Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Přejdete (popř. přešli jste) na jinou linuxovou distribuci?

ano, určitě
41 (27.5%)
několikrát jsem o tom už přemýšlel(a)
51 (34.2%)
nevím (zatím nevím)
14 (9.4%)
jednou mne to napadlo, ale zavrhl(a) jsem to
13 (8.7%)
ne, neuvažuji o tom
30 (20.1%)

Celkem hlasů: 133

Autor Téma: Přechod na jinou linuxovou distribuci  (Přečteno 52475 krát)

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #25 kdy: 20 Května 2008, 19:46:49 »
Na starym stolnim kompu asi nahodim o prazdninach Debian. A na notebooku bych chtel vyzkouset neco z rodiny RedHat systemu (i kdyz co jsem  tak koukal, tak se mi moc nelibi). Kazdopadne jako zaloha bude na disku vzdy i Ubuntu  :)
Nejradeji bych ale nejake distro co se tyce slozitosti tak neco mezi Debian a Ubuntu hlavne postaveno na apt. Nevite o necem?
« Poslední změna: 20 Května 2008, 20:00:05 od Anna Taliánová »
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #26 kdy: 20 Května 2008, 19:54:11 »
Začínal som Fedorou Core 5, potom SuSE 10.0, dlho som mal Ubuntu, ale po vydaní 7.10 som prešiel na Debian Etch, skúsil som aj Lenny, SuSE 10.3 a Fedoru 9. Ostávam ale zatiaľ pri Debian Etch.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #27 kdy: 20 Května 2008, 19:55:18 »
Uph,
Díky Marpíku. Konečně vím že nejsem jedinej klikař na tomhle foru :). Je teda pravda že mám stabilně otevřenou konsoli a používám jí,ale defakto jsem bfu... Necht Vojta potvrdí :D. Chudák :D.

Nechápu, co mají "někteří" proti GUI aplikacím a klikátkům - vždyť přece tak zpříjemňují práci ;) ...Neumím si představit, že bych měl černou obrazovku s bílými nebo zelenými písmenky a číslíčky, obrázky z dovolené prohlížel v kódu a na webu brouzdal pomocí ELinksu  ;D (nekamenujte mě hned, dělám si trošku legraci  ;) )
Jsem tak trošku estét a líp se mi dělá, když moje prostředí na ntb pěkně vypadá a které si upravím podle sebe. A to mi Ubuntu a Gnome umožňuje...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

anicka

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #28 kdy: 20 Května 2008, 20:05:54 »
... Nejradeji bych ale nejake distro co se tyce slozitosti tak neco mezi Debian a Ubuntu hlavne postaveno na apt. Nevite o necem?

Co tak distro LinuxMint? Je postaveno na Ubuntu, ale mělo by být navíc perfektně doladěné (debugged) a obsahovat nějaká vylepšení mintovských vývojářů oproti Ubuntu. Alespoň Hase s ním má ty nejlepší zkušenosti. (viz téma Linux Mint vs. Ubuntu v Obecné diskusi)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #29 kdy: 20 Května 2008, 20:31:14 »
... Nejradeji bych ale nejake distro co se tyce slozitosti tak neco mezi Debian a Ubuntu hlavne postaveno na apt. Nevite o necem?

Co tak distro LinuxMint? Je postaveno na Ubuntu, ale mělo by být navíc perfektně doladěné (debugged) a obsahovat nějaká vylepšení mintovských vývojářů oproti Ubuntu. Alespoň Hase s ním má ty nejlepší zkušenosti. (viz téma Linux Mint vs. Ubuntu v Obecné diskusi)
Anicko, ale on chtel neco mezi Debian a Ubuntu - co se tyce slozitosti...a Mint je jeste lehci nez Ubuntu. Ja bych mu poradil DreamLinux - je to na bazi Debian Lenny - a slozitosti to zhruba odpovida jeho pozadavkum. Akorat at si tam radsi nevsima nevydarenou klik-aplikaci EasyInstall, pac ta nefunguje jak ma...
« Poslední změna: 20 Května 2008, 21:04:06 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #30 kdy: 20 Května 2008, 20:32:58 »
Uph,
Díky Marpíku. Konečně vím že nejsem jedinej klikař na tomhle foru :). Je teda pravda že mám stabilně otevřenou konsoli a používám jí,ale defakto jsem bfu... Necht Vojta potvrdí :D. Chudák :D.

