Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: CRON - časované spouštění aplikací  (Přečteno 2871 krát)

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
CRON - časované spouštění aplikací
« kdy: 09 Května 2008, 09:07:11 »
1 - potřeboval bych naplánovat spuštění aplikací, které ale vyžadují superuživatelství..jak nastavit, aby byl program spuštěn superuživatelem jen v ten daný čas a nemusel jsem být u pc a zadávat heslo..?

2 - dále když už naplánuju třeba upgrade systému "sudo apt-get upgrade", jde nějak udělat, abych nemusel potvrzovat "y", jako že souhlasím se zabráním místa na disku? Abych si to prostě naplánoval, on se mě na nic neptal a prostě to vykonal :) nejde jen o upgrade..třeba kopírování z ftp, tam je taky třeba zadávat nick a heslo..a teď, když budou dva stejné soubory, zase se bude ptát, jestli ho má přepsat nebo ne (záloha databází)...

Nebo je na to jiný postup?

díky
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

Belerby

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2008, 09:17:07 »
1 - kazdy uzivatel ma svuj crontab, takze kdyz to vytvoris pod rootem, bude se to poustet pod rootem

2 -  "sudo apt-get upgrade -y"  tusim... doctes se v "man apt-get" :-)

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2008, 09:32:20 »
Jak uz bylo receno, kazdy uzivatel ma moznost definovat sve ulohy pro crontab (je-li to povoleno), to se provadi prikazem
Kód: [Vybrat]
crontab -e
Jeste predtim je ale vhodne se presvedcit, ze v systemove promenno EDITOR mate uveden nejaky vam srozumitelny textovy editor.

Totez muze udelat i root, avsak pro roota je doporucovano primo pouzivat soubor /etc/crontab (v teto variante je v popisu ulohy jeden sloupec navic, kde je specifikovan uzivatel, pod kterym se ma uloha spustit). Kazdopadne fungovat by melo oboji. V pripade editace /etc/crontab je vhodne restartovat crond, aby nacetl novou konfiguraci (ikdyz si nejsem jist, zda je to nutne). Provede se to necim jako (nemuzu bohuzel overit, jak presne to v ubuntu je):
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/cron restart

tomaskCZ

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 373
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2008, 12:48:52 »
Da se crontab pouzit i na akci naplanovanou napr. na jeden den v mesici, s tim, ze nevim bude-li v presnou dobu pocitac spusteny ? Tzn. provedlo by se, nebude-li mozno ve stanovenou dobu, v dobu nejdrive moznou ?

jan.benedek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #4 kdy: 09 Května 2008, 13:04:25 »
Da se crontab pouzit i na akci naplanovanou napr. na jeden den v mesici, s tim, ze nevim bude-li v presnou dobu pocitac spusteny ? Tzn. provedlo by se, nebude-li mozno ve stanovenou dobu, v dobu nejdrive moznou ?
ne, tohle od samotnyho crond necekej, na tohle by se uz muselo trochu skriptovat

napriklad kazdy beh (cas) tveho skriptu poznamenat nekam do logu a zaroven po startu pocitace pohlidat, jestli je zaznam v logu v predpokladany ca,s pokud ne, tak si skript pustis
všehochuť HW platforma PC

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2008, 13:49:26 »
Da se crontab pouzit i na akci naplanovanou napr. na jeden den v mesici, s tim, ze nevim bude-li v presnou dobu pocitac spusteny ? Tzn. provedlo by se, nebude-li mozno ve stanovenou dobu, v dobu nejdrive moznou ?
na tohle je zas anacron.

Ale zkuste se podivat na fcron, mel by snad ovladat totez co cron+anacron dohromady.
http://www.linuxzone.cz/index.phtml?idc=560&ids=29
« Poslední změna: 09 Května 2008, 14:08:12 od kkaarreell »

tomaskCZ

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 373
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #6 kdy: 12 Května 2008, 15:57:24 »
ok, diky anacron vypada dobre, z pocatku jsem nevedel k cemu to je, tak jsem tu sluzbu vypnul :)

jan.benedek: skriptovani mi taky napadlo, ale davat do bootu skripty pro vec, ktera se ma provest jednou mesicne mi neprislo jako dobry reseni, krome toho zavisi opet na bootu

tomaskCZ

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 373
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #7 kdy: 14 Května 2008, 15:55:40 »
v /etc/cron.daily jsou tyto skripty
 apt  aptitude  bsdmainutils  find.notslocate  find.notslocate.dpkg-new  logrotate  man-db  slocate  standard  sysklogd

lze nekde zjistit, jsou-li uzitecne/nezbytne, ci je lepsi je vyjmout a podle potreby si dat pouze vlastni ?

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #8 kdy: 14 Května 2008, 18:17:00 »
Mám naprosto nechutně trapný dotaz...u Cronu je vytváření tabulky jasné (v /etc/crontab)..doufal jsem, že u fcronu je to totéž, ale jaksi ne...našel jsem jen /var/spool/fcron/systab.orig, ale to je mi jakési volako čudné..kde se please vytváří uživatelská tabulka?
« Poslední změna: 14 Května 2008, 19:04:37 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: CRON - časované spouštění aplikací
« Odpověď #9 kdy: 15 Května 2008, 12:00:07 »
mam naprosto nechutnou odpoved, ale nemuzu nez opet doporucit k precteni jiz jednou odkazovany clanek
http://www.linuxzone.cz/index.phtml?idc=560&ids=29
dozajista tam najdes odpovedi na sve otazky

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.