Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu -- uživatelská příručka  (Přečteno 24375 krát)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Ubuntu -- uživatelská příručka
« kdy: 12 Dubna 2008, 21:24:16 »

K dispozici je finální verze příručky. Více informací a odkaz na stažení naleznete na wiki.


Chtěl bych tak veřejně-neveřejně zveřejnit svůj nejnovější projekt -- českou uživatelskou příručku k Ubuntu. Jedná se o mírně upravené vybrané návody z wiki, ze kterých jsem sestavil příručku a přepsal ji v LaTeXu. Na světě je verze pro Ubuntu 7.10, ale chtěl bych se soustředit hlavně na blížící se Hardy (hlavně kvůli LTS), takže tohle beru spíš jako betaverzi. Proto bych rád všechny požádal, aby si příručku stáhli, pročetli a poslali mi nějaký feedback -- chyby, vůbec názor celkově atd.

Příručku si můžete stáhnout zde: PDF


Protože už od pár lidí nějaké názory mám, tak si dovolím napsat zde odpovědi na některé otázky, které mi byly často pokládány, abych na ně nemusel odpovídat stále.

Proč tam není XY
a) Na wiki není návod (nebo je ale je zastaralý/nekompletní). Řešení: Napište daný návod nebo sežeňte někoho, kdo ho napíše.
b) Na wiki návod je, ale já se rozhodl, že to není důležité. Řešení: Napište mi vaše argumenty -- když budou rozumné, tak se třeba nechám přemluvit.

Proč jen Ubuntu, proč ne i K/Xubuntu
Protože jsem Ubuntu (GNOME) používal většinu svého linuxového života, protože se v KDE/XFCE tolik nevyznám a v neposlední řadě, protože na wiki je ke K/Xubuntu málo návodů.
« Poslední změna: 12 Května 2008, 12:42:20 od Vojtěch Trefný »

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #1 kdy: 12 Dubna 2008, 21:35:23 »
V čem se to dá otevřít?
V Prohlížeči dokumentů ani KPDF to nejde.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #2 kdy: 12 Dubna 2008, 21:39:33 »
A co to tvrdí? Já to normálně v Evince (Prohížeč dokumentů) otevřu...

Pavlinaxx

  • Host
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #3 kdy: 12 Dubna 2008, 21:41:34 »
V čem se to dá otevřít?
V Prohlížeči dokumentů ani KPDF to nejde.
Já to otevřu mormálně v prohlížeči dokumentů

tomato

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2008, 21:44:39 »
Asi je chyba u Radixe, me to jde taky otevrit..
Jinak to povazuju za super napad.. az budu mit trochu casu, zkusim to projit, treba budu taky napomocnej :D

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #5 kdy: 12 Dubna 2008, 21:48:00 »
Tak už to jde, nějak špatně se to stáhlo a psalo to error 3.

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #6 kdy: 12 Dubna 2008, 21:51:53 »
mám bez problému  :) a Vojto jinak je dobrá práce ale zatím jsem četl půlku a zpracuješ po vydání Příručku Ubuntu Hardy Heron 8.04?
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:35:16 od Anna Taliánová »
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #7 kdy: 12 Dubna 2008, 22:01:48 »
U Hardyho už budou fungovat všechny 3 možnosti instalace? Když jsem instaloval Gutsyho, měl jsem v možnostech instalace pouze dvě, buď ručně, nebo kompletní formát, což mě jaksepatří vylekalo a pak mi s tím musel pomáhat kamarád :) jelikož jsem se bál tam něco "vrtat" manuálně.
A ptali se mě i další známí, že mají jen dvě možnosti... zrovna ta co jsme my nezkušení chtěli, tedy vybrat největší spojité místo na disku se nezobrazila.
Příručku jsem viděl zatím jen velice zběžně, ale vypadá velice dobře - máte můj obdiv!
Těším se na volno, až si ji více prostuduju - budu rád nápomocen
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #8 kdy: 12 Dubna 2008, 22:05:28 »
U Hardyho už budou fungovat všechny 3 možnosti instalace?
jistě bude tam wubi, umenu bude instalovat ve Windows nebo bootování  ;)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #9 kdy: 12 Dubna 2008, 22:17:19 »
Co jsem tak na rychlo prolítnul příručku, určitě bych před sekci popisující Wine, vložil ještě software třetí strany - tedy ty které se nejběžněji používají a po kterých se lidé často shání = Skype, Google Earth, Acrobat Reader. Krátce popsat tyto balíky a navrhnout linuxovou alternativu. Jelikož je mi jasné, když někdo neznalý Linuxu si příručku spustí, první na co mrkne jaký software to obsahuje. Jinak zatím se mi to na první pohled zdálo dobrý.
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:36:26 od Anna Taliánová »

