Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: (ne)stabilita aplikaci  (Přečteno 4858 krát)

syntax_error

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
    • http://bnk.ic.cz
(ne)stabilita aplikaci
« kdy: 09 Července 2006, 13:11:48 »
Priznam se, ze Dapper pro mi prinesl vic skody nez uzitku.
Vynecham-li jiz nekolikrat probirany (a stale nevyreseny) problem s USB (resp. IRQ) po hybernaci, momentalne me stve naprosto nahodne padani procesu.
Nejcassteji se mi to stava u Firefoxu (coz bude asi tim, ze jej take nejcasteji pouzivam); obcas jen tak spadne (nekdy pri nacteni stranky... nekdy pri pohybu mysi...). A - nic. Proste se vypne - resp. skonci signalem 11 (SIGSEGV - segfault). Mozna prave proto mam rozsireni crash recovery, ale mozna tomu nebudete verit, ale kdyz behem dvou hodin po pate znovu klikam na ikonu firefoxu, neni to zrovna zabava...
Puvodne jsem mel za to, ze se jedna o chybu v Ubuntu buildu - mylil jsem se. Oficialni build na tom neni o nic lip. Momentalne pouzivam Swiftfox s optimalizaci pro muj procesor. Je to o neco malo rychlejsi, ale pada to stejne.
Ja vim, muze to byt chyba v nektere extension/pluginu, ale mel jsem totoznou konfiguraci FF pod Breezym, a vsechno bylo mnohem stabilnejsi. Krome toho, FF neni jedina aplikace ktera pada.
Obcas se mi jen tak restartuje Metacity. Jindy zase jen tak Gnome-panel (a s nim i par procesu, ktere na nem zavisi). Docela casto Nautilus. Atp. atd. Neda se to vztahnout na nejakou konkretni aplikaci (*mozna* aplikace postavene na GTK - ale to jsem netestoval). Predpokladam, ze na vine bude vzdy SIGSEGV.
Jenze, otazka je, CO to zpusobuje? Co jsem nasel na anglickem foru, na vine muze byt ACPI, ktere je v Dapperovi velice problemove. Reseni je tedy ACPI vypnout... Jsem na notebooku, a krome toho mi bez ACPI nebezi asi polovina hardware (vcetne zvukovky a sitove karty).
Posledni dobou mam pocit, ze to muze zpusobovat ten novy, uzasny a rychlejsi spravce pameti Gsharp, uvedeny prave v GNOME 2.14. Aspon by to pro me byl vyznamny duvod proc zkusit XFCE nebo Fluxbox...
Samozrejme nemuzu vyloucit chybu hardware. Memtest se teprve chystam provest. Na druhou stranu - jsou dva roky dost dlouha doba, aby se objevila defektni pamet?

Nemate nekdo obdobne zkusenosti/netusite, na co bych se mel zamerit? Predem diky...

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #1 kdy: 09 Července 2006, 19:04:14 »
Mně Firefox párkrát spadnul po instalaci pluginu flash player, pak padat přestal. Cca jednou za dva tři dny mi spadne eog a stejně často nautilus (používám je hodně). Poradit bohužel neumím.
FS amilo V3405 T5500

scippio

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
    • LinJab
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #2 kdy: 09 Července 2006, 19:17:49 »
Mám stejné zkušenosti s nautilusem a mplayerem (GUI), také používám gnome... pokud by to bylo tím, tak bych byl ochotný přejít na jiné prostředí ... bohužel momentálně nemám čas zkoušet jiná prostředí a hledat chyby ....
JID: scippio@linjab.net
"Linux mě někdy svojí jednoduchostí děsí ..."
# pacman -Rnsc ubuntu # pacman -S ArchLinux

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #3 kdy: 09 Července 2006, 19:48:42 »
Co se tyce chybovosti pameti ci HDD, jedna se o pomerne nevyzpytatelny proces. Videl jsem disky, ktere se motaly 24h/7 dni v tydnu bez jedineho problemu a pak se totalne rozsypaly (mimochodem, takhle mi asi pred mesicem odesel muj milasek v serveru). U pameti je to jeste horsi - nekdy okamzite umrou, nekdy jedou tak "napul", nekdy jedou dlouhe mesice ci roky a pak se sesypou behem hodiny. Nejhorsi pripad je asi to, kdyz pameti jedou "napul" - jednak se chyba pomerne spatne hleda (asi nejlepsi je zkusit  pri startu zavest x86memory tester a nechat ho par hodin se cinit - i kdyz pokud se vyskytnou chyby, nemusi to byt pamet, ale treba i procesor ci radic - obzvlaste u dual-channel desek, kdy si zapis a cteni ridi urcita cast procesoru je to vesele), dvak dochazi k poskozeni dat v mezipameti, coz neznamena nic jineho nez to, ze spatna data jsou pak zapsana na disk coby data dobra a postupne kolabuje cely system s dost nepeknym koncem - ztratou dat. FF mi nepada (gnome), pokud, tak se jedna o plugin prehravace a i to jsem eliminoval pouzitim pluginu mozilla-plugin-vlc, opravdu bych doporucoval otestovat pamet a nezdrahal bych se nechat test bezet i 24h, nektere chyby se totiz projevi az po patricnem "zahrati obvodu" :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

