Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdil mezi ovladaci Ati Radeon  (Přečteno 2894 krát)

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Rozdil mezi ovladaci Ati Radeon
« kdy: 09 Července 2006, 00:26:34 »
Mam dotaz ohledne ovladacu ATI, neni mi uplne jasne, jaky je mezi nimi rozdil a co je nejlepsi.

Pokud to chapu spravne, defaultni ovladac nema 3D akceleraci. Ani mi v nem nejede napr. TvTime, protoze hlasi "tvtime requires hardware YUY2 overlay support from your video card".

Krome defaultniho ovladace existuji jeste 2 moznosti: Pokud chci vyuzivat grafickou kartu naplno, musim pouzivat bud flgrx nebo originalni ovladac od Ati. Oboji jsou dva ruzne ovladace, je to tak?

Nejlepsi vykon bude s proprietarnim ovladacem. Pokud instaluju proprietarni ovladac od Ati, budu ho muset instalovat pri kazdem updatu kernelu, ze?

Je to tak? Jak jsem uz napsal, na "cistem" Ubuntu mi nefunguje TVTime, ale jedou 3D hry (i kdyz teda hrozne pomalu).
Kdyz jsem zkusil navod c 1 z http://wiki.ubuntu.cz/Grafické_karty_ATI, tak mi funguje TvTime, ale zas nejede zadna 3D hra, kterou jsem zkusil stahnout.
Takze resenim je postup 3 z uvedeneho navodu?

Mam Ati Radeon 9100.

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Rozdil mezi ovladaci Ati Radeon
« Odpověď #1 kdy: 09 Července 2006, 20:44:50 »
Takze stacilo zmenit v xorg.conf "vesa" na "ati" a uz bezi i TvTime s defaultnim ovladacem.

Mohli byste mi jen rict, jake jsou zasadni rozdily v ovladaci flgrx a proprietarnim od Ati?

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Rozdil mezi ovladaci Ati Radeon
« Odpověď #2 kdy: 09 Července 2006, 22:41:32 »
Defaultni ovladač ati v Xorg umí 3D akceleraci, s tvojí kartou určite. Stačí jen v xorg změnit v sekci Device driver z "ati" na "radeon". Fglrx je pak v každém případě proprietární ovladač od ATI.  Takže můžeš použít buď opensource ovladač, nebo 3 různé postupy, jak nainstalovat ovladač proprietární. Pokud ti můžu poradit, zvol cestu první, to jest proprietární ovladač upravený přímo pro distribuci. Výhodou je, že při aktualizaci jádra, nebo nového ovladače, stáhneš pouze nabízené aktualizace a vše poběží, jak má. V opačném případě po aktualizaci jádra, nebo aktualizaci ovladače, budeš instalovat znovu. Vyber si :D .

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Rozdil mezi ovladaci Ati Radeon
« Odpověď #3 kdy: 10 Července 2006, 01:50:02 »
Aha, diky za info.
Zkusil jsem napsat do xorg.conf "radeon" a porad se mi to moc akcelerovane nezda :) TORCS v malem okne a hnusnou grafikou prakticky nejedou.
Takze si jeste zkusim pohrat s proprietarnim ovladacem, kde snad vsechno pojede.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.