Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: moje problemy s Ubuntu 8.04  (Přečteno 11517 krát)

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
moje problemy s Ubuntu 8.04
« kdy: 23 Dubna 2008, 23:11:55 »
prechádzam pomaly ale isto na ubuntu ale neviem si rady s nejakými problémami:
1. klavesnica - mám predvolenu slovensku, druha anglicka blbne, ak ju pridam je všetko v pohode, po reštarte piše iba všeliake znaky namiesto písmen, nevidim v tom žiaden zmysel v usporiadani znakov, angl. klav. použivam hlavne na pisanie "zavinaču" a práci v konzole, nejde ju prepinať cez klavesovu skratku, všeobecne to nastavenie klavesnice desne blbne
2. nejde mi vymazať nejake priečinky z koša, pred tym boli s nimi tiež problemy keď som ich kopiroval z ntfs particie /moje pokusi rozbehať mirandu/, blbli práva, vybratie z košu a nasledne vymazanie do košu nefunguje akurat sa ešte raz nakopirovali priečinky sudo nautilus - /home/vito/.local/share/Trash vymazať
3. pidgin - zobrazuje blbe znaky pri dľžňoch a podobne iba pri prichadzajúcich správach /neviem najsť zmenu iso alebo niečo podobne na zmenu kódovania/ a nejako som nepočul žeby mi reagoval zvukovo alebo nejakym popup oknom na novú správu pričom mám nastavene aby reagoval zvukom zmena kodovania cez accounts - manage - modify - advenced - encoding - windows-1250
4. potrebujem mať nejake poznamky na ploche, v gnome su sticky notes ale tie keď nejako kliknem na plochu zmiznu, nenašiel som nastavenie aby stale ostavali na ploche, nemyslim tym aby boli navrchu aj nad inymi programami napr. firefox ale aby boli iba na pozadi knotes
5. smplayer vykazuje horšiu kvalitu ako ten na winXP  :o ??? ::)
6. mam nastavene cez klikacie nastavenia compizu aby alt+tab daval "ring switcher" ale tato skratka funguje iba tedy /inak nič nerobi/ keď zapnem a vypnem to nastavenie, pre normalne prepinanie som zrušil skratku /teraz to z ničoho nič išlo na prvy šup takže už sa to možno nejako samo opravili  ::) / /nejako to začalo fungovať  :o /
7. to tu sem nepatri ale skusim: reaguje na nastavenie hlasitosti tlačidlami fn+F11/F12 /nb asus a6km/ s veľkym oneskorenim cca. 2-5s
8. nizky vykon firefoxu 3 pod linuxom  ::) to sa neda vyriešiť
ďalšie otazky hlavne z mojej lenivosti s ktorymi si možno časom poradim sam /netreba odpovedať   ;D ;) /:
9. asi IM s podporou xstatus pre ICQ nieje pre linux  ::) Miradna for Linux pack by Vito45, v pripade zaujmu pošlem
10. niečo pohodlne pre zalohovanie /adresar, sms, kalendar atď/ pre mobil SE K800i nepoznate?
11. niečo na konvertovanie multimedii, na win som použival media coder, ide mi hlavne o konvertovanie filmov do mob plus prevod do aac, mp3
12. niečo jednoduche a pritom učinne na obrazky ako irfanview na win?
13. ako sa urobiť to aby aplikacie sa spušťali po zapnuti a dali sa na plochu č. 2
14. nejaky nastroj na jednoduchu synchronizaciu priečinkov?
« Poslední změna: 25 Dubna 2008, 17:02:38 od Anna Taliánová »

Pavelp

  • Host
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #1 kdy: 24 Dubna 2008, 07:13:13 »
Neprechazejte, zustante na Windows.
« Poslední změna: 25 Dubna 2008, 16:58:04 od Anna Taliánová »

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #2 kdy: 24 Dubna 2008, 07:28:31 »
aj takto sa to da riešiť  ;D ale prechod z winXP na ubuntu je pre mňa menej bolestny ako prechod na winVistu :)

gos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #3 kdy: 24 Dubna 2008, 09:40:47 »
aj takto sa to da riešiť  ;D ale prechod z winXP na ubuntu je pre mňa menej bolestny ako prechod na winVistu :)

Nezbývá nic jiného než souhlasit.
AMD Athlon XP 3200+,Dual DDR 400MHz 1GB, ATI Radeon X1650Pro 512MB DDR2 AGP 8x,