syntax_error

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
    • http://bnk.ic.cz
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #4 kdy: 09 Července 2006, 20:00:15 »
chybovost hardwaru by me nedesila kdyby se nejednalo o notebook. pameti se sice sehnat daji, to same plati o HDD. na druhou stranu, problemy se projevily az po prechodu na Dapper (coz si mohl defektni hardware nacasovat velice presne).
pokud jde o pluginy - pouzivam non-free flash a mplayer-plugin. jenze pluginy s tim souviset nemuzou. nesouvisi to s obsahem stranek jako takovym. pravdepodobne to neni ani problem aplikace. je to nekde nad ni. s oblibou mi pada taky Inkscape (posledni verze pres Autopackage (netusite nekdo, jestli nechystaji nahodou ofic. release pro Ubuntu?)), GIMP...
zkusim na delsi dobu XFCE. jestli se pady neprojevi, tak zname vinika...

zde..nek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #5 kdy: 09 Července 2006, 21:07:15 »
Nautilus mi taky restartuje, ale tak 1x za týden, ostatní mi vše jde stabilně, Firefox již nepoužívám, přešel jsem na Epiphany, ale ani předtím myslím ani jeden pád, javu mám taky, takže v tom to asi nebude.

Jestli to dělá Firefox tak často, jak píšeš, tak zkus spustit Live6.06 a hned se uvidí, jestli je to operační pamětí :-) ale myslím, že to bude SW závada.
in vacuum veritas, registered #420910

scippio

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
    • LinJab
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #6 kdy: 09 Července 2006, 21:12:39 »
Firefox také nepoužívám používám Operu, ale myslím, že u nautilusu se shodneme, že nebude příliš stabilní.
JID: scippio@linjab.net
"Linux mě někdy svojí jednoduchostí děsí ..."
# pacman -Rnsc ubuntu # pacman -S ArchLinux

Ac3ri

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #7 kdy: 10 Července 2006, 01:17:03 »
me padal firefox taky (tak 3-5x za den), tak jsem si ho stahnul novejsi primo ze stranek FF
a pouzivam ten. Zatim nespadl ani jednou.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #8 kdy: 10 Července 2006, 10:56:23 »
Citace: Ac3ri
me padal firefox taky (tak 3-5x za den), tak jsem si ho stahnul novejsi primo ze stranek FF
Ubuntu 6.06 LTS obsahuje nejnovější stabilní vydání Mozilla Firefoxu (1.5.0.4):
http://changelogs.ubuntu.com/changelogs/pool/main/f/firefox/firefox_1.5.dfsg+1.5.0.4-0ubuntu6.06/changelog

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #9 kdy: 10 Července 2006, 11:06:10 »
Může se jednat o nějaký problém s HW a/nebo (také) SW či jeho nastavení, profilu aplikace a u Firefoxu i používaných rozšíření.

Můžete například:
1) Vyzkoušet používat Firefox bez rozšíření, abyste ověřil, zda jde o problém s rozšířeními a případně postupně zjistit, které rozšíření je problémové.
2) Vytvořit nový profil pro Firefox.
3) Vyzkoušet jiný prohlížeč Epiphany, Galeon, Seamonkey, Konqueror, Operu...
4) Vyzkoušet jiné programy, případně pracovní prostředí, u nichž byste se třeba nesetkal s podobnými problémy se stabilitou.
5) Nainstalovat některé předchozí vydání Ubuntu, které vám dobře fungovalo. Ubuntu 5.10 (Breezy Badger) bude podporováno ještě přibližně 11 měsíců, Ubuntu 5.04 (Hoary Hedgehog) ještě přibližně 5 měsíců. V případě nezbytné potřeby novějších verzí aplikací můžete využít zdroje softwaru backports pro jednotlivá vydání Ubuntu.
6) Zkontrolovat správnou funkci RAM a jiných komponent HW.

syntax_error

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
    • http://bnk.ic.cz
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #10 kdy: 10 Července 2006, 12:00:27 »
Citace: Petr Tomeš
...
5) Nainstalovat některé předchozí vydání Ubuntu, které vám dobře fungovalo...
jinymi slovy - downgrade. to znamena kompletni reinstalaci systemu..? (predpokladam, ze neni nic jako apt-get dist-downgrade ...)

syntax_error

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
    • http://bnk.ic.cz
(ne)stabilita aplikaci
« Odpověď #11 kdy: 10 Července 2006, 18:45:00 »
nuze, rekl bych, ze jsem to rozlouskl.
dle vseho byl na vine standardni motiv Human - pravdepodobne ne engine (Clearlooks?); problem je snad s motivem ovladacich prvku;
momentalne mam motiv Gray FF mi behem 10 hodin jeste nespadl. a ani nic jineho. za vedlejsi (pozitivni) efekt povazuju absenci nechutneho rozpliznuti nekterych fontu ala ClearType.

proto pokud mate problemy se stabilitou, a pouzivate motiv Human, zkuste neco jineho.

mozna by to stalo za bug report..? sice mam minimum informaci, ale treba nejsem sam s timhle problemem.

Update
nestalo by to za bugreport. jako uplne posledni pricinu zavady vidim vlastni nastaveni .gtkrc-2.0, cimz se vsem zucastnenym omlouvam za zbytecnou buzeraci...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.