Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem  (Přečteno 14627 krát)

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« kdy: 05 Května 2008, 08:37:59 »
Po instalaci 8.04 se pravidelně setkávám s výpadkem funkce pravého altu na klávesnici. Nějakou dobu vždy vše běží jak má a pak ve zcela nevyzpytatelném okamžiku (po n-hodinách práce a nebo po n-tém nabootování) začne ta funkce zlobit. Buďto se v lepším případě nedostanu na 'altové znaky' jako @# a pod. a nebo v horším případě už píšu jen altovými znaky - tzn. namísto abcd ~{&Đ. Nezabere restart xorgu ani celého systému. Pomůže vždy jen vstup do vlastností klávesnice, přidání nějakého dalšího rozložení, odebrání českého, přidání původního českého a odebrání onoho dočasného dalšího rozložení. No a pak to třeba dva dny v pohodě funguje a najednou začnu zase psát đ]\€¶]€|\]¶.

Btw, xorg.conf je v původní nezměněné podobě.
    Driver          "kbd"
    Option         "XkbModel" "pc105"
    Option         "XkbLayout" "cz"

Řešil tohle prosím už někdo? Podobný problém si pamatuji, že byl před lety ve Fedoře. Ale to byl dávno odstraněný bug.

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #1 kdy: 05 Května 2008, 09:38:13 »
sice ti asi moc nepomůžu, ale měl jsem s tím taky problém, po instalaci ubuntu 8.04 mi gnome přímo nabootovalo s těma alt znakama, pomohlo když jsem v nastavení klávesnice zvolil jiný layout, pak jsem ale nainstalil XFCE a dál se o gnome nestaral - ono to asi bude opraveno v nějaké další aktualizaci, ale pokud bys s tím měl problémy i dál možná by ti pomohlo si v xorg.conf zavést dvojici klávesnic a jejich přepínání pomocí levého altu a shiftu - takže když se ti to po bootu stane, prostě si dvakrát tu kombinaci stiskni a mělo by to být ok (vím že je to lamerské řešení, ale provizorně to zatím snad stačí) - snad ti někdo pomůže líp :)

jinak v xorg.conf se to dělá takto, ale to asi víš dobře sám :) :

Kód: [Vybrat]
    Option         "XkbModel" "pc105"
    Option         "XkbLayout" "cz,us"
    Option         "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #2 kdy: 05 Května 2008, 11:19:59 »
Přesně o tento stav se jedná. A jsem mimořádně rád, že se u někoho objevil rovněž - tedy že zjevně nejde o chybné nainstalování či o chybu hardware.
Pokud jsem měl v xorg.conf oba layouty (tedy Option         "XkbLayout" "cz,us"), tak to velmi rádo skončilo právě v té horší podobě, kdy byly aktivní jen altové znaky. Proto jsem v xorg.conf nechal jen cz layout. Což ale není dostatečné řešení, jelikož zase vytuhává možnost aplikovat alt znaky stisknutým altem. Což mně ve výsledku přijde uživatelsky zcela nepoužitelné. A poslat kvůli tomuhle gnome do kopru se mně zrovna nechce.

Nemohl by to prosím nějaký zkušený hlásič bugů nahásit?

Btw, ač jsem skalní příznivec Fedory, zkusil jsem právě Ubuntu nainstalovat na stanici, kde byly léta používané Windowsy. A v tomhle stavu jsou jen tři možné řešení: přeinstalovat to Fedorou, počkat na záplatu pro Ubuntu, nechat tam Windows.

Belerby

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #3 kdy: 05 Května 2008, 12:21:22 »
v tomhle stavu jsou jen tři možné řešení: přeinstalovat to Fedorou, počkat na záplatu pro Ubuntu, nechat tam Windows.
Nebo to nastavit aby to chodilo... delalo mi to presne co tobe
upravil sem xorg.conf na
Kód: [Vybrat]
    Driver         "kbd"
    Option         "XkbRules" "xorg"
    Option         "XkbModel" "pc105"
    Option         "XkbLayout" "cz,us"
    Option         "XkbOptions" "grp:alt_altgr_toggle,grp:alt_shift_toggle"
Od ty doby mi to funguje uplne normalne... jedinou "chybou" je to, ze mi indikator klavesnice v liste ukazuje pri ceske klavesnici USA a pri americke Cze... ale to je fakt detail

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #4 kdy: 05 Května 2008, 12:55:09 »
No, nemohu se zbavit pocitu, že výchozí konfigurace KLÁVESNICE PROSTĚ MUSÍ FUNGOVAT na 100%. Pokud kdokoliv nainstaluje tenhle systém, zřejmě se může setkat s problémem že buďto nemůže napsat zavináč a nebo píše °'€{~}€ ↓{↓}ŧ↓. A to asi masovému rozšíření Ubuntu neprospěje. Proto znovu požádám, řešme to jako bug, který lze třeba i obejít jiným nastavením xorgu.

