Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku  (Přečteno 2736 krát)

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« kdy: 12 Května 2008, 12:25:40 »
Dobrý den,
jsem absolutní začátečník, po 10 letech Windowsu jsem se rozhodnul naučit se něco novýho a proto jsem si nainstaloval na svý PC na kterém bězí již Windows XP, taky doinstalovat a udělat si multiboot s Ubuntu 8.04.
Vše se mně zdařilo podle návodu na WIKI a následně na to bych rád dořešil práva pro uživatele, zařazení do skupin a sdílení adresářů.

Moje PC obsahuje
Disk A systémy - na kterém mám nainstalovány multiboot Windows XP a Ubuntu 8.04
Disk B data - na kterém mám Windowsácký My Documents + plus ostatní dokumenty

Vzhledem tomu že Windows používají kromě mě další 2 uživatele, rád bych je přidal taky do Ubuntu a nastavil jim adresáře Dokumenty, Hudba, Videa... tak aby se jim automaticky načetli:
Ubuntu Dokumenty ->Windowsácký My Documents na datovém NTFS disku
Ubuntu Hudba -> adresář MP3, který mám v rootu datového NTFS disku
Prosím o radu jak to celé provést?

Na margo nových uživatelů.
Uživatele přidat umím...rád bych ale poradil jaký práva mu nastavit, anebo bude jej nutné přidat do nejaký skupiny a nastavit pak práva pro ni? Nebo je potřeba postupovat nejakým speciálním postupem?

Dokumenty Word 2007, Excel 2007 v OpenOffice?
Dále by mě zajímalo jako je to s podporou v OpenOffice pro dokumenty .docx a .xlsx (dokumenty Office 2007). Zvládne je otevřít? Anebo je potreba mít dokumenty v standardních formátech .doc a .xls?

Děkuju za odpovědi.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #1 kdy: 12 Května 2008, 12:38:15 »
Dokumenty Word 2007, Excel 2007 v OpenOffice?
Dále by mě zajímalo jako je to s podporou v OpenOffice pro dokumenty .docx a .xlsx (dokumenty Office 2007). Zvládne je otevřít? Anebo je potreba mít dokumenty v standardních formátech .doc a .xls?

Děkuju za odpovědi.
Mělo by to otevřít... stačí jen vyzkoušet....
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

libcha

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #2 kdy: 12 Května 2008, 12:51:37 »
dobra volba :)
pri instalaci ubuntu tam bylo neco jako import nastaveni ... nevim jak to funguje...
uzivatele se vytvareji pomoci system->sprava->uzivatele a skupiny (mozna to tam je anglicky..)
nejjednodussi cestou je vytvorit linky tech adresaru na plochy uzivatelu
takze se prihlaste za kazdeho z uzivatelu a na plose klik pravym tlacitkem -> vytvorit spoustec ... cesta bude neco jako /media/B/My Documents/<username> (pozor na velka a mala pismena).
PROBLEMY: na NTFS disk neni bezpecne zapisovat z linuxu (a buhvi jestli to vubec povoli, ja mam vsude radeji FAT32)
ubuntu po spusteni ihned nepripojuje vsechny disky, takze spoustec nemusi fungovat (vsimnete si, ze napriklad po zadani mista->disk se napoprve nedeje nic, bo ho linux jen pripojuje). to lze resit tak, ze je pripojite, pak si otevrete soubor /etc/mtab a prislusne radky zkopirujete do /etc/fstab (jsou k tomu potreba rootovska prava, takze napr.) konzole:
sudo bash
<heslo>
gedit /etc/mtab
Ctrl+C
gedit /etc/fstab
Ctrl+V
pak budou ty disky pripojene hned pri startu

openoffice zatim zvlada jen stare .doc a .xls (MSO 2000 kopatibilni). na docx a xlsx si budete muset pockat zhruba do podzimu na openoffice 3.0

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #3 kdy: 12 Května 2008, 13:14:01 »
Děkuju za informace.
OpenOffice a podpora mi je už jasná.

Četl jsem zběžně na netu že to "směrování" adresářů je možne taky přes příkaz:
ln -s
Poradíte mně jestli je tohleto taky cesta a jestli ano tak jak to přesne udělat?

Moc by jsem nechtěl jít do dalších linků na ploše uživatelů, chtěl bych to mít komfortní....

*Tu konvertaci disku z NTFS na FAT32 zvážím - děkuju za upozornení
Jde to nejak jednoduše udělat, anebo bude lepší odzálohovat data na jinej disk, pak naformátovat na FAT32 a vrátit data zpět?

libcha

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #4 kdy: 12 Května 2008, 13:29:52 »
ano symlink skutecne vytvorit taky jde
(ln -s <cil> jmeno_linku)
ale kdyz ho vytvorite na plose a zkusit dvojklik, tak se zacnou dit veci... (sam jsem to zkousel)
mozna je komfortni vytvorit linky u sebe a pak je zkopirovat, ale zase to chce dat pozor na pristupova prava (aby byla por vsechny)

konverze mozna jde, zkuste zagooglit, ale pokud tech dat tam neni moc, byla by ta druha moznost lepsi...
fat32 ma ale jednu nevyhodu, a to ze neumi ukladat soubory vetsi nez 4G (coz se tyka zejmena obrazu dvd disku...)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #5 kdy: 12 Května 2008, 14:00:08 »
ten ntfs-3g driver pro zapis na NTFS by uz mel byt stabilni. Sam nemam zkusenost, ale plno lidi tady jej pouziva. Pokud jde o fat32, muze byt problem s 4gb limitem na soubor (treba iso obrazy DVD).

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #6 kdy: 12 Května 2008, 14:02:14 »
ten ntfs-3g driver pro zapis na NTFS by uz mel byt stabilni. Sam nemam zkusenost, ale plno lidi tady jej pouziva. Pokud jde o fat32, muze byt problem s 4gb limitem na soubor (treba iso obrazy DVD).
Na NTFS normálně zapisuju (novější jádra již mají podprou čtení i zápisu na ntfs). Problém však bude s přístupovými právy k souborům. Takže pokud nemáte na NTFS ohromné množství dat, které není kam zálohovat, radil bych převod na Fat32.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #7 kdy: 12 Května 2008, 15:30:10 »
Datovej disk má cca 200 GB dat...takže převod na FAT32 asi ne...

Spíš se obávám jak to bude s těma právama na přístup. To je pro mně úplná neznámá.

libcha

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #8 kdy: 12 Května 2008, 16:59:31 »
pristupova prava na ntfs (pod winxp) nejsou zadnej horor, v praxi je omezenej pristup jen k c:\windows...

qUAKER

  • Host
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #9 kdy: 12 Května 2008, 17:05:18 »
zápis na NTFS je naprosto bezproblémový už od dob ubuntu 6.10 ;)

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #10 kdy: 12 Května 2008, 17:46:58 »
zápis na NTFS je naprosto bezproblémový už od dob ubuntu 6.10 ;)
Děkuju, tohle byl asi rozhodující argument proč zůstat u NTFS  8)

xromano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 152
Re: Pristup na adresare na datovem Windows NTFS disku
« Odpověď #11 kdy: 13 Května 2008, 20:56:50 »
Jako absolutni zacatecnik mam vsechna data na NTFS, do Ubuntu nic neukladam - prece jen uz jsem parkrat reinstaloval, kdyz jsem neco podelal -    a nemam zadny problem se pristupem a zapisem dat na Windows discich. Takze bych se toho nebal. Pouzivam 7.10.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.