Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: dva www servery za jednim routerem a jednou IP  (Přečteno 13676 krát)

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« kdy: 09 Května 2008, 14:37:16 »
zdravim vsechny - Mam router smc 7004 vbr - potrebuju na nem nastavit dva servery (jeden ubuntu a jeden win 2003) s www na portu 80. Pokud nastavim jeden, tak to jede, pokud druhy tak to jede, ale pokud oba zaroven, tak vsechno se smeruje na ten server, ktery je prvni v poradi - nevite prosim co s tim??

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2008, 15:00:59 »
mam stejny router doma (kvuli UPC). nastavil jsem DMZ na IP serveru a jsem videt z venku.
pokud bych mel 2 servery, pak bych to (bez salsiho nastavovani routeru) udelal tak, ze DMZ se mi bude smerovat na apache, kde budu mit napr. v linuxu v httpd.conf virtualni subdomeny, kde bude parametr DocumentRoot smerovat na primountovane uloziste na w2k3 serveru. (napriklad pro pripad, ze w2k3 bude mit nejake spec. fce fro lokalni sit a budu ho opravdu potrebovat). chtelo by to jinak take napsat, co na kazdem bezi a proc jsou potreba oba dva servery. treba by to slo vsechno pres 1 ubuntacky ;)
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #2 kdy: 13 Května 2008, 22:51:45 »
Jde o to ze na win serveru potrebuji front page extenze :-( apod a na linux zas php, mysql atd. Neslo by na jednom serveru rozjet DNS server a podle dotazu na domeny presmerovavat prislusne domeny na druhy server??

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #3 kdy: 13 Května 2008, 22:54:50 »
Jde o to ze na win serveru potrebuji front page extenze :-( apod a na linux zas php, mysql atd. Neslo by na jednom serveru rozjet DNS server a podle dotazu na domeny presmerovavat prislusne domeny na druhy server??

Nešlo, protože o toto se stará už záznam navrchu.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #4 kdy: 13 Května 2008, 22:57:24 »
Jak to tedy resi vetsi ISP?? preci u nich neplati 1 IP= 1 system, nebo snad ano?? (o virtualnich strojich atd neuvazuji...)

emil54

  • Host
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #5 kdy: 13 Května 2008, 23:14:06 »
Jak to tedy resi vetsi ISP?? preci u nich neplati 1 IP= 1 system, nebo snad ano?? (o virtualnich strojich atd neuvazuji...)
vetsinou jeden stroj = nekolik IP

To potrebujej jenom pro testovani, nebo to ma bej verejne pristupny?

Pokud jenom pro testy, pouzij IP vnitrni site a mas po problemu. Nastav si na obou serverech virtualy s ip vnitrni site a do pocitace si do hosts (DNS) pridej domeny s tema IP. Presne takhle to ressim ja. Domena example.com je nekde na serveru a pro test pouzivam fiktivni domenu example.prd, smerovanou s vnitrni DNS pocitace, na kterym to prohlizim, na prislusnou masinu v siti.

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #6 kdy: 13 Května 2008, 23:19:31 »
ve vnitrni citi to jede v pohode i treba s fiktivnima nazvama, ale potrebuju aby to bylo pristupny zvenku - zadam www.cokoliv.cz a skoci to na windows a zadam linux.cokoliv.cz a skoci to na linux - pokud na routeru nastavim jeden nebo druhej server tak to jede - ve vnirni i oba zaroven ale jak udelam aby se to rozdelovalo - ISP mi bohuzel dalsi IP adresu neda, jinak by to bylo jednoduchy...

emil54

  • Host
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #7 kdy: 13 Května 2008, 23:46:46 »
Tak pak asi jedine tak, jak ti radil vyse afk_cz, ale to jsem nikdy nedelal, takze ti asi efektivne neporadim.
Jde to este tak, ze se smeruje jedna subdomena na jinej port, ale to pak adresa vypada treba cosi.example.com:8080, ale to asi nechces - takhle to resim u jednoho klienta v intranetu, kdyz chce pristupovat do administraci nekolika stroju zvenci pres web.