Já bych tu špatnou indikaci klávesnice za maličkost už vůbec nepovažoval. Vysvětlujte to pak uživateli PC, kterému předáváte nakonfigurovaný systém, že když chce psát háčky a čárky, že prostě musí mít klávesnici nastavenou na anglickou. Zvláště pak někomu, komu dáváte Linux jako náhradu za Windows. Rozhodně v těch chvílích nejsem zvědavý na otázku "Proč mám namísto něčeho co fungovalo používat něco, kde jsou tyhle problémy?" Navíc bych sám asi nerozdýchal to, že při zadávání hesel nevím jaká klávesnice je právě aktivní - že ano, právě ta opačná. :-)
Vůči té sdělené "funkční" konfiguraci - nezabralo by prohodit pořadí layoutů na us,cz a nebo v nastavení rozložení kliknout na obnovení výchozího nastavení (což by si mělo načíst konfiguraci z xorg.conf)? Otázkou je zda to pak nezačne zase zlobit.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #5 kdy: 05 Května 2008, 13:03:33 »
No, musím souhlasit, že nastavování klávesnice v xorg.conf funguje (podle mých zkušeností) tak na 80%. Kdysi, ještě na FF jsem řešil problém, kdy mi vše fungovalo OK kromě klávesy "\" - jak na české, tak na anglické klávesnici se chovla jako "háček" české klávesnici. Nepomáhaly žádné změny xorg.conf, který byl podle všeho správně. Pomohlo až odebrat obě rozložení a přidat je v opačném pořadí!!!

Každopádně, váš problém může a nemusí být bugem v Ubuntu. Jakou vůbec používáte klávesnici? Je to "obyčejná" či nějaké "lepší", PS2 či USB, drátová či bezdrát?
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #6 kdy: 05 Května 2008, 13:15:29 »
Souhlasím s tím, že nastavování xorg.conf je docela alchymie. Taky jsem zaregistroval problém s pořadím rozložení klávesnic. Já jsem řešil obdobný problém s přepínáním desetinné tečky a čárky na numerické klávesnici. Což ale mimochodem v gnome zase o xorgu moc není. Ale ten stávající problém je něco zcela jiného.

Na druhu klávesnice nezávisí. Dělal to bezdrát v ps/2 i klasická drátová ps/2. Chybu HW bych asi obecně vyloučil. Klávesnice, které jsem zkusil, dříve jinde na Fedoře jely zcela bez problémů. Dokonce i základní deska je několikaměsíčním provozem Fedory prověřená. Nakonec by se s tímto problémem nehlásili další přispěvatelé, kdyby šlo o nějakou divnou exotickou kombinaci hardware.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #7 kdy: 05 Května 2008, 13:20:24 »
Ok, jen jsem tak zkusil vystřelit. Nadruhou stranu, asi to není bug, který by se objevoval každému - já používám primárně českou qwerty a k ní jako doplněk klasickou US. Na 8.04 naprosto bez problému.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #8 kdy: 05 Května 2008, 13:32:13 »
Tak proč se sakra objevil zrovna u mne ?!!!! :-)))

Fakt je, že kombinaci qwerty s něčím dalším jsem tam nezkusil. Zkusil jsem vždy jen české qwertz nebo qwertz kombinované s US. Že by byl problém jen s cz qwertz layoutem?
« Poslední změna: 05 Května 2008, 13:45:02 od jx »

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #9 kdy: 05 Května 2008, 19:44:28 »
Tak proč se sakra objevil zrovna u mne ?!!!! :-)))

Fakt je, že kombinaci qwerty s něčím dalším jsem tam nezkusil. Zkusil jsem vždy jen české qwertz nebo qwertz kombinované s US. Že by byl problém jen s cz qwertz layoutem?

je třeba si s tím pohrát, kdo si hraje nezlobí :)
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #10 kdy: 05 Května 2008, 21:34:21 »
je třeba si s tím pohrát, kdo si hraje nezlobí :)

Ne, ne a ještě jednou ne! Klávesnice je krom zobrazovacího zařízení nejdůležitější periferie systému! Pokud chcete aby bylo Ubuntu i na práci a nejen na hraní, musí okamžitě po instalaci klávesnice zcela bez problémů fungovat! Dodatečnou konfiguraci čehokoliv jiného lze obhájit. Nějakou tu chybku v čemkoliv jiném lze najít a nějaký takový program klidně patchnout a překompilovat nebo udělat nový opravený balíček. Ale opravovat úplně na začátku chyby v driveru klávesnice a nebo hledat nastavení, které chybu v tom driveru obejde? No to bych vás snad poslal k šípku!!!

