13:47:05 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

gargy2002

  • Host
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #9 kdy: 27 Února 2008, 14:12:29 »
Dnes som dostal do schranky prospekt z oblasti informatiky. Hned prvy notas je zaujimavy:  TOSHIBA U300-15S - RAM 2Go, HD 200Go, proc. IntelCore Duo T5450, grafika od Intelu-256Mb. LAN, WIFI, Bluetooth, mikrofon + Vista Premium. Stoji 850euro a asi keby som chcel notebook, tak idem do tohoto. Len ze ja ziadny notebook nechcel - uz som ich videl dost totalne rozhasenych, ked napr. koli neustale sa kaziacemu gr. cipu. musia vymenit cely MB a vsetko co je v nom. Ja si vymenim suciastku a idem dalej...:D
Ma pouze 13.3" screen, ale vypada slusne...

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #10 kdy: 27 Února 2008, 15:13:17 »
Vsak to je ono - maly ale nabuseny! Notebook je predovsetkym na pohyb - cesty...a tam tych 13.3 staci.  Na doma treba mat normalny PC s velkou obrazovkou.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #11 kdy: 27 Února 2008, 16:43:20 »
ne!! mam v soucasne dobe ntb s chipsetem od nvidie a povazuju to za svou "zivotni chybu", ze jsem do nej sel .. nebrat .. pokud nejsi master, tak ho budes jako ja hackovat x tejdnu, aby netuhnul, fungovalo acpi (ktere je spjato s chipsetem) a tak podobne ..

opravdu nforce nebrat.. snad Te presvedci tato hlaska z meho kernelu, kterou vidim pri kazdem bootu ::
forcedeth.c: Reverse Engineered nForce ethernet driver. Version 0.60.
Tak to je škoda, s tím bych byl extrémně spokojenej. Takze kandidát číslo 2: Aspire 5920 G-302G25MN - sice nemá 17" displej, ale jinak vypada k světu.

Ten 13,3" displej by byl na mě skutečně asi moc malý, i když ten počítač je potom takový kapesnější... Něco za něco. Já neberu už dneska notebook jako "přenosný počítač" v tom smyslu na cesty, spíš ze si ho muzu vzit do postele, na pohovku, na zahradu atd. Proto bych byl nejradši za tu sedmnáctku.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #12 kdy: 27 Února 2008, 17:35:11 »
Ja som agitator proti grafike od Intel-u a hovorim NIE a odradzam od nej kazdeho. Takze to musim dat aj sem. :)
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #13 kdy: 28 Února 2008, 01:39:59 »
no ja osobne jsem spokojeny s nvidii a nemam potrebu menit (az na ten chipset). Jeste by me zajimalo, proc jsi proti grafice od Intelu?
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

nettezzaumana

  • Host
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #14 kdy: 28 Února 2008, 10:30:09 »
4 michael.d >>
pac ji peanut nema rad ;) ..

ps. starsi rady nforce chipsetu a chipset jako takovy asi nejni tak spatnej pod Linuxem, ale typicky je zoufale treba u notebooku jeho provazani s acpi a tak. asus a acer jsou tim zname..

klidne si porid ntb s nforcem, treba to bude v klidu, ale dle meho soudu tu za to nestoji ..

reknu ti dva priklady ::

forcedeth -- nforce networking controller :: umi jen 10/100 pod Linuxem, ac je normalne 10/100/1000
zvukovka -- u me ma totalne rozsr%&e kanaly..

takze jeste jednou :: nedoporucuju nforce chipset pod Linux specialne na notebocich asus a acer

ps. me intel-vga nevadi, naopak ho mam radsi nez cokoliv jineho (pokud nesmazim hry), pac od rady gma945+ je to uchazejici bundled vga-karta, ktera ma navic pouzitelnej oss driver v kernelu (narozdil od jinych, ze ;)) .. intel je dale mezi vyrobci hw relativne slusna firma pristupem k Linuxu, tak proc ho nepodporit..
« Poslední změna: 28 Února 2008, 10:33:28 od nettezzaumana »

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #15 kdy: 28 Února 2008, 10:37:25 »
>>Michal D
No, lebo ju mam a je to *censored*. Pardon za vyraz, ale inak to vyjadrit nemozem. Intel sa zamiesal do niecoho, do coho sa miesat nemal. Mozno to bude lepsie, ale rozhodne mu treba este cas. nVidia je proste nVidia a robi nadcasove karty.

EDIT: Heh, ono to robi cenzuru. :)
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #16 kdy: 28 Února 2008, 12:52:51 »
Ok, já vám děkuji za vaše tipy a  zkušenosti, dozvěděl jsem se, co jsem potřeboval, takže pro mě je více méně téma uzavřeno.

Těším se na dobu, až si nebudeme muset vybírat notebook pro operační systém, ale už jen operační systém pro notebook. Ještě to bude chtít nějaký čas, ale my to zvládneme.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

jztribe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #17 kdy: 02 Března 2008, 17:45:40 »

Tak to je škoda, s tím bych byl extrémně spokojenej. Takze kandidát číslo 2: Aspire 5920 G-302G25MN - sice nemá 17" displej, ale jinak vypada k světu.

v několik příštích dnech budu zkoušet ubuntu na podobném modelu 5920G-302G16MN. pak sem pošlu svoje zkušenosti.

jztribe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
ubuntu 7.10 na Acer Aspire 5920g-302g16mn
« Odpověď #18 kdy: 11 Března 2008, 22:00:46 »
samotný operační systém funguje bez problému, jediné, co jsem ještě nevyřešil, je ZVUK.
největší trápení jsem ale měl s instalací - chtěl jsem mít dual boot win vista a ubuntu. stručně: problém je s továrním rozděením pevného disku, s nečekaným chováním windowsovského nástroje "správa disků" a také s neočekávanými chováním instlačního průvodce ubuntu - to je ale právě důsledek rozdělení disku. nakonec se mi to povedlo, ale není to nijak přímočaré řešení; žádný návod, který je dostupný na internetu, v případě tohoto konkrétního notebooku sám o osobě nefunguje, musel jsem torchu experimentovat (s odstraňováním odílů apod.). kdyby někdo potřeboval podrobnější informace, tak ať si o ně napíše.
jinak vítám každou radu ke zprovoznění zvuku.

novalu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
    • Personal page
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #19 kdy: 15 Března 2008, 11:27:39 »
zdravim, už delší dobu se rozhoduju mezi dvěma ThinkPadama, a to mezi R61 s nVidií NVS 140M a R61 s integrovanou Intel X3100 (cenový rozdíl je zanedbatelný). Oba mají myslim chipset Intel, ovšem i tak co tady slyším ohledně nVidie grafiky :-\ nevim, nevim. Né, že bych potřeboval nějakou super extra grafiku na hry, to vubec, ale přece jenom je ta nvidia trochem lepší. Občas něco staršího nebo menšího zahraju a taky bych rád v blízkosti windowsáků zapínal compiz ;D. Co by jste mi doporučovali? Diky :)
Kubuntu 9.10 Karmic Koala - KDE 4.4.0
Seklo se to zase, z kuze bych vylit, Bill Gates je prase, ctrl+alt+delete !!! :D

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #20 kdy: 15 Března 2008, 13:36:16 »
Tak myslim, ze nieco mensie a compiz pojdu v pohode aj na inej grafike, ale ja som jednoznacne za tu nVidiu. ;)
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

ant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #21 kdy: 17 Března 2008, 11:16:38 »
 taky jsem si vybral tu R61 s NVIDIA kartou :D
Gigabyte DS3 Intel C2D 2,4 GHz_2 GB RAM_Gigabyte NV8600 GTS_Ubuntu8.04LTS
IBM/Lenovo R61 C2D 2.1 GHz_2GB RAM_NVS 140_ArchLinux i686
 $man woman $No entry found

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #22 kdy: 17 Března 2008, 13:12:03 »
zdravim, už delší dobu se rozhoduju mezi dvěma ThinkPadama, a to mezi R61 s nVidií NVS 140M a R61 s integrovanou Intel X3100 (cenový rozdíl je zanedbatelný). Oba mají myslim chipset Intel, ovšem i tak co tady slyším ohledně nVidie grafiky :-\ nevim, nevim. Né, že bych potřeboval nějakou super extra grafiku na hry, to vubec, ale přece jenom je ta nvidia trochem lepší. Občas něco staršího nebo menšího zahraju a taky bych rád v blízkosti windowsáků zapínal compiz ;D. Co by jste mi doporučovali? Diky :)

ja mam s X3100 a compiz teda jede.. ale mel sem jit do te s Nvidii.. no dneska uz pozde :-/
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

novalu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
    • Personal page
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #23 kdy: 18 Března 2008, 17:03:30 »
taky jsem si vybral tu R61 s NVIDIA kartou :D

A co na ni řikaš? Vše šlape jak má? Dik
Kubuntu 9.10 Karmic Koala - KDE 4.4.0
Seklo se to zase, z kuze bych vylit, Bill Gates je prase, ctrl+alt+delete !!! :D

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: Které notebooky se hodí/nehodí kupovat?
« Odpověď #24 kdy: 19 Března 2008, 09:05:29 »
taky jsem si vybral tu R61 s NVIDIA kartou :D

A co na ni řikaš? Vše šlape jak má? Dik

na X3100? No pokud nehrajes nejake extra hry tak se to da.. nejakej vykon tu je :)
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.