Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zálohování dat  (Přečteno 1620 krát)

PetrHL

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
    • Homepage
zálohování dat
« kdy: 02 Června 2008, 12:55:44 »
Dobrý den,

mám rád svá data a chtěl bych nějak vyřešit zálohování. Ve svém $HOME mám několik adresářů. Asi nejdůležitější z nich je adresář projekty :-). Na obsah některých podadresářů se nějakou dobu nešáhlo není nutné je zálohovat vždy když se změní jiný projekt. Podobný postup by se dal použít i na jiné adresáře a podadresáře.
Nevíte o něčem co by splňovalo tyto podmínky:

- zálohovat jen adresář rep. podadresář , který se změnil
- zálohu označit datem
- navolit kam to nasypat
- aby zálohy byly v lidském formátu, tzn. abych je mohl obnovit prostým rozbalením bez nutnosti instalovat program, kterým zálohování proběhlo
- možnost automatizace z příkazové řádky (prostě až půjdu od PC, spustím script, který automaticky provede zálohu a já nemusím nic dělat ručně)

Díval jsem se na wiki, ale bohužel jsem žádný takový nebo alespoň podobný program neobjevil. Nevíte o něčem?
Pokud nic nenajdu, nakonec si to budu muset napsat, ale raději bych už něco hotového.

Díky za případné rady.


Petr

vlasto

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
Re: zálohování dat
« Odpověď #1 kdy: 02 Června 2008, 13:01:28 »
Zkusil bych to hledat pod zálohováním na:http://www.abclinuxu.cz/poradna

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: zálohování dat
« Odpověď #2 kdy: 02 Června 2008, 13:04:48 »
Kód: [Vybrat]
rsync -av  adresar/ktery/chces/zalohovat/    adresar/kam/chces/zalohovat
Vytvoří kopii dat (v lidské formě). Při dalším puštění (lze i přes cron) přidá co se změnilo. Při použítí parametru --delete smaže to co bylo smazáno v adresáři původním. Parametr -a zachová práva a vlastnictví souboru, -v na obrazovku vypisuje co dělá, lomítko za zdrojovým adresářem způsobí, že bude zálohován jeho obsah, ale ne už on sám, a víc man rsync. Jdou s tím dělat hotová kouzla, google vyhodí i skripty na časově rozlišené zálohy atd...
« Poslední změna: 02 Června 2008, 13:11:12 od Rincewind »

Kyrkam

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: zálohování dat
« Odpověď #3 kdy: 17 Srpna 2008, 19:53:15 »
Zdravim, slyšel sem, že ukládání na disky je out...Ale prej existuje nová služba, která to zabezpečí. Můj známej si to chválil...menuje se to nak secure data, nebo tak. Já už přesně nevim...

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: zálohování dat
« Odpověď #4 kdy: 18 Srpna 2008, 09:03:43 »
Zdravim, slyšel sem, že ukládání na disky je out...Ale prej existuje nová služba, která to zabezpečí. Můj známej si to chválil...menuje se to nak secure data, nebo tak. Já už přesně nevim...
A oni to ukládají jinam než na disky nebo pásky? Nemáte nějaké podrobnosti?  ;D
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Kyrkam

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: zálohování dat
« Odpověď #5 kdy: 20 Srpna 2008, 14:55:03 »
Dobrý den,
vskutku dobrá poznámka :) Ukládáj to na disky, to samozřejmě. Ale on si vychvaloval, že dřív se s tim lopotil, hledal zálohovací programy a tak a tedka už to delat nemusi. Prej to ani moc nestojí...můžete se podívat. Myslim, že maj internetový stránky...

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: zálohování dat
« Odpověď #6 kdy: 20 Srpna 2008, 16:02:40 »
Ne děkuji, nic hledat nebudu. Někdo se holt naučí rsync a někdo si zaplatí za svá data uložená u bůhví koho. To je v naprostém pořádku, každý má možnost volby.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: zálohování dat
« Odpověď #7 kdy: 20 Srpna 2008, 16:05:13 »
Myslim, že maj internetový stránky...

To je zajímavá úvaha, kdo by to do firmy podnikající na internetu řekl :)

Samozřejmě, že takových služeb je celá řada, ovšem na zálohování v řádech desítek GB  se to moc nehodí (i kvůli ceně, leckdy počítají nejen za rezervované místo ale i za "traffic"). Pokud je toho výrazně méně, může to být volba, jenže pak je třeba najít něco co umožňuje přístup nějakým standartním protokolem a ne jen jejich klientem nebo webovým rozhraním - takže výběr se opět zužuje.

Navíc, ne vždy funguje obnovení jak by mělo :) Manželka měla kdysi na notebooku ve windows mozy backup ve free verzi (strejda google najde, je pro win a mac, takže sem ani adresu psát nebudu, protože pro linux je to irelevantní), ale když bylo potřeba tak pomohly stejně jenom DVD-RAM - slavná zálohovací služba sice zálohovala, ale dost podivně a část toho co bylo potřeba tam nebylo (resp. bylo v nesmyslně starých verzích).

Takže používám na linuxové stroje rsync a na windows unison hezky z disku v počítači A na disk v počítači B, s tím, že když mám hodně času tak něco vypálím.

Za lepší volbu než tyto placené služby bych na dálkovou zálohu (pro případ požáru, atd..) viděl starší počítač (nebo něco typu intel little valley) na půdě třeba u rodičů nebo dobrých známých a ssh & rdiff-backup - elektřiny zase tolik nespotřebuje, je to pod kontrolou a omezeno je to jen velikostí disku.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.