No tak pllllls, nahlašte to někdo jako bug.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #11 kdy: 06 Května 2008, 07:05:23 »
Ne, ne a ještě jednou ne!
Tady musím souhlasit. Není možné, aby člověk musel po  instaaci jakéhokoli OS řešit nastavení klávesnice (nežíkám nějaké bezdrátové s 30ti přídavnými tlačítky a zzobrazováním okolní teploty a síly úhozů).

Mne tento "bug" sice nepostihuje, ale pro instalaci Ubuntu potřebuji zadat v grubu další parametry (konkrétně pci=nomsi). Je zajímavé, že při instalaci z CD mi při zadávání parametrů nefungují klávesy "e" a "n" (zkoušel jsem 3 různé klávesnice). Naštěstí funguje Alt+101, resp. Alt+110.

jx: Bohužel, řešení tvého problému neznám
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #12 kdy: 07 Května 2008, 08:10:42 »
Opravdu nikdo další, koho by to řešení tohoto problému aktuálně zajímalo?  :-[

cubexe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #13 kdy: 12 Května 2008, 20:33:52 »
Muzu te uklidnit, nejsi sam, kdo ma tento problem. Taktez neznam reseni. Ale uz jsme alespon dva.  ;)

Ubuntu 8.04 HH
Klavesnice Micro$oft Natural Ergonomic 4000, dratova.
QWERTY only :).

jx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #14 kdy: 15 Května 2008, 15:49:13 »
Ten problém má i nová Fedora 9. Evidentně jde o nějaký bug v novém gnome (protože xorg mají obě distra jiné). Sám příliš nevládnu aktivní angličtinou a tak se pokusím někoho přesvědčit, aby ten bug nahlásil na bugzillu gnome.

jonnyb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
  • VSB TUO FEI 2.
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #15 kdy: 16 Května 2008, 19:55:16 »
po nastartovani hardyho mi skoci vzdycky ceska klavesnice i kdyz mam jen USA musim vzdycky pridat nejakou pak ji odebrat a uz mi zase funguje USA klavesnice zacalo to delat " baj ocko po 14.kvetnu"
» µATX Intel® P5GC-VM, CPU Intel® Core™2 Duo, ZEPPELIN DDR2 (2x1GB), HDD WD 10GB,  ATI Radeon 2600 pro * 8.04 Hardy Heron
«
» Notebook A3HF «

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #16 kdy: 16 Května 2008, 20:15:15 »
po nastartovani hardyho mi skoci vzdycky ceska klavesnice i kdyz mam jen USA musim vzdycky pridat nejakou pak ji odebrat a uz mi zase funguje USA klavesnice zacalo to delat " baj ocko po 14.kvetnu"
Stejny problem, akorat ze mam default USA.

EDIT: Mate upgrade, nebo cistou instalaci?
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

jonnyb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
  • VSB TUO FEI 2.
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #17 kdy: 17 Května 2008, 17:36:27 »
ja osobne mam cistou instalaci hardyho 64bit + aktualizace po instalaci  :-X
» µATX Intel® P5GC-VM, CPU Intel® Core™2 Duo, ZEPPELIN DDR2 (2x1GB), HDD WD 10GB,  ATI Radeon 2600 pro * 8.04 Hardy Heron
«
» Notebook A3HF «

alfons.hnipyrdo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #18 kdy: 17 Května 2008, 22:59:28 »
klavesnice v ubuntu jsou vseobecne nevypocitatelne, me to vzdycky vymysli nejakou novinku, lec chyby se nastesti po jejich odstraneni (proste zkousis odinstalovat a nainstalovat layouty apod. a treba se to chytne - takove nejspolehlivejsi ;) ) jiz neopakuji... ale zas vyleze nejaka novinka... :D od prehozenejch popisek v panelu, k absolutnimu nesouladu info v panelu s tim v nastaveni (treba tam vubec nic neni :) ) az po samovolne odebirani layotu, meneni typu klavesnice (jehoz vyznam jsem dosud nepochytil :D , ale mam tam co nejpodobnejsi...)ci ony apostrofy, jak uz nekdo upozornoval, misto backslashe...
Takze bych zkousel si hrat a treba se to spravi...
Jinak fakt nevim...
Mám -----> Notebook Asus A9RP - Intel Celeron M440-1.87GHZ, 1024MB(2x512MB), 60GB, Wifi Asus Wl-195g(bezi jen castecne - mensi dosah nez ve win..., ale od GG uz podporovan bez ndiswrapperu), Ati XPress 220M (fglrx ovladače, Compiz), SD Card Reader(bezi v pohode)
a v něm ---> Ubuntu 8.04 HH