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #4 kdy: 24 Dubna 2008, 09:54:01 »
2. nejde mi vymazať nejake priečinky z koša, pred tym boli s nimi tiež problemy keď som ich kopiroval z ntfs particie /moje pokusi rozbehať mirandu/, blbli práva, vybratie z košu a nasledne vymazanie do košu nefunguje akurat sa ešte raz nakopirovali priečinky
5. smplayer vykazuje horšiu kvalitu ako ten na winXP  :o ??? ::)
8. nizky vykon firefoxu 3 pod linuxom  ::)
11. niečo na konvertovanie multimedii, na win som použival media coder, ide mi hlavne o konvertobanie filmov do mob plus prevod do aac, mp3
12. niečo jednoduche a pritom učinne na obrazky ako irfanview na win?
13. ako sa urobiť to aby aplikacie sa spušťali po zapnuti a dali sa na plochu č. 2
14. nejaky nastroj na jednoduchu synchronizaciu priečinkov?

2. asi mají "špatná práva" (tomu by nasvědčoval ten import z ntfs). Zkus se na koš podívat jako root (zadej sudo nautilus v terminálu, pak heslo, pak zmáčkni ctrl+h a hledej složku .trash - až ji najdeš, vymaž její obsah).
5. zkoušel jsi jiný výstup? máš zapnuté deinterlance apod.?
8. to je betaverze, ber ji s rezervou
11. avidemux, 3gpwiz, mencoder, ffmpeg - dej hledat na fóru, určitě najdeš, řešilo se to tu mockrát
12. gwenview, digikam,f-spot...? zkus v synapticu (přidat programy) vybrat kategorii grafika, nainstaluj co najdeš a vyzkoušej :)
13. devils pie - ale nemá to úplně triviální nastavení
14. rsync a jeho grafické nastavby (opět zkus tady hledat)

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #5 kdy: 24 Dubna 2008, 09:55:30 »
1. na zavinac existuje altgr (ten v pravo) + v
3. zmena kodovani viz wiki
5.v nastaveni zkus pouzit jiny ovladac (gl)
9. pro pidgin je patch je treba cekat :) sice nevim co na tech "super" xstatusech vidite.. na co jsou normalni statusy? :)
10. zkus kmobiletools :)
11. media coder by mel jet pod wine :)
12. gthumb

Pavelp: ty mas dneska rady jako.. mas u me - ;)
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #6 kdy: 24 Dubna 2008, 13:15:48 »
4. nainstaluj si balíček "knotes", jsou lip nastavitelny a imho graficky o dost povedenejsi a hodej se jak do KDE tak i do GNOME
5. Nepovažol bych smplayer za nejlepší volbu...
8. To se časem zlepší :).
9. Po xstatus prostě není mezi linuxou komunitou dostatečná poptávka :).
12.Vřele doporučuju Picasu, je to hlavně na prohlížení a třídění fotek, ale ty základní úpravy (červený oči, BW nebo Sepia,otočení, zoom a tak) umí taky.
13. Tak spuštění po zapnutí je jednoduchý () a na druhou plochu si to můžeš hned přehodit (nebo ten složitější devils pie)
14. Zkus třeba "unison"
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

patnik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
    • beagle life
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #7 kdy: 24 Dubna 2008, 14:57:33 »
Je důvod přeinstalovat Ubuntu 8.04 beta vyšší verzí - t.č. 8.04 RC LTS - nebo stačí jen aktualizace ? Je možné před reinstalací uložit konfiguraci - tzn. nastavení uživatelů ?
Chtěl jsem Ubuntu jen vyzkoušet na novém NTB se šílenou Vistou, ale už jsem trochu dál, než abych ho smáznul s lehkým srdcem. Díky.

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #8 kdy: 24 Dubna 2008, 14:59:20 »
Stačí aktualizace.

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #9 kdy: 24 Dubna 2008, 15:50:15 »
Pro zachování uživatelských nastavení je nejlepší mít /home na vlastním oddílu mimo systém. To znamená, že budete mít jeden oddíl / a druhý oddíl /home... Pak vám nastavení zůstává i po reinstalaci.
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #10 kdy: 24 Dubna 2008, 21:49:22 »
takže konečne som mal trochu voľného času, diki za napady, niektore pomohli,
programy som nainštaloval, ešte ich pooskušavať
ten koš bol dobre ukryty, ani inštruktor na dnešnom školeni linuxu nevedel najsť ale po oskušani niekoľko variacii na find sa to nakoniec našlo a zmazal som to
pidgin by mal byť už v pohode /hoci z duše ho nemám rád  ;D ale nemám k tomu žiaden objektívny dôvod proste je mi proti srsti  ;D /
ku tym extra statusom, je to dobra vychytavka, do podniku nanič, do domacnosti plus bez ktoreho sa da v pohode obísť ale keď to ľudia použivaju ako jedine info v akom su stave tak bez toho to ide ťažko

teraz take OT  ;D
ku tomu že mam ostať u win  ;D vo win som pokročili použivateľ a viem si všetko spraviť sam ale vyznavam filozofiu OS, v lin sa ešte dobre neorientujem čo sa dufam časom zmeni, linux je investicia do buducnosti, oveľa jednoduchšie sa zalohuju a prenašaju nastavenia, mam možnosť voľby, nemam pocit že si o mne system mysli že som totalny blbec a všeobecne mám rád nové veci  ;D /nezabera 15GB disku, neprivadza ma do zurivosti, na 1GB ram ide v pohode, nema vyri a fragmentaciu ako isty nemenovany sys  ;D /
PS:v niektorych veciach som perfekcionalista takže hoci to mohlo v prvom poste vyznieť nepriateľky ale je to v poh  ;) ;D
PS:s dister čo som skúšal 8.04 mi všetko zdetekovala na mojom nb čo bol jeden z 2 hlavnych štarterov na prechod /2. bol ten že už som vyriešil nenabehnutie linuxu ak bolo niečo pripojene k usb/
« Poslední změna: 24 Dubna 2008, 21:54:19 od vito45 »

intel810

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #11 kdy: 25 Dubna 2008, 09:01:48 »
Neprechazejte, zustante na Windows.

Odpovědi tohoto druhu mě dost dráždily v době kdy jsem začínal s linuxem. Proto jsem před x lety přešel na Ubuntu jeho fórum, protože to bylo kvalitní a nápomocné fórum. Příště raději neodpovídejte, protože toto je přesně ta odpověď, která nerozhodného člověka může odradit od linuxu.
« Poslední změna: 25 Dubna 2008, 16:59:54 od Anna Taliánová »

plusik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #12 kdy: 25 Dubna 2008, 14:34:22 »
souhlasím, ironie která z této odpovědi srší může být pro někoho velmi odrazující,
« Poslední změna: 25 Dubna 2008, 17:00:14 od Anna Taliánová »

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #13 kdy: 25 Dubna 2008, 14:57:49 »
mohol mať zlý deň, keď na siemensmanii prišiel jeden manik a pisal ožraty do fora to bolo ine kafe  ;D ale pokiaľ to autor nerobi často je to v poho, každy môže mať zlý deň  ;)

Pavel Půlpán

Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #14 kdy: 25 Dubna 2008, 16:00:33 »
Jj... můžeme bejt všici rádi, že jsem se tady neukázal já, včera, když jsem přitáh z knajpy! :D

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #15 kdy: 25 Dubna 2008, 16:08:02 »
mohol mať zlý deň, keď na siemensmanii prišiel jeden manik a pisal ožraty do fora to bolo ine kafe  ;D ale pokiaľ to autor nerobi často je to v poho, každy môže mať zlý deň  ;)
Tak tak, včera jsem ho asi taky měl, nebo jsem jednoho windowsáka odehnal od winů - ale musím říct, že zakladatel tohoto fóra je proti tamtomu kybernetický guru (např. se nesnažil 9 hodin nainstalovat Xubuntu z AMD64-Xubuntu-LiveCD na Celeron 450 se 128MB RAM)
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

hawker

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #16 kdy: 25 Dubna 2008, 16:33:39 »
vito45: Vydržte! Já jsem si Ubuntu nainstaloval ještě ve verzi 6.10 a od té doby jsem u něj zůstal. Ještě jsem zkoušel Mandrivu, taky není špatná, ale Ubuntu mi nějak více sedí. Windows XP mám už jenom pod Virtualboxem a to pouze z toho důvodu, že používám účetnictví, které pod linuxem prostě není. Jinak mojí 13-ti leté dceři na uživatelské úrovni nedělá sebemenší problém, sem tam přijde na nastavení, která neznám ani já sám.
Acer Extensa 5430 - Lubuntu 14.04-32bit/Windows 8.1-32bit Asus EEE-1005HA - Lubuntu 14.04-32bit/Windows 8.1-32bit
www.qblog.cz

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #17 kdy: 25 Dubna 2008, 16:43:32 »
budem sa držať  ;D
takže s xstatus problem relativne vyriešeny upravenim windowsackej mirandy, len nejde uplne vypnuť - treba ručne napr. cez System Monitor
tie obrazkove softy som oskušal všetky čo som našiel pod add/remove ale ani jeden nechcel ukladať rôznu kvalitu jpg a zaroveň zmenu rozlišenia, niekde som videl nejaky navod na irfanview cez wine aby sa po dvojkliku spušťal, len ešte neviem ako na ten skript ale to keď budem mať čas oskušam
tie knotes su lepšie a budem použivať tie už len na wiki pozriem ako presne sa pridavaju aplikacie po štarte lebo keď som do "Sessons" do Startup Programs pridal iba "KNotes" tak to nič nerobilo

edit: neviem či som to niekde písal ale ubuntu 8.04 je prvy linux na ktorom mi všetok HW beži out of box vratane kamery ktora by nemala  ;D, winmodem som ale neskušal /doma mam dialup, nič lepšie sa neda, aj pc ma winmodem  :'(/ lebo blbne pod win, firewire na rozdiel win funguje v linuxe, btw mam nb Asus A6KM
« Poslední změna: 25 Dubna 2008, 16:47:07 od vito45 »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: moje problemy s ubuntu 8.04
« Odpověď #18 kdy: 25 Dubna 2008, 16:55:15 »
S těmi obrázky by si měl bez problémů poradit GIMP - tedy pokud nemáte namysli, že otevřete jpg, dáte uložit a zvolíte rozlišení a kvalitu. Kvalita při ukládání na 99% (naposledy před půl rokem) nastavit jde, rozlišení se dá změnit nějakou volbou v menu.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: moje problemy s Ubuntu 8.04
« Odpověď #19 kdy: 25 Dubna 2008, 17:12:50 »
je to jedno z riešení ale gimp sa hooodne dlho načitava, to je tak keď si človek zvykne na možno naj. program vo svojej triede
oskušal som nejaky sync. software, všetky boli primitivne, na win použivam syncback, 2 adresare vyberiem, vyberiem adresare ktore sa nemaju synchronizovať a je to :) no ale to chce iba hľadať nejaky aj na lin
firefox trošičku zrychlil keď som použil profil z linuxu a nie z portable firefoxu pre win, i tak to potom vo wine blblo

neviete nejaky jednoduchy ftp server?, potrebujem iba 2 adresare zdieľať na internatnu sieť nič viac
neda sa jeden program 2x nainštalovať? konkrétne sa jedná o to že vo win som mal 2x DC++, jeden pre nb share a druhy keď som pripojil ext disk

kubišta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: moje problemy s Ubuntu 8.04
« Odpověď #20 kdy: 25 Dubna 2008, 17:15:51 »
IM s podporou pro X statusy ICQ je Kopete ve verzi pro KDE4. Dobrý prohlížeč obrázků pro Gnome je F-Spot, pro KDE je Gwenview.
Možná by bylo lepší si počkat 2 měsíce na openSUSE s KDE4, pak nebudeš muset laborovat s Mirandou...

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: moje problemy s Ubuntu 8.04
« Odpověď #21 kdy: 25 Dubna 2008, 19:14:03 »
Pred casom tu boli odkazy na ubuntu manual, tvoreny dokonca slovenskym uzivatelom, hadam uz bude aj v novej verzii, bolo tam dost veci hlavne pre uzivatelov prechadzajucich z win na lin, skuste vyhladavanie.

Tak tu je: http://knihy.root.cz/kniha/ubuntu-manual/
je to pre starsiu verziu ale az tak moc sa toho nezmenilo.
« Poslední změna: 25 Dubna 2008, 19:17:35 od Juraj »

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: moje problemy s Ubuntu 8.04
« Odpověď #22 kdy: 26 Dubna 2008, 07:59:09 »
veď to kopete KDE4 si môžem doinštalovať do ubuntu hoci sa asi nainštaluje aj kopa baličkov z KDE4
a ten manual asi si myslel tento:
http://ubuntu.kayle.sk/
teraz som cez víkend doma, treba kosiť travu a robiť kolo domu a nemam internet na ktory by som sa mohol pripojiť a navyše mi finišuje semester takže sa budem riešeniu problemov venovať neskôr, všetok zaklad ide, už len doladiť 15% veci

patnik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
    • beagle life
Re: moje problemy s Ubuntu 8.04
« Odpověď #23 kdy: 26 Dubna 2008, 15:16:18 »
Je možné se nějak vráti k "původní" konfiguraci po instalaci, nebo "přeinstalovat" 8.04 ?
Pro sony vaio vgn-nr21 jsem chtěl nastavoval jas displeje, návodů je moc - včetně ručních úprav některých souborů. Teď nevím co jsem kde rozvrtal. Faktem je, že jediné, co zpočátku fungovalo byl  xbacklight -set nn  ale už ani to nefunguje. Linux mám 2 dny. :-)

ubuntu luky

  • Host
Re: moje problemy s Ubuntu 8.04
« Odpověď #24 kdy: 26 Dubna 2008, 17:15:46 »
klavesnice by mela jit prepnout pomoci zkratky alt+alt me to funguje (mam tedu Ubuntu 7.1)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.