Nechápu, co mají "někteří" proti GUI aplikacím a klikátkům - vždyť přece tak zpříjemňují práci ;) ...Neumím si představit, že bych měl černou obrazovku s bílými nebo zelenými písmenky a číslíčky, obrázky z dovolené prohlížel v kódu a na webu brouzdal pomocí ELinksu  ;D (nekamenujte mě hned, dělám si trošku legraci  ;) )
Jsem tak trošku estét a líp se mi dělá, když moje prostředí na ntb pěkně vypadá a které si upravím podle sebe. A to mi Ubuntu a Gnome umožňuje...
No konecne se nekdo tady tech klikatek zastal - uz jsem si myslel, ze su na nettezzaumana sam :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #31 kdy: 20 Května 2008, 20:36:14 »
No já jsem s Ubuntu nadmíru spokojený a měnit nehodlám. Možná je to dáno tím, že je to můj první výlet do tajů linuxu, který mě přesvědčil o tom, že linux není jen pro programátory, ale pro normální lidi včetně BFU (krom zarytých windousáků) :) A taky nesmím zapomenout, že hodně dělá tohle fórum, bez něj bych se na mém výletě ztratil hned po startu :)

Jo a klikátka?...taky se jich zastávám. Konzoli používám asi tak často, jako ve win příkazovou řádku ;D
« Poslední změna: 20 Května 2008, 21:34:21 od Anna Taliánová »
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #32 kdy: 20 Května 2008, 20:43:00 »
musím říct, že z Hardyho jsem docela zklamanej... už jsem jej i několikrát kompletně přeinstaloval, ale vždycky se najde nějakej problém... do maturity nebyl čas, tak jsem to nějak přežil, ale teď se mi buď podaří prblémy odstranit nebo přejdu...
mám v plánu Debian
chtěl bych zkusit i Slackware

jinak už jsem dříve zkoušel... Freespire, Debian, Mandriva, Mint, Fedora atd., ale zatím se mi žádnej moc nezalíbil... až na to Ubuntu

Citace: Jirka125
Jo a klikátka?...taky se jich zastávám. Konzoli používám asi tak často, jako ve win příkazovou řádku ;D

ve Windows jsem příkazovou řádku taky neměl rád, v Linuxu konzoli miluju :)
ono to asi bude dáno použitelností, ta věc ve Windows mi přišla docela nepoužitelná
« Poslední změna: 20 Května 2008, 21:36:36 od Anna Taliánová »

Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #33 kdy: 20 Května 2008, 20:58:37 »
Citace: Jirka125
Jo a klikátka?...taky se jich zastávám. Konzoli používám asi tak často, jako ve win příkazovou řádku Škleb

ve windows jsem příkazovou řádku taky neměl rád, v linuxu konzoli miluju :)
ono to asi bude dáno použitelností, ta věc ve windows mi přišla docela nepoužitelná
musim s tebou souhlasit, ve win je nepoužitelná a v Linuxu s ní člověk čaruje :)

Jinak s HH jsem nadmíru spokojený - příjde mi, že mi o mnoho méně zatěžuje už tak HW slabý Nbook. V GG mi větráček hučel o 106, za to teď mi přijde, že se zapíná, aby se neřeklo ;D
« Poslední změna: 20 Května 2008, 21:37:13 od Anna Taliánová »
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #34 kdy: 20 Května 2008, 20:59:52 »
No já teď zrovna píšu z Debianu, větev testing. Vrtám se v něm od včerejška a musím říct. že oproti Ubuntu to má pár nevýhod ale i několik výhod. Rozhodně je rychlejší jak náběh jádra tak odezva systému a to zhruba tak o třetinu, další výhoda je že nejsou nutné žádně velké upgrady po půl roce. Nevýhoda je, že některý věci sou na něm složitější. Ovladače na nvidii sem musel instalovat ze stránek a pokaždý když změním jádro tak budu muset instalaci opakovat. Některá nastavení nejsou tak pohodlná jako v Kubuntu, je znát, že je to čisté KDE bez úprav od vývojářů distribuce. Další nevýhoda je, že né všechno běží vždy jak má. I jen za ten den sem padl hned na dva mé oblíbené programy které byli poškozené (Smplayer, Mplayer); situaci sem řešil instalací ze zdrojů unstable. Ještě popřemýšlím, jestli se mi ta větší rychlost vyplatí za některé problémy.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 21:52:22 od eStar »

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #35 kdy: 20 Května 2008, 21:02:03 »
ve windows jsem příkazovou řádku taky neměl rád, v Linuxu konzoli miluju :)
ono to asi bude dáno použitelností, ta věc ve windows mi přišla docela nepoužitelná
musim s tebou souhlasit, ve win je nepoužitelná a v Linuxu s ní člověk čaruje :)

ono to bude asi hlavně tím, že ve win není pro comandlajnu žádný software... tam se šecko dělá myší...
« Poslední změna: 20 Května 2008, 21:40:29 od Anna Taliánová »

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #36 kdy: 20 Května 2008, 21:12:24 »
obrázky z dovolené prohlížel v kódu

proč v kódu? mplayer mf://*.jpg -mf fps=1 -vo caca ti z nich udělá slideshow v barevném asciiartu! :)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #37 kdy: 20 Května 2008, 21:35:44 »
Stejně to je fakticky jedno. Když člověk přejde na jinou distribuci, tak časem zjistí, že i ona má mouchy. Zkoušel jsem hodně distribucí, každá má své klady i zápory, takže používám to, na co jsem zvyklý - Ubuntu... a Debian, který mi přijde hodně podobný.

karel kudrna

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 869
  • skill :: googllama
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #38 kdy: 20 Května 2008, 21:39:35 »
Debianem jsem začal, na Ubuntu se hodně naučil...vracím se k ruční práci s Debianem...
prostý user
...selským rozumem...