Pavlinaxx

  • Host
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #10 kdy: 12 Dubna 2008, 22:25:31 »
Bomba ..... v rychlosti jsem prolétla pár úvodních kapitol a myslím, že s touto příručkou nainstaluje a zprovozní Ubuntu už snad opravdu každý. Dovolím si ji několikrát vytisknout a spolu s Live CD ji rozšířit mezi co největší počet známých  ;)

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #11 kdy: 12 Dubna 2008, 22:30:00 »
já taky a naši kamarádi už dočkají na Hardy Herona, právě vytisknu až bude příručka čerstvá  ;)
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:36:53 od Anna Taliánová »
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Skeletonix

  • Host
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #12 kdy: 12 Dubna 2008, 23:31:09 »
hezké !!
-----
 * u audio přehrávačů bych nahradil xmms audacious či beepmedia player
 * fotografie: gthumb je také zaměřen na fotografie (alba,tagy ...), červené oči umí též odstraňovat gthumb
 * screenshot gimpu je takový neostrý
 * do grafickejch udělátek bych osobně možná ještě hodil inkscape
 * u zdrojů softwaru bych se více rozepsal o nebezpečí přidávání neoficiálních zdrojů (nebezpečí, problémový přechod na vyšší verzi ...). Mno prostě vytáhnout hlavní výhody oficiálních repositářů
 * alien bych to skoro i neuváděl ;)
---
pokračovaní zítra
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:39:11 od Anna Taliánová »

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #13 kdy: 13 Dubna 2008, 00:34:20 »
hezké !!
-----
 * u audio přehrávačů bych nahradil xmms audacious či beepmedia player

Já bych zase uvedl Amarok. Není to sice výchozím přehrávačem a není ani GTK aplikací, ale je to prostě pojem. S určitou mírou nadsázky se dá říct, že je Amarok a pak jsou ostatní přehrávače. Fakt je ten, že znám pár lidí, kteří přešli na Linux jen kvůli Amaroku, lidi ho v Ubuntu hledají, proto by se mohl do příručky uvést.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #14 kdy: 13 Dubna 2008, 01:15:12 »
Opravdu moc hezká práce

Možná bych uvítal popis více možností instalace (bez cd - síťová z windows (grub4dos) nebo z jiného linuxu s využitím grubu) Jasně, hodím návod z tipů a triků nejdříve na wiki a doplním jej o linux.

EDIT: Minimálně dva důvody kdy jsem to musel řešit:
1) Nebyl fyzický přístup k PC - jen vzdálený KVM
2) Nečtoucí CD IDE mechanika...
... byla vyměněna za novou SATA, bios ze SATA mechaniky neuměl bootovat.
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 03:57:55 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #15 kdy: 13 Dubna 2008, 08:18:34 »
hezké !!
-----
 * u audio přehrávačů bych nahradil xmms audacious či beepmedia player

Já bych zase uvedl Amarok. Není to sice výchozím přehrávačem a není ani GTK aplikací, ale je to prostě pojem. S určitou mírou nadsázky se dá říct, že je Amarok a pak jsou ostatní přehrávače. Fakt je ten, že znám pár lidí, kteří přešli na Linux jen kvůli Amaroku, lidi ho v Ubuntu hledají, proto by se mohl do příručky uvést.
+1 jistě máš pravdu že Amarok je populární a dokonce jsem četl že v časopise computer asi 3/07 a tam psalo o krátce o Amaroku  :)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #16 kdy: 13 Dubna 2008, 09:14:02 »
Tak si to čtu a je to super, sem tam ale narazím na nějaký překlep :)
Snad se nikdo nenaštve a neřekne, že "ufaak jen prudí a kritizuje", myslím to dobře :)

str. 12 - "rozšíření 1024x768" -> patří zřejmě "rozlišení"
str. 18 - "Pravý klikem" -> chybí "m"
str. 19 - "Šestý krokem instalace" -> opět chybí "m"
str. 23 - "vybrat vlastní barvu a panelu, případně..." -> buď je navíc "a" nebo chybí "n" :)
str. 24 - "V nastavení leze upravit velikost" -> jedno "e" navíc
str. 25 - "přes menu Místa na pracovní ploše" -> nebylo by lepší "menu Místa na horním panelu"?
str. 30 - "vrcholem adresářové strukturu jak v Linuxu,..." -> místo "u" patří "y"
str. 30 - "mnohé, zejména starší BIOSy neumí bootovat" -> za "starší" patří čárka

VT: Opraveno (další chyby prosím do nového příspěvku -- tady si toho nemusím všimnout.
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 12:38:19 od Vojtěch Trefný »
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #17 kdy: 13 Dubna 2008, 10:13:08 »
Abych to (zatím) shrnul:

Audio přehrávače: XMMS možná vyhodím -- já ho (rád) používal, ale přeci jen je pravda, že zrovna není moc "aktuální", Amarok bych tam dával nerad -- nemám rád míchání gtk a qt, navíc Amarok neznám (když budete hodně otravovat, tak se možná ukecat nechám)

Více možností instalace: Ano, najdou se lidé, kteří to potřebují, ale kdybych do příručky měl strkat všechno, co se může někomu hodit, tak nemá 120 stran, ale 1200.