jonnyb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
  • VSB TUO FEI 2.
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #19 kdy: 19 Května 2008, 19:01:49 »
po aktualizaci na notebooku stejny problem :-)
» µATX Intel® P5GC-VM, CPU Intel® Core™2 Duo, ZEPPELIN DDR2 (2x1GB), HDD WD 10GB,  ATI Radeon 2600 pro * 8.04 Hardy Heron
«
» Notebook A3HF «

Michal Kocián

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #20 kdy: 19 Května 2008, 19:17:22 »
Muzu te uklidnit, nejsi sam, kdo ma tento problem. Taktez neznam reseni. Ale uz jsme alespon dva.  ;)

Ubuntu 8.04 HH
Klavesnice Micro$oft Natural Ergonomic 4000, dratova.
QWERTY only :).
Zdravím, mám stejnou klávesnici, ale žádný podobný problém jsem nezaznamenal.

Připojeno k notebooku Asus A6M
Ubuntu 8.04 HH
Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 v1.0, Model: 1048, drátová   (info je napsané zespod)

Mám QWERTY verzi (bez českých potisků) ale používám českou QWERTZ.

Někdy mám uptime i několik dní, ale problém s klávesnicí jsem nezaznamenal.
Asus A6M - Ubuntu 9.04

langosh

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #21 kdy: 15 Června 2008, 20:31:13 »
Mám podobný problém, neukládá se mi nastavení v System/Preferences/Keybord/Layout.
Musím to pokaždé změnit, když chci aby se aktualní nastavení přepsalo. Navíc mi nefunguje vůbec přehazování layoutu oběma alty, jenom kliknutím na panel keybord indicator. Jediné co funguje je pravý alt, ten mě ještě nezklamal :).

pavela

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #22 kdy: 04 Července 2008, 10:44:37 »
Omlouvám se zkušeným linuxákům,jestli je to dávno známá věc ale mám problém, pokud píšu háčky a čárky pomocí shift a klávesy nalevo od BACKSPACE píše mi to háčky i čárky před písmenem. tedy ˇD ˇd  ´o ´O atd. je to nutné pro znaky,které nejsou implicitně na klávesnici. Pomozte nováčkovi který definitivně skoncoval s Microsoftem... Dík. 

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #23 kdy: 14 Července 2008, 11:31:00 »
Mám podobný problém, neukládá se mi nastavení v System/Preferences/Keybord/Layout.
Musím to pokaždé změnit, když chci aby se aktualní nastavení přepsalo. Navíc mi nefunguje vůbec přehazování layoutu oběma alty, jenom kliknutím na panel keybord indicator. Jediné co funguje je pravý alt, ten mě ještě nezklamal :).

Tak presne takovy problem mam. Mam cistou instalaci HH ale s puvodnim HOME diskem. Jinak se mi po instalaci objevily konfiguracni nastroje pro KDE v menu v polozce  Ostatni. Nemohlo by to mit s tim nejakou souvislost?
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Rozložení klávesnice a problém s pravým altem
« Odpověď #24 kdy: 17 Července 2008, 18:42:39 »
Tak jsem konecne nasel reseni. Dokonce to tu na foru je jiz nekolikrat.

staci znemenit v
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf

PUVODNI:
Kód: [Vybrat]
Section "InputDevice"
    Identifier     "Generic Keyboard"
    Driver         "keyboard"
    Option    "CoreKeyboard"
    Option         "XkbRules" "xorg"
    Option         "XkbModel" "pc105"
    Option         "XkbLayout" "cz"
    Option         "XkbVariant" "qwerty"
EndSection

ZA (pozor, ta carka za qwerty je tam spravne):
Kód: [Vybrat]
Section "InputDevice"
    Identifier     "Generic Keyboard"
    Driver         "keyboard"
    Option    "CoreKeyboard"
    Option         "XkbRules" "xorg"
    Option         "XkbModel" "pc105"
    Option         "XkbLayout" "cz,us"
    Option         "XkbVariant" "qwerty,"
    Option         "XKbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

A konecne fachci ALT+SHIFT po restartu!!
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.