Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?  (Přečteno 5532 krát)

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« kdy: 28 Února 2008, 13:22:29 »
V archivu (http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=7831.0) jsem našel dotaz ohledně zprovoznění LSTP na Ubuntu ve škole.
Chci se zeptat, jestli nekdo další zkoušel toto řešení a jak úspěšně.
Z celeho vlakna a i z toho, co jsem našel na webu, jsem došel k závěru, že to patrně není v mých silách při "rozumném obětování vlastního času".

Je mi to přitom celkem líto, starších PC se objevuje více a více, takže železo by bylo. Než bych to někam nasadil (u mne ve škole) potřeboval bych si to napřed osahat. Proto "oživuju" toto téměř rok staré téma.

Jak už bylo řečeno ve zmíněném vláknu, patrně neexistuje polopatistický návod. Eventuelně, uvítal bych nějaký instalátor, kterému by se zadala data a nakonfigurovalo se to samo, aniž by jeden musel zadavat/kopírovat desítky řádků konfiguračních souborů. Podmínkou není boot ze síťovky, klidně to zkusím i d diskety či hdd. Starý disk nebo disketu seženu dříve než seženu a naprogramuju síťovou kartu.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Pavelp

  • Host
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #1 kdy: 28 Února 2008, 13:37:23 »
Napred se podivejte na hw naroky modernich linuxovych distribuci. Na disketu s klidem zapomente.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #2 kdy: 28 Února 2008, 14:39:46 »
To je asi nedorozumeni. Disketu jsem myslel jen pro boot ze site misto sitovky. Ne pro boot samotneho OS na lokale.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Pavelp

  • Host
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #3 kdy: 28 Února 2008, 14:54:38 »
Neni to nedorozumneni. Muj odpor proti reinkarnaci srotu je tu vseobecne znamy. Obzvlaste nenavidim pokusy ozivovat archaicke kusy hardwaru a snazit se na nich dokazovat prednosti linuxu. Zkratka podivejte se na oficialni stranky Ubuntu, jake ma pozadavaky pro moderni desktopovou stanici. A zvazte, co je na tech strojich potreba delat, potazmo ucit. Cervik, blahe pameti, na IQ 151 uz asi bude prekonany.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #4 kdy: 28 Února 2008, 15:26:35 »
Neni to nedorozumneni. Muj odpor proti reinkarnaci srotu je tu vseobecne znamy. Obzvlaste nenavidim pokusy ozivovat archaicke kusy hardwaru a snazit se na nich dokazovat prednosti linuxu. Zkratka podivejte se na oficialni stranky Ubuntu, jake ma pozadavaky pro moderni desktopovou stanici. A zvazte, co je na tech strojich potreba delat, potazmo ucit. Cervik, blahe pameti, na IQ 151 uz asi bude prekonany.

Ja Vas nazor znam prave ze zminovaneho vlakna. Ano, kdybych chtel na stanice instalovat cele Ubuntu, je to jasne. Ja ale nechci na ty stanice instalovat Ubuntu, nybrz jen terminal, ktery se k nemu pripoji. Prave protze se dost o tom pise, chtel bch to prubnout, jak to opravdu chodi, kdyz je to terminal. Zkusil jsem si to na W95 a terminal na W2003 serveru a musim rict, ze opravdu prace na tomto stroji byla rychlejsi nez primo na lokale samotnem.
V ucebnach samotnych mam nejpomalejsi stroj Cel 1.4 a je jich jenom 6 z 30PC. Jde mi spis  ovyuziti ve tridach jako internetove kiosky a vicemen zvedavost.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2008, 15:38:44 »
Jednak vyšlo EDUbuntu, které je pro tyto aplikace velice vhodné a funguje již na základě bootu z pevného disku (stařičkého, hrktavého a k ničemu více nepotřebného). Pokud mermomocí chcete vytvářet svou vlastní aplikaci tak LTSP je vhodné řešení, vyžaduje to však už určitou míru znalostí.

Pavle plně chápu tvůj postoj a v době, kdy pevné disky, paměti a vůbec všechno stojí pár korun si myslím, že je i správný. Bohužel jsou instituce, kde i těch pár korun je moc. Pokud taková instituce dostane (danajský) dar, je za něj vděčna a snaží se z toho "vymlátit co to de" :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #6 kdy: 28 Února 2008, 15:54:34 »
V žádném případě nechci vytvářet vlastní aplikace :-). Dokonce nejde ani o dar. Prostě postupným (ovšem veeeelmi pamalým) nahrazováním hw mi začínají zůstávat stroje P100 - P200, které jinak půjdou do šrotu.
Já mám dvě možnosti:

1. Dám je do šrotu a dejme tomu v obyčejných třídách nebude nic.
2. Rozchodím na nich "neco" tak, aby to vydrželo aspoň školní rok a děcka si pobrouzdají/pohrají a nakonec se aspoň seznámí s Linuxem.