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #8 kdy: 14 Května 2008, 00:06:01 »
tak sem to zkousel - sice obracene a fungujete, ale nezda se mi to jako uplne idealni reseni kdyz domena je smerovana na jedno pc na kterym je sdilenej adresar z jinyho.... :-( - idealni by prave bylo kdyby kazda domena nejak vedela na jakej server patri

emil54

  • Host
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #9 kdy: 14 Května 2008, 00:25:11 »
nojo no, ale to bys asi musel pouzit nejakej dospelejsi router s vymakanejsim NATem, kterej by umel vest vlastni DNS zaznamy - tady, jak jsem koukal do manualu na http://www.smc.com/, to je neresitelny.

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #10 kdy: 14 Května 2008, 07:24:56 »
jeste mne napada nastaveni DNS zaznamu se smerovanim u registratora domeny. ja mam napriklad u sveho hostingu nastaveno, ze cokoliv.cz jde do cokoliv.cz adresare na hostovacim serveru. u subdomeny (napr. neco.cokoliv.cz) si nastavim smerovani kamkoliv, treba i na jiny server + klidne jiny port. rekneme, ze bys mel cokoliv.cz smerovane k sobe domu na 1 verejnou IP na portu 80 (klasika). linux.cokoliv.cz bys nastavil s forwardem na stejnou IP, ale na jiny port. u tebe doma by router uz stacilo nastavit tak, ze treba port 80 bude smerovat na win server a tebou zvoleny jiny port posle na linux server. budes mit verejny DNS zaznam a bude te to stat par stovek rocne.
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #11 kdy: 14 Května 2008, 08:07:45 »
afk_cz: jenže to je to, co tu DuckD říkal hned na začátku a zdá se, že to není to, co tazatel chce i když nevím proč.
Někdo se něco podobného snažil řešit tady - to by mohlo pomoci, jedná se vpodstatě o proxy pomocí ajaxu a php:
http://www.fettig.net/weblog/2005/11/28/how-to-make-xmlhttprequest-connections-to-another-server-in-your-domain/

kdysi jsem se o to sám pokoušel (proxy na určité servery), mrkněte:
http://sourceforge.net/projects/php-proxy/
v googlu je toho plno.

Popravdě jsem nikdy moc nebyl spokojený s výsledkem - obsah, obrázky, skriptování na straně serveru +/- jede, ale jak přijde třeba na flashe apod. není to nic moc.

Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #12 kdy: 14 Května 2008, 14:49:15 »
ano, jenze on nechtel port forward stylem zadavani, tj. domena:port. v tom pripade, co jsem popisoval, tak by port pri zadavani do prohlizece nikdo nemusel uvadet a to je myslim prijatelnejsi ;) jen se porty nastavi na routeru a na hostingu, uzivatel s nimi do styku neprijde ;)
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #13 kdy: 14 Května 2008, 14:55:49 »
to by mozna bylo reseni - takze na jeden server nastavim na routeru normalne na port 80 adresu xxx.xxx.xxx.xxx a na druhy server port treba 81 na adresu yyy.yyy.yyy.yyy, ale jak donutim aby po zadani domeny standartni http pouzivalo port 81 - nastavim nejak dns?? jinak na strane serveru vim jak porty nastavit, ale u domeny ne

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #14 kdy: 14 Května 2008, 15:19:21 »
zdenek_vz800: To musí udělat technický správce domény. Případně to můžete udělat sám, pokud vám doménu spravuje forpsi nebo tak někdo.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #15 kdy: 14 Května 2008, 15:23:32 »
pristup k dns zaznamum domeny samozrejme mam, ale jak to tam nastavit??

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #16 kdy: 14 Května 2008, 15:39:03 »
No teď mám dojem, že jsem si pěkně naběhl :) Popravdě úplně jsem si nebyl jist, zda to, co afk_cz navrhoval lze udělat a tak jsem raději držel ústa a trochu si četl. Udělat to nelze. Tedy alespoň ne nijak normálně. DNS záznamy vždy směřují na IP adresu (tj. na všechny porty). Aplikace sama se rozhoduje na jakém portě poslouchá / hledá.