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #39 kdy: 20 Května 2008, 22:38:49 »
Ještě se Debian instaluje ze tří DVD?

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #40 kdy: 20 Května 2008, 23:06:35 »
... Nejradeji bych ale nejake distro co se tyce slozitosti tak neco mezi Debian a Ubuntu hlavne postaveno na apt. Nevite o necem?
Co tak distro LinuxMint? Je postaveno na Ubuntu, ale mělo by být navíc perfektně doladěné (debugged) a obsahovat nějaká vylepšení mintovských vývojářů oproti Ubuntu. Alespoň Hase s ním má ty nejlepší zkušenosti. (viz téma Linux Mint vs. Ubuntu v Obecné diskusi)
Anicko, ale on chtel neco mezi Debian a Ubuntu - co se tyce slozitosti...a Mint je jeste lehci nez Ubuntu. Ja bych mu poradil DreamLinux - je to na bazi Debian Lenny - a slozitosti to zhruba odpovida jeho pozadavkum. Akorat at si tam radsi nevsima nevydarenou klik-aplikaci EasyInstall, pac ta nefunguje jak ma...
Dekuji oboum za rady - o tom DreamLinuxu jsem slysel, ale nebyl jsem si jist jestli je apt nebo rpm, je to muj prvni kandidat na zkousku tak uvidime.
Na stolnim jsem objevil bokem hozeny Debian (pred par mesici jsem nemel co delat) tak jsem ho dnes zkusil a musim rict ze XFCE na debianu mi beha nekolinasobne rychlejc nez na Xubuntu, coz je pro muj starsi pocitac velke plus.

S HH nejsem 100% spokojen, ale ono se to casem zlepsi, navic jsem provedl upgrade takze mozna i ta cista instalce by byla lepsi. Ale zkusit se ma vsechno takze hura do zkouseni a testovani.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 23:28:44 od Anna Taliánová »
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #41 kdy: 20 Května 2008, 23:22:50 »
Ještě se Debian instaluje ze tří DVD?
Už sou na výběr i menší verze, já instaloval z CD které mělo 643 MB.

honorguard

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #42 kdy: 21 Května 2008, 00:04:17 »
JJ, není to tak dlouho co jsem si Debian stahoval a bylo tam myslím v poznámce že pokud si nejsem jistej že potřebuju nějaké jiné DVD než první kvůli nějakému balíku tak ho stahovat nemusím... Jinak Gnome co jsem zkoušel je snad všude rychlejší než na Ubuntu. A taky musím potvrdit menší náročnost HH na HW. Sleduji to na svém procesoru a jeho grafu, protože u GG byl graf procesoru o několik řádků výše. Taky je to vidět třeba na VB.

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #43 kdy: 21 Května 2008, 09:05:59 »
Ještě se Debian instaluje ze tří DVD?

Já vždy instaloval z CD co mělo 50MB :)
« Poslední změna: 21 Května 2008, 10:37:23 od Anna Taliánová »

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #44 kdy: 21 Května 2008, 10:35:00 »
Taky existovala, nebo ještě existuje, instalace Debianu přímo z netu z Windows přes ftp. Kdysi jsem to zkoušel, ale nějak se to nezdařilo.

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #45 kdy: 21 Května 2008, 10:37:38 »
Debian NetInstall CD = 160MB
Debian BusinessCard CD = 32MB

honorguard

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #46 kdy: 21 Května 2008, 12:13:36 »
Debian je vážně suprová distribuce. To že není tak jednoduše konfigurovatelná jako Ubuntu člověk přežije a kdyžtak se poradí. Je rychlá... Hodně lidí si stěžuje na to že je složitá instalace, ale já osobně jsem ji zvládnul v době kdy jediná moje zkušenost s Linuxem bylo cca 45 minut s Knoppixem a bylo mi 13 let. Přijde mi to hodně podobné instalaci Win XP, až na to že tady máte možnosti volit :D. Jediné co mi na Debianu vadí je jeho perioda.

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #47 kdy: 21 Května 2008, 12:48:11 »
Teď jsem se pokusil nainstalovat Debian z toho CD 160 MHz, ale nepřipojím se k netu. Vůbec tam není možnost nastavit WEP klíč a bez toho se nepřipojím. DHCP mně nefunguje.
Tak se pokusím stáhnout nějakou obsáhlejší verzi.

honorguard

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #48 kdy: 21 Května 2008, 12:58:32 »
Já myslím že s klidem by ti mělo vystačit 1. DVD... A neříkej že to nejde nějak přes konsoli nebo tak... to určitě jít musí. Nechť prasátko prosím poradí :D.
« Poslední změna: 21 Května 2008, 13:17:58 od Anna Taliánová »

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #49 kdy: 21 Května 2008, 13:07:07 »
4honorguard: Mě ta perioda právě docela vyhovuje. A když ne, máme tu testovací větev, která nemá prakticky žádnou periodu. :D
4Radix: Kdyžtak založ další vlákno, kde popiš co máš za wifinu, typ připojení a podobné údaje... ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.