Jiná varianta, jako že mi dá někdo 100 000 na další obnovu hw a mě zůstanou "lepší" stroje zatím není.
Z mého pohledu učitele-správce sítě je výhodnější varianta 1 - je to bez práce. Z pohledu správce-učitele, varianta2 něco se přiučím a děcka z toho něco budou mít, nic za to samozřejmě nedostanu.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Pavelp

  • Host
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #7 kdy: 28 Února 2008, 17:02:57 »
Jednak vyšlo EDUbuntu, které je pro tyto aplikace velice vhodné a funguje již na základě bootu z pevného disku (stařičkého, hrktavého a k ničemu více nepotřebného). Pokud mermomocí chcete vytvářet svou vlastní aplikaci tak LTSP je vhodné řešení, vyžaduje to však už určitou míru znalostí.

Pavle plně chápu tvůj postoj a v době, kdy pevné disky, paměti a vůbec všechno stojí pár korun si myslím, že je i správný. Bohužel jsou instituce, kde i těch pár korun je moc. Pokud taková instituce dostane (danajský) dar, je za něj vděčna a snaží se z toho "vymlátit co to de" :)

Ja dneska kupuju bezne vybavenou masinu pro kancerlarskou praci bez monitoru diky poklesu dolaru za 4,5 - 5 tis. korun bez dane.  A jak uz jsem jednou napsal, ve skolstvi, at upi jak chce, penize vzdycky byly. Nebylo jich zavratne moc, ale porad a trvale jsou. A kdyz neni reditel skoly uplny trotl, ty penize dostane. V nasem okresnim malomeste jsou dve skoly vybavene ucebnami s interaktivnimi tabulemi a delaji se tam mimo jine certifikaty / "ridicaky" pro pocitace.
Druhe dve skoly jsoui blizko autobusoveho nadrazi, maji dostatek deti, tak se nemusi snazit. Tam maji prd. Ale nikdo mne nepresvedci o tom, ze to nejde.

K te technice, tuhle mi kolega upel, ze znamemu shorel disk, jestli neco nemam. Vyhrabal jsem 2.1 GB. Nainstaloval na to XP, kousek wordu a excelu a je hotovo. Skoro nema kam dat data. Jeden obrazek v JPG ma pri dnesnich rozlisenich fotaku kolem 1.5 MB napriklad (prosim nepolemizovat). Muj prvni disk / opakuju se/ mnel 20 MB, tedy tech obrazku by se tam veslo asi tak 16 a jeste bez systemu. Chapete co mam na mysli ?


Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #8 kdy: 28 Února 2008, 18:49:23 »
Pavle bavit se o tom, co je který řiditel školy je myslím si zbytečné. Je to o lidech. Vždycky. Ale pokud někdo nechce a je "na koni", tak se kůň může vzpínat jak chce. Stejně si myslím, že je škoda vyhazovat starší stroje. V tom se neshodneme ;)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #9 kdy: 28 Února 2008, 20:12:51 »
Asi ne, zalezi na tom, jak stare jsou a k cemu se to pouzije. Ja napriklad pouzivam zdroj ze stareho PC k pohaneni maleho 12 V kompresoru a je to parada.

Ja tu nechci nejak moc filosofovat, ale myslim si, ze neni ucelem vyuky ukazovat a dokazovat na jak prehistorickem zeleze se da Linux spustit (ale ne uz s nim pracovat). Ale ze ucelem je ukazat a to bez ohledu na OS, co vsechno PC muzou a zmuzou. A verte, ze ti kluci, co o tom tak plamene  a radoby zasvecene hovori, toho znaji sotva setinu, nez jak se predvadeji. A kdyz pred ne predstoupi nekdo, kdo akorat dokaze pomlouvat Gatese, je to tragedie.

Edit: Ted jsem si vzpomnel, ze dnes mi poslal sef jednoho strediska mail s nabidkou tiskarny/kombajnu Canon asi za 1200 korun. Ptal se, co na to rikam, ze je to levny, jestli to ma cenu koupit. Vyjadril jsem se neurcite, protoze kombajny nerad. Ale k veci. V te tiskarne jsou dve cartridge, jejichz cena je 400 a 400 korun.
Takze ano, jsem taky nostalgicky a je mi starych veci lito, koncene uz nejsem nejmladsi. Ale nesmi mi to branit v rozhledu a zkreslovat skutecnost.
 
