Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: USB myš občas nefunkční po startu [vyřešeno]  (Přečteno 6864 krát)

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
USB myš občas nefunkční po startu [vyřešeno]
« kdy: 14 Září 2008, 19:23:33 »
Ahoj,
můžete mě někdo nasměrovat, co může být špatně, když mi po naběhnutí systému (8.04) nefunguje myš a musím restartovat, někdy i několikrát?
BIOS ji korektně rozpozná jako polohovací zařízení, včetně tabletu, ten navíc po startu funguje. Hardware jsem půl roku neměnil, dřív problémy nebyly.... Zkusil jsem jinou myšku do USB, ale také nejede, jen svítí a reaguje na pohyb zvýšením jasu diody...
Napadá mě něco s aktualizacemi, ale nevím kam kouknout... Kdybych chtěl prohlédnout logy, tak který a na co koukat, případně co porovnávat v případě funkčního a nefunkčního naběhnutí???

dík...
« Poslední změna: 06 Října 2008, 18:18:05 od Tomiik »

truhlik

• Závislák
Re: USB myš občas nefunkční po startu
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2008, 19:46:00 »
Prohlednout logy v slozce: /var/log/   zejmena bych se zameril na dmesg ten bych porovnal v pripade funkncni a nefunkcni myse.
Pripadne prikaz lsusb vypise zarizeni pripojena prez usb k pocitaci.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #2 kdy: 14 Září 2008, 20:32:27 »
...to lsusb ještě otestuju, ale stejně si myslím, že to řeší jen zda je nalezeno a ne proč není nalezeno...
Ještě mě napadla varianta s jádrem Ubuntu - celkem brzy po instalaci jsem si změnil nabídku menu.lst a vždy při aktualizaci jsem si zakázal změnu, aby se mi tam zase neobjevily při startu ty hrozně dlouhé názvy a všechny varianty... No a teď mi někdo říkal, že se mi tím pádem načítá pořád ta stará varianta jádra (vmlinuz-2.6.24-16-generic) a přitom vše ostatní aktualizované chce něco novějšího. Našl jsem nastahovanou verzi 19, ale když jsem na ni přepsal menu.lst, tak mi po bootu místo plochy naskočila bílá obrazovka... Tak tam mám tu 16 a vůbec nevím, co to znamená a zda je to dobře nebo špatně? Může být problém tady? A jak případně získám tu automatickou aktualizaci a přepsání menu.lst?? Když spustím update-grub manuálně, tak mi to zachová ten mnou před půl rokem vytvořený soubor...

truhlik

• Závislák
« Odpověď #3 kdy: 14 Září 2008, 20:50:37 »
Je to jen nejaka mensi uprava jadra verze 2.6.24. Kazdopadne bych ji pouzival pokud funguje, pokud ne tak bych zustal u starsi verze. Update-grub nezachova vas upraveny menu.lst, prida tam nove polozky tykajici se prave novych verzi jadra. Nevim jestli tohle muze zpusobit nefunkcnost mysi, je to mozne, ale neoravdepodobne.
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #4 kdy: 14 Září 2008, 21:54:56 »
..no tak jsem cestou pokus omyl dospěl k nejvyššímu funkčnímu jádru a je to stejné.
Mimo to jsem ale zjistil, že lsusb vidí myš i v případě, že je nefunkční... Jen mě udivilo, že se vypsaná tabulka změnila restartem, pořadí připojených zařízení se vypsalo pokaždé jinak, což mi připadá divné, když nesahám na konfiguraci, ani neměním nastavení..?

truhlik

• Závislák
« Odpověď #5 kdy: 14 Září 2008, 22:31:32 »
prostudujte ten dmesg

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #6 kdy: 15 Září 2008, 06:39:37 »
tak jsem nakonec našel v dmesg alespoň tohle:
První verze je ta nefunkční
Kód: [Vybrat]
input: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse as /devices/pci0000:00/0000:00:1a.1/usb2/2-1/2-1:1.0/input/input5a tahle je ta funkční
input: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse as /devices/pci0000:00/0000:00:1a.1/usb2/2-1/2-1:1.0/input/input2
moc z toho nejsem moudrý, ale řekl bych, že si to vstupní zařízení mapuje dynamicky při startu jak systém napadne a holt se občas nestrefí... nebo se pletu??
A jak by to šlo přiřadit trvale pod konkrétní input???

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #7 kdy: 18 Září 2008, 19:11:09 »
Stále pátrám
Už začínám být lehce vytočený... Ta myška, které se to všechno týká je Logitech a při instalaci Linuxu jsem si ji nastavil podle návodu na wiki, všechna tlačítka a tak. A jak jsem teď pátral po příčinách nefunkčnosti, tak jsem dospěl k příkazu:
cat /proc/bus/input/devicesTen mi vypíše připojené periferie, mimo jiné se u každé zobrazí hodnota event#, kterou je potom nutné doplnit do souboru xorg.conf. No a zjistil jsem, že to číslo za event se při výpisu periferií po restartu mění a pokud neodpovídá tomu v xorg.conf souboru, tak myš nejede...!!!??? Pokud to manuálně změním na tu aktuální hodnotu, tak vše funguje... ovšem jen do dalšího restartu, pak se mi to změní a mám smůlu.

Tak se ptám:
1. je to normální, že se mi mění čísla event podle toho, jak se systém vyhajal???
2. jde to nějak natvrdo připojit pro konkrétní event???
3. ...nebo je možné napsat něco jiného do xorg.conf souboru, aby se to mohlo připojit pod jakýmkoliv číslem???

PS: takhle teď vypadá můj zápis v xorg.conf
Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "evdev"
Option "Device" "/dev/input/event5"
Option "CorePointer"
EndSection

Martin Kiklhorn

• Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
« Odpověď #8 kdy: 19 Září 2008, 09:17:57 »
to přiřazování probíhá někde ve skriptech v této složce: /etc/udev/rules.d/
tyto (nejen) by měly být volány při startu systému z /etc/init.d/udev

Zkuste si tady na fóru vyhledat "/etc/udev/rules.d/" - řešili se už určitě nějaké tablety a touchpady
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #9 kdy: 19 Září 2008, 21:34:28 »
Nějak se mi hledání nedaří, každopádně je to divné...
Nešlo by nějak pozměnit ten xorg.conf tak, aby se ovladač potřebný pro tu myšku použil vždy tam, kde (event#) je připojená??

Někde byla zmínka o napsání scriptu, ale to je houby řešení:-( Navíc vše fungovalo skoro půl roku a mění se to až poslední měsíc, tak bych to tipnul na změnu po nějaké aktualizaci... A to vidím jako chybu systému, přece i jen trochu zběhlejší uživatel občas mění periferie a nemusí nutně umět upravovat konfigurační soubory...

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #10 kdy: 23 Září 2008, 09:01:05 »
Tak jak nakonfigurovat přidělení těch event# jsem nenašel, asi jsem málo hledal.
Nakonec mě teda napadlo, když mi to pořád přeskakovalo mezi event2 a event5, že jsem si zdvojil záznam v xorg.conf a teď se to strefí vždycky:-)
Jen nevím, co se stane, až změním konfiguraci a začne se to o ty čísla s něčím prát...
Kdyby jste někdo věděli o řešení, jsem jedno ucho...???

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
Myš stále "přeskakuje"
« Odpověď #11 kdy: 06 Října 2008, 06:50:46 »
Tak jsem tu zase, zkusím pokračovat vestarém vláknu, pokud neuspěji, založím nové.
Stále je to o tom, že když zapnu počítač, tak při každém druhém startu musím změnit hodnotu event v xorg.conf, abych rozjel myš!!

Tady přikládám kousek výpisu zařízení, který mi přijde důležitý:
I: Bus=0003 Vendor=046d Product=c043 Version=0110
N: Name="Logitech USB-PS/2 Optical Mouse"
P: Phys=usb-0000:00:1a.1-1/input0
S: Sysfs=/devices/pci0000:00/0000:00:1a.1/usb2/2-1/2-1:1.0/input/input2
U: Uniq=
H: Handlers=mouse1 event2
B: EV=17
B: KEY=ff0000 0 0 0 0 0 0 0 0
B: REL=143
B: MSC=10

I: Bus=0019 Vendor=0000 Product=0002 Version=0000
N: Name="Power Button (FF)"
P: Phys=LNXPWRBN/button/input0
S: Sysfs=/devices/virtual/input/input4
H: Handlers=kbd event4
B: EV=3
B: KEY=100000 0 0 0

I: Bus=0019 Vendor=0000 Product=0001 Version=0000
N: Name="Power Button (CM)"
P: Phys=PNP0C0C/button/input0
S: Sysfs=/devices/virtual/input/input5
H: Handlers=kbd event5

Uvádím tyto tři výpisy, protože hodnota event u mé Logitech USB laserovky osciluje právě mezi hodnotami 2,4,6 - jako by se při náběhu systému a detekci hardware občas prosadila zařízení v jiném pořadí.
Ještě znovu dodávám, že vše se děje od asi předposlední nebo poslední aktualizace systému a nepomáhá ani bootování se starším jádrem. Nemáte někdo podobné problémy?? Dokážete mi někdo říct, jak změním pravidla pro přidělení event, aby myš dostala vždy to svoje a ""Power button" se spokojil se zbytky????

Yontalcar

• Stálý člen
  • **
  • Semper fidelis
« Odpověď #12 kdy: 06 Října 2008, 07:30:57 »
Tak jsem tu zase, zkusím pokračovat vestarém vláknu, pokud neuspěji, založím nové.
Stále je to o tom, že když zapnu počítač, tak při každém druhém startu musím změnit hodnotu event v xorg.conf, abych rozjel myš!!

Tady přikládám kousek výpisu zařízení, který mi přijde důležitý:
I: Bus=0003 Vendor=046d Product=c043 Version=0110
N: Name="Logitech USB-PS/2 Optical Mouse"
P: Phys=usb-0000:00:1a.1-1/input0
S: Sysfs=/devices/pci0000:00/0000:00:1a.1/usb2/2-1/2-1:1.0/input/input2
H: Handlers=mouse1 event2
B: EV=17
B: KEY=ff0000 0 0 0 0 0 0 0 0
B: REL=143
B: MSC=10

I: Bus=0019 Vendor=0000 Product=0002 Version=0000
N: Name="Power Button (FF)"
P: Phys=LNXPWRBN/button/input0
S: Sysfs=/devices/virtual/input/input4
H: Handlers=kbd event4

I: Bus=0019 Vendor=0000 Product=0001 Version=0000
N: Name="Power Button (CM)"
P: Phys=PNP0C0C/button/input0
S: Sysfs=/devices/virtual/input/input5
H: Handlers=kbd event5

Uvádím tyto tři výpisy, protože hodnota event u mé Logitech USB laserovky osciluje právě mezi hodnotami 2,4,6 - jako by se při náběhu systému a detekci hardware občas prosadila zařízení v jiném pořadí.
Ještě znovu dodávám, že vše se děje od asi předposlední nebo poslední aktualizace systému a nepomáhá ani bootování se starším jádrem. Nemáte někdo podobné problémy?? Dokážete mi někdo říct, jak změním pravidla pro přidělení event, aby myš dostala vždy to svoje a ""Power button" se spokojil se zbytky????
vytvoř /etc/udev/rules.d/10-udev.rules
tam napiš:
KERNEL=="event[0-9]*", SYSFS{idVendor}=="046d", SYSFS{idProduct}=="c043", SYMLINK+="input/usbmys"měl by se pak vytvářet symlink do /dev/input/usbmys (možno změnit)
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #13 kdy: 06 Října 2008, 16:08:57 »
Tak jsem to provedl a ač tomu příliš nerozumím, tak to funguje (=zatím to vypadá slibně)  :)

Budu vše sledovat a pak napíšu, jestli je to řešení funkční dlouhodobě

Dík

Yontalcar

• Stálý člen
  • **
  • Semper fidelis
« Odpověď #14 kdy: 06 Října 2008, 17:25:13 »
Tak jsem to provedl a ač tomu příliš nerozumím, tak to funguje (=zatím to vypadá slibně)  :)
Budu vše sledovat a pak napíšu, jestli je to řešení funkční dlouhodobě
Dík
pokud to jede přes ten symlink, tak by to jet mělo
jestli máš zájem tomu porozumět:
  [CZ] http://www.abclinuxu.cz/blog/vejsplechty/2008/1/mini-howto-psani-udev-pravidel
  [EN] http://www.reactivated.net/writing_udev_rules.html
  [EN] [PDF] http://www.linuxformat.co.uk/pdfs/LXF66.tut_udev.pdf

edit: ještě jsem zapomněl na $ man udev
« Poslední změna: 06 Října 2008, 17:29:22 od Yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Tomiik

• Návštěvník
    • Polosvět
« Odpověď #15 kdy: 06 Října 2008, 18:11:00 »
Děkuji děkuji děkuji ;D

Přečetl jsem, zjistil co je symlink a ještě upravil xorg.conf, který původně zůstal beze změny, takže po změně event by vše bylo při starém = nefunkční!
Teď jsem restartoval a i při změně event z 5 na 2 je myš funkční.

Super ;D

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.