Inkscape: Skeletonixi hledej :)

Alien a neoficiální repozitáře: Alien možná vyhodím, neoficiální repozitáře bych nechal tak, jak jsou -- upozornění je podle mě dostatečné (v červeném rámečku s vykřičníkem :)) a navíc uvedené zdroje (medibuntu a wine jsou bezproblémové).

Screenshoty: Jsou brány z wiki, takže vypadají tak, jak vypadají -- jestli budu mít někdy hodně času, tak to celé "přescreenshotuju", aby to mělo jednoutnou formu, obrázky rozumnou velikost atd.

Chyby: Moc děkuji za opravování -- snažil jsem se sám, ale člověk nezvládne všechno... Až toho bude víc tak vydám "opravnou verzi".

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #18 kdy: 13 Dubna 2008, 10:22:45 »
Jo a nevypadalo by líp, když by za "Poznámka" a za "Upozornění" byla dvojtečka? Aby to bylo něčím oddělené od samotného textu poznámky a upozornění...
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #19 kdy: 13 Dubna 2008, 10:43:57 »
Jo a nevypadalo by líp, když by za "Poznámka" a za "Upozornění" byla dvojtečka? Aby to bylo něčím oddělené od samotného textu poznámky a upozornění...
Přijde mi to dostatečně oddělené díky přechodu tučné-normální písmo. Popravdě řečeno bych se v tomhle nerad hrabal -- napsat tyhle rámečky tak, aby mi vyhovovaly, trvalo několik děsivých dnů a výsledkem je přes padesát řádek nepřehledného kódu...

JohnyN

  • Host
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #20 kdy: 13 Dubna 2008, 10:54:45 »
Je to super  ;)
Prešiel som prvých 20 strán a príručka sa mi zdá perfektná. Bolo by super, ak by ste v tom pokračovali.. možno by z toho na koniec mohlo vzniknúť niečo podobné ako oficiálna príručka k Mandrive Linuxu, ktorú vydáva pán Ivan Bíbr. V USA myslím už niečo také je. Možno by mohol aj Canonical zasponzorovať autora  ;)

Chyba - na strane 20,21 máš "Standardní rozložení panelu" a označenie hodín máš vymenené s ovládaním hlasitosti.

VT: Opraveno (zatím to ale není uploadované)

Zatiaľ ale SUPER  8)
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 11:10:58 od Vojtěch Trefný »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #21 kdy: 13 Dubna 2008, 12:39:54 »
Tak k dispozici je nová verze (0.1.3) -- XMMS byl vyměněn za Audacious, Alien byl vyměněn za prázdný prostor, překlepy byly opraveny (tedy aspoň ty, na které jste upozornili) a zjistil jsem, jak dělat správné anglické jednoduché uvozovky.

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #22 kdy: 13 Dubna 2008, 12:48:36 »
super :)
jinak samozrejme s tema dvojteckama to byl jen napad... :)

jsem v praci, tak na to cteni nemam tolik casu... ale navecer budu mit doma klidecek, tak na to vlitnu :)

kazdopadne je to skvela prace!
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #23 kdy: 13 Dubna 2008, 12:58:01 »
Další návrhy na opravu (aby se to nepletlo s těmi opravenými):

str. 30 - "Jsou zde např. soubory /etc/fstab ......  a řadu dalších." -> "řada dalších"
str. 32 - "stiskněte ALT+F2 a spust’te gksudo gedit" -> klávesová zkratka bez "rámečků"
str. 32 - "K startu administrátorské konzole" -> "Ke startu..."
str. 34 - "Programy nebo chcete-li aplikace" -> chybí čárka za "Programy"
str. 40 - "schopnosti jako, qemphUpozornění na stav kamaráda." -> nevím jestli tam nemá být mezera?
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 13:56:13 od ufaak »
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

aaaaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
Re: Ubuntu -- uživatelská příručka
« Odpověď #24 kdy: 13 Dubna 2008, 13:46:25 »
Klobouk dolů, moc pěkně zpracováno  :) Akorát bych měl jednu malinkou připomínku, Přidat do knihy k programu InfraRecorder pro MS Windows, link k jeho stažení. Pokročilý uživatel si ho vyhledá, ale začátečníkům to pomůže   :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.