Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Autor Téma: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"  (Přečteno 61782 krát)

mikimr

  • Návštěvník
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #50 kdy: 08 Únor 2009, 15:16:17 »
Ja ako zaciatocnik(lama) zareagujem na zaciatok tejto debaty(ak sa budem milit opravte ma).
Hlavne na  kritika a jeho obhajovanie sa wiki.
Kód: [Vybrat]
http://www.ubuntu.cz/komunita/pribehubuntu/licence
Licenční politika Ubuntu zdrojů "main" a "restricted"

Všechen aplikační software v main i restricted musí splňovat následující požadavky:

    *

      Musí povolovat šíření dále. Vaše právo prodat nebo předat dále software samotný nebo jako součást softwarového celku je důležité, neboť:
          o

            Vy, uživatel, musíte mít možnost předat dále jakýkoliv software, který jste obdržel od Ubuntu ve zdrojové nebo sestavené podobě.
          o

            Zatímco Ubuntu nebude požadovat licenční poplatky pro toto šíření, vy můžete klidně chtít vypálit Ubuntu CD nebo vytvořit vlastní upravenou verzi Ubuntu pro vlastní prodej, a měli byste mít svobodu toto udělat.
    *

      Nesmí vyžadovat licenční poplatky ani žádné jiné poplatky za šíření dále nebo úpravy. Je důležité, že můžete provádět svá práva k tomuto softwaru, aniž byste museli někomu za tuto výsadu platit, a také, že můžete tato práva předat v nezměněné podobě dále ostatním lidem.
    *

      Musí dovolovat, aby tato práva byla předána dále spolu se softwarem. Měli byste mít možnost mít naprosto stejná práva na software, jako na něj máme my.
    *

      Nesmí znevýhodňovat osoby, skupiny nebo účely použití. Softwarová licence obsažená v Ubuntu nesmí znevýhodňovat žádnou osobu, skupinu uživatelů, ani nesmí omezovat uživatele v používání softwaru pro určitý typ použití - například firemní. Takže nebudeme šířit software, který je licencován "zdarma pro nekomerční použití".
    *

      Nesmí být šířen pod licencí specifickou pro Ubuntu. Práva náležející k danému softwaru nesmí záležet na programech, které jsou součástí systému Ubuntu. Takže nebudeme šířit software, na které má Ubuntu "speciální" výjimku nebo právo, a nevložíme do Ubuntu software, u kterého bychom vám odmítli přiznat právo šířit ho dál.
    *

      Nesmí nakazit ostatní softwarové licence. Licence nesmí klást omezení na ostatní software, který je šířen s ním. Například, licence nesmí trvat na tom, že všechny ostatní programy na stejném médiu musí být svobodný software.
    *

      Může vyžadovat aby změny zdrojových kódů byly šířeny jako záplaty. V některých případech jsou autoři softwaru rádi, že jim šíříme jejich software a úpravy jejich softwaru, pokud jsou tyto dvě věci šířeny odděleně, takže lidé vždy obdrží kopii jejich nezměněného kódu. Rádi respektujeme jejich přání. Nicméně, licence musí výslovně povolit šíření softwaru sestaveného z upraveného zdrojového kódu.LorD_OniX

  • Návštěvník
  • *
  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #51 kdy: 28 Červen 2009, 22:18:34 »
Jsem taky rad, ze tato kniha vznikla a jak jsem psal redakci Cpressu, bude vychazet kazdy rok minimalne jedna podle verze Ubuntu. Jak tady bylo receno, ne spousta lidi umi hledat pres google, nezna wiki ubuntu a knizka se hodi i pro ty co nemaji treba internet. Navody vychazi z Wiki, ale prepsat je do knizni podavy stoji hodne prace. Ja jsem za tu knizku rad, protoze prirucka pro linux se vzdycky hodi a navic se rozsiri mezi lidi i zminka o necem jinem nez Windows. Cena knizky si myslim ze neni relevantni, za obsah plus prilozene dvd :)