« Poslední změna: 28 Února 2008, 20:19:33 od Pavelp »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #10 kdy: 28 Února 2008, 20:32:07 »
A to je ono - myslím si, že nějaká ta P200 klidně zvládne být terminálem pro silnější server! Vždyť co má za úkol? Zobrazit to, co mu server milostivě "předžvejká". Dneska se prodává spousty thinklientů na kterých neběží nic než právě P200 (hoďte si do googlu "thin klient"), takže proč tenhle starý šrot, který bude jen rychle zobrazovat to, co mu silný stroj předá nedat do každé třídy, ať si student o přestávce najde to, co bude potřebovat třeba na příští hodinu? Vždyť po tom nikdo nechce, aby to pracovalo jako PC.

Co se týče starých zdrojů (co ještě něco vážily), tak nebylo nic ideálnějšího na CBčko :)

Co se týče "levných" tiskáren - prodáváme jich taky hromadu, ale pokud je zákazník soudný a nechá si poradit, naviguji ho do vod sice o poznání dražších, leč jen v prvotní investici - když mu jen nahrubo vypočítám, že to co by u "levných" tiskáren utratil na spotřebáku má do roka a do dne zpátky a ještě mu ta tiskárna vydrží o pár let déle, většinou na to kývne. Jenže vysvětlujte to lidem, co jsou tak bohatí, že si mohou dovolit kupovat levné věci ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavelp

  • Host
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #11 kdy: 28 Února 2008, 20:43:10 »
Ja s tim vcelku i souhlasim, problem je ten, ze funkcni takovouto terminalovou ucebnu na Linuxu malokdo pouziva, malokdo ji videl a skoro nikdo to neumi nakonfigurovat a spravovat. A musi to byt pan Spravce. Kdysi v davnych dobach jsem mel na siti par bezdiskovych stanic, bylo to docela srandovni, tiche zdroje, zadne pisteni disku a kdyz se udelal swap do ramdisku, docela to chodilo i rychle. Ale to uz je opravdu hodne davno.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #12 kdy: 28 Února 2008, 20:57:01 »
Jenže ono se od té doby ledacos změnilo. Nemyslím si, že jsem kdovíjaký guru a přesto jsem už pár takových sítí rozjel. Nejsou to sice PC učebny, ale terminály u kterých baby "datlují" nesmyslná data. Vytvářejí si své dokumenty, přepisují ceníky, mailují a jede to. Nejsou to sice staré PC, ale nové krabičky - jsou tiché, nic to nežere a majitel je spokojený, že ušetřil pár tisíc. A můžu ti říci, že se mi daleko lépe spravuje 10 takových "krabičkářů" na jednom serveru, než 10 běžných PC, kde každý má své problémy. Pokud se vyskytne HW problém, řeším jej jednou, pokud potřebuji udělat aktualizaci SW, řeším to jen jednou, pokud má problém jeden, mají stejný problém všichni a řešením jednoho případu vyřeším všech 10.

Staré PC nebude oproti krabičce (dle mého názoru) pražádný rozdíl. Jediná nevýhoda (i když asi ne pro tebe) bude, že pokud odejde třeba deska, je lepší to prostě vyhodit.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #13 kdy: 28 Února 2008, 21:18:27 »
Pavle (jmenovce),
podivejte ja (jsem ucitel IVT, fyziky a spravce site na dvou skolach) mam ve sve "kmenove" skole 2 ucebny IVT po 15 zakovskych strojich. V obou mam dataprojektor i interaktivni tabuli. Jedna ucebna je na CEleronech 2.5GHz s XP a druha je namichana od 1.4 po 2.5GHz. Nemyslim, ze by to bylo spatne, nemyslim, ze muj reditel je trotl, vychazi mi vstric.
Mame dataprojektor jeste v dalsich dvou ucebnach. Jako zakladni skola jsme na tom relativne dobre. Kazdy kabinet ma PC, vse je zesitovano, pater jede na 1Gb optice, server je W2003.

Presto si dokazu ve tridach (beznych) predstavit terminal, ktrery umozni zakum pristup na web nebo v Openoffice napsat nejaky dokument.

Na to, aby v kazde z asi 25 trid bylo lepsi PC vcetne OS proste skola nema. JE opravdu tak spatne chtit zkusot terminalovy provoz, ktery by skolu prakticky nestal ani korunu?
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

fester-182

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 426
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #14 kdy: 28 Února 2008, 22:47:47 »
tak taketo ucebne nemame ani my a to chodim na  odbor pri ktorom pouzivam PC skoro stale doma a aj v skole ...
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit. ;)

Pavelp

  • Host
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #15 kdy: 29 Února 2008, 06:40:36 »
Pavle (jmenovce),
podivejte ja (jsem ucitel IVT, fyziky a spravce site na dvou skolach) mam ve sve "kmenove" skole 2 ucebny IVT po 15 zakovskych strojich. V obou mam dataprojektor i interaktivni tabuli. Jedna ucebna je na CEleronech 2.5GHz s XP a druha je namichana od 1.4 po 2.5GHz. Nemyslim, ze by to bylo spatne, nemyslim, ze muj reditel je trotl, vychazi mi vstric.
Mame dataprojektor jeste v dalsich dvou ucebnach. Jako zakladni skola jsme na tom relativne dobre. Kazdy kabinet ma PC, vse je zesitovano, pater jede na 1Gb optice, server je W2003.

Presto si dokazu ve tridach (beznych) predstavit terminal, ktrery umozni zakum pristup na web nebo v Openoffice napsat nejaky dokument.

Na to, aby v kazde z asi 25 trid bylo lepsi PC vcetne OS proste skola nema. JE opravdu tak spatne chtit zkusot terminalovy provoz, ktery by skolu prakticky nestal ani korunu?


1. Nepsal jsem, ze reditel je trotl, kdyz ty interaktivni tabule ma, to jste spatne precet, prosim o pozornost.
2. Netvrdim, ze 1.2 G procesor je spatny, ale P200 ano, nepude na tom delat. Aspon to, co by se na tom delat mnelo. Nepredpokladam, ze jako vykrik pokroku bude na zaky koukat bashovy prompt.
3. To ze si to dokazete predstavit je sice hezky, ale je potreba to UDELAT, a posleze spravovat a to bud nekdo (Vy) musi umnet, nebo se to musi zadat jako zakazka a to uz zadarmo nikdo neudela ani nahodou.
4. I tady hraje roli produktivita prace a mely by se zvazovat vynalozene naklady oproti ziskum a tim nemyslim jen financni, ale napriklad i cas (sam se o tom zminujete).
5. Naprosto vam nemuzu a NECHCI branit v tom, abyste ten umysl realizoval, jsou to jen moje nazory, ktere jak vidite tu malokdo sdili, ale opet musim opakovat to, co uz jsem napsal v minulem vlakne. JEN nadseni nestaci.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #16 kdy: 29 Února 2008, 07:03:37 »
Myslite, tedy ze i jako terminal je P200 pomale? Porad si nejsem jist, jestli to nestavite tak, ze programy pobezi na P200, coz ja nepredpokladam. Mate osobni (ja ne, krome zminovane P120 s win95 ala terminal) zkusenost s takovym P200 Linuxovym terminalem?

Co se tyka udrzby, to je mi jasne, ze to nekdo bude muset spravovat, proto se nechci na nikoho obracet a rad bych to - pokud se to stane rozchodil sam, pak mam vetsi sanci to taky udrzovat (navic o Linuxu se casto traduje, ze se "neudrzuje-nemusi" :-) ).
Ja bych se toho nebal. V roce 1996 jsem nevedel o PC prakticky nic. Dnes delam spravu dvou siti dohromady pres 100PC, k tomu stiham ucit. Dodelal jsem si jeste jednu vysokou - IT. Jako spravce-ucitel se chci udrzovat na jiste urovni. Proto jsem ochoten urcity (nikoli neomezeny) cas tomu i venovat.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Pavelp

  • Host
Re: LSTP ve skole po roce - vyresil to nekdo?
« Odpověď #17 kdy: 29 Února 2008, 07:15:03 »
Tohle nevim, je to jen dohad. Popatrejte, jestli nekdo takovou konfiguraci pouziva. Tusim, ze nekde v siti jsem zachytil, ze pro grafiku a kancelarske aplikace je to malo. Terminalovy provoz. Zvazte, ze pokud to pojede terminalove mate dve moznosti. Xserver na kazde stanici a prislusna instalace, nebo xserver na serveru a pak masivni sitovy provoz, coz pri 20 stanicich na jednom segmentu taky nemusi byt trivialni. Je otazka, zda vykonny (a drahy) terminalovy server a levne stanice, nebo prumerne stanice standalone.
Nemam zkusenosti zadne, jen co se vyskytlo v diskusich. Je to na Vas.

Pavelp

  • Host
« Poslední změna: 29 Února 2008, 21:13:49 od Pavelp »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.