Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: reinstalace Ubuntu  (Přečteno 7397 krát)

geF

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
reinstalace Ubuntu
« kdy: 01 Března 2008, 17:51:34 »
Dobrý den,
jsem naprostý začátečník s linuxem a mám tu jeden problém. Snažil jsem se instalovat Eclipse, ale psalo mi to, že tu je nějaká kolize a mám se podívat do synaptics (nebo jak se to jemnuje :-)) tak jsem se tam podíval a zkoušel teda něco odinstalovat, aby mi moje oblíbené eclise nainstalovat šlo, ale než abych něco vyřešil tak jsem to spíš zhoršil. Zmizely mi nabídky aplikace apod. Místo písmenek vidim jen čtverečky... Dá se nějak opravit instalace? Jak když místo písmen vidim jen takový ty nečitelný znaky? Jak řešit tu kolizi eclipse?
mockrát děkuji
« Poslední změna: 01 Března 2008, 18:14:59 od geF »

JohnyN

  • Host
Re: reinstalace Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 01 Března 2008, 18:29:40 »
Myslím, že najjednoduchší a najrýchlejší postup je reinštalácia. Ak tam nemáte veľa dát a nastavení, tak by som vám poradil zálohovať dáta, prip. aj /home, následný formát a reinštalácia.

geF

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: reinstalace Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 01 Března 2008, 18:37:28 »
no data tam nemám žádný, ale na disku jsou ještě windows, kde data jsou a formát disku teda nic moc... Nedá se nějak jen spustit ten stávající nefungující systém ubuntu a dát do romky CD s Ubuntu a reinstalovat?

JohnyN

  • Host
Re: reinstalace Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 01 Března 2008, 18:40:26 »
Ja som nemal na mysli formát celého HDD ale iba partície s Ubuntu  :D To by bolo asi príliš, formátovať celý HDD so všetkými partíciami   :o

Dúfam, že nemáte Ubuntu a Windows na jednej partícii, to by bolo asi ťažšie preinštalovať.
Takže stačí, ak napr. vo Windows v Správcovi diskov (alebo cez GParted v LiveCD Ubuntu) zrušíte partíciu Ubuntu a nainštalujete tam Ubuntu znova.
« Poslední změna: 01 Března 2008, 18:42:05 od Ján Nosko »

Lukash

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 145
Re: reinstalace Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 17 Dubna 2008, 19:37:41 »
Měl bych taky pár otázek k tématu... potřeboval bych totiž poradit, step-by-step, jak na reinstalaci Ubuntu... Nejdřív popis mé situace: V současné době mám nainstalovanou verzi 7.10, linux mi běží na pc již od verze ubuntu 6.04. Nikdy jsem nereinstaloval, vždycky se jen updatovalo přes ten update manager na vyšší verzi. Během té doby vše makalo jak má, i přes všechny možný pokusy co jsem se systémem vyváděl (instalovaní, mazání apod.). Ale poslední dobou už má linux v mým pc dost a je potřeba jej kompletně smazat a nahrát znova. Pro ten účel již stahuji beta verzi 8.04 (už se mi nechce čekat na final verzi). A ted jak na to, abych toho *censored* co nejmíň. V mém pc je též nainstalován windows xp. A v linuxu nepotřebuju (a vlastně ani nechci) uchovat nastavení programů... Takže je asi nasnadě naformátovat celý oddíl a poté nainstalovat z cd nově systém, že? ... Co to natropí v mém pc? Zůstane tam původní grub, nebo se udělá nový? Nerad bych se dostal do bodu, že nainstaluju (nebo se něco posere) systém a už se nedostanu ani do windows... Vypadá to, že jsem si skoro na vše odpověděl sám, ale fakt mám obavy. V linuxu moc neumím, jakmile jsem to jednou rozběhal, už se mi vše vykouřilo zase z hlavy...
Předem díky za jakékoliv tipy...
Lukash

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: reinstalace Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2008, 20:46:35 »
GRUB se nainstaluje nový. Při výběru kam nainstalovat si dejte pozor, abyste nesmazal oddíl s windows. Dejte ruční rozdělení a nasměrujte "/" a "/home" oddíly na ty, kde jste do teď měl linux. Ty samozřejmě dejte naformátovat. Ten oddíl s windows formátovat nedoporučuju ;-)
Jinak by všechno mělo fungovat. Já takhle upgraduju na nové verze pravidelně a všechno funguje...

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: reinstalace Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2008, 23:24:27 »
lukash: videl bych to asi takhle
1. spuste system z liveCD
2. veskera data, co chcete zachovat prekopirujte na oddil s win
3. spuste gparted (system -> sprava -> gnome partition editor) a smazte partisnu s linuxem a vytvorte novou (nejlepe ext3 nebo reiserFS)
4. spuste instalaci a pri vyberu kam instalovat ukazte na ten novy oddil
5. reboot

instalator by mel rozpoznat, ze jsou pritomny i win a novy grub vytvorit tak, ze z nej win pujdou spusit, pokud by tomu tak nebylo, je mozne z linuxu "gksu gedit /boot/grub/menu.lst" a na spravne misto pridat neco jako:

Kód: [Vybrat]
title Microsoft Windows XP Professional
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

kdyz si ve stavajicim systemu otevrete menu.lst, tak uvidite, jak to tam mate (ale to jen pro jistotu, instalator by win skutecne mel videt :) )
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.