Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaky Linux byste mi doporučili?  (Přečteno 12784 krát)

honorguard

  • Host
Re: Jaky linux
« Odpověď #25 kdy: 05 Dubna 2008, 12:28:55 »
 ???
Tak jsem si říkal že bych mohl Madrivu třeba vyzkoušet, co je na ní tak strašného, ale myslím že jsi mi to osvětlil tak že jsi mi ušetřil hodiny času :D.
Tak díky...
Jinak, mě se zdají všechna distra založená na RPM balíčcích na houby...

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jaky linux
« Odpověď #26 kdy: 05 Dubna 2008, 14:06:41 »
Jinak, mě se zdají všechna distra založená na RPM balíčcích na houby...
Potvrzuji, jedu teď na OpenSUSE. Pěkné distro, ale ty RPM balíčky mi přijdou moc pomalé a správce balíčků ne tak dobrý jako například správce balíčků v Ubuntu. Například jsem si nedávno chtěl nainstalovat Gambas z balíčků. Zjistil jsem že nechodí, takže jsem zagooglil a zjistil, že v repozitářích OpenSUSE už je špatně vytvořený balíček Gambasu docela dlouhou dobu, takže jsem si nakonec radši zkompiloval Gambas sám. Později jsem takhle narazil na další špatně vytvořené balíčky. Teď už se snažím radši kompilovat programy sám ručně, protože tak mám jistotu, že vše půjde jak má.
Také mě tam štve nějaký ten indexový vyhledávač Kerry Beagle. Nikdy jsem ho nepoužil a akorát žere hodně CPU a snaží se nacpat do všech závislostí, takže ho nemohu normálním způsobem odinstalovat.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

W!C3D

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re: Jaky linux
« Odpověď #27 kdy: 05 Dubna 2008, 14:10:53 »
Mno jak jiz bylo receno, systemy ktere jedou na RPM balicky jsou opravdu "nedomrdle"  :)

Proste neni na DEBIANY a jeho odnoze jako je BUNTU!

Mobile Intel Core Duo T2300 (2MB L2 cache)
1024 MB (DDR2-553 DDR2 SDRAM)
ATI Mob. Radeon X1400, 128 MB, 450 MHz HDD 120GB UBUNTU 8.04

honorguard

  • Host
Re: Jaky linux
« Odpověď #28 kdy: 05 Dubna 2008, 19:15:24 »
No já bych třeba neviděl špatně ani Arch Linux a Gentoo které taky nestojí na Debianu, ale ty zase nejsou pro začátečníky :-D.

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Jaky linux
« Odpověď #29 kdy: 05 Dubna 2008, 19:34:27 »
Tak taky se ptát na fóru o Ubuntu  :D no ale dobře..  :)
Doporučil bych asi Fedoru nebo Ubuntu - spíš Ubuntu, zatím jsem neviděl lepší distribuci.. mám dojem, že na použitelnosti Ubuntu má lví podíl prostředí Gnome, které je sice těžkopádnější ale zato dokonale intuitivní. V KDE se prostě ztratíte - nevíte kde co, nevíte jak a kde.. Takže doporučuju Ubuntu - snadné, funkční, neseká se, jdou na něj všechny programy.. prostě není co řešit  ;)

PS: možná by nebylo na škodu vyzkoušet Easybuntu  :) (mám to u tebe qUAKER :D )
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jaky linux
« Odpověď #30 kdy: 05 Dubna 2008, 21:22:15 »
Než Ubuntu, tak mi přijde pro začátečníka lepší právě některá z odnoží pro začátečníky vytvořená (Greenie, Easybuntu, Linux Mint). Ne každý má chuť schánět ovladače a windosácké kodeky, brouzdat po wiki a ne každého zajímá jenom open source, obvzláště tedy začátečníky ne.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Jaky linux
« Odpověď #31 kdy: 05 Dubna 2008, 21:31:35 »
Podle mě odpověď na původní dotaz je: jakýkoliv
Doporučování a předhazování jakýchkoliv dister je nevyřešitelná otázka... ::)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Jaky linux
« Odpověď #32 kdy: 05 Dubna 2008, 22:39:03 »
Citace
Podle mě odpověď na původní dotaz je: jakýkoliv
Doporučování a předhazování jakýchkoliv dister je nevyřešitelná otázka...  ::)
díky za popud  ;) teď mě napadlo - existuje test pro výběr distribuce  :) http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=cz
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Jaky linux
« Odpověď #33 kdy: 05 Dubna 2008, 23:49:49 »
Mel bych malej dotaz. Existuje jeste nejaky jiny distro linuxu, kde je vychozi prostredi GNOME(jako je ubuntu)?? Docela bych vyzkousel i neco jineho. PCLOS s gnome mi dela problemy s ovladacem ipw3945 na wifi, ikdyz pisou, ze to ma byt ok. Zkousel jsem googlit a gnome podporuje skoro kazde distro, ale defaultne je tam nastavene KDE a kdyz jsem zkousel doinstalit treba v Sabayonu gnome-desktop, zahlasilo to x erroru a byl konec, proto bych uvital primo distro s vychozim gnome..

honorguard

  • Host
Re: Jaky linux
« Odpověď #34 kdy: 06 Dubna 2008, 00:49:56 »
Tak třeba Fedora má výchozí GNOME. Nebo Debian. Dokonce myslím i ta hloupá Mandriva...

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Jaky linux
« Odpověď #35 kdy: 06 Dubna 2008, 00:52:46 »
mandriva ma default kde, ale pri instalaci se da vybrat i instalace gnome (a dalsich), mozna kdybys nainstaloval jen gnome a kde ne...

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jaky linux
« Odpověď #36 kdy: 06 Dubna 2008, 11:00:38 »
Linux je jenom jádro a všechny distribuce ho mají stejné, takže si můžeš GNOME nebo jiné prostředí nainstalovat na jakoukoliv distribuci chceš.
Defaulně ho ale má třeba Greenie, Linux Mint (vycházející z Ubuntu), Mandriva (vybíráš si při instalaci), Fedora, Debian, OpenSUSE (také si vybíráš při instalaci, resp. stáhneš si verzi OpenSUSE podle prostředí, které chceš mít)
« Poslední změna: 06 Dubna 2008, 11:02:28 od Kenji »
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Jaky linux
« Odpověď #37 kdy: 06 Dubna 2008, 11:46:37 »
Linux je jenom jádro a všechny distribuce ho mají stejné, takže si můžeš GNOME nebo jiné prostředí nainstalovat na jakoukoliv distribuci chceš.
Defaulně ho ale má třeba Greenie, Linux Mint (vycházející z Ubuntu), Mandriva (vybíráš si při instalaci), Fedora, Debian, OpenSUSE (také si vybíráš při instalaci, resp. stáhneš si verzi OpenSUSE podle prostředí, které chceš mít)
Diky moc, vyzkousim to. Fedoru jsme mel a moc jsme si nerozumneli. :D To OpenSUSE vyzkousim...

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Jaky linux
« Odpověď #38 kdy: 06 Dubna 2008, 11:47:11 »
Linux je jenom jádro a všechny distribuce ho mají stejné
Nemají... Většina distribucí má jádro trochu upravené.

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jaky linux
« Odpověď #39 kdy: 06 Dubna 2008, 11:58:27 »
Tak upravené, ale myslel jsem to tak, že Linux je pořád Linux :)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jaky linux
« Odpověď #40 kdy: 06 Dubna 2008, 12:04:04 »
Ted prave du zkusit nejaky novy ulet made in Thaiwan - PUD - je to nejaka odnoz Ubuntu a ma to prej nejake zcela nove gr. prostredi - kouknite na www.distrowatch.com Mam doma par volnejch disku, tak si hraju :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

peanut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 217
Re: Jaky linux
« Odpověď #41 kdy: 06 Dubna 2008, 13:08:21 »
Tak potom napis nejaku mini kritiku.  ;) Ja som na skusanie trochu lenivy.  :)
Linux rulez / Ubuntu like no other :D
The mini-show of Krys rox :D
Say no to Intel graphics ;) plural linux || ubuntu = false

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jaky linux
« Odpověď #42 kdy: 06 Dubna 2008, 13:53:08 »
No mně to osobně nepřijde jako moc zajímavé distro :)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

honorguard

  • Host
Re: Jaky linux
« Odpověď #43 kdy: 06 Dubna 2008, 15:02:46 »
To LXDE vypadá zvláštně. Každopádně já jsem KDE, nebo by mi asi nevadilo XFCE. A Gnome přeci jen taky není tak špatné...
Jinak Linux jako Linux... no třeba v Debianu jsem se když jsem byl ještě začátečník pro každodenní používání hlásil pod roota a vůbec mi to nepřišlo blbý :D. V Ubuntu to naštěstí nejde a to mi přijde docela velká změna od Debianu...  Hlásit se pod rootem pro mě bylo normální... A to že mi nějak často krachoval systém mi taky nebylo divný :D.
Nj, holt si s tim člověk nemá hrát když to funguje...

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Jaky linux
« Odpověď #44 kdy: 06 Dubna 2008, 17:01:36 »
Mně ten PUD nešel nainstalovat, někde u kroku 4 to skončilo. Měl jsem zvolit kořenový adresář, ale nijak to nešlo, všechna tlačítka byla zašedlá.

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jaky linux
« Odpověď #45 kdy: 06 Dubna 2008, 17:21:33 »
Jinak Linux jako Linux... no třeba v Debianu jsem se když jsem byl ještě začátečník pro každodenní používání hlásil pod roota a vůbec mi to nepřišlo blbý :D
Brr..grrr..aaaa...to si nedovedu ani představit :D
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Jaky linux
« Odpověď #46 kdy: 06 Dubna 2008, 19:36:57 »
Takze PUD som nainstaloval, chvilu sa s tym sral  a vyhodil CD do kosa...Ako instalacia prebiehala normalne az do asi 85 %, ked to zahlasilo, ze sa nepodarilo zapojit apt a nainstalovat nejake baliky...Po instalacii som zistil, ze to boli najskor jazykove baliky, pretoze aj ked som mal cestinu ako predvoleny jazyk na instalaciu, tak vo finale to bolo anglicko-cinsky. Napr. firefox bol cely cinsky...a s tym si ja naozaj neporadim :( Ani klavesnicu (nemecku), ktoru som si navolil pri instalacii mi to nerespektovalo a hodilo mi tam asi cinsku. Chvilu som s tym bojoval a zistil som, ze v terminali mam nemecku a v tom gr. prostredi mam nejaku inu. Musel som sa nejak zbavit tej cinstiny, tak som terminalom pomocou apt-get nainstaloval synaptic (v zakl. vybave nebol). Po nainstalovani som ho chcel otvorit aby som cez neho nainstaloval cz baliky - lenze zas neplatilo to heslo...tak som sa *censored* a skoncil som akciu PUD! Potom ma napadlo, ze som to vsetko mohol riesit cez terminal a trebars i vytvorit noveho uzivatela (adduser) - ale neskoro. Taky ntz by nad tym vyhral,  pretoze by ho najskor nejaky synaptic nezaujimal :D Inac musim uznat, ze to prostredie (podla mna zmiesane Gnome a Xfce) bolo rychle a intuitivne - ale cinsky naozaj neviem.
Hovori sa sice, ze trpezlivost ruze prinasa, ale to mi je celkom jedno, pretoze ja mam radsej pivo a drzkovu polievku .D
« Poslední změna: 06 Dubna 2008, 19:39:24 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

sir Truhlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Jaky linux
« Odpověď #47 kdy: 06 Dubna 2008, 20:09:54 »
To jo, trpělivost ruže přináší... ale jak ti to pomuže s linuxem, to fakt nevim...

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Jaky linux
« Odpověď #48 kdy: 07 Dubna 2008, 18:14:27 »
Můžu se zeptat jaký linux by jste mi doporučili?
[rejp]2.6.24[/rejp] :D

MadmanCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: Jaky Linux byste mi doporučili?
« Odpověď #49 kdy: 01 Května 2008, 00:35:47 »
KDybych měl říct, co mi za linux kdy nejvíce vyhovovalo... Tak to byl ArchLinux, ale bohužel pro začátečníka je to jako počítat DIFERENCIÁLNÍ ROVNICE bez znalosti sčítání a odčítání...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.