Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: grub menu sa rozrastlo [vyřešeno]  (Přečteno 1948 krát)

jamesbond

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
grub menu sa rozrastlo [vyřešeno]
« kdy: 17 Března 2008, 09:08:08 »
Ahoj, mám nainštalované U7.10, pred týždňom som skúsil upgrade na alpha 6 8.04. Pred upgradom som v grub menu na výber tuším normal version, recovery, memtest a windows xp. Po upgrade som mal v boot menu grubu zrazu dve verzie naviac (jedna normál a jedna recovery), mali iné číslo kernelu, tuším bola na konci 14tka, tie pôvodné mali na konci 11. V tej 14tkovej mi nedetklo správne grafiku, takže musím pracovať stále v 11tke. Tento víkend som klikol na aktualizácie a už mám tých ubuntu verzíí v grub menu 6, tentokrát pribudli 12tkové verzie. V tej 12tkovej mi nefunguje button LOG OUT, grafika funguje OK.

1. otázka č.1 je, na čo to je dobré, jedná sa stále o HH8.04 len s rôznym kernelom ?
2. najdôležitejšia otázka, keď bude final verzia 8.04 out, tak sa mi to menu zase scvrkne na jedinú verziu kernelu ?
« Poslední změna: 17 Března 2008, 09:43:51 od Vojtěch Trefný »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: grub menu sa rozrastlo
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2008, 09:15:38 »
Vysvětlení: kdykoli se nainstaluje nová verze jádra (kernelu), tak upraví konfigurační soubory grubu a nové jádro se tam přidá, přičemž staré zůstane. Staré jádro zůstává v grubu prostě proto, že je v systému (instalací nové verze jádra starou neodinstalujete).

K čemu je to dobré. Může se stát, že nová verze jádra bude obsahovat bugy (obvzláště u vývojových verzí) nebo prostě dojde k chybě při instalaci. Protože jádro je základní součástí systému, tak pokud se vyskytne vážnější chyba, tak celý systém jde do .... Z toho důvodu se starší jádro v Grubu "zachovává" abyste ho v případě potřeby mohl sputit.

K vaší druhé otázce - ne, ale nic vám nebrání po vydání finální verze starší jádra odinstalovat (z grubu se sama vymažou).

jamesbond

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: grub menu sa rozrastlo
« Odpověď #2 kdy: 17 Března 2008, 09:28:02 »
O rôznych verziách jadra v ubuntu som sa nikde nedočítal, tak som sa rozhodol opýtať. Ďakujem za vynikajúcu odpoveď.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.