Jinak řečeno: lze směrovat jiný záznam na jinou IP adresu (logicky) např:
moje.domena.net --> 209.85.135.99
iis.domena.net --> 209.85.135.101

Ale odkaz jde na IP, ne na porty
« Poslední změna: 14 Května 2008, 15:41:50 od Petr 'Merlin' Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #17 kdy: 14 Května 2008, 15:47:59 »
 :-\ mmnt, vyzkousim na mem hostingu ...
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #18 kdy: 14 Května 2008, 15:54:33 »
taky se mi to zdalo divny :-) - ale nevim vse a myslel sem ze treba to nejak jde - u me vzdy ip=domena nebo jeji cast, ale s portama tam nic nemam... :-(

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #19 kdy: 14 Května 2008, 15:58:35 »
zdenek_vz800: jj, ale tahle problematika se mne vždy dotkla jen z tohoto hlediska (doména na stroj případně subdoména na stroj jiný, MX záznamy apod.), porty jsem nikdy neřešil (ani nepotřeboval), tak jsem nechtěl tvrdit něco, co 100% nevím.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #20 kdy: 14 Května 2008, 16:16:34 »
DuckD: No právě - protože 80 už chce mít obsazenou pro jiný systém. Napadá mne ještě jedna věc - udělat z toho https a nastavit na apache redirect tj. požadavek by přišel např. na port 80 ip adresy 209.85.135.99 domény subdomena.domena.cz, Apache by měl nastaveno tuto adresu redirectnout na https://subdomena.domena.cz a port 443 by byl přesměrován na vnitřní server. Klientovi by se pak v url objevilo https://subdomena.domena.cz/

Teoreticky by to šlo redirectnout i na jiný port tj. klientovi by se v url objevilo něco jako http://subdomena.domena.cz:81/ ovšem to už by nevypadalo tak hezky.
« Poslední změna: 14 Května 2008, 16:27:50 od Petr 'Merlin' Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #21 kdy: 14 Května 2008, 16:21:48 »
Poslal: DuckD : zdvojeni paketu na routeru je zajimava myslenka, ale taky nevim jak to tam nastavit - a pak nevim jak by se resilo aby odpoved byla jen od serveru na kterem je prislusna dotazovana domena...

Posláno: Dnes v 03:16:34 pm Poslal: Petr 'Merlin' Vaněček : to by mozna reseni bylo, neslo by to ale nejak "cisteji"??

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #22 kdy: 14 Května 2008, 16:26:57 »
zdenek_vz800: je to čistější řešení než dvojení paketů ;) kteréžto by se mimochodem dělalo tak, že oba PC by se daly do jednoho subnetu čítající dva PC (tj. 4 IPčka - adresu sítě, 1.PC, 2.PC, Broadcast IP) a paket se DNATem přesměroval na broadcast adresu toho subnetu.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

emil54

  • Host
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #23 kdy: 14 Května 2008, 18:00:23 »
Teoreticky by to šlo redirectnout i na jiný port tj. klientovi by se v url objevilo něco jako http://subdomena.domena.cz:81/ ovšem to už by nevypadalo tak hezky.
O tomhle reseni jsem vcera psal - hezky na pohled neni, ale napadaa mi, ze by mozna slo nejak maskovat pres mod_rewrite

[edit]
pozadavek sub1.domena.cz by sla na stroj A a ten by jej zpracoval normalne
pozadavek sub2.domena.cz by sla na stroj A a ten by jej redirectnul na sub2.domena.cz:8080 - tedy stroj B

Otazkou zustava, jestli to pujde mod_rewritem prikrejt, ale zkusil bych to - ja ted nemam kde to zkusit
« Poslední změna: 14 Května 2008, 18:07:37 od emil54 »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: dva www servery za jednim routerem a jednou IP
« Odpověď #24 kdy: 14 Května 2008, 22:22:28 »
Docela dobře je to popsáno tady:
http://www.jakpsatweb.cz/server/mod-rewrite.html
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.