Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: programování pro Linux i Windows  (Přečteno 11006 krát)

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
programování pro Linux i Windows
« kdy: 01 Června 2008, 16:48:11 »
Dobrý den,

jakým způsobem bych mohl vytvářet programy, které poběží jak na Linuxu tak ve Win?  Jaké jsou možnosti? chtěl bych se zeptat, jak to dělají "skuteční výrobci" jako například FireFox funguje jak ve Windows, Linux...

Ještě doplním, že mi jde především o "aplikace" s uživatelským prostředím - kde uživatel bude klikat myší na tlačítka, vybírat z nabídky...

pozorně jsem si pročetl stránku http://wiki.ubuntu.cz/Programov%C3%A1n%C3%AD

všem velmi děkuji za každou radu

PS: vynechme prosím debatu o zbytečnosti vytvářet programy pro Windows. respektive o tom, proč potřebuji vytvářet pro windows.
« Poslední změna: 01 Června 2008, 16:52:33 od petrHu »

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #1 kdy: 01 Června 2008, 17:34:44 »
Třeba v Javě, to by mělo být naprosto bezproblémové (sám se zrovna snažím se Javu trochu naučit).
Nebo v C#, na Windows je .NET, na Linuxu Mono. Stejně tak by mělo fungovat i VB.NET.
Nevýhoda obou dvou je, že na počítači musí běžet nějaké běhové prostředí.
Osobně bych se přiklonil k té Javě, docela se mi líbí a NetBeans je skvělé (i když trochu pomalé) prostředí.

honzek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #2 kdy: 01 Června 2008, 17:36:45 »
Ja si myslim ze zajimava moznost je i Python a pro graficke prostredi wxpython.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #3 kdy: 01 Června 2008, 17:48:30 »
No určitě C a C++ což se divím, že tu ještě nepadnulo... GNU gcc kompilátor... pokud jde o grafické aplikace, tak třeba mě zaujala QT knihovna, ale GTK myslím taktéž šlape pod obojím.... a pak třeba OpenGL (NeHe tutoriály).

PS: a jakým způsobem... no defakto na obou systémech stejně... cvakáním do klávesnice a přeložením kompilátorem... záleží jaké zvolíte vývojové prostředí...nabídka je vcelku pestrá ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

wam]Spider007

  • Host
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #4 kdy: 01 Června 2008, 18:09:06 »
najskor asi Java. Tusim aj firefox je v tom spraveny...

timbulko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #5 kdy: 01 Června 2008, 22:44:57 »
Presne na toto je stavaná knižnica wxwidgets. S týmto ti to pôjde nielen na windowse a linuxe, ale aj na macu, rôznych mobilných/PDA OS apod.

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #6 kdy: 01 Června 2008, 22:54:59 »
Nevýhoda Javy je přávě v její pomalosti, protože se překládá za chodu, její výhoda je v její přenositelnosti - zkompiluje se jednou a běží na všem, kde je ovšem nainstalovaný virtuální stroj javy. Nepřijde mi, že by Firefox byl napsaný v javě ;)
Já kdybych si vybíral jazyk, kterým se budu v budoucnu učit a se kterým chci něco dokázat, tak si vyberu jednoznačně C/C++, i když Java také není špatná volba, protože se pak programy v javě dají použít např. pro aplikace do různých zařízení - pračka, telefon. Další výhoda javy je její jednoduchost, pochopitelnost a přehlednost.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #7 kdy: 02 Června 2008, 12:42:59 »
děkuji všem za Vaše příspěvky. Zkusím se tím postupně probrat a především vyzkoušet. Nejspíš zkusím vytvořit nějaký testovací program, který budu zkoušet na různých operačních systémech...

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #8 kdy: 02 Června 2008, 22:05:26 »
když napíšete nějaký kód, mělo by být možné ho zkompilovat pod windows i linux, je ale potřeba dát pozor, abyste například nepoužíval knihovny, které jsou třeba dostupné pod linux, ale nejsou pod win... nebo taky pozor na systémová volání... to se pak tuším řeší tak, že se programuje zvlášť pro win a zvlášť pro linux a řeší se to pak ruznými příkazy pro kompilátor, ale s tím nemám zkušenosti,tak možná jen plácám (kdyžtak mě někdo opravte)

Martin - ViPEr*CZ*

Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #9 kdy: 03 Června 2008, 16:46:46 »
Teď jsem koukal na todle a je to hodně podobný MFC:

http://docs.wxwidgets.org/stable/wx_classesbycat.html#classesbycat
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Michal Kocián

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #10 kdy: 03 Června 2008, 21:51:28 »
Firefox v Javě 100% nění  ;) 
Ale taky hlasuju pro Javu  :)
Asus A6M - Ubuntu 9.04

Pavel Půlpán

Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #11 kdy: 11 Června 2008, 20:12:37 »
Já hlasuju pro C++ s využitím nějakého multiplatformního toolkitu. ;)

henrichg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #12 kdy: 12 Června 2008, 09:48:23 »
A ja zasa za Lazarus. Holt ked niekto koduje 6 rokov v Delphi ...  :)
Ubuntu 11.04 + Gnome Shell z Gnome 3 PPA ;-)

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #13 kdy: 12 Června 2008, 09:53:52 »
python s qt/wxwidgets?
ruby s rubyfx?
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #14 kdy: 12 Června 2008, 11:15:09 »
Asi se taky pustím do C/C++ :) Mám tu jednu knížku a na Linuxsoftu je moc pěkný seriál.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Gloomy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #15 kdy: 17 Června 2008, 23:40:35 »
Tak jsem se rozhodl sem také přispět, i když nemluvím z vlastní zkušenosti. Takže kdybych se mýlil, tak mě prosím opravte.

Kamarád teď dělal takovou větší aplikaci v C++ a dost u toho nadával, že má ohromný problém s knihovnami, především pro grafické rozhraní. Říkal, že je dost nepříjemné jak každý kompilátor funguje trochu jinak, tudíž kód, který zkompiluje na Linuxu může fungovat, ale na Windows to zkompilovat jít nemusí nebo tak něco. Prostě jsou s tím docela problémy. Ale osobně jsem to nezkoušel, tak doufám, že jsem nevypustil nejakou kachnu...

Martin - ViPEr*CZ*

Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #16 kdy: 18 Června 2008, 06:23:27 »
Tak jsem se rozhodl sem také přispět, i když nemluvím z vlastní zkušenosti. Takže kdybych se mýlil, tak mě prosím opravte.

Kamarád teď dělal takovou větší aplikaci v C++ a dost u toho nadával, že má ohromný problém s knihovnami, především pro grafické rozhraní. Říkal, že je dost nepříjemné jak každý kompilátor funguje trochu jinak, tudíž kód, který zkompiluje na Linuxu může fungovat, ale na Windows to zkompilovat jít nemusí nebo tak něco. Prostě jsou s tím docela problémy. Ale osobně jsem to nezkoušel, tak doufám, že jsem nevypustil nejakou kachnu...
No kachna to není, ale to, že kamarád nepoužívá multiplatformní knihovny za to jazyk nemůže...
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

darthdeus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #17 kdy: 19 Června 2008, 01:08:23 »
Z vlastni skusenosti muzu rict, ze i s multiplatformnima knihovnama pro C/C++ se muze stat, ze pak program nepujde zkompilovat na jine platforme a bude nutne prepsat par veci, ale jinak s tim v neni az tak velky problem.

petrHu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #18 kdy: 22 Června 2008, 17:24:51 »
Dobrý den, chtěl bych ještě jednou všem poděkovat za příspěvky - jak se zdá tak hlavními kandidáty jsou Java, C/C++ a velmi se mi podle popisu zalíbil wxwidgets, ještě jednou moc děkuji.

Z mého velmi subjektivního pohledu a pod vlivem okolí bych rád zvolil C/C++. Ikdyž by nám teoreticky měl stačit nějaký textový editor a  překladač, tak bych raději použil nějaké "kompletní vývojové prostředí". Už jsem vyzkoušel:

- Anjuta http://anjuta.sourceforge.net/ - podle popisu funkcí vypadá velmi krásně, bohužel je tak úžasně komplexní, že jsem se vůbec nedokázal proklikat k psaní kódu nebo k návrhu oken...

- KDevelop http://wiki.ubuntu.cz/KDevelop - nevím jak moc vážný je to problém, ale když ho spustím na mém GNOME tak se toto prostředí chová "podivně" - přesněji má problémy s překreslováním - třeba otevřu nějaké menu a když ho zavřu tak ho tam nechá dokud nezobrazím na tom místě něco jiného - což nepůsobí zrovna nejlepé a rozhodně se na tom nedá dlouhodoběji pracovat...

Snažil jsem se gůůglit nějaké informace, ale ty se v drtivé většině věnují samotnému jazyku, programování jako takovému nikoliv práci ve vývojovém prostředí...

nejlepší by bylo řešení "vše v jednom" původně jsem si představoval nějakou alternativu k Express studiu od M , který je po stránce obsluhy strašně jednoduché... stačí spustit a hned můžete psát, stisknete tlačítko a hned se program spustí, můžete hned krokovat a upravovat...

Martin - ViPEr*CZ*

Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #19 kdy: 22 Června 2008, 17:27:50 »
No KDevelop mi jede na Gnome dobře.... jinak Netbeans na C++ (je to hodně podobný KDevelop, ale není tam tolik automatických věcí zase).

Jinak wxwidgets nevypadá zle, ale četl jsem si ted o tom a grafika různých boxů pokulhává, navíc ta kompilace je děsná... to Qt rulllezzzz
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #20 kdy: 22 Června 2008, 19:38:35 »
Myslím, že také Python není špatná volba. Říká se, že se v něm dá naučit do několika dnů, je jednoduchý, ale podle aplikací, co v něm je napsaných je také dost mocný.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #21 kdy: 23 Června 2008, 09:14:36 »
Python je super. :-)

smejky

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #22 kdy: 06 Července 2008, 15:07:35 »
Jj, pro tvorbu grafických aplikací bych doporučil PyGTK. Aplikace se v něm píší snadno, nemusí se kompilovat a jdou spustit jak v linuxu, tak ve windows.
Ubuntu 8.04 Hardy Heron
AMD Athlon 64 3200+, 1024MB DDR2, nVidia GeForce 8600GS 256MB

pavolzetor

  • Host
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #23 kdy: 11 Července 2008, 22:52:45 »
Python je super. :-)
zrut pamete (s PyGTK) a je pomalsi ako C++ (aspon z vlastnej skusenosti sa mi zda)

nettezzaumana

  • Host
Re: programování pro Linux i Windows
« Odpověď #24 kdy: 12 Července 2008, 00:06:43 »
eclipse neni spatne vyvojove prostredi .. afaik byva i v repozitarich ..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.