Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nebyl by pro mne lepší Debian? [vyřešeno]  (Přečteno 2500 krát)

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Nebyl by pro mne lepší Debian? [vyřešeno]
« kdy: 21 Června 2006, 18:33:51 »
Tohle rozhodně nemá být pokus o vyvolání flame, alebrž vážně myšlená otázka.

Ubuntu pro mne v podstatě znamenalo vstup do světa GNU/linuxu, a musím říct, že díky práci spousty lidí v podstatě bezbolestný. Věc se má však tak, že po bližším seznámení se s prostředím zjišťuji, že spíše než Gnome, KDE, nebo XFCE mi více vyhovuje (nejen díky mému muzejnímu HW) spíš "ultralight" Openbox - a to hlavně díky obrovské konfigurovatelnosti (pipe-menu & spol.) při minimálním využití systémových zdrojů. Když to vhodně doplním Conky, mám vše co k potřebuji k opravdu efektivní a pohodlné práci. Na obrazovce mi nic nepřekáží, bez panelu se obejdu.

Právě u Conky však narážím na to, že jej jeho autoři doporučují instalovat spíše z Debianích repozitářů než z Ubuntích, kvůli zastaralému a špatně vytvořenému balíčku. S podobnými problémy jsem se setkal už dříve, např. u Azureu, naštěstí na fórech najdu vždy nějaké howto, jak to neoficiální cestou opravit.

Vzhledem k tomu, že Ubuntu se zaměřuje především na funkčnost Gnome (které mám docela rád), uvažuji nad tím, jestli bych jej neměl vyměnit spíše za Debian Unstable, případně (pokud bych zůstal u Ubuntu) si nainstalovat pouze Ubuntu-server a zbytek si tam doházet přes apt-get.

Další věc, která u mne mne mluví pro Debiana je ta, že se často v recenzích na Ubuntu setkávám s nářky na celkovou pomalost X-serveru ve srovnání prakticky s čímkoliv jiným. Opět, díky obstarožnímu HW, je toto pro mne celkem důležitá oblast. Na druhou stranu slyším ze všech stran chválu na Ubuntu, co se týče správného rozpoznání a nakonfigurování komponent (u mne vše šlo hned na 100%, nestačil jsem zírat). O skvělé komunitě kolem Ubuntu ani nemluvím, ale předpokládám, že Debian je na tom podobně.

Předem děkuji za vaše zkušenosti a postřehy.
« Poslední změna: 23 Července 2010, 09:01:33 od Anna Taliánová »

Ondřej Surý

  • Host
Nebyl by pro mne lepší Debian?
« Odpověď #1 kdy: 21 Června 2006, 19:27:08 »
Debian u nás bohužel žádné podobné diskuzní fórum v češtině nemá.

Pokud jde o novější verzi conky, tak ti můžu do backportů vygenerovat novější verzi. Je to maličký balíček a není s tím problém.

Co se týče ořezání systému, tak použij utilitky debfoster a deborphan - ve výsledku to bude mít stejný efekt jako opačný postup - nainstalovat minimální instalaci a pak tam doinstalovávat další věci.

Jinak Debian unstable dokáže být občas dost hardcore a může se stát, že přijdeš k počítači, zaktualizuješ a nenaběhne ti systém/Xka/atp. Rozhodně bych začátečníkovi na desktop debian unstable nedoporučil.

O.

Ondřej Surý

  • Host
Nebyl by pro mne lepší Debian?
« Odpověď #2 kdy: 21 Června 2006, 19:32:37 »
Jinak ještě drobnost, v debian unstable je teď ten samý X server jako v Ubuntu, pouze stable ještě obsahuje XFree86.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Nebyl by pro mne lepší Debian?
« Odpověď #3 kdy: 21 Června 2006, 19:38:21 »
Díky moc za rady,  deborphan už znám a na debfoster se rád podívám.

Co se týče Conky, tak pokud funguje ta Debianí, není třeba se kvůli tomu obtěžovat, ledaže by o to mělo zájem více lidí než jen já.

Jinak by mne vlastně ani nenapadlo, že by Debian přes svoji tradici a rozšířenost vůbec nemusel mít české fórum. Nicméně s (čtenou :)) angličtinou problém nemám, ubuntuforums.org mi mnohokrát vytrhly trn z paty.
Netušíte ale někdo jak se to má s tou rychlostí Xek? Nejlépe nějaké vlastní zkušenosti a tak...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.