Tohle rozhodně nemá být pokus o vyvolání flame, alebrž vážně myšlená otázka.
Ubuntu pro mne v podstatě znamenalo vstup do světa GNU/linuxu, a musím říct, že díky práci spousty lidí v podstatě bezbolestný. Věc se má však tak, že po bližším seznámení se s prostředím zjišťuji, že spíše než Gnome, KDE, nebo XFCE mi více vyhovuje (nejen díky mému muzejnímu HW) spíš "ultralight" Openbox - a to hlavně díky obrovské konfigurovatelnosti (pipe-menu & spol.) při minimálním využití systémových zdrojů. Když to vhodně doplním Conky, mám vše co k potřebuji k opravdu efektivní a pohodlné práci. Na obrazovce mi nic nepřekáží, bez panelu se obejdu.
Právě u Conky však narážím na to, že jej jeho autoři doporučují instalovat spíše z Debianích repozitářů než z Ubuntích, kvůli zastaralému a špatně vytvořenému balíčku. S podobnými problémy jsem se setkal už dříve, např. u Azureu, naštěstí na fórech najdu vždy nějaké howto, jak to neoficiální cestou opravit.
Vzhledem k tomu, že Ubuntu se zaměřuje především na funkčnost Gnome (které mám docela rád), uvažuji nad tím, jestli bych jej neměl vyměnit spíše za Debian Unstable, případně (pokud bych zůstal u Ubuntu) si nainstalovat pouze Ubuntu-server a zbytek si tam doházet přes apt-get.
Další věc, která u mne mne mluví pro Debiana je ta, že se často v recenzích na Ubuntu setkávám s nářky na celkovou pomalost X-serveru ve srovnání prakticky s čímkoliv jiným. Opět, díky obstarožnímu HW, je toto pro mne celkem důležitá oblast. Na druhou stranu slyším ze všech stran chválu na Ubuntu, co se týče správného rozpoznání a nakonfigurování komponent (u mne vše šlo hned na 100%, nestačil jsem zírat). O skvělé komunitě kolem Ubuntu ani nemluvím, ale předpokládám, že Debian je na tom podobně.
Předem děkuji za vaše zkušenosti